برترین های کسب و کار مجیکمطالب میجیک

علت عرق زدن پنجره دوجداره

 دلیل عرق کردن سطح بیرونی شیشه دوجداره

عرق کردن جداره بیرونی شیشه امری طبیعی است. در واقع این بخار نشان دهنده ی این است که عایق کاری پنجره دوجداره و یراق آلات درب و پنجره به خوبی انجام شده است و هوای گرم داخل هدر نمی رود. در واقع کارکرد اصلی پنجره دوجداره جلوگیری از اتلاف انرژی است. استفاده از وسایل گرمایشی در زمستان، باعث افزایش هزینه مصرف سوخت خانوار می شود. یکی از مهم ترین علل هدر رفتن گرمای داخل ساختمان شیشه های پنجره هستند. نصب ساده ترین راه برای جلوگیری از خروج هوای گرم در فصول سرد سال است.

در درب و پنجره آلومینیوم دوجداره ای که به خوبی عایق بندی شده اند، جدار داخل پنجره با هوای گرم در ارتباط است، اما جداره بیرونی تحت تاثیر هوای سرد، گاهی بخار می زند. البته لازم به ذکر است که همیشه شیشه بیرونی پنجره دوجداره بخار نمی زند و این بخارات گاهی دیده می شوند که چندان نگران کننده نیست.جهت اطلاع از قیمت پروفیل آلومینیوم لطفا کلیک کنید.

انواع درب و پنجره آلومینیوم | درب و پنجره آلومینیوم اصفهان

دلیل عرق کردن سطح داخلی شیشه دوجداره

بخار زدگی سطوح داخلی شیشه نیز اتفاق می افتد. علت بخار کردن شیشه خانه تراکم بخار آب در داخل ساختمان است. آشپزی و پخت و پز، حمام کردن و حتی دم کردن یک چای ساده نیز، سبب تولید مقدار زیادی بخار آب می شود. بخار آب به محض این که با هوای سرد تماس پیدا می کند، به قطرات ریز آب تبدیل می شود. شیشه پنجره ها محل خوبی برای نشستن بخار تشکیل شده در فضای داخلی هستند. به خصوص ساختمان هایی که از تهویه ضعیفی برخوردارند، بخار پنجره بیشتر مشاهده می شود.

شیشه پنجره دوجداره در صورتی که تهویه فضای داخلی ساختمان مناسب باشد هرگز بخار نمی زند. حتما بخار روی کاشی های دیوار حمام و آینه حمام را مشاهده کرده اید. در فضای بسته، بخار روی اجسام سرد می نشیند. علت عرق کردن پنجره و بخار روی سطح داخلی شیشه ها می تواند ناشی از وجود رطوبت بالا، تهویه ضعیف و نصب نامناسب پنجره ها باشد.

دلیل عرق کردن در بین دو صفحه شیشه دوجداره

عرق کردن بین دو جدار شیشه یک مشکل بسیار بزرگ است. در واقع این بخار نشان دهنده ی این است که عایق بندی پنجره دوجداره بطور صحیح صورت نگرفته است. عرق کردن پنجره می تواند به دلیل از بین رفتن عایق بندی نیز اتفاق بیافتد. معمولا در ساختمان های قدیمی که بیش از ۱۰ سال از نصب پنجره دو جداره گذشته است، این مشکل دیده می شود. همچنین استفاده از مواد شیمیایی برای تمیز کردن شیشه ها می تواند به درزگیرها آسیب زده و عایق بندی پنجره را از بین ببرد. برای مثال وایتکس و مواد سفید کننده و جرم گیرها می تواند عایق بندی را خراب کند. در این مورد لازم است تا عایق بندی ترمیم شود این کار توسط نصاب پنجره یو پی وی انجام می شود.

اگر در کمتر از یکسال با مشکل بخار زدن بین دو صفحه شیشه روبرو شدید، علت مربوط به کیفیت ساخت پنجره دوجداره است. شیشه های دو جداره در کارخانه و با استفاده از دستگاه های پیشرفته تولید می شوند. بین دو لایه شیشه از گاز برای عایق بندی استفاده شده است. از یک سوراخ وارد محفظه بین دو شیشه می شود.

راهکارهایی برای رفع بخار ما بین شیشه دوجداره

۱) بهترین راه حل تعویض شیشه دوجداره و استفاده از شیشه با کیفیت و اطمینان از تزریق گاز آرگون توسط شرکت سازنده شیشه دوجداره است.
۲) خارج کردن شیشه دوجداره از چارچوب پنجره و سوراخ کردن قسمت انتهایی آن برای خروج بخار هوا و سپس چسب کاری سوراخ‌ های ایجاد شده توسط چسب پلی سولفاید یا چسب سیلیکون.
۳) در صورت امکان، خارج کردن شیشه دوجداره از چارچوب و بازکردن دوجداره شیشه از هم و سپس تمیز کردن شیشه‌ های دوجداره با دستمال به همراه شیشه پاک کن و در انتها دوجداره کردن شیشه و نصب مجدد آن

ساختار شیشه دوجداره

بیایید پیش از اینکه در مورد علت بخار کردن شیشه دوجداره صحبت کنیم، ساختار این مدل شیشه‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. امروزه تمام پنجره‌های دوجداره و سه جداره دارای یک واحد شیشه عایق‌بندی شده به نام IGU هستند که مهم‌ترین علت آن هم صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. زمان ساخت پنجره دوجداره، بین جداره‌ها کاملا با هوا پر می‌شود تا به عنوان یک عایق حرارتی عمل کند.

گازهایی که برای پر کردن فضای بین جداره‌ها استفاده می‌شود معمولا از گازهای آرگون و کریپتون است. در کنار تکنولوژی خاصی که برای ساخت پنجره‌های دوجداره به کار می‌رود یک مشکل اساسی وجود دارد و آن هم فرار بودن گاز است. می‌توانیم با یک مثال ساده مسئله را واضح‌تر بیان کنیم. یک بادکنک پر شده با گاز هلیوم را در نظر بگیرید.

آیا می‌توانید این بادکنک را به راحتی در یک جا نگه دارید؟ بله پاسخ‌تان درست است. نگه داشتن بادکنک در این حالت کار دشواری است و دائم به سمت بالا فرار می‌کند. همین اتفاق در مورد پنجره‌های دوجداره نیز صادق است. پنجره‌های دوجداره با وجود اینکه عایق بندی نیز می‌شوند ولی باز هم منافذی در آن‌ها وجود دارد که باعث تخلیه گاز‌های تزریقی آرگون و کریپتون و در نهایت کاهش طول عمر پنجره می‌شود.

البته عوامل دیگری نیز در کاهش طول عمر پنجره تاثیرگذار هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به رطوبت، نور خورشید و اختلاف دمای محیط بیرون و فضای داخل اشاره کرد. به عبارت دیگر عایق بندی شیشه دوجداره، ممکن است در طول زمان دچار تغییر و افت کیفیت شود. همین تغییرات سبب خروج گاز میان دوجداره می‌شود و در نتیجه آن بخار و رطوبت به راحتی به میان جداره‌ها نفوذ می‌کند و ظاهر پنجره را بخار زده و کدر می‌سازد.

علت بخار کردن بین شیشه‌های پنجره دوجداره

تغییرات دما در زمستان و اختلاف دمای محیط داخل و محیط خارج سبب پایین آمدن حرارت و عرق کردن شیشه‌ها می‌شود. به طور معمول بخار ایجاد شده روی شیشه خیلی ماندگار نیست و بعد از گذشت یک تا دو ساعت خود به خود از بین می‌رود. اما همین مدت زمان کوتاه نیز می‌تواند به پنجره ظاهری ناخوشایند بدهد. بخار آب به سه حالت روی پنجره می‌نشیند. حالت اول تشکیل بخار روی سطوح بیرونی شیشه دوجداره است. حالت دوم تشکیل بخار روی سطوح داخلی شیشه دو جداره و حالت سوم نیز تشکیل بخار بین دو لایه شیشه دوجداره است. در ادامه به توضیح نحوه تشکیل بخار و علت بخار زدگی می‌پردازیم.

تشکیل بخار روی سطوح خارجی شیشه دوجداره

وجود بخار روی قسمت بیرونی شیشه دوجداره نشانه دمای بالای داخل ساختمان نسبت به دمای بیرون است و این اتفاق کاملا طبیعی است. در این صورت پنجره‌ها به خوبی کار می‌کنند و کاملا عایق بندی شده‌اند. کاربرد اصلی پنجره‌های دوجداره جلوگیری از اتلاف انرژی است و این نوع پنجره موجب جلوگیری از هدر رفتن هوای گرم داخل خانه می‌شود. همان‌طور که می‌دانید نصب اصولی و صحیح پنجره دوجداره ساده‌ترین راه برای جلوگیری از خروج هوای گرم و هدر رفت انرژی در فصول سرد سال هستند.

دلیل بخار زدگی سطوح خارجی شیشه دوجداره

در پنجره‌های دوجداره‌ای که به خوبی عایق شده باشند، جداره داخلی در هوای گرم داخل ساختمان قرار دارد و جداره خارجی نیز در معرض هوای سرد بیرون قرار دارد و همین امر سبب ایجار بخار روی آن می‌شود. لازم به ذکر است که، در این حالت، بخار زدگی همیشه اتفاق نمی‌افتد و فقط گاهی اوقات این پدیده را مشاهده می‌کنید که اصلا جای نگرانی ندارد.

تشکیل بخار روی سطوح داخلی شیشه دوجداره

ایجاد بخار روی سطح داخلی شیشه دوجداره عوامل متعددی دارد. به عنوان مثال اختلاف دمای زیاد بین فضای داخلی و خارجی ساختمان و همین‌طور فقدان تهویه مناسب داخلی، از اصلی‌ترین عوامل افزایش رطوبت هوا در داخل ساختمان هستند. انجام پخت و پز، آشپزی، استحمام و حتی دم کردن چای نیز می‌تواند سبب ایجاد مقدار زیادی بخار آب روی شیشه شود. این بخار به محض تماس با هوای سرد، به قطرات آب تبدیل می‌شود، ولی در صورتیکه محیط از تهویه خوبی برخوردار باشد هرگز پنجره دوجداره بخار نمی‌کند.

دلایل بخار زدگی سطوح داخلی شیشه دوجداره

معمولا بخار زدگی روی سطح داخلی شیشه، برای پنجره‌های تک جداره اتفاق می‌افتد و علت آن هم این است که هوای بیرون بر روی دمای شیشه غالب است. وجود بخار روی سطح داخلی پنجره‌های دوجداره می‌تواند ناشی از رطوبت بالا، تهویه نامناسب و نصب نامناسب پنجره‌ها‌ باشد.

تشکیل بخار بین دو صفحه شیشه دوجداره

ایجاد بخار بین دو صفحه شیشه دوجداره مشکل بزرگی محسوب می‌شود. وجود بخار بین دو شیشه نشان‌ دهنده این است که عایق بندی پنجره دوجداره به خوبی صورت نگرفته است. این اتفاق معمولا در ساختمان‎های قدیمی که از نصب پنجره‌شان بیش از ۱۰ سال گذشته باشد می‌افتد.

دلیل بخار زدگی بین دو صفحه شیشه دوجداره

استفاده از تمیز کننده‌های شیمیایی برای نظافت شیشه‌ها، به درزگیر پنجره آسیب می‌زند و عایق‌بندی آن را از بین می‌برد. در صورتیکه بخار زدگی بین سطوح شیشه‌ها در کمتر از یک سال اتفاق بیفتد علت اصلی آن مربوط به کیفیت ساخت پنجره دوجداره است.

پیدا کردن علت اصلی بخار کردن شیشه دوجداره بسیار اهمیت دارد. زمانی که بین دوجداره شیشه‌ها قطرات آب و عرق را مشاهده کردید حتما به دنبال دلیل آن بگردید و به خوبی آن را بررسی کنید. امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید. در مقالات دیگر در مورد روش‌های از بین بردن بخار شیشه دوجداره صحبت خواهیم کرد.

دکمه بازگشت به بالا