برترین های کسب و کار مجیکمطالب میجیک

بهترین روش خانگی برای سفید کردن دندان ها!

نمایان‌شدن لکه‌ های زرد روی دندان‌ها علاوه بر اینکه روی زیبایی و اعتماد به نفس تاثیر منفی گذاشته علامتی حاکی بر وجود مشکل در سلامت‌ دندان‌ها به شمار می‌رود و باید فکری به حال آن کرد. افزون‌ بر روش‌ها ی درمانی سفید کردن دندان‌ ها به کمک دندان‌ پزشک، روش‌های سفید کردن دندان در خانه نیز برای حل این مشکل وجود دارند که می‌توانند تا حد زیادی به سفید شدن دندان‌ ها و حتی کند شدن روند ایجاد لکه‌ های زرد و قهوه‌ای رنگ روی دندان‌‌ها کمک کنند.

در این مقاله به صورت کامل مهم‌ترین علت‌های ایجاد لکه‌های زرد روی دندان‌ها، بهترین روش‌های درمان خانگی سفید شدن دندان و نکات مهم برای پیشگیری از زردی دندان‌ها را مرور خواهیم کرد؛ اگر شما از زردی‌دندان‌ها متنفر هستید و به دنبال یک روش کم خرج اما تاثیر گذار برای داشتن دندان‌هایی سفید و درخشان هستید این مقاله را از دست ندهید.

چرا دندان‌ها زرد می‌شوند؟

اصولا با افزایش سن دندان‌ها به مرور زرد می‌شوند اما سبک زندگی و عادات شخصی در سبک زندگی فردی نیز تاثیر زیادی در افزایش سرعت یا کندی و پیشگیری زرد شدن دندان‌ها دارند، در ادامه ۱۷ علت اصلی تغییر رنگ‌ دندان‌ها را مرور می‌کنیم.

 1. رنگ‌های خوراکی‌ در مواد غذایی
 2. فرسودگی مینای دندان
 3. عادات ناسالم
 4. ارتودنسی
 5. افزایش سن
 6. ژنتیک
 7. سیگار
 8. قلیون
 9. مود مخدر
 10. نوشیدن های رنگی
 11. آنتی بیوتیک‌ها
 12. فلوروزیس
 13. آسیب دندان‌ها
 14. دندان قرچه
 15. مسواک نزدن منظم
 16. عدم استفاده نخ دندان
 17. عدم استفاده دهانشویه و ….

روش‌های سفید کردن دندان در خانه

همیشه نیاز نیست برای  خلاص‌شدن از شر لکه‌های زرد مزاحم روی دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید تا با استفاده از انواع روش های به سفید کردن دندان خود بپردازید. چون می‌توانید در خانه با روش‌های ساده و کم‌خرج دندان‌هایی سفید و درخشان داشته باشید، در ادامه این مطلب با ۱۳ مورد از کاربردی‌ترین روش‌های سفید کردن دندان آشنا شوید.

روغن‌های گیاهی

شستشوی دهان‌ و دندان با روغن‌های گیاهی ریشه در سنت‌های قدیمی بهداشت دهان و دندان در باستان دارد، شما می‌توانید برای زدودن کثیفی‌ها و باقی مانده‌ غذاها از روغن‌های گیاهی طبیعی برای شستشوی دندان‌ها استفاده کنید البته فراموش نکنید که اولویت در ابتدا با مسواک و نخ دندان است و پس از مسواک زدن و نخ دندان می‌توانید از روغن‌های گیاهی نیز برای شستشوی بهتر و سفید کردن دندان‌ها کمک بگیرید.

۳ روغن مفید برای سفید شدن دندان‌ها

 1. روغن کنجد
 2. روغن نارگیل
 3. روغن آفتابگردان

سرکه سیب

سرکه سیب، خوراکی است که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود و خرید آن نیز سخت نیست ولی شما می‌توانید با این مایع ترش و اسیدی ارزان و دم‌دستی به طرز معجزه‌آسایی دندان‌هایتان را سفیدتر کنید! فقط کافی است بعد از مسواک چند جرعه از سرکه را داخل دهان‌ تان حدود ۱۲۰ الی ۱۸۰ ثانیه بگردانید و سپس دهان‌تان را بشویید.

بعد از اتمام شستشوی دهان با سرکه بهتر است با مسواک آغشته‌ شده به خمیر دندانی خوشبو دوباره مسواک بزنید تا بوی ترشی و تندی سرکه سیب از میان دندان‌‌ ها و دهان شما از بین برود.

برگ ریحان تازه و پوست پرتقال

برگ‌های ریحان تازه یکی از مفید‌ترین سبزیجات برای سلامتی دندان و لثه‌ها هستند فقط کافی است چند برگ ریحان را به میزان کافی ریز و با پوست پرتقال خرد شده مخلوط کنید تا خمیری نرم سرشار از ویتامین C برای سفید کردن دندان‌ ها به دست آورید.

حالا مسواک‌تان را به خمیر درست شده از برگ ریحان و پوست پرتقال آغشته کنید و حدود ۳ الی ۶ دقیقه به صورت کامل مسواک بزنید، فراموش نکنید که برای گرفتن نتیجه بهتر در فرایند سفید شدن دندان‌ها در این روش باید حداقل هفته‌ای دو بار با خمیر ریحان و پوست پرتقال مسواک بزنید.

جوش شیرین

مسواک زدن با جوش شیرین نیز برای سفید کردن دندان‌ها و از بین بردن لکه‌های زرد رنگ دندانی مفید است فقط کافی است هفته‌ای ۱ الی ۲ بار با مسواک آغشته به جوش شیرین مسواک بزنید تا در عرض چند هفته معجزه سفید شدن دندان‌ها با جوش شیرین را مشاهده کنید.

پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدورژن یک ماده سفید کننده طبیعی برای دندان‌ها است که تاثیر خیلی خوبی روی از بین بردن لکه‌های زرد رنگ دندان‌ها و نابودی باکتری‌ها می‌گذارد اما به دلیل قدرت بالا این ماده سفید کننده دندان نباید در مصرف آن زیاده روی کنید و تنها پس از زمانی که نتیجه نسبی از بهبود رنگ دندان‌ها بعد از استفاده پراکسید هیدروژن مشاهده کردید استفاده از آن را متوقف کنید تا مینای دندان شما دچار حساسیت نشود.

نمک دریا

نمک دریا یکی از بهترین و بی‌خطرترین ماده‌های طبیعی سفید کننده دندان است، برای استفاده از نمک دریا جهت سفید شدن تنها تنها کافی است پس از مرطوب کردن فرچه‌های مسواک‌تان آن را به نمک دریا آغشته کنید و سپس حدود ۲ الی ۳ دقیقه مسواک بزنید.

نمک دریا و جوش شیرین

نمک دریا خود به تنهایی می‌تواند تاثیر بسیار بالایی برای سفید شدن دندان‌ها داشته باشد اما با ترکیب نمک دریا و جوش شیرین یک خمیر سفید کننده دندان قوی‌تر خواهید داشت که روند سفید شدن دندان‌های شما را سرعت می‌بخشد.

جهت درست کردن خمیر سفید کننده دندان با استفاده از نمک دریا و جوش شیرین فقط کافی است حدود ۲ قاشق چایخوری نمک دریا را با ۱ قاشق چایخوری جوش و شیرین کمی آب مخلوط کنید و بعد از آماده شدن خمیر سفید کننده نمک و جوش شیرین دندان‌های‌تان را به کمک این خمیر فوق العاده حدود ۱ الی ۳ دقیقه مسواک بزنید.

پوست موز

قطعا تا کنون پس از خوردن موز، پوست آن را راهی سطل آشغال می‌کردید اما از این به بعد می‌توانید از پرزهای داخلی پوست موز برای سفید شدن دندان‌های‌تان استفاده کنید! پوست داخلی موز سرشار از مواد معدنی مفید مثل پتاسیم، منیزیوم و … است که برای مینای دندان و افزایش سفیدی دندان‌ها فوق العاده است.

برای استفاده از پوست موز جهت سفید شدن دندان‌ها باید از پس استفاده از نخ دندان و مسواک زدن قسمت داخلی پوست یک موز تازه را حدود ۱ الی  ۳ دقیقه روی دندان‌ها بکشید و بعد از اتمام کار دوباره یک مسواک کوتاه برای شستن تکه‌های پوست موز از بین دندان‌های‌تان بکشید.

توت فرنگی و جوش شیرین

ترکیب جوش شیرین با توت فرنگی نیز یک خمیر سفید کننده دندان بی‌نظیر می‌سازد، برای ساخت این خمیر مقدار کمی جوش شیرین را با پوره چند عدد توت فرنگی تازه ترکیب کند و با خمیر خوشمزه و خوشبو به دست آمده ۲ الی ۳ دقیقه مسواک بزنید، برای گرفتن نتیجه از این خمیر سفید کننده سعی کنید در هفته ۲ الی ۳ بار با خمیر توت فرنگی و جوش شیرین مسواک بزنید.

ذغال سنگ فعال

مسواک زدن با ذغال سنگ فعال هم برای از بین بردن لکه‌های زرد روی دندان‌ها معجزه می‌کند برای استفاده از این روش در ابتدا باید از داروخانه‌های معتبر ذغال فعال باکیفیت را بخرید و سپس روی مسواک مقدار کمی از ذغال فعال را گذاشته حدود ۱ الی  ۳ دقیقه مسواک بزنید برای نتیجه گرفتن از این روش بهتر است در طول هفته بین ۲ الی ۳ بار مسواک زدن با ذغال سنگ فعال را تکرار کنید.

نحوه عملکرد ذغال فعال همانطور که در وبسایت هم آمده است به شکل زیر می باشد:

زغال فعال منافذی دارد. این منافذ به قسمت های خشن و زبر دندان ها متصل می شوند. منظور از لکه های خشن لکه های سطح دندان و پلاک ها است. به محض اتصال زغال فعال با این لکه ها، از بین رفتن پلاک ها و جرم ها آسان می شود. اما برای برقراری این اتصال، به کمی زمان نیاز است.

هنگامی که زغال فعال مدتی روی دندان ها ماند، می توان آن را شستشو داد و لکه های سطح و پلاک های دندان را برداشت. با این حال یک مشکل بزرگ در مورد زغال فعال وجود دارد. از آنجا که این ماده فقط به قسمت های ریز دندان متصل می شود، به طور موثری رنگ دندان هایی را که لکه های عمیق دارند تغییر نمی دهد. به عنوان مثال، درمورد کسانی که ده ها سال است سیگار می کشند، ممکن است برداشتن لکه های عمیق ایجاد شده روی دندان ها به راحتی امکانپذیر نباشد. به این ترتیب برای برداشتن لکه های عمیق، بهتر است به دندانپزشک مراجعه نمایید

البته به این نکته مهم توجه کنید که به علت وجود ترکیبات شیمایی و تاثیرات خاص ذغال سنگ بر دندان و حساسیت بالای آن افرادی که دارند به هیچ وجه نباید از ذغال سنگ برای سفیدتر شدن دندان‌ها استفاده کنند.

 آبلیمو و جوش شیرین

خمیر ترکیب شده از آبلیمو و جوش شیرین برای سفید شدن دندان‌ها مفید است، برای درست کردن این خمیر کافی است ۱ قاشق کوچک جوش شیرین و آبلیمو را با یکدیگر ترکیب کرده و سپس با خمیر به دست آمده حدود ۱ الی ۲ دقیقه مسواک بزنید.

زردچوبه

زرد چوبه یک ماده بی‌خطر و تاثیرگذار برای سفید شدن دندان‌ها محسوب می‌شود، کافی است در هفته ا الی ۲ بار به مدت ۵ دقیقه دندان‌ها‌ی‌تان را با زرد چوبه مسواک بزنید تا تنها پس از گذشت ۲ هفته تاثیر معجزه‌آسای زرد چوبه بر سفید شدن دندان‌ها را مشاهده کنید.

آبلیمو و نمک

آبلیمو و نمک هر دو به تنهایی خاصیت سفید کنندگی برای دندان‌ها دارند و حالا با ترکیب آن‌ها می‌توانید به یک ماده قوی‌تر برای داشتن دندان‌هایی سفید و زیباتر دست پیدا کنید، برای درست کردن خمیر سفید کننده حاوی آبلیمو و نمک باید حدود ۱ قاشق چایخوری نمک و ۲ قاشق چایخوری آبلیمو را با یکدیگر مخلوط کنیدو به مدت ۲ دقیقه مسواک بزنید.

قبل از ادامه مطلب و بررسی راهکار های جلوگیری از زرد شدن دندان ، از شما دعوت میکنیم به مقاله توجه کنید .

چطور از زرد شدن دندان‌ها پیشگیری کنیم؟

حتما شما هم شنیده‌اید که می‌گویند (پیشگیری بهتر از درمان است!) این عبارت معروف برای خلاص شدن از شر لکه‌های زرد رنگ دندان‌ها نیز کاربرد دارد و بهتر است قبل از این‌که باکتری‌ها و لکه‌های رنگی روی دندان‌های سفید رنگ شما جاخوش کنند به فکر خلاص شدن از شر آن‌ها و جلوگیری از پیشرفت‌شان باشید تا درگیر دردسرهای سفید کردن دندان با روش‌های خانگی و … نشوید.

۶ راهکار مهم برای جلوگیری از زرد شدن دندان‌ها

پیشگیری از زرد شدن دندان‌ها کار سختی نیست فقط کافی است برخی از عادت‌های غلط گذشته خودتان را کنار بگذارید  و سبک زندگی جدید و سالمی را انتخاب کنید.

 • روزانه دو یا سه بار مسواک زدن
 • استفاده منظم از نخ دندان
 • ترک سیگار و قلیون
 • کاهش مصرف قهوه و چای
 • پرهیز از مصرف نوشیدنی های الکلی
 • افزایش مصرف آب

چطور نتیجه بهتری در سفید کردن دندان‌ها بگیریم؟

قطعا شما دوست دارید که در مدت زمان کوتاه‌ترین از روش‌های سفید کردن دندان در خانه نتیجه بگیرید و دندان‌های سفید، درخشان و زیبایی داشته باشید برای گرفتن نتیجه مطلوب در زمان مناسب از روش‌های ذکر شده ۳ نکته زیر را به خاطر بسپارید.

زیاده‌روی نکردن

در هر کاری زیاده‌روی ضرر دارد و استفاده‌ از روش‌های سفید کردن دندان در خانه نیز از این قائده مسثتنی نیست فراموش نکنید که خیلی از روش‌های معرفی شده در صورت زیاده روی می‌توانند برای دندان‌های شما آسیب و خطر ایجاد کنند و افزون بر کمک نگرفتن به مشکل زردی دندان‌ها خرج‌های تازه جهت درمان مشکلات دندانی‌ جدید برای شما بتراشند.

صبر

دندان‌های شما در ۱ یا ۲ روز زرد و لکه‌دار نشده‌اند که توقع داشته باشید به سرعت از شر این لکه‌های آزار دهنده خلاص شوید، بهتر است در فرایند تلاش برای سفید کردن دندان‌ها حوصله خرج دهید و حداقل ۲ هفته در فواصل زمانی منظم دستور العمل‌ها را اجرا کنید.

بهداشت دندان

هیچ کدام از روش‌های سفید کردن دندان در خانه بدون رعایت بهداشت دهان و دندان جواب نخواهند داد پس از قبل از هرکاری داشتن روتین منظم استفاده از نخ دندان، مسواک و دهانشویه برای صبح، ظهر و شب را در برنامه روزانه‌تان جای دهید. یکی از بهترین روش های سفید نگه داشتن دندان ها استفاده از مسواک برقی است. قیمت مسواک برقی در مقابل مسواک دستی اورجینال کمی بالاتر است اما ارزش امتحان را دارد.

سایت دنداک یکی از معتبرترین و بهترین فروشندگان مسواک برقی در ایران است که با قیمت مناسب و کیفیت اورجینال میتوانید مسواک برقی خود را خریداری نمایید.

سخن پایانی

زردی دندان‌ها اتفاقی ناخوشایند است که اکثر افراد را درگیر می‌کند اما می‌توان با پرهیز از انجام یکسری از کارها و داشتن عادات مثبت و مفید برای سفید ماندن دندان‌ها از زرد و لکه‌دار شدن دندان‌ها جلوگیری کرد، در این مقاله مهم‌ترین دلایل، راه‌های پیشگیری و بهترین روش‌های درمان خانگی دندان‌ها مرور شد، اگر شما هم درگیر زرد شدن دندان‌ها هستید و یا حتی می‌خواهید از این اتفاق پیشگیری کنید نکات این مقاله را حتما به خاطر بسپارید.

سوالات متداول

بهترین روش‌های خانگی سفید کردن دندان در خانه کدام‌اند؟

مسواک زدن و شستشوی دندان‌ها با  روغن‌های گیاهی مثل نارگیل، سرکه سیب، برگ ریحان تازه و پوست پرتقال، پراکسید هیدروژن، نمک دریا، جوش شیرین، پوست موز، توت فرنگی، ذغال سنگ فعال، آبلیمو، زرد چوبه  و ….. جزو بهترین روش‌های سفید کردن دندان‌ در خانه هستند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

مهم‌ترین دلایل زرد شدن دندان‌ها چیست؟

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، دندان قروچه، آنتی بیوتیک‌ها، نوشیدنی‌ها و غذاهای رنگی، سیگار، قلیون، مواد مخدر، ژنتیک، افزایش سن، ارتودنس، آسیب دندانی و …… جزو مهم‌ترین دلایلی هستند که به مرور موجب زرد شدن رنگ دندان‌ها می‌شوند.

چطور از زرد شدن دندان‌ها پیشگیری کنیم؟

پیشگیری از زرد شدن دندان‌ها کار ساده‌ای هست و تنها باید عادات منفی خود را کنار گذاشته و یک سبک زندگی سالم داشته باشید، با استفاده منظم از مسواک و نخ دندان، پرهیز از قلیون، سیگار، مواد مخدر و نوشیدی‌های الکلی و افزایش میزان مصرف آب در طول روز می‌توانید به میزان قابل توجهی از زرد شدن دندان‌ها پیشگیری کنید.

دکمه بازگشت به بالا