ماشین آلات مورد نیاز کارتن سازی چیست ؟

خط تولید کارتن سازی با بهترین ماشین آلات روز دنیا

قبل از راه اندازی خط تولید کارتن سازی بهتر است با فرایند تولید و قیمت کارتن در این صنعت آشنا شویم در این صنعت،  ورق کارتن که در تولید کارتن سازی مورد استفاده قرار می گیرد از رول کاغذ تولید می گردد و با توجه به نیازی که در بازار وجود دارد این ورق کارتن به شکل و قالب های مختلفی بسته بندی می گردد.

ورق کارتن پایه سلولزی دارد و در بسته بندی صنایع مختلف حرف اول را می زند و معمولا از 3 تا 5 لایه تشکیل شده است. بستگی به نوع دستگاه در صنعت کارتن سازی کارتن ها به دو شکل وجود دارند. کارتن عادی که ضخامت بیشتر از 2 میلیمتر دارند و با دستگاه تبدیل برش و چاک در آنها ایجاد می شود و برای بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد  نوع دیگری از کارتن که در خط تولید کارتن سازی تولید می گردد کارتن مدل دار است که بوسیله قالب های تیغ دار تولید می‌شود.

اصول کارتن سازی | دستگاه کارتن سازی

صنایع برای بسته بندی

کارتن های مدل دار  در بسیاری از صنایع برای بسته بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلا کارتن های میوه که سوراخ دار است  کارتن تلسکوپی و کارتن های دسته دار نمونه ای از کارتن های مدل دار که در خط تولید با دستگاه ویژه این کارتن ها تولید می گردند.

انواع دستگاه های مورد نیاز در خط تولید کارتن سازی

برای ایجاد کارتن سازی به فضایی برای کارگاه نیاز است و دستگاه های اولیه که در شروع کار به آن نیاز خواهد بود از مهمترین دستگاه های لازم برای تولید انواع کارتن 3لایه و 5 لایه می توان به دستگاه های زیر اشاره نمود:

دستگاه خط کش برش

دستگاه چاک زن

دستگاه چاپ کارتن

دستگاه تسمه کش

دستگاه دایکات

دستگاه لمینت

این دستگاه ها برای راه اندازی خط تولید کارتن سازی در تولید کارتن چاپی و کارتن که به جعبه تبدیل می شود مورد نیاز است. هر کدام از این دستگاه ها در تولید کارتن در تولید یک نمونه از کارتن ها استفاده می شود. دستگاه های که نام برده شد برای خط تولید است که دو نوع کارتن را تولید کند حال اگر کارتن چاپی محصول اصلی کارگاه باشد به دستگاه های خط کش برش و چاپ و چاک زن و تسمه کش نیاز است.

تغییر رنگ کارتن و یا تیراژ کارتنی که سفارش داده شده در استفاده در نوع دستگاه ه مورد استفاده و یا مسیر کار تغییراتی ایجاد می کند که باید در خط تولید کارتن سازی اعمال شود. اگر هدف راه اندازی از نوع کارتن لمینتی باشد به دستگاه های خط کش برش، دایکات پینگ پنگی و دستگاه تسمه کش  و لمینت کارتن نیاز است. در این خط تولید نیز با توجه به تعداد  سفارش می توان دستگاه های دیگری مانند لبچسب را نیز اضافه نمود.

کارتن لمینت از یک ورق مقوا روی کارتن ایجاد می شود که از کالایی که داخل کارتن قرار می گیرد محافظت می کند مثلا در جعبه های مانیتور ‌کامپیوتر و یا تلویزیون و لوازم خانگی از لمینت استفاده می‌شود.

انتخاب  باید انجام مشاوره صورت بگیرد و باید دقیقا از مقدار کارتنی که باید تولید شود اطلاع داشته باشید تا بتوانید از دستگاه مورد نیاز  و هزینه ای که باید انجام شود مطلع شوید. برای راه اندازی دستگاه ها باید آموزش های لازم دیده شود زیرا کار کردن با برخی دستگاه ها سخت تر است و نیاز تجربه و آموزش دارد.

مواد اولیه برای خط تولید کارتن سازی چیست؟

کاغذ از مهمترین ماده اولیه در صنعت کارتن سازی به شمار می رود  اگر خط  را راه اندازی کنید باید قبل از آن  به فکر بر طرف کردن نیاز اولیه کارخانه یعنی ماده اولیه آن کاغذ باشید. کاغذهایی که برای تولید کارتن استفاده می شود با توجه به اینکه در کدام لایه از کارتن استفاده شود، متفاوت خواهند بود. مثلا لایه رویی کارتن از قسمت های مهم کارتن به شمار می رود که خود شامل دو بخش است وزن این کاغذ برای لایه بیرونی مقوا بسیار مهم است و باید 100 تا 350 گرم باشد.

لایه کنگره دار نیز در نوعی از کارتن ها وجود دارد که به صورت لایه ای موج دار می باشد و وزنی بین 112 تا 180 گرم را دارد. این لایه موجب سفتی کارتن می شود. کاغذی که در لایه داخلی کارتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لایه درونی کاغذ در برابر رطوبت مقاومت دارند کاغذهای این لایه می توانند از الیاف بازیافتی ساخته شوند ولی از نظر بهداشتی باید در حد مطلوبی باشند زیرا ممکن است در این کارتن ها مواد خوراکی قرار بگیرند. در واقع مواد بازیافتی کارتن های مصرف شده ای هستند که بعد از جمع آوری و انجام مراحلی در کارخانه های مخصوص دوباره به کاغذ تبدیل می‌شود و در تولید کارتن  مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا کارتن ها از کاغذ هایی که مستقیما از چوب تولید شده اند، ساخته می شود.

چه فضایی برای راه اندازی خط تولید کارتن سازی مورد نیاز است؟

برای تولید کارتن نیاز به فضایی برای نصب دستگاه ها  و کار کارگران دارد هر چه مساحت بیشتر باشد مسلما کار کردن آسانتر خواهد بود  ولی به صورت میانگین بهترین شرایط برای شروع کار حدود 250 متر می باشد چون خط تولید کارتن در سال های بعد دارای سفارش های بیشتری خواهد بود و نیاز به فضای بزرگتری خواهد بود.

برای شروع کار و دستگاه‌ها باید کارگاه دارای برق سه فاز باشد البته تمام دستگاه ها نیاز به برق سه فاز ندارند. برای شروع کار و راه اندازی نیروی زیادی برای کار با دستگاه وجود ندارد ولی به مرور زمان افزایش کارگران اجتناب ناپذیر خواهد بود.دلیل این امر بهره وری دستگاه های تولیدی شما میباشد و میتوانید به مرور نیروهای انسانی خود را افزایش بدهید.

استقبال زیادی از تولید کارتن و انواع بسته بندی های کارتنی می شود زیرا کارتن به راحتی قابل بازیافت است و می تواند دوباره به عنوان مواد اولیه همین کارخانه ها  مورد استفاده قرار بگیرد به همین دلیل در میان افراد دوستدار محیط زیست بسیار طرفدار دارد و همکاری های لازم برای راه اندازی خط تولید کارتن سازی صورت می گیرد.

انواع دستگاه های مورد استفاده در کارتن سازی

انواع دستگاه در کارتن سازی،امروزه فرایند کارتن سازی و کاربردهای آن به یک امر ضروری برای مشتریان و کارتن سازها تبدیل شده است. کارتن یک فرآورده از جنس کاغذ است که از چند ورقه کاغذی درست شده است و محصولی بسیار مقاوم را شکل می دهد. کارگاه کارتن سازی از ورق های کارتنی و کاغذی، در اندازه ها و و رنگ بندی های متفاوت استفاده می کند.

دستگاه ورق سازی مورد نیاز کارتن سازی:

باید گفت دستگاه ورق سازی مورد استفاده در کارتن سازی اولین دستگاهی است که در چنین کارگاه هایی مورد استفاده قرار می گیرد. در این کارگاه ها باید اول ورق های که برای ساختن باکس ها استفاده می شود تحت آزمایش قرار گیرند. در این کارگاه ها مواد اولیه برای ساختن باکس های کارتنی توسط دستگاه ورق سازی تهیه می شود.

به طور کلی دستگاه ورق سازی با داشتن قسمت های مانند فلوت B و فلوت C و فلوت E انواع گوناگون کارتن های سه لایه و پنج لایه و ورق ها را تولید می کنند. ورق های ساخته شده در اندازه های ۱۱۰ تا ۱۶۰ سانتی متری ساخته می شود. مواد اصلی تشکیل باکس های کارتونی، این ورق ها هستند که به طور رولی و یا بسته بندی در اختیار قسمت های دیگر قرار داده می شود.

دستگاه خط کش برش در ساخت کارتن

دستگاه خط کش برش مورد استفاده در کارتن سازی برای انداختن خط روی کارتن استفاده می شود. در واقع برای شیت بندی کارتن و متناسب بودن آنها استفاده می شود. این دستگاه در فرایند ساخت کارتن به سایز بندی ورق ها کمک می کند.

دکمه بازگشت به بالا