اراضی کشاورزی منشاء ۱۵ درصد گرد و غبارهاست/ تغییر اقلیم بهانه سوءمدیریت‌ها شده است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: 15 درصد میزان گرد و غبار و 35 درصد خسارت ناشی از گرد و غبار از اراضی کشاورزی است.

به گزارش میجیک، علی سلاجقه وی در مراسمی که امروز به مناسبت روز جهانی خاک برگزار شد با بیان اینکه آب و خاک مایه حیات هستند، گفت: 25 درصد تنوع زیستی در خاک است. بیش از 90 درصد موجودات زنده از خاک استفاده می کنند و بیش از 95 درصد مواد مغذی ما از خاک تأمین می شود.

وی ادامه داد: 5 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی منشا ریزش در کشور است. 3.7 میلیون هکتار از این 5 میلیون هکتار آب است که منشأ آوارها هستند. حدود 15 درصد گرد و غبار کشور از زمین های کشاورزی و 35 درصد خسارت ناشی از گرد و غبار از آن زمین های کشاورزی است. با وجود این آمار، سوالی که مطرح می شود این است که چرا این اتفاق می افتد و ما از کشاورزی علمی چه می دانیم؟ آیا حفاظت از آب و خاک شایسته کشور است؟ آیا این عیب مدیریتی است که نمی تواند تولید در واحد سطح را افزایش دهد و سطح زیر کشت را افزایش دهد و به منابع طبیعی فشار بیاورد؟

رئیس سازمان محیط زیست افزود: قانون حفاظت از خاک در سال ۱۳۹۷ ابلاغ شده و دارای چند بند است. در این قانون نحوه پاکسازی منابع آب و خاک و میزان آن مطرح شده است.

وی با بیان اینکه معضل تغییر اقلیم بهانه ای شده است برای اصلاح هر حادثه ای که ناشی از سوء مدیریت باشد، تصریح کرد: منابع آب و خاک کشور را مسموم می کنیم. طبق قانون حفاظت از خاک، اگر خاک آسیب دیده باشد، باید آن را احیا کرد. مرمت هر متر مکعب خاک 3 تا 39 هزار دلار هزینه دارد.

سلاجقه زمانی که نشان داد قوانین خوبی داریم اما این قانون را هم اجرا نمی کنیم، گفت: کشاورزانی در کشور هستند که از منابع آبی و زمین به بهترین نحو استفاده می کنند و تناژ تولید بالایی در هر واحد دارند.

وی افزود: برای حفاظت از خاک و انجام وظایف قانونی در کنار وزارت جهاد کشاورزی هستیم اما وزارت جهاد باید از تمام ظرفیت علمی و نخبگانی خود استفاده کند و چالش های مربوط به آینده خاک را کاهش دهد.

سلاجقه افزود: باید به جای افزایش سطح زیر کشت، تولید در واحد سطح را افزایش دهیم و به صورت علمی کار کنیم. بیایید یک دستور کار در مورد کشت و حفاظت کشاورزی داشته باشیم.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه در خصوص پسماندهای آب و منابع زیرزمینی داخل کشور طبق قانون وظایف خود را از نظر کمی و کیفی انجام می دهیم، گفت: در خارج از کشور و همچنین در جلسه منطقه ای وزرای حفاظت محیط زیست. . از کشورهای همسایه و اجلاس بین المللی جنگ با ریزگردها به ما سپرده شده است اما اینکه 270 میلیون هکتار در کشورهای همسایه مولد و منشا گرد و غبار است مشکل اساسی است. برای حل این مسائل، ما درگیر دیپلماسی و رایزنی های مداوم هستیم.

سلاجقه در پایان گفت: امیدوارم هیئت عراقی هر چه زودتر در کشورمان حضور داشته باشد و مشکل ریزگردها را به صورت عملیاتی حل کنیم. رایزنی هایی با کشورهای دیگر از جمله ترکمنستان برای جلوگیری از کانون های گرد و غبار انجام شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا