مطالب میجیک

افزایش ۵۷ درصدی میزان مصرف دخانیات بین زنان اصفهان – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

سید مهدی میرجانیان در گفتگو روزنامه نگار آنلاین گفت: سیگار دروازه ورود انواع رذایل است حمل به داروهای دیگر

وی از کاهش سن مصرف کنندگان دخانیات و افزایش زنان خبر داد و افزود: امسال خطری که وزارت بهداشت احساس می کند تبلیغات سیگار است و کنترل آن یکی از برنامه های محوری است که به تمامی مراکز زیرمجموعه گزارش می شود زیرا با توجه به قانون تبلیغ سیگار جرم و هرگونه تبلیغ در شبکه های اجتماعی و اماکن عمومی جرم محسوب می شود.

مدیر بهداشت محیط اداره کل بهداشت استان اصفهان بیان کرد: در شهر اصفهان نجف آباد و روستای حسین آباد. درمان اینها به شهرها و روستاهای عاری از دخانیات معروف هستند و در این شهرها و روستاها در هیچ یک از چایخانه ها و مراکز عرضه مواد غذایی شاهد فروش و تبلیغ دخانیات نیستیم.

وی افزود: در جلسه بین بخشی با حضور نهادهایی مانند استاندار، اداره بی صداسازمان جهاد کشاورزی تعزیرات و دادگستری برگزار شد که منتهی به موافقت موافقت با کنترل تبلیغات سیگار شد.

میرجانیان لازم است برنامه های آموزشی در مدارس برای آگاهی جوانان از مضرات سیگار و استفاده از ظرفیت نهادهایی مانند شهرداری ها، اصناف و تشکل های تبلیغاتی برگزار شود.

سیگار کشیدن در بین زنان 18 تا 35 ساله در حال افزایش است

وی با اعلام اینکه هفته منع دخانیات از 13 خرداد آغاز و تا دهم همین ماه ادامه دارد و شعار هفته ملی ممنوعیت دخانیات “حفظ سلامت جامعه با ممنوعیت کامل تبلیغات دخانیات” است. پخش تنباکو ترفندهای تبلیغاتی دخانیات در جامعه میزان مصرف را افزایش می دهد. دخانیات به ویژه در زنان و سنی که رو به کاهش است شروع به مصرف دخانیات کرده است.

مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: بر اساس آمار سال 1400 حدود 14 درصد افراد بالای 18 سال مصرف کننده دخانیات (4.4 درصد زنان و 25.8 درصد مردان) و میانگین مصرف روزانه هستند. هر نفر به 12 نخ سیگار می رسد. .

وی افزود: طی سال های 1394 تا 1394 در گروه سنی 18 تا 35 سال با افزایش مصرف دخانیات در بین زنان مواجه هستیم و رشد بیش از 88 درصدی را نشان می دهد در حالی که این رشد در مردان کمتر دیده می شود.

میرجانیان وی بیان کرد: همچنین 4.3 درصد از نوجوانان 13 تا 15 ساله مصرف کننده دخانیات هستند که بیش از 13 درصد افزایش داشته است که نشان دهنده افزایش 133 درصدی مصرف سیگار در بین دختران 13 تا 15 ساله است که معادل یک و نیم برابر است. . مصرف روزانه قلیان در بین نوجوانان 18 ساله در سال 1400 چهار و نیم درصد بوده که نسبت به پنج سال قبل 17 درصد برای مردان و 57 درصد برای زنان افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه آمار مصرف سیگار در حال حاضر در استان اصفهان حدود 15 درصد است که شامل 21 درصد افزایش مصرف در مردان و 2 درصد در بین زنان است، اعلام کرد: در سال های اخیر سن شروع مصرف سیگار کاهش یافته که این امر خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. سیگار کشیدن. از بیماری های غیرواگیر تنفسی، قلبی و سرطان رنج می برند نگاه کن طبق تحقیقات، حدود 40 درصد از نوجوانان در معرض دود سیگار هستند.

مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان تصریح کرد: در ایران در هیچ کشوری قلیان دیده نمی شود، هرچند کشور عربی است که قلیان از آن می آید.

وی با بیان اینکه در دنیا از نظر کنترل و مصرف دخانیات جایگاه خوبی نداریم، گفت: برای کنترل دخانیات ابتدا باید آگاهی خانواده ها افزایش یابد و اعلام کرد سیگار در زنان کاهش می یابد. باروری، دیابت و ایجاد ناهنجاری های مادرزادی در نوزادان و بیماری های قلبی و تنفسی.

دکمه بازگشت به بالا