راهنمای گام به گام سرویس و نگهداری از کولر آبی

اهمیت سرویس و تعمیر کولر آبی

تصور کنید یک روز گرم رو با تحمل گرما و ترافیک و شلوغی‌های روزمره، به سختی پشت سر گذاشتید و بیشتر از هر چیز به این فکر می‌کنید که زودتر برسید خونه و زیر باد خنک کولر دراز بکشید و تمام خستگی روز از تن‌تون در شه؛ حتی فکر کردن بهش هم می‌تونه شما رو آروم‌تر و کلافه‌گی‌تون رو کمتر کنه؛ اما متأسفانه وقتی به خونه می‌رسید، می‌بینید کولر اونجوری که باید خنک نمی‌کنه یا دچار مشکل شده؛ در این شرایط حتما خستگی به تن‌تون می‌مونه و حال خوشی نخواهید داشت. این موقعیت، اهمیت سرویس کولر آبی رو برای شما روشن‌تر می‌کنه.

اگر کولر آبی شما مشکل فنی نداشته باشه و فقط نیاز به سرویس کردن داره، می‌تونید از این مقاله استفاده کنید و خودتون این کار رو انجام بدید یا زمانی که کارشناسان خدمات تاسیسات ساختمان، سرویس و تعمیر کولر آبی شما رو به عهده می‌گیرند، اگر مورد مهمی از مراحل سرویس کولر آبی جا افتاد، با داشتن اطلاعات لازم بهشون گوشزد کنید. با توجه به این‌که شهرنشینی آلودگی‌‌های زیادی داره، بهتره بدونید که سرویس کولر آبی در شهرهای بزرگ به‌ویژه تهران، نه تنها عمر کولر رو بیشتر‌‌‌ می‌کنه، بلکه باعث صرفه‌جویی در مصرف آب و برق هم می‌شه و شما بعد از سرویس کولر آبی متوجه کاهش چشمگیر میزان قبض برق و آب خود خواهید بود.

تعمیر کار کولر | تعمیر کولر آبی 2800

مراحل سرویس کولر آبی

برای سرویس کولر آبی بهتره بدونید که کولر آبی دارای دو بخش گردش آب و گردش هوا‌‌‌ هست که توسط دو موتور جداگانه انجام‌‌‌ می‌شن. پمپ آب، عمل سیستم گردش آب  و موتور اصلی، عمل سیستم گردش هوا رو انجام‌‌‌ می‌دن. قطعات و تجهیزات کولر آبی شامل سه دسته الکتریکی و مکانیکی و ثابت‌‌‌ هستند:

  • قسمت الکتریکی: کلیدهای قطع و وصل، پمپ آب و موتور کولر‌‌.
  • قسمت مکانیکی: توربین هوا، شناور و تسمه کولر آبی‌‌‌.
  • قسمت ثابت: بدنه، دریچه‌ها و شیر تخلیه و اتصالات شبکه آبرسانی‌‌‌.

اول از هر چیز کولر رو خاموش کنید

قبل از هرکاری مطمئن بشید که برق کولر قطع باشه؛ بعد دریچه‌‌های خروجی باد کولر رو در سالن‌ها و اتاق‌ها باز کنید تا در صورت روشن کردن کولر به موتور اون فشار وارد نشه. حالا بریم سراغ مراحل اصلی سرویس کولر آبی ؛

عوض کردن پوشال؛ اولین قدم برای سرویس کولر آبی

حتما می‌دونید که پوشال قیمت زیادی نداره و در عین حال ساده‌ترین راهه تا حال کولرتون حسابی جا بیاد! پوشال‌‌های کولر آبی محل مناسبی برای رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها‌‌‌ هستند. این موجودات که در طول فصل زمستان بین بافت‌‌های پوشال جا خوش کردند، زمانی که آب روی پوشال‌ها جاری‌‌‌ می‌شه، بوی ناخوشایندی رو متصاعد می‌کنند، پس بهتره که هر سال عوض بشن؛ چرا که اگر پوشال‌های خراب، تعویض نشن، علاوه بر اون بوی بد، خطر ایجاد بیماری‌های تنفسی رو هم با خودشون به همراه دارند.

نکته‌ی دیگه این که، موقع خرید پوشال کولر آبی حتما به سایز و ظرفیت کولرتون دقت کنید؛ چرا که حجم زیاد یا کم پوشال‌ها می‌تونه در سیستم گردش هوای کولر آبی اخلال ایجاد کنه. یادتون نره موقع عوض کردن پوشال کولر آبی، اول پوشال رو خیس کنید و در محل مناسب خود بگذارید و بعد شبکه سیمی مخصوص رو روی اون قرار بدید.

رسیدگی به موتور؛ مهمترین قدم برای سرویس کولر آبی

هر کولر آبی دارای دو قسمت پمپ آب و دینام‌‌‌ هست که پمپ آب کولر، فرآیند گردش آب و دینام کولر، فرآیند گردش هوا رو انجام‌‌‌ می‌دن. این دو بخش هرچقدر سالم تر باشند، کولر عملکرد بهتری خواهد داشت و در مصرف انرژی صرفه جویی بیشتری خواهید داشت. برای شروع گرد و غبار رو از اون‌ها پاک کنید  و بعد روغن کاری رو انجام بدید. موتور کولر، دو قطعه یاتاقان داره که باید حتما روغن‌کاری بشن. قبل از روشن‌کردن کولر هم باید اول پروانه رو با دست، چند دور بچرخونید تا روان‌تر بشه. بهتره بدونید معمولا گفته می‌شه که یک دینام، نباید بیشتر از ۷ ساعت بی‌وقفه کار کنه. در غیر این صورت موتور به همراه پمپ آب، در خطر سوختن بر اثر کارکرد زیاد قرار می‌گیرند.

سایبان کولر فراموش نشه!

از اون‌جایی که بدنه‌ی کولر آبی فلزی هست،‌ معمولا در اثر تابش خورشید، خیلی داغ می‌شه و همین موضوع باعث می‌شه، کولر شما سرمای مطلوبی نداشته باشه؛ اما چاره چیه؟ برای رفع این مشکل و انجام بهتر سرویس کولر آبی،‌ بهترین راهکار استفاده از سایه‌بان برای کولر هست؛ با انتخاب یک سایبان مناسب برای کولر آبی علاوه بر این‌که از گرمای بیش از حد بدنه‌ی اون جلوگیری می‌کنید، در مصرف انرژی هم صرفه‌جویی چشمگیری خواهید کرد. پس از سایه‌بانی استفاده کنید که هم خنک بمونه و هم خنکی بده!

کولرشویی؛ قدمی دیگر برای سرویس کولر آبی

قبل از این که تصمیم بگیرید کولر رو روشن کنید، بد نیست از محکم بودن پیچ و مهره‌هایی که به چشم میان، مطمئن بشید. بعد به سراغ کف کولر برید و حتما اون رو شستشو بدید. سعی کنید هیچ نقطه‌ای از چشم‌تون دور نمونه، هرجا که خاک نشسته رو خوب آب بگیرید و تمیز کنید. چون این خاک‌ها یا گل می‌شن و توی کولر می‌مونند و یا همراه با باد خنک، وارد ریه‌های خودتون می‌شن! بهتره این کار با فرچه پلاستیکی انجام بشه تا به رنگ اون آسیبی نرسه؛ اگر قسمتی از رنگ کف کولر از بین بره، مطمئن باشید خیلی زود زنگ می‌زنه و ممکنه تا سال بعد کاملا دچار پوسیدگی بشه؛ در این مواقع، یک ظرف قیر ایزوله (یک نوع قیر آماده و سرد) رو از رنگ فروشی تهیه کنید و اون رو با قلمو بر کف کولر پخش کنید.

نکات طلایی در سرویس کولر آبی

  • چهار پایه‌ی کولر رو مستقیما روی سطح آسفالت یا ایزوگام قرار ندید و زیر پایه‌های اون سنگ بگذارید تا در سطح آسفالت فرو نره.
  • تعویض به موقع قطعات خراب یا بلااستفاده کولر، از نکات مهم در سرویس کولر آبی هست؛ مثلا تعویض سیم‌‌های فرسوده کولر‌‌‌ که اگر به موقع تعویض نشه، می‌تونه منجر به برق گرفتگی بشه؛ بنابراین بهتره سیم‌ها رو هر چند وقت یکبار چک کنید و در صورتی‌که پوسیدگی داشتند، حتما عوض‌شون کنید.
  • اگرفن‌های کولر چرخش نامناسب داشته باشند، باید اکتروموتور رو تعویض کنید.
  • هر چند وقت یک‌بار موتور کولر آبی و یاتاقان‌ها رو روغن کاری کنید.
  • تنظیم اصولی و صحیح شناور کولر، از دیگر نکات تاثیرگذار در سرویس کولر آبی هست؛ شناور‌ها وظیفه تنظیم فشار و ارتفاع آب رو بر عهده دارند و اگر به درستی تنظیم نشن، موجب سرریز شدن آب خواهند شد.
  • اگر کولر آبی شما دچار لرزش شده، حتما برزنت‌ها رو بررسی کنید. برای مطمئن بودن از کیفیت سرویس کولر آبی توجه داشته باشید که هر چی جنس برزنت‌ها بهتر باشه، کولر نیاز کمتری به سرویس کوتاه مدت داره.
  • اگر وضعیت تسمه کولر بررسی نشه و دچار نقص و مشکل باشه، کولر صداهای ناهنجاری می‌ده.

مزایای سرویس کولر آبی و نتایج آن

با توجه به آلودگی های زیاد شهر تهران و دیگر شهرهای بزرگ صنعتی در ایران بهتر است بدانید که سرویس کولر آبی در تهران نه تنها عمر کولر را بیشتر می کند که باعث صرفه جویی در مصرف آب و برق نیز می شود و شما بعد از سرویس کولر متوجه کاهش چشمگیر میزان قبض برق و آب خواهید بود.

با سرویس کولر آبی شاهد صرفه جویی در مصرف برق شوید

به سادگی با سرویس کولر آبی میتوانید در مصرف برق صرفه جویی کنید.

باید این نکته را بدانید که اگر سرویس کولر آبی منزلتان را به صورت سالیانه انجام نشود بعد از مدتی ممکن است کف آن سوراخ شود و بدنه آن با گرفتن شوره و … شروع به ازبین رفتن کند که در طولانی مدت مجبور به تعویض کولر آبی می شوید که خود با احتساب گرانی ها و … هزینه زیادی را برای شما به همراه دارد.

منبع:

energy

دکمه بازگشت به بالا