مطالب میجیک

رشد زنان در رشته های علوم پایه و مهندسی ۸ برابر شده است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین معصومه ابتکار در جشنواره علم و زنان که سه بار در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد اظهار داشت: ما بسیار خوشحالیم که یکی از مهمترین جنبه های سرمایه اجتماعی در کشور ما زنان دانشگاهی است ؛ انقلاب اسلامی ایران راه را برای حضور زنان در زمینه های مختلف اجتماعی ، و برخلاف برخی تصورات که جمهوری اسلامی زنان را محدود یا منزوی می کند ، این هنوز کامل نشده است.

معاون رئیس جمهور زنان و خانواده وی ادامه می دهد: با وجود سقف شیشه ای و مسئولیت های مختلف و نقش های مهم همسران و مادران ، این زنان ایرانی هستند که نشان می دهند می توانند شکاف ها را برطرف کنند و از موانع عبور کنند و امروز ، 41 سال پس از انقلاب ، سرعت رشد من سریع است. ما زنان را در صحنه علمی می بینیم.

ابتکار به جلو: “حتی کسانی که می خواهند سبکی پیدا کنند می توانند دشمن شوند و بیان روحیه جنگ ایران برای ما بسیار دشوار است. واقعیت این است که مردم ایران ، زنان ایرانی با تلاش و پشتکار و صبر در زمینه های مختلف می درخشند. ، خصوصاً در زمینه علوم.

وی با بیان اینکه 36 درصد دختران ما در طول سال انقلابی بی سواد بوده و به مدرسه دسترسی ندارند ، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیسوادی دختران کمتر از یک یا دو درصد است و در تلاش هستیم آن را به صفر برسانیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: در سال انقلاب ما کمتر از 3 یا 4 درصد از زنان با تحصیلات دانشگاهی داشتیم اما اکنون حدود 24 درصد از زنان کشور ما تحصیلات بالاتر از دیپلم دارند. در سال 2020 ، یونسکو اعلام کرد که حضور زنان در زمینه فناوری در فناوری من از 27 به 31 و 2 درصد افزایش یافته است. هر ساله دختران در کنکور سراسری شرکت می کنند و گاهی اوقات حضور دختران بیش از 60 درصد است.

ابتکار با تأکید بر اینکه امروز در زمینه علوم پایه ، فناوری و مهندسی ، رشد دختران 7 تا 8 برابر از 66 به 96 رسیده است ، گفت: رشد زنان در حال حاضر در دانشکده اکنون بیش از 26 یا 27 درصد است ، هر در وزیر علوم و آنچه در وزارت بهداشت است. حدود 30٪ از پزشکان زن هستند و هیچ مانعی برای زنان وجود ندارد ، اما این مکان برای آنها رقابتی و خوب است.

وی گفت: این موفقیت ممکن است به دلیل ایجاد یک جمهوری اسلامی واقعی باشد ، اما تلاش های زنان ایرانی و امید آنها به آینده مثر بوده است. در عرصه بین الملل ، اگر آمار درست باشد ، پیشرفت زنان ایرانی مهم است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ، با بیان اینکه برخی از مردم از دستگیری شیفت های جمهوری اسلامی جلوگیری می کنند ، به ویژه در یک صحنه بین المللی با یک تریلر و تصور ، گفت: “خوشبختانه ، این آمار با دستور صریح رئیس جمهور اعطا شد ، گرچه متاسفانه اکنون ، ما مجبور به ارسال آمار شده ایم که درست است و گاهی اوقات از آمار صحیح به درستی استفاده نمی شود.

ابتکار افزود: امسال به همراه جشنواره مریم میرزاخانی با همکاری م Instituteسسه رویان جایزه مهمی داریم که به عنوان یادبود مرحوم دکتر پروانه فرزانه که یکی از فرزانه ترین و فرهیخته ترین بانوان است ، فعالیت می کند. وی اخیراً درگذشت و امسال ، به دلیل نقش ویژه دکتر. فرزانه برای ایجاد یک بانک ژن و دسترسی به اطلاعات ژنتیکی مورد نیاز ، جوایزی به نمایندگی از وی اعطا خواهد شد که این یک رویداد بسیار مهم در زمینه بیوتکنولوژی است.

دکمه بازگشت به بالا