اقتصادی

امتیاز ویژه وزیر صمت به گر وهی از واردکنندگان تجهیزات پزشکی

آفتاب نیوز:

روز گذشته علی وکیلی مدیرکل دفتر واردات طی بخشنامه ای به مدیران گمرکات سراسر کشور طی نامه مورخ 4 خرداد 1402 دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت حراست و نامه ای ابلاغ کرد. در همین روز از سوی مقام عالی وزارت امنیت در خصوص کاهش عوارض گمرکی عوارض گمرکی تجهیزات و ملزومات پزشکی یک درصد و حقوق گمرکی کالاهای زیرمجموعه یک درصد محاسبه خواهد شد.

این نامه تأیید می کند که سفارش فقط برای کالاهایی است که تا 25 ژوئن وارد گمرک شده اند. کالاهای دارای قبض انبار، بنابراین در صورت اظهار و تایید کالا توسط سازمان غذا و دارو، در هر مورد در سامانه جامع گمرکی باید یک درصد حقوق گمرکی به کالاهای اظهار شده در شرایط اظهاری و به طور کامل اعمال شود. با سایر مقررات

در حالی که قانون گمرک، گروه تجهیزات پزشکی را به یک درصد کاهش داده است، 22 خرداد ماه بهرام عین الهی در حاشیه جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره تامین دارو و تجهیزات پزشکی گفت: مشکلات فراوانی وجود دارد. در بودجه امسال برای تامین دارو به 105 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم اما در قانون بودجه تنها 69 هزار میلیارد تومان تخصیص داده شد که اگر این بودجه محقق نشود با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه انتظار داریم بودجه و ارز به موقع داده شود، افزود: برخی تفاهم نامه ها برای ما مشکلاتی ایجاد کرده است، مثلا گمرک که 4 درصد مصوب شد در حالی که وقتی شد باید یک درصد محاسبه شود. 4 درصد چون با نصف ارز محاسبه می شود افرادی که دارو وارد می کنند باید عوارض زیادی بپردازند و دلیل ماندن خیلی چیزها در گمرک این است که واردکننده معتقد است صرفه اقتصادی دارد حذف آن با عوارض 4 درصد است. نه

عین الهی ادامه داد: این موضوع در جلسه فرماندهان ارتش لحاظ شده است، امیدوارم این موضوع حل شود، در صورت تغییر تکلیف از 4 درصد به یک درصد، بسیاری از کالاها همچنان در گمرک است.

امتیازات ویژه وزیر صمت برای جمعی از واردکنندگان تجهیزات پزشکی

منبع: اکو ایران

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تخصص در زمینه اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد هستم. به شما اطلاعات و نظراتی را ارائه می‌دهم که با کیفیت و قابل اطمینان هستند تا شما بتوانید در مسائل اقتصادی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا