اقتصادی

احیای بیش از ۱۰۰۰ واحد صنعتی راکد/ کمبود نقدینگی، مشکل ۵۰ درصد واحدها

بر اساس اطلاعاتی که سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی در اختیار میجیک قرار داده است، 1018 واحد راکد تا سوم امسال روشن شدند و دلیل توقف 50 درصد این واحدها کمبود نقدینگی است.

به گزارش میجیک، تا 12 دی ماه 1018 واحد مقاوم سازی شده است که 705 واحد در شهرک صنعتی و 313 واحد در خارج از شهر هستند. همچنین با احیای واحد در سال جاری برای 19 هزار و 454 شغل ایجاد شد و میزان سرمایه گذاری برای احیای واحد بیش از 16 هزار میلیارد تومان است.

همچنین بر اساس این آمار در بین واحدهای احیا شده 50 درصد واحدهای غیرفعال مشکل کمبود نقدینگی، 16 درصد کمبود تقاضا و بازار، 3 درصد مشکل زیرساخت، 3 درصد اختلاف با شرکا، 2 درصد با مشکل کمبود نقدینگی دارند. عرضه. مشکل و 1 درصد مشکل تامین ماشین آلات و 1 درصد مشکلات قانونی را دلیل توقف فعالیت اعلام کرده اند.

بیشترین واحدهای نوسازی شده در تهران، فارس و مرکزی بوده که 147، 83 و 66 واحد نوسازی شده است، اما امسال تنها 8، 9 و 11 واحد در بوشهر، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویار احمد بازسازی شده است. .اون

این در حالی است که از بین 1018 واحد بازسازی شده در این مدت، 23 درصد واحدها در صنایع فلزی، 20 درصد در صنایع شیمیایی و 20 درصد در صنایع معدنی غیرفلزی بوده که بیشترین واحدهای مرمت شده را به خود اختصاص داده اند.

همچنین 19 درصد واحدهای فعال در صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی، هفت درصد در صنعت سلولزی، 9 درصد در حوزه خدمات، چهار درصد در صنعت نساجی و دو درصد در حوزه برق و الکترونیک فعال هستند. .

بر اساس این آمار از ابتدای سال جاری تا سوم دی ماه ظرفیت فعالیت 1883 واحد از زیر 50 درصد به بالای 50 درصد رسیده است.

من باید بگویم؛ بر اساس اعلام رئیس سابق هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرهای صنعتی ایران، برنامه این سازمان احیای 2000 واحد تولیدی راکد در سال جاری است و در سال گذشته بیش از 1750 واحد تولیدی متوقف شد. بخش صنعت در کشور به چرخه تولید باز می گردد. همچنین در سال گذشته 2700 واحد تولیدی زیر 50 درصد ظرفیت خود از 50 درصد فراتر رفته است.

سازمان صنایع کوچک و شهرهای صنعتی ایران چند سالی است که احیای واحدهای راکد را در دستور کار قرار داده و در پایان سال جاری احیای واحدهای تولیدی راکد سال 87 در شهرها و نواحی صنعتی کشور را هدف قرار داده است. و پیش بینی می شود با احیای این تعداد واحد برای 35 هزار و 766 نفر شغل ایجاد شود. همچنین برای احیای 400 واحد تولیدی راکد خارج از شهر و نواحی صنعتی برنامه ریزی شده است.

نتایج طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال سراسر کشور در سال گذشته نشان داد که 12 هزار و 67 واحد راکد شامل 6814 واحد در شهرها و نواحی صنعتی و 5253 واحد در خارج از کشور شناسایی شده است. 62 درصد واحدهای صنعتی راکد شناسایی شده از طریق راه اندازی مجدد فنی قابل راه اندازی هستند که در صورت تحقق بیش از 167 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد می شود.

البته بر اساس اظهارات اخیر وزیر صلح در حال حاضر نزدیک به 9000 پروژه و واحد صنعتی راکد در کشور وجود دارد.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تخصص در زمینه اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد هستم. به شما اطلاعات و نظراتی را ارائه می‌دهم که با کیفیت و قابل اطمینان هستند تا شما بتوانید در مسائل اقتصادی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا