اقتصادی

از اتصال مدارس به فیبر نوری تا افتتاح پروژه های مهم ارتباطی

تکمیل پروژه فیبر نوری منازل و مشاغل که با آغاز به کار دولت سیزدهم تسریع یافته است، از هفته گذشته در شهرها و مناطق مختلف عملیاتی شده است و مرحله اول آن در روز ارتباطات با حضور جمعی بود. از مقامات دولتی افتتاح و افتتاح شد.

به گزارش میجیک، فیبر نوری اکنون بخش مهمی از تجهیزات ارتباطی زیرساختی جهان است. عمده‌ترین فناوری‌ای که در بخش ارتباطات کم‌استفاده می‌شود، ایران در سال‌های اخیر است، اما در دولت سیزدهم مورد توجه ویژه دولت و معاونت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است. وزیر ارتباطات در هفته های گذشته از ایجاد حساب توسعه شبکه فیبر نوری با سرمایه اولیه هزار میلیارد تومان خبر داد.

از این رو برای تسریع و تکمیل پروژه فیبر نوری، عملیات اجرایی اتصال مدارس به این فناوری از روز شنبه آغاز شد. قرار است امسال 10 تا 15 درصد مدارس تا قبل از شهریورماه به فیبر نوری متصل شوند و تا پایان سال 35 درصد دیگر مدارس به این فناوری متصل شوند و تا پایان این دولت همه از آنها مدرسه از طریق فیبر نوری به شبکه متصل خواهد شد

همچنین شعار امسال روز جهانی ارتباطات، توانمندسازی کشورهای کمتر توسعه یافته از طریق فناوری اطلاعات و ارتباطات را برجسته کرده است. در 17 می 2023، ITU از بخش‌های دولتی و خصوصی خواست تا از طریق ائتلاف دیجیتال به اتصال جهانی و تحول دیجیتال در کشور متعهد شوند.

سال 2023 به عنوان یک سال پیشرفت برای تحول دیجیتال در کشورهای کمتر توسعه یافته تلقی می شود، زیرا حدود 1.3 از 7.2 میلیارد نفری که در کشورهای کمتر توسعه یافته زندگی می کنند هنوز به اینترنت دسترسی ندارند.

همچنین در روز جهانی ارتباطات پروژه های مهم ارتباطی با حضور جمعی از مسئولان همچون وزیر ارتباطات و رئیس جمهور افتتاح می شود.

پنجره ملی خدمات هوشمند دولت با اعتباری بیش از 25 میلیارد تومان با ایجاد سه میلیون روکش فیبر نوری در طرح ملی فیبر نوری منازل و مشاغل موسوم به FTTX، اتصال 4000 روستای جدید با بیش از 20000 خانوار به شبکه ملی اطلاعات به عنوان برخی از مهمترین پروژه ها، چیزی که دیروز افتتاح و افتتاح شد.

همانطور که تیتر دیگری در اوایل این هفته منتشر شد، اینترنت برای هیچ آزمایشی قطع نخواهد شد. ماجرا از این قرار است که یکی از مسئولان از بررسی درخواست قطع اینترنت در امتحان نهایی دانش آموزان خبر می دهد. هرچند این موضوع از سوی وزارت ارتباطات رد شد و این وزارتخانه اعلام کرد همانطور که سال گذشته اعلام شده بود، وزارت ارتباطات برای هیچ آزمونی حتی یک دقیقه اینترنت را قطع نخواهد کرد.

علاوه بر این پرونده، هفته گذشته سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در آخرین آمار منتشر شده به بررسی ضریب نفوذ پهنای باند ثابت پرداخته است که نشان می دهد ضریب نفوذ به 13 میلیون رسیده است.

بر اساس آمارهای موجود، تعداد خطوط شهری و روستایی و ضریب نفوذ تلفن ثابت همچنان رو به رشد است. تعداد خطوط فعال و تعداد خطوط ثابت نیز نشان می دهد که آمار ضریب نفوذ تلفن ثابت در بازه زمانی 2019 تا 2021 تقریباً 35 میلیون مورد است. تعداد روستاهای دارای تلفن خانگی از 47251 به 47403 رسید که نشان دهنده رشد 0.32 درصدی است و روستاهای دارای ارتباط نیز 0.25 درصد رشد داشته اند.

همچنین در سال‌های گذشته روش‌های مختلفی برای حمایت از بسترهای داخلی در نظر گرفته شد، اما روند حمایت از بنگاه‌های اقتصادی و بسترهای داخلی در دولت سیزدهم تسریع شد و اکنون بیش از هشت ماه از این اتفاق می‌گذرد، مسئولان معتقدند این موضوع یک فرآیند طبیعی کسب و کار اینترنتی در حال اجرا است. موضوع از سوی مدیرعامل شرکت ملی پست تعیین و تایید شد.

وی در این خصوص به میجیک گفت که در فروردین امسال نسبت به سال گذشته موفق به ثبت رکورد شده است. به عبارتی در سال های گذشته معمولاً در روزهای فروردین ماه شاهد رکود ترافیک پستی هستیم. اما امسال با توجه به شرایطی که در اختیار فروشگاه های اینترنتی برای استفاده از پلتفرم داخلی قرار داده شده است، نسبت به فروردین سال گذشته حدود 11 درصد افزایش ترافیک را تجربه کردیم که نشان می دهد مردم به شبکه و بستر داخلی اعتماد کرده اند و در حال رشد هستند. .

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا