اقتصادیبرترین های کسب و کار مجیکمطالب عمومی

رعایت نکات مهم در حین خرید میلگرد

نکات مهم راهنمای خرید میلگرد؛ قبل از خرید

یکی از نکات مهم در مورد راهنمای خرید میلگرد، این است که قبل از خرید به موارد مهمی دقت داشته باشید. از آنجایی که خرید این محصول در هر حجم و اندازه‌ای، جزء خریدهای گران‌قیمت محسوب می‌شود، بنابراین قبل از اقدام به خرید و در عین خرید، لازم است در مورد راهنمای خرید میلگرد اطلاعاتی داشته باشید.
مشاوران مطمئن و کارآزموده می‌توانند به شما برای یک خرید آگاهانه کمک بسزایی کنند تا از بروز ضرر مالی و زمانی جلوگیری شود.

 1. انتخاب نوع و ابعاد

خرید تیرآهن: مشخصات فنی میلگرد مورد نیاز جهت استفاده در پروژه های ساختمانی را مهندسین پروژه تعیین می‌کنند. اگر شما در این زمینه اطلاعاتی کافی داشته باشید و با اصطلاحات و نکات مهم در زمان خرید میلگرد آشنا باشید، می‌توانید خرید مطمئن‌تر و ساده‌تری داشته باشید. اصطلاحات پرکاربرد در این بخش عبارت‌اند از:

میلگرد آجدار، ساده و کلاف

خرید میلگرد: به طور کلی در ایران وقتی نام میلگرد به تنهایی بیان می‌شود، منظور میلگرد آجدار است. چرا که این محصول در اکثر مراحل ساخت کاربرد دارد. در بعضی از مواقع با توجه به شرایط و نوع ساخت و ساز، ممکن است نام میلگرد ساده (حرارتی) و همچنین کلاف را شنیده باشید. میلگرد ساده همان طور که از اسم آن مشخص است، به محصولی گفته میشود که بر روی سطح آن هیچ آج یا فرو رفتگی وجود ندارد.

میلگرد کلاف محصولی است که به صورت کلاف سیم تولید شده و معمولا در دو نوع ساده و آجدار وجود دارد. از میلگرد کلاف در مواردی مانند آرماتور ستون‌های استوانه‌ای استفاده می‌شود.

از کجا میلگرد بخریم | به صرفه ترین میلگرد

میلگرد A2 و A3 و A4

قیمت مفتولی: میلگردها انواع مختلفی دارند و یکی از نکات مهم در مورد راهنمای خرید میلگرد این سات که شما بتوانید انواع این محصول را بشناسید. اصطلاح A2، A3 و A4 مربوط به نوع (گِرید) میلگرد آجدار است و در اصل تعیین کننده نوع آج روی میلگرد است. در تصویر زیر تفاوت این سه نوع محصول نمایش داده شده است.

بیان این نکته خالی از لطف نیست که این نامگذاری بر اساس یک استاندارد روسی است. معادل این نامگذاری بر اساس استاندارد ملی ایران برای میلگرد A2،  آج 340، برای A3، آج 400 و برای  A4،  آج 500 است.

سایزهای میلگرد

بدون شک تا به حال در زمان خرید میلگرد، متوجه شده‌اید که بعد از نام میلگرد یک عدد بیان می‌شود. این اصلاح رایج در بازار مربوط به قطر آن است که به آن سایز میلگرد هم گفته می‌شود. کارخانههای تولید میلگرد در کشور سایز های گوناگونی را از 8 تا 40 میلیمتر تولید میکنند.

ممکن است که یک کارخانه صرفا همه سایزها را تولید کند و کارخانه دیگری، یک رنج محدودی از این بازه را تولید کند. ، سایز16، سایز 18 تا سایز 40، از متداول‌ترین سایزهای این محصول است.

به طور کلی میلگردهای تولیدی کارخانه‌ها در طول 12 متری به بازار عرضه می‌شوند. اما ممکن است شما بخواهید میلگردی با طول 3 تا 11.7 متر که اصطلاحا به آن «» گفته می‌شود، خریداری کنید.
میلگرد نرمال به دلیل موارد مربوط به برش در خط تولید، از 12 متر استاندارد کوتاهتر هستند و در ابعاد مختلف به فروش میرسند.

 1. محاسبه وزن میلگرد

زمانی که شما تصمیم به خرید میلگرد دارید و مهندسین پروژه لیست خرید به شما ارائه می‌دهند. در اکثر مواقع مقدار میلگرد مورد نیاز به صورت شاخه‌ای به شما اعلام می‌شود، اما برای محاسبه هزینه ارسال به محاسبه وزن میلگرد نیاز دارید.

برای خرید میلگرد در سایت اصفهان آهن، در تمامی فرآیند ماشین حساب در دسترس شماست. اما به صورت جداگانه هم می‌توانید با مراجعه به صفحه ، از ماشین حساب موجود در آن صفحه برای محاسبه استفاده کنید.

 1. تصمیمگیری برای خرید از بنگاه، کارخانه و یا شرکتهای بازرگانی

به طور کلی در ایران سه روش برای خرید میلگرد وجود دارد:

 • خرید از کارخانه تولیدکننده
 • خرید از بنگاه
 • خرید از شرکتهای بازرگانی

خرید از کارخانه

این روش مناسب مشتریانی است که حجم خرید بیش از یک تریلی (معادل یک ظرفیت برابر 24 تن) دارند و به دلیل حجم بالای خرید، به دنبال پایین‌ترین قیمت میلگرد هستند.

با وجود اینکه خرید مستقیم از کارخانه مقرون به صرفه به نظر می‌رسد، اما به خاطر مواردی مثل عدم عرضه روزانه، مسافت بیشتر در زمان ارسال، مشکلات ارسال و پیگیری سفارش، محدودیت در حداقل میزان خرید، عدم عرضه مستقیم به مصرف کننده نهایی در برخی از کارخانه ها و… بسیاری از افراد در زمان خرید این گزینه را بررسی نمی‌کنند.

خرید از بنگاه

بنگاه‌های فروش آهن آلات برای مشتریان با حجم خرید کم، گزینه مناسبی هستند. این نوع خرید می‌تواند مزیت های زیادی برای مشتریان داشته باشد:

 • شما محدودیتی در حداقل میزان خرید ندارید و می‌توانید یک شاخه میلگرد و حتی تعداد بیشتر را خریداری کنید.
 • مزیت دیگر خرید از بنگاه دسترسی ساده و ارسال با هزینه کمتر است. (شما می‌توانید از نزدیک‌ترین بنگاه به محل ساخت و ساز خودتان، به راحتی میلگرد خریداری کنید.)

از معایب خرید از بنگاه نیز می‌توان به محدودیت در خرید با حجم زیاد، قیمت خرید نسبت به کارخانه و محدودیت در انبارداری اشاره کرد.

خرید از شرکت های بازرگانی

شرکت‌های بازرگانی همچون اصفهان آهن، جایگاه ویژه‌ای در در چرخه خرید و فروش میلگرد دارند. بدین صورت که هم فروش با حجم کم را انجام می‌دهند و هم امکان خرید میلگرد از کارخانه‌هایی که امکان عرضه مستقیم محصولات به مصرف کنندگان نهایی را ندارند برای مشتریان فراهم می‌کنند. برخی از شرکت‌های بازرگانی، علاوه بر امکانات روتین بنگاه‌های فروش آهن آلات، شرایط ویژه‌ای را نیز برای مشتریان فراهم می‌کنند.

به عنوان مثال شرکت اصفهان آهن مواردی همچون مشاوره خرید، ضمانت بازگشت کالا در صورت مغایرت با فاکتور، فروش با فاکتور رسمی برای شرکت‌ها و سازمان‌ها و اشخاص حقیقی، ارسال سریع سفارش، امکان مقایسه قیمتها و… را به مشتری ارائه می‌دهند.

علاوه بر این، با ارائه تخفیف‌های دوره‌ای و پیشنهاد‌های فروش ویژه و قیمت‌های رقابتی، قیمت تمام شده محصول را به نسبت بنگاه‌ها کاهش می‌دهند. حالا با توجه به مطالب گفته شده برای خرید میلگرد، می‌توانید شرایط خود را با توجه به توضیحات بالا بسنجید و بهترین روش خرید را انتخاب کنید.

در زمان خرید میلگرد باید به چه نکاتی توجه کرد؟

در بخش اول راهنمای خرید میلگرد در مورد پیش نیازهای خرید صحبت کردیم. در ادامه می‌خواهیم بگوییم که در زمان خرید میلگرد باید به چه مواردی دقت کنید تا خرید مطمئن و آسوده‌ای داشته باشید.

 1. آگاهی کامل نسبت به پیش نیاز های خرید

به یاد داشته باشید که خریدی مطمئن است که آگاهانه باشد، از این رو این مسئله اهمیت زیادی دارد که شما قبل از خرید میلگرد، حتما پیش نیازها را مطالعه کنید و حتما بر آن‌ها تسلط کافی داشته باشید.

 1. کیفیت میلگرد

میلگرد کویر کاشان

اکثر کارخانه‌های تولید میلگرد کشور طبق استاندارد ملی ایران اقدام به تولید میلگرد می‌کنند. اما در این میان، بعضی از کارخانه‌ها، به دلیل تفاوت در فرآیند تولید و یا شمش فولاد مصرفی، ممکن است کیفیت محصول نهایی‌شان با سایر کارخانه‌ها متفاوت باشد. نکته: در حال حاضر باکیفیتترین میلگرد بازار ایران در کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید می‌شود.

 1. سبک یا سنگین بودن میلگرد

با توجه به کیفیت و کاربرد میلگرد مورد استفاده در سازه، در بازار آهن آلات کشور میلگردها به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می‌شوند. اما هر کدام از این میلگردها چه خصوصیاتی دارند؟ میلگرد سبک، به گروهی از میلگردها اطلاق می‌شودکه وزن آن ها از وزن استاندارد پایین‌تر بوده و به طبع کیفیت پایین تری هم نسبت به حد استاندارد دارند.

کارخانه های فولاد سیرجان حدید، ظفر بناب و راد همدان از عمده تولید کنندگان میلگرد سبک در بازار کشور هستند. البته میلگرد راد همدان از کیفیت بالاتری به نسبت سه مورد ذکر شده برخوردار است.

میلگرد سنگین در اصل همان میلگردهای استاندارد هستند که چون جزو دسته بندی میلگردهای سبک قرار نمی‌گیرند، به این نام مشهور شده اند. میلگردی که اکثر کارخانه‌ها تولید می‌کنند، در این دسته قرار دارد. اما بد نیست بدانید که در بازار از میلگرد ذوب آهن اصفهان به عنوان سنگین‌ترین میلگرد بازار یاد می‌شود و حتی نسبت به سایر تولیدکنندگان بیشتر است.

نکته حائز اهمیت این است که به دلیل صنعتی بودن فرایند تولید، هر کارخانه تُلُرانس وزنی مشخصی را برای تولید محصولات خود ارائه می‌کند.

 1. بُعد مسافت

حمل و نقل سفارش از درب بنگاه یا کارخانه تا محل مورد نظر شما، بخش مهمی از فرایند خرید شما را تشکیل می‌دهند. زیرا بسته به نوع سفارش هزینه قابل توجهی به این موضوع اختصاص داده می‌شود.

همانطور که در بخش خرید از بنگاه و کارخانه هم گفتیم، در زمان سفارش حتما این مورد را در نظر بگیرید و یا اینکه از کارشناسان فروش مشورت بگیرید تا مناسب‌ترین گزینه به شما پیشنهاد داده شود.

چگونه میتوان اصالت میلگرد خریداری شده را تشخیص داد؟

پس از توضیحاتی در مورد راهنمای خرید میلگرد، این نکته را بگوییم که اکثر کارخانههای تولید میلگرد در کشور نام اختصاری را که مختص به خودشان است بر روی بدنه میلگرد به صورت برجسته حک میکنند. با وجود این نام اختصاری به راحتی می‌توان از اصالت کالا اطمینان پیدا کرد.
لازم به ذکر است در شرکت اصفهان آهن امکانی با نام گارانتی اصالت کالا وجود دارد که درصورت مغایرت سفارش دریافتی با فاکتور به صورت رایگان مرسوله را مرجوع کرده و مجددا سفارش را بدون هیچ هزینه اضافه‌ای برای شما ارسال می‌کند.

پس از خرید میلگرد به چه نکاتی توجه کنیم؟

پس از خرید میلگرد و رسیدن میلگردها به محل تخلیه، نکاتی را باید در نظر داشته باشید که با چک کردن آن‌ها سفارش را تحویل بگیرید و پس از تحویل گیری نکاتی را رعایت کنید که بر حفظ کیفیت و عمر مفید میلگرد تاثیر گذار است.

 1. تطابق میلگرد دریافتی با فاکتور

اگر از مجموعه‌های معتبر و به نام فروش آهن آلات کشور، مانند شرکت اصفهان آهن آپادانا خرید کرده باشید از بابت اصالت میلگرد خریداری شده می‌توانید آسوده‌خاطر باشید. اما جهت اطمینان کامل از تطابق میلگرد دریافتی با فاکتور باید قبل از تخلیه میلگردها این مورد را بررسی کنید تا در صورت عدم تطابق، سفارش را مرجوع کنید.

 1. جداسازی بر اساس اندازه

برای یک پروژه معمولا چند نوع میلگرد باید خریداری کنید و سفارش به صورت یکجا تحویل داده می‌شود. به همین دلیل برای دسترسی ساده‌تر در زمان استفاده بهتر است که در زمان تخلیه، میلگردها را بر اساس اندازه‌شان از هم جدا کنید.

برای این منظور کافیست بر اساس سایز میلگرد و با توجه به زمان مورد استفاده قرار گرفتن، مکان هایی را مشخص کنید و میلگردها را در آنجا تخلیه کنید. با این کار علاوه بر اشتباه از نیروی انسانی، می توانید از اتلاف زمان هم به میزان قابل توجهی جلوگیری کنید.

 1. حفظ و نگهداری میلگردها

از آنجایی که جنس اکثر میلگردها از فولاد است و آلیاژ آن از نوع ضد زنگ نیست، در مجاورت با رطوبت و آب دچار زنگ زدگی میشوند. به همین دلیل محل و شرایط نگهداری از میلگردها بسیار مهم و حائز اهمیت است. موارد زیر می‌توانند از آسیب دیدن میلگرد در زمان نگهداری جلوگیری کنند:

 • محل قرارگیری میلگردها حتی المقدور مسقف و به دور از تابش مستقیم نور خورشید باشد.
 • قبل از تخلیه میلگردها، حتما محل مناسبی برای آن‌ها در نظر بگیرید. بهتر است مکان مورد نظر به صورتی باشد که   10 تا 15 سانتیمتر از سطح زمین فاصله داشته باشد.
 • به یاد داشته باشید که خاک، گچ و … باعث جذب رطوبت می‌شود. پس سعی کنید از تماس میلگرد با این موارد جلوگیری کنید.
 • در صورت آلوده شدن میلگرد به خاک، گچ و… قبل از استفاده حتما سطح آن‌ها را پاکسازی کنید.
 • از خیس شدن میلگردها خودداری کنید و در محیط مرطوب آن‌ها را نگهداری نکنید.

امیدواریم توانسته باشیم در راهنمای خرید میلگرد شما را برای داشتن خریدی مطمئن و آگاهانه یاری کنیم. در صورتی که سوالی در مورد نحوه خرید میلگرد دارید از انتهای مطلب با ما و همراهان همیشگی مجله اینترنتی اصفهان آهن در میان بگذارید.
سوالات متداول

قبل از خرید میلگرد لازم است به چه نکاتی توجه کنیم؟

انتخاب نوع و ابعاد میلگرد و همچنین محاسبه وزن میلگردی که قرار است خریداری کنید، از مهمترین موارد قبل از خرید این محصول هستند.

راهنمای خرید میلگرد به طور کلی شامل چه مواردی است؟

راهنمای خرید میلگرد به طور کلی بیانگر مواردی است که باید قبل، حین و حتی بعد از خرید میلگرد در نظر داشته باشید تا بتوانید یک خرید بهینه را تجربه کنید.

چگونه میتوان اصالت میلگرد خریداری شده را تشخیص داد؟

اکثر کارخانه‌های تولید میلگرد در کشور نام اختصاری را که مختص به خودشان است بر روی بدنه میلگرد به صورت برجسته حک می‌کنند. با وجود این نام اختصاری به راحتی می‌توان از اصالت کالا اطمینان پیدا کرد

دکمه بازگشت به بالا