اقتصادی

افتتاح مگاپروژه انتقال آب از هفتیان به شهرستان تفرش

میجیک / مرکزی مگا پروژه انتقال آب از هفتیان به شهرستان تفرش اجرا می شود.

استاندار مرکزی وی امروز (16 تیرماه) در مراسم افتتاحیه پروژه صنعت آب و برق استان مرکزی که در ارتباط با وبینار با مخبر سرپرست ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: یکی از ویژگی های کلان پروژه انتقال آب از هفتیان به شهرستان تفرش است. به ارزش 2000 میلیارد تومان طراحی و توسط متخصصان داخلی و با استفاده از تجهیزات ایرانی و ساخت چهار ایستگاه پمپاژ پرقدرت با هدف انتقال آب از فاصله 70 کیلومتری اجرا شده است.

فرزاد مخلص الائمه ادامه داد: این پروژه یکی از سریع ترین پروژه های انتقال آب در کشور است که با تعامل خوبی بین حوزه برق و آب و وزارت نیرو اتفاق افتاد زیرا انتقال 63 کیلومتر برق در صعب العبور انجام شد. کوه ها. قلمرو با احداث 28 مخزن با ظرفیت حدود 16 هزار مترمکعب مشکل آب تفرش و 40 روستای مسیر تا مدت ها حل می شود.

وی گفت: در دولت سیزدهم برای اولین بار در تاریخ انقلاب اسلامی چندین طرح بزرگ در استان مرکزی به صورت شبانه روزی اجرا شد که این طرح یکی از آنها بود. مهم این است که اگر تخصیص اعتبارات این پروژه ها مانند گذشته انجام شود، شاهد افتتاح این پروژه ها در سال های 1430 تا 1435 خواهیم بود.

وی با اشاره به پروژه اداره نیرو در استان مرکزی گفت: بزرگترین قرارداد بازیافت پساب با ارزش حدود 16 درصد از کل قرارداد بازیافت منعقد شده در سال جاری به مبلغ 3000 میلیارد تومان بسته شده و کار می شود. . آغاز شده است. افتتاح بزرگترین پروژه تصفیه آب شرب به روش نانوحباب سال گذشته انجام شد. در روزهای گذشته فاز دوم بزرگترین نیروگاه خورشیدی خمین افتتاح شد و فاز نهایی بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور در محلت نیز در حال انجام است.

مخلص الائمه ادامه می دهد: پنج پست 63 کیلوولت در شهرهای اراک، ساوه، زرندیه و محلات، چهار پروژه خط 63 کیلوولت، دو تصفیه خانه فاضلاب، چهار خط تصفیه خانه اراک و فاز دوم تصفیه خانه خمین، بهسازی همزمان با افتتاح طرح انتقال آب تفرش، شبکه توزیع برق شهری و روستایی در 160 روستا و 34 شهر به بهره برداری می رسد.

نوربخش عسگری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی وی همچنین در این مراسم گفت: بودجه مصوب سفر رئیس جمهور 350 میلیارد تومان است که تکمیل شده است. این پروژه قبل از دولت سیزدهم با 50 درصد پیشرفت فیزیکی به دولت سیزدهم واگذار شد که با حرکت مدور و تخصیص به موقع منابع بیش از دو سال اجرا شد.

ولی الله بیاتی نماینده تفرش در شورای اسلامی وی همچنین در این مراسم اقدامات دولت شهید رئیسی در استان مرکزی را شایسته و بزرگ دانست و اظهار داشت: ایشان مجالی برای تشریح اقدامات خود در سه سال گذشته برای مردم نداشتند. با روحیه انقلابی و جهادی کار می کند.

با اشاره به تسریع این پروژه در دولت شهید رئیسی که ادامه داد: این پروژه در زمانی انجام شد که روزانه بیش از 12 ساعت در روز شاهد قطعی آب در تفرش بودیم و روستاهای مسیر با کمبود آب مواجه بودند. اب. ما با برگزاری جلسات مختلف به دنبال منابع مختلف آب بوده ایم و تنها راه انتقال آب از چشمه هفتیان 50 درصد انجام شده است.

وی با اشاره به تخصیص مبلغ هنگفتی برای این پروژه در سه سال اخیر افزود: با تلاش مجموعه مدیریتی استان و اقدامات انقلابی و جهادی به صورت موقت به مدت سه ماه، 30 لیتر آب در ثانیه برای تفرش و 40 لیتر آب در ثانیه انجام شد. آب در ثانیه به روستا منتقل می شود تا پروژه اصلی به سرعت انجام شود. در 15 سال گذشته از آغاز این طرح کارهایی انجام شده اما اعتبارات تخصیصی هر سال بسیار ناچیز است.

بیاتی اعتبار تخصیص یافته برای این پروژه در سه سال گذشته را 10 برابر اعتبار شهرستان دانست و بیان کرد: این تخصیص اعتبار در شرایطی اتفاق افتاد که دولت با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه است. تخصیص اعتبار و حجم کاری دولت در این پروژه نمونه واقعی کار انقلابی و جهادی شد.

وی انتقال برق را یکی از گام های اصلی این پروژه دانست و گفت: به دلیل اینکه برق روستاها توان تامین برق مورد نیاز پمپ را نداشت، در مدت کوتاهی 68 کیلومتر برق مستقل منتقل شد. از تفرش در جغرافیای کوهستانی و سخت.

وی با ارزیابی اهمیت آبرسانی به روستا ادامه داد: پیش از این در روستای تفرش از قنات آب شرب استفاده می شد. این پروژه با تقویت منابع آب زیرزمینی به نفع شهر خواهد بود. این پروژه حاصل تلاش 15 ساله همه مسئولان است
را گذرانده است.

نماینده مردم تفرش در شورای اسلامی با اشاره به چهلمین روز شهادت آیت الله رئیسی افزود: باید مردم را به حضور در انتخابات و انتخاب افراد صالح با روحیه انقلابی و جهادی تشویق کنیم. در دوران دفاع مقدس یکی از دلایل پیروزی ما حضور جوانان و روحیه انقلابی و جهادی آنها بود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا