بازار ارز توافقی، به‌زودی راه اندازی می شود – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، علی شهیدی مدیر معاملات ارزی و عملیات ارزی مرکز مبادلات ایران درباره علت ایجاد تالار اجماع ارزی گفت: از سال گذشته یکی از مشکلات اساسی بانک مرکزی بوده است. همواره مدیریت بازار ارز از طریق طراحی یک سیستم متمرکز و ایجاد بازار مناسب برای معاملات ارزی بوده است و یکی از مهم ترین بازارهای ارزی کشور که باید تنظیم شود، ارز است. بازاری که در سال گذشته مورد توجه قرار گرفته است.

مدیر عملیات ارزی و ارزی مرکز مبادلات ایران در ادامه تاکید کرد: مرکز مبادلات ارزی و طلای ایران با کمک و راهنمایی مدیر ارزی بانک مرکزی سامانه ای برای مدیریت بازار و ایران طراحی و راه اندازی کرد. مرکز مبادلات ارز و طلا در طراحی مدل کسب و کار جدید که توسعه آن ماه ها به طول انجامید، با هدف تسهیل مبادلات ارزی همراه با کاهش هزینه جست و جو و همسان سازی واردکنندگان و صادرکنندگان و ایجاد فضای امن برای تحقق و تسویه معاملات با حداقل خطر عدم انجام تعهدات

وی افزود: مرکز صرافی علاوه بر طراحی تجاری و مدل فنی سامانه جدید، به دنبال بازطراحی سامانه پیش و پس از معاملات برای معامله گران برای عرضه و تقاضای ارز، با کمترین هزینه ممکن است. و ساده ترین فرآیند این است که بتوانید عملیات ارزی را شروع کنید و پس از طی مراحل قبل از معامله، در سیستم ارزی تکی تراکنش انجام دهید و مراحل بعد از معامله، ارز خود را عرضه یا تقاضا کنید.

عدم مداخله دولت در نرخ سالن ها مورد موافقت قرار گرفت

شهیدی درباره دخالت دولت برای تعیین نرخ بازار توافقی ارز گفت: همانطور که از نام این بازار مشخص است این نرخ بازار بر اساس توافق صادرکننده و واردکننده خواهد بود. در واقع مرکز مبادلات زیر نظر بانک مرکزی به دنبال یکپارچه سازی، یکپارچه سازی و بهینه سازی بازار ارز است.

وی ادامه داد: بنابراین لازم است صادرکنندگان و واردکنندگان به جای بازاری با اطلاعات ناقص که منجر به ایجاد ناهنجاری در بازار ارز می شود، با ایجاد فضایی برای افزایش اطلاعات طرف معامله، در سطح مطلوب در بازار منسجم معامله کنند.

مدیر تجارت ارز و عملیات ارزی مرکز مبادلات ایران درباره حجم معاملات این بازار توضیح داد: بر اساس آمارهای مربوط به سوابق معاملات، حجم معاملات سالانه در این بازار حدود 17 میلیارد دلار است. هدف مرکز مبادلات ایران افزایش تدریجی و به مرور زمان حجم این معاملات برای بازار متمرکز است و پیش بینی می شود در صورت افزایش کارایی بازار ارز و ایجاد ساختاری منسجم و یکپارچه که رهبری. برای ایجاد انگیزه در معامله گران برای حضور در این بازار، حجم معاملات بیش از این خواهد بود.

بازار ارز اجماع را به زودی باز کنید

این مسئول وی درباره زمان راه اندازی تالار ارز توافقی گفت: طراحی مدل کسب و کار تالار ارز توافقی تحت سامانه بازار ارز مرکز مبادلات ایران به پایان رسیده و طراحی فناوری آغاز شده است که تکمیل می شود. به زودی. فورا.

وی افزود: اما تست های مرحله بهره برداری به صورت مرحله ای طراحی می شود. به این ترتیب می توان انتظار داشت که تمامی ذینفعان این بازار پس از انجام تست های عملکرد، تست های امنیتی و تست های نفوذ، به تدریج و مدت ها معاملات خود را به این بازار منتقل کنند.

شهیدی درباره تاثیر راه اندازی این بازار بر بورس توضیح داد: تمامی نهادهای فعلی این بازار که خدمات واقعی به معامله گران ارائه می کنند به فعالیت خود ادامه می دهند. اما به دلیل تمرکز، یکپارچگی و شفافیت، این بازار هزینه فعالیت های ناشی از عدم تقارن اطلاعاتی و کمبود اطلاعات را با هم کاهش می دهد.

وی افزود: به این ترتیب فعالیت هایی مانند دلالی و سفته بازی در مدل کسب و کار جدید گران می شود که کاهش این فعالیت ها را به دنبال خواهد داشت. بنابراین مدل جدید طراحی شده تاثیری بر خدمات مربوط به نقل و انتقالات ارزی ندارد.

تالار گفتمان توافق صادرکنندگان و واردکنندگان، مشتریان

مدیر تجارت ارزی و عملیات ارزی مرکز مبادلات ایران در پاسخ به سؤالاتی مبنی بر اینکه کدام افراد یا گروه‌ها در صرافی مورد توافق امکان مبادله ارز را دارند، گفت: کلیه صادرکنندگان مشمول بند (2) ماده (2) هستند. 8) آیین نامه اجرایی تبصره (6) بند (ح) تکرار ماده (2) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 6 اردیبهشت. 1403 کسانی که باید معادل 90 درصد ارزش پروانه صادراتی را برای یک یا ترکیبی از راه های استرداد ارز به صلاحدید خود بپردازند، می توانند ارز حاصل از صادرات را در این بازار بفروشند.

وی افزود: همچنین خریداران این بازار شامل کلیه واردکنندگانی است که دارای تخصیص ارز معتبر از محل صادرات یا سایر سپرده ارزی هستند که می توانند در تالار ارز توافقی اقدام به خرید ارز کنند.

«شهیدی» درباره در نظر گرفتن محدودیت ارزی برای متقاضیان در تریبون توافقات ارزی گفت: خریدار و فروشنده را می توان به ازای کل موجودی گواهی تخصیص تخصیص داد/ کلبه صادرکنندگان می توانند مبادلات ارزی داشته باشند و محدودیتی در سامانه معاملات مرکز مبادلات ایران به تنهایی وجود نخواهد داشت.

دکمه بازگشت به بالا