برترین های کسب و کار مجیکمطالب میجیک

نکاتی که هنگام طراحی ویلا مدرن باید به آن‌ها توجه کرد

اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن

با پیشرفت تکنولوژی و صنعتی شدن شهرها و وجود آلودگیهای محیط زیستی آن و تبدیل شدن خانه های ویلایی به آپارتمان، به تدریج خستگی روحی و تنش در جامعه بیشتر شده است. به همین علت، اکثر افراد خواهان داشتن یک ویلا در منطقه ای دور از محدوده شهری هستند. برای افرادی که طرفدار سبک های امروزی هستند؛ باید اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن، در آن رعایت شده باشد. به همین دلیل در این مطلب از گروه معماری مهندس متینه درویشیان قصد داریم به نکات مهم طراحی ویلا مدرن بپردازیم. با ما همراه باشید.

اصول طراحی پلان ویلا | اصول طراحی ویلای دوبلکس

مهم ترین نکات اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن

در میان سبک های مختلفی که  در طراحی ویلا وجود دارد؛ طراحی ویلا به سبک مدرن، از محبوبیت زیادی برخوردار است. در این سبک از طراحی، طرح ها ساده و واضح بوده و بیشتر از اشکال هندسی مربع و مکعب استفاده می‌شود. چشمگیرترین ویژگی این سبک، سادگی بوده و اینکه از وسایل غیر ضروری در دکوراسیون آن استفاده نمی‌شود. پیاده سازی اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن، موجب نظم در چیدمان و ایجاد یک فضای خلوت و دلنشین به دور از شلوغی می‌شود.

۱-طراحی کلی، اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن

یکی از مهم‌ترین اصول طراحی پلان ویلا، توجه به عملکرد آن است. بنیان اصلی این طرح ها برگرفته از سبک مینیمالیسم است و استفاده از تکنولوژی در طراحی ویلا مدرن دوبلکس، مانند: اسکلت بتنی، فلزی و پنجره های سرتاسر، حرف اول را می‌زند.

۲-عملکرد، اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن

عملکرد و مشخص شدن فضاهایی لازم، در « اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن» نقش اساسی ایفا می‌کند. زمانی می‌توان طراحی به سبک مدرن را موفق دانست، که همه چیز در آن کاربردی و عملکردی باشد و از تمامی فضا برای نیازهای کاربران، براساس سبک زندگی آن‌ها در طراحی لحاظ شده باشد. در ادامه نمونه هایی از بهترین طراحی خانه ویلایی، به این سبک را مشاهده می‌فرمایید.

۳- انتخاب صحیح رنگ و هارمونی‌، اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن

یکی از اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن، استفاده از رنگ های خنثی و ترکیب آن‌ها با یکدیگر است. با توجه به سلیقه شما، از رنگ های مشکی، سفید، نقره ای، کرم، خاکستری و… می‌توان در طراحی استفاده کرد.

۴-طراحی پنجره ها، اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن

استفاده از پنجره های سرتاسر از شیشه، یکی از قسمت‌های جذاب و زیبای اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن، است. این کار سبب می‌شود تا تمام فضای داخلی ویلا، نورگیری مناسب داشته باشد. در این سبک از طراحی، به جهت قرارگیری پنجره ها به سمت نور و نوع کاربرد فضا توجه ویژه ای می‌شود.

۵-نورپردازی، اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن

در طراحی داخلی ویلا دوبلکس، نورپردازی نقس بسیار مهمی در جلوه ویلا و لذت بردن از محوطه به همراه دوستان و خانواده دارد. از انواع چراغ های سقفی و دیواری، نورپردازی کف و نقطه ای در طراحی ویلا به سبک مدرن، به کار می‌رود.

مزیت های طراحی ویلا به سبک مدرن

۱-خلاقیت در طراحی

در اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن، به جای تقارن به تعادل توجه شده و معمار از آزادی عمل بیشتری برای طراحی، برخوردار است.

۲- نورگیری بهتر

در طراحی ویلا به سبک مدرن، نورگیری تنها از جهت جنوبی محدود نشده و در تمام وجوه ساختمان با ایجاد پنجره های سراسری، از نور طبیعی بهره گرفته می‌شود. علاوه بر آن وجود این پنجره ها منجر به‌کاهش مصرف برق و اطلاف انرژی می‌شود. برای اجرای خوب اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن، آگاهی و تسلط معمار نسبت به مباحث ساختمان نقش اساسی و مهمی را ایفا می‌کند.

۳- طراحی زیبا و دلپذیر در ویلاهای مدرن

از اصول طراحی ویلا دوبلکس، ایجاد زیبایی یکپارچه برای یک طراحی زیبا و دلپذیر است. بنابراین در طراحی باید فارغ از تزئینات، به ارزش های نیز زیبایی توجه کرد.

دیگر اصول طراحی ویلا

همانطور که اشاره کردیم طراحی ویلا از اصول خاصی پیروی می‌کند که شرکت یا تیم طراحی ویلا باید هنگام طراحی در نظر بگیرد، برای اینکه شما نیز با این اصول آشنایی داشته باشید، در ادامه با جزئیات به بررسی این موارد می‌پردازیم.

توجه به قوانین شهرداری

یکی از موارد مهمی که شاید از آن اطلاع نداشته باشید، این است که ضوابط طراحی و ساخت ویلا در هر شهر نسبت به شهر دیگر متفاوت است. برای مثال اگر قصد ساخت ویلایی در نوشهر را داشته باشید، ضوابط شهرداری به شما این اجازه را نمی‌دهد که بیش از ۶۰ درصد زمین خود را ویلا بسازید. اگر قصد طراحی ویلا در مساحتی کمتر از سطح اشغال را داشته باشید، مشکلی برای شما ایجاد نمی‌شود، اما اگر قصد ساخت ویلا در مساحتی بیشتر از سطح اشغال مشخص شده داشته باشید، باید برای دریافت جواز از شهرداری اقدام کنید.

قبل از طراحی ویلا، تیم طراحی باید از شما دستور نقشه شهرداری را درخواست کند و طراحی ویلا را بر اساس ضوابط و قوانینی که شهرداری یا دهیاری برای آن منطقه در نظر گرفته است، پیش ببرد.دستور نقشه زمین هنگام طراحی اهمیت بسیار زیادی دارد، اگر طراحی ویلای شما بدون توجه به دستور نقشه منطقه انجام گیرد، نمی‌توانید جواز ساخت را دریافت کنید. ساخت ویلا بدون جواز! برخی از افراد به جواز ساخت ویلا اهمیتی نمی‌دهند و اقدام به ساخت ویلا می‌کند، با این دید که می‌توانند با پرداخت جریمه پس از ساخت جواز را دریافت کنند؛ در صورتی که جریمه در مواردی شامل تخریب کلی بنا می‌شود.

توجه به بودجه کارفرما

شاید بتوان بودجه کارفرما را مهم‌ترین مورد در این لیست اعلام کرد. در واقع طراح با توجه به بودجه کارفرما است که امکانات، چیدمان فضاهای داخلی ویلا، متریال‌ها و … را انتخاب می‌‌کند و فرآیند طراحی را آغاز می‌کند. قبل از اینکه اقدام به طراحی ویلا کنید حتما بودجه خود را تعیین کنید و در اختیار مشاور و طراح ویلا قرار دهید.

کارشناسان گروه معماری مهندس متینه درویشیان پیش از طراحی ویلا برآوردی حدودی از هزینه متریال‌ها را در اختیار کارفرما قرار خواهند داد و بر اساس بودجه کارفرما، طراحی را آغاز می‌کنند. طراحی انجام شده توسط معماران این تیم به صورت کاملا متناسب با ابعاد متریال انجام می‌شود که باعث کاهش پرتی مصالح هنگام اجرا می‌شود و هزینه طراحی ویلا را تا مقدار زیادی کاهش می‌دهد.

توجه به سلیقه کارفرما

طراحی ویلا باید با توجه کامل به سلیقه کارفرما صورت بگیرد و نظر کارفرما در تمام مراحل طراحی ویلا اعمال شود. در گروه معماری مهندس متینه درویشیان طی جلسات حضوری و ارائه نمونه پروژه‌ها به کارفرما، با خط فکری او آشنا شده و طراحی ویلا را به صورت کامل با توجه به خواسته‌های کارفرما صورت می‌گیرد.

توجه به سبک معماری

از دیگر موارد مهم در اصول طراحی ویلا توجه به سبک معماری ویلا است. برای مثال اگر طبق سلیقه کارفرما، استفاده از سبک کلاسیکو طراحی ویلا کلاسیک در نظر گرفته شد، نمی‌توان دکوراسیون داخلی ویلا را به سبک مدرن طراحی کرد. هر کدام از این سبک‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند و باید در تمامی قسمت‌های ویلا در نظر گرفته شوند.

توجه به سازه ویلا

طراحی ویلا باید کاملا با در نظر گرفتن نقشه‌های سازه صورت بگیرد. طرح‌های آماده و یا طرح‌هایی که افراد با کمترین قیمت طراحی می‌کنند، اگر بدون توجه به اسکلت ساختمان انجام بگیرد، قابل اجرا نخواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم که در همان مرحله اول مقدار بیشتری هزینه کنید و طراحی ویلا را به تیمی حرفه‌ای بسپارید که علاوه بر طراحی نقشه‌های معماری، نقشه‌های سازه ویلا را نیز طراحی کند.

جمع بندی اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن

اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن، بر مبنای سادگی بوده که همین موضوع باعث شده است روز به روز به طرفداران این سبک اضافه شود. تمامی اصول آن بر مبنای زیباشناسی بصری مانند تعادل، تناسب و رنگ شناسی است. طراحی ویلا به سبک مدرن، اگر به درستی صورت گیرد؛ علاوه برلوکس بودن، باعث کاهش هزینه های شما نسبت به ساخت دیگر ویلاها می‌شود. هزینه تعمیر و نگهداری ویلا‌های مدرن نیز بسیار پایین است.

دکمه بازگشت به بالا