برترین های کسب و کار مجیکمطالب عمومی

تست هارد دوربین مداربسته

هارد دوربین یکی از اجزای اصلی دوربین مداربسته هیرو به شمار می آید. وظیفه ی هارد ذخیره سازی تمام تصاویر و داده های دوربین است. می توان نتیجه گرفت که این قطعه به دلیل نگهداری فایل ها از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین چک کردن دائم سلامت هارد دیسک و عدم خرابی آن مسئله پر اهمیتی است. هارد دوربین یکی از مواردی است که در هنگام مواجه با مشکل در زمان ضبط تصاویر، باید مورد بررسی قرار بگیرد. در ادامه مقاله نحوه تست هارد دوربین مداربسته را مورد بررسی قرار می دهیم.

CCTV hard drive test

آنچه در این مقاله می خوانید:

 1. تست هارد دوربین مداربسته به صورت دستی
 2. علت صدای ناهنجار در هارد دوربین مداربسته
 3. سوختن هارد دوربین مداربسته چه علائمی دارد
 4. فرمت کردن هارد دوربین مداربسته
 5. تنظیمات هارد دیسک دوربین مداربسته
 6. بر طرف کردن مشکل نشناختن هارد توسط دستگاه DVR
 7. علت ضبط نکردن هارد دوربین مداربسته
 8. قیمت هارد دوربین مداربسته

1- تست هارد دوربین مداربسته به صورت دستی

با انجام مراحل زیر می توان هارد دوربین مداربسته را تست کرد:

 • وارد منوی دستگاه DVR شده و روی گزینه Maintenance کلیک کنید.
 • در مرحله ی بعد زیر منوی Detect HDD را انتخاب کنید.
 • برای انجام تست هارد گزینه ی Bad Sector Detection را انتخاب نمایید.
 • اکنون در قسمت Key Area Detection حالت Full Detection را فعال کنید و سپس روی گزینه ی Detect کلیک کنید.
 • در این بخش می توانید وضعیت سکتور های هارد دیسک را مشاهده کنید. رنگ قرمز نشان دهنده ی وجود مشکل در هارد است. نمایش رنگ سبز به معنی سالم بودن هارد دیسک است.
 • روند پیشرفت مراحل در قسمت status نمایش داده می شود.
 • در پایان با تغییر گزینه status به complete، مراحل تست تکمیل می شود.

2- علت صدای ناهنجار در هارد دوربین مداربسته

 • یکی از دلایل صدای ناهنجار در هارد، ضربه خوردن و افتادن آن از ارتفاع است.
 • نوسانات برق نیز باعث ایجاد صدای ناهنجار در هارد می شود. زمانی که نوسان برق اتفاق می افتد، هد هارد دائما متوقف شده و مجددا را ه اندازی می شود. تکرار این وضعیت با گذشت زمان موجب آسیب رساندن به هد هارد می شود.
 • خرابی برد هارد نیز باعث ایجاد صدای ناهنجار در هارد دوربین مداربسته می شود.

3- سوختن هارد دوربین مداربسته چه علائمی دارد؟

در این قسمت بررسی می کنیم که سوختن هارد دوربین مداربسته چه علائمی دارد و چطور متوجه سوختن آن شویم.

 • در صورت سوختن هارد، محتویات هارد بالا نمی آید.
 • زمانی که هارد می سوزد، سیستم قادر به شناسایی هارد نبوده و در نتیجه هیچ تصویری نشان داده نمی شود.
 • نمایش برخی پیغام ها روی صفحه دوربین یکی دیگر از علائم سوختن دوربین مداربسته است.

نکته:دوربین مدار بسته یکی از وسیله های امنیتی است که در همه شهر ها نیاز است که نصب شود این وسیله امنیتی امکان نصب در محل کار، خانه و…در هر جا دارد اما یکی از شهر هایی که نصب دوربین در انجا اهمیت بالایی دارد زیبا شهر است که از دوربین مدار بسته در همه جا ها مکان عمومی و …استفاده میکنند این شهر به امنیت نیز معروف میباشد.

4- فرمت کردن هارد دوربین مداربسته

گاهی اوقات قطعات هارد سالم بوده و دچار مشکلات جدی نشده است. در چنین مواقعی با فرمت کردن هارد و بازگرداندن آن به تنظیمات کارخانه، می توانید مشکل را رفع کنید. زمانی که هارد را فرمت می کنید، اطلاعات آن پاک می شود. برای حفظ اطلاعات هارد، قبل از فرمت کردن آن، اقدام به تهیه فایل پشتیبان از تصاویر ضبط شده نمایید. برای فرمت کردن هارد، ابتدا وارد منوی دستگاه شده و روی گزینه ی HDD کلیک کنید. در این قسمت هارد مورد نظر خود را از بین هارد های موجود انتخاب کرده و با کلیک روی دکمه Init، آن را فرمت کنید.

5- تنظیمات هارد دیسک دوربین مداربسته

یکی از موارد مهمی که در تنظیمات هارددیسک باید به آن توجه شود، فرمت هارد است. روش فرمت هارد را در مطالب بالا توضیح دادیم. گاهی ممکن است به دلیل وجود مشکلی در هارد، عملیات فرمت کردن هارد به طور کامل انجام نشده و حین عملیات با پیغام خطا مواجه شوید. هم چنین می توانید به قسمت storage management رفته و تعیین کنید چه میزان از فضای هارد به کدام دوربین در سیستم اختصاص یابد. با انجام این کار می توانید تنظیمات دیگری را بر روی هارد انجام دهید.

6- بر طرف کردن مشکل نشناختن هارد توسط دستگاه DVR

گاهی ممکن است هارد توسط دستگاه های ذخیره کننده شناسایی نشود. در این مواقع لازم است اقداماتی صورت بگیرد که در ادامه آن ها بازگو می کنیم.

 1.  دستگاه  DVR را خاموش کرده و آن را باز کنید. سپس اتصال بین سوکت و منبع تغذیه هارد را بررسی کنید تا مطمئن شوید وصل است.
 2. در صورت درستی اتصال بین هارد و منبع تغذیه، سوکت هارد را جدا کرده و اقدام به خارج کردن هارد از دستگاه نمایید.
 3. دستگاه DVR را روشن کرده و با زدن گزینه ریست فکتوری، دستگاه را ریست کنید.
 4. دوباره دستگاه را خاموش کرده و هارد را به دستگاه وصل کنید.
 5. در مرحله آخر دستگاه را روشن کنید و به بخش تنظیمات دی وی آر رفته  و بررسی کنید که دستگاه هارد را تشخیص می دهد یا خیر.
 6. اگر پس از اقدامات انجام شده همچنان دستگاه DVR هارد را تشخیص نداد، آداپتوری با جریان بالاتر را امتحان کنید. در صورتی که باز هم دستگاه موفق به تشخیص هارد نشد، احتمالا هارد سوخته است.

7- علت ضبط نکردن هارد دوربین مداربسته

در مواقعی پیش می آید که دوربین قادر به ضبط تصاویر جدید نیست. در این صورت باید هارد دوربین مداربسته را مورد بررسی قرار دهید و از سالم بودن آن مطمئن شوید. بر اساس یک سری تنظیمات، پس از پر شدن حافظه هارد، تصاویر و فیلم های قدیمی پاک شده و تصاویر جدید جایگزین آن ها می شوند. در صورتی که تنظیمات هارد به درستی انجام نشود، ممکن است پس از پر شدن هارد، دستگاه قادر به ذخیره سازی تصاویر جدید روی هارد نباشد.

راه کار برای دوربین مداربسته بدون برق

گاهی ثبت و دریافت تصاویر در لحظه لحظه اهمیت زیادی دارد به این ترتیب باید سعی کرد تا مانعی برای تصویربرداری دوربین به وجود نیاید. یکی از این موانع قطع برق است. با در نظر گرفتن قطعی برق به هر دلیلی و یا وجود نوسانات در برخی از مناطق ممکن است بپرسید چه راه کاری برای این شرایط وجود دارد تا تصویربرداری متوقف نشود؟ یکی از راه کارها استفاده از دوربین های مداربسته ای است که برق آن ها مستقل از شبکه برق رسان تامین می شود. راه کار دیگر استفاده از دستگاه های پشتیبان جهت تامین برق اضطراری دوربین مداربسته در زمان قطعی برق است.

چگونه دوربین مداربسته بدون برق کار می‎‌کند:

 1.  استفاده از باتری های پشتیبان یا یو پی اس (UPS)
 2.  استفاده از منبع تغذیه برق اضطراری دوربین مداربسته
 3.  استفاده از دوربین مداربسته با باتری قابل شارژ
 4. استفاده از دوربین مداربسته خورشیدی
 1. استفاده از باتری های پشتیبان یا یو پی اس (UPS)

UPS ها در واقع سیستم های تغذیه الکترونیکی با اجزای مختلف هستند که وظیفه اصلی آن ها تامین بدون وقفه برق مورد نیاز است. این نوع سیستم در بین برق شبکه و مصرف کننده ها قرار می گیرد و علاوه بر تنظیم ولتاژ شبکه، از نفوذ اختلالات و نوسانات شبکه به تجهیزات حساس جلوگیری می کند. از مزیت های استفاده از UPS در سیستم مداربسته این است که نیازی به تعویض دوربین ها نیست. با این وجود در زمان قطع برق نیز دوربین ها بدون وقفه به کار خود ادامه خواهند داد.

منبع:

youtube

دکمه بازگشت به بالا