اقتصادی

اخطار به صاحبان خانه های خالی برای پرداخت مالیات

سخنگوی کمیسیون اصل نود گفت: بر اساس گزارش مدیر املاک و سامانه مسکن، تاکنون 570 هزار خانه خالی در شهرهای بالای 100 هزار نفر شناسایی شده که تذکرات لازم به مالکان آنها ارسال شده است. مالیات بپردازد

به گزارش میجیک، علی خضریان در تشریح جلسه این کمیسیون برای نظارت بر اجرای قانون فعالیت املاک و سامانه اسکان، گفت: با توجه به اینکه با پیگیری اصل 90 قانون اساسی، مرحله تنظیم تا و عملیات اولیه سامانه آغاز شده است، این جلسه با هدف تعدد موانع و رفع آنها جهت تکمیل اجرا برگزار شد.

وی افزود: کمیسیون از ابتدای فعالیت در مجلس یازدهم پیگیر مسائل سامانه املاک و مسکن بوده و این تصمیم قانونی که از سال 1393 که ماده 169 قانون مالیات های مستقیم گرفته شده است، گرفته نشده است. تصویب شده است، در مراحل اولیه ساخت سامانه اجرا می شود و پس از آن در مراحل مختلف با تشکیل جلسات ویژه و حضور نهادهای ذیربط، وظایف هر نهاد در تعامل با املاک و سامانه مسکن مشخص می شود. ادامه یافته و قوانین و مقررات اجرا می شود.

خزران افزود: در این نشست که با حضور مدیرعامل وزارت راه و شهرسازی، سازمان ثبت احوال، بانک مرکزی، کارگروه تعامل دولت الکترونیک و اعضای کمیسیون به ریاست حجت الاسلام پژمان فر، مدیران برگزار شد. سامانه املاک و مسکن ابتدا گزارشی از آخرین وضعیت سامانه ارائه کرد و بر اساس گزارش اعلامی، تاکنون 570 هزار واحد مسکونی خالی در شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت شناسایی و هشدارهای لازم به این سامانه ارسال شده است. . که باید مالیات بپردازد

معاونین مردمی تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس افزودند: تاکنون بیش از 70 درصد اطلاعات اسناد یک صفحه ای ارائه شده توسط سازمان ثبت اسناد به سامانه وارد شده و با اتصال خود به سامانه وارد شده است. -سامانه ورود، اطلاعات مالکان و مستاجران نیز به این سامانه متصل شده است. همچنین امروز اطلاعات خرید و فروش در دفاتر اسناد رسمی نیز به صورت آنلاین به سامانه املاک و اسکان متصل است و هم اکنون خانه اصلی ۷۵ میلیون کد ملی بر اساس کد پستی در سامانه احصا شده است.

وی گفت: در این جلسه مقرر شد اقدامات لازم برای ثبت نام افراد برای ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان برای انتشار دسته چک توسط بانک مرکزی انجام شود و سازمان ثبت احوال نیز موظف است پیشقدم شود. اقدامات برای ارائه چهارمین خدمت آن یعنی تولد ازدواج طلاق و فوت با تعیین محل سکونت توسط سامانه املاک قابل انجام است.

اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس خاطرنشان کردند: در این جلسه مقرر شد اقدامات دستگاه اجرایی با نظارت دقیق این کارگروه انجام شود و در صورت کوتاهی دستگاه در انجام وظایف قانونی، این پرونده به دستگاه قضایی ارجاع شود. مراجع قضایی، طبق قانون، برای اقدامات اولیه نظارت کمیسیون باید ارسال شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا