اقتصادی

تصمیم جدید درباره تخصیص سهام عدالت به جاماندگان

وقتی در آخرین روز سال گذشته رئیس سازمان خصوصی سازی از لغو واگذاری سهام عدالت به بازماندگان خبر داد، حالا در خبرها تکلیف تامین سهام عدالت به بازماندگان ذکر شده است.

به گزارش میجیک، حدود 3 میلیون و 500 هزار نفر تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی و سه دهم شهدای شناسایی شده به عنوان بازماندگان عدالت هستند و بر اساس قانون بودجه 1401 دولت موظف به آنها است. که به عنوان بازماندگان عدالت شناخته می شوند، ممکن است سهام عدالت به آنها تخصیص داده شود. مشکل تا آخرین روز سال تعیین تکلیف نشد و رئیس سازمان خصوصی سازی در 7 اسفند سال گذشته آشکارا اعلام کرد در صورتی که تخصیص سهام عدالت به بازماندگان سهام به دلیل عدم موافقت با پرتفوی در نظر گرفته شده برای بازماندگان لغو شود.

وی علت این مشکل را این است که موضوع پرتفوی سهامداران سه بار در کمیته دولت مطرح شد و مجددا واگذاری هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان و ملی مس ایران به سهامداران باقی مانده تایید نمی شود. و در نتیجه، واگذاری سهام عدالت به بازماندگان لغو شد. چرا که دولت دیگر سهام ارزشمندی به ارزش 35 هزار میلیارد تومان ندارد تا به بازماندگان اختصاص دهد.

اما امروز خبرهایی منتشر شد مبنی بر اینکه معاون اول رئیس جمهور از تخصیص سهام عدالت به هر ذینفع به ارزش حداکثر 100 میلیون ریال خبر داده و از تخصیص سهام از محل سهام دولت در ملت، بانک تجارت و صادرات خبر داده است. .

در این گزارش آمده است: هیات وزیران در جلسه 7 اسفند 1300 با نظر وزارت امور اقتصادی و دارایی و بر اساس ماده 138 ق.م. قانون اساسی. و در اجرای بند الف تبصره ۲ ماده ۱ قانون بودجه ۱۴۰۱ گفت: این مصوبه به امضای محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور رسیده است. بر اساس این مصوبه حداکثر ارزش سهام قابل واگذاری به هر یک از ذینفعان سهام جدید موضوع مصوبه ۲۵ اسفند شورای عالی اجرای سیاست کلی اصل ۴۴ قانون اساسی تعیین شد. حداکثر معادل یک میلیون ریال. هیئت وزیران به سازمان های خصوصی شده اجازه واگذاری سهام دولت در بانک ملت، تجارت و صادرات را می دهد. بر این اساس 2 درصد از سهام بانک ملت، 3 درصد از سهام بانک تجارت و 2.7 درصد از سهام بانک صادرات مشمول این واگذاری است. بر اساس این مصوبه، حق مالکیت سهام به گیرندگان این مصوبه داده می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا