نگهداری از موتورسیکلت در زمستان

نگهداری از موتورسیکلت در زمستان

در برخی از نقاط جهان فقط چندین ماه، هوا گرم است و در مابقی فصول سال به دلیل سرمای شدید هوا و یخبندان، افراد نمی توانند از موتورسیکلت خود استفاده کنند. کارشناسان توصیه می کنند در فصل زمستان، موتور را حداقل پانزده دقیقه روشن کرده و از آن استفاده نمایید. این عمل باعث می شود تا هر قطعه ی موتور و واشر، روغن کاری شود و علاوه بر این ، از تجمع رسوب و مسدود شدن کاربراتور جلوگیری گردد، همچنین باتری، فرصتی برای شارژ مجدد پیدا می کند.

در برخی مواقع دما به زیر صفر درجه می رسد و در این صورت روشن شدن موتورسیکلت در این دما تبدیل به امری غیر ممکن می شود. در این مقاله نحوه نگهداری موتور سیکلت در زمستان بررسی می شود و  درباره اجزای یک موتورسیکلت، نحوه عملکرد هر کدام از آن ها و مواردی که در صورت عدم مراقبت مناسب از موتور و سیستم آن اتفاق می افتد توضیح داده می شود. اگر نیاز به تعمیر موتورسیکلت در محل دارید، با متخصصان ما در امدادسیکلت تماس بگیرید.

آموزش صفر تا صد تعمیر موتور سیکلت | تعمیر کار موتور سیکلت

اثرات روانکاری نامناسب قطعات

 •  قسمت های کوچک موتور با یک لایه نازک روغن به منظور خنک شدن قطعات و کاهش سایش بین قطعات متحرک پوشانده شده است.
 • راه اندازی موتورسیکلت در فواصل منظم مانع از چسبیدن قطعات فلزی به یکدیگر و سفت شدن آن ها می شود.
 •  روشن کردن موتور در فصول سرد مانع از تجمع روغن روی قطعات شده و از مشکلاتی نظیر چسبندگی سوپاپ و حلقه های پیستون به  دیواره استوانه و زنگ زدگی استوانه و میل لنگ جلوگیری می نماید.
 • از دیگر مزایای استارت زدن مرتب موتور سیکلت، خروج رطوبت از موتور می باشد.

استارت زدن نباید در مدت زمان کوتاه و کم تر از 15 دقیقه انجام شود. زیرا در این صورت نه تنها برای موتور مفید نیست، بلکه منجر به وارد شدن آسیب به قطعات موتور سیکلت می شود.

تاثیر راه اندازی موتورسیکلت روی قطعات مختلف موتور:

واشرها:

واشرها در صورت عدم استفاده و روشن نشدن موتور در مدت زمان یک ماه ضعیف می شوند و ترک می خورند البته خراب شدن واشرها به صورت ناگهانی و بدون هیچ علائم خارجی رخ میدهد. در نتیجه آن ها را باید در تمام طول سال بررسی نمود. بنابراین راه اندازی موتورسیکلت که باعث روان شدن روغن و روغن کاری واشرها، یاتاقان ها و مهر و موم های داخل موتور می شود، امری لازم و ضروری است.

کابراتور

کاربراتور از مهم ‌ترین قطعات سیستم سوخت ‌رسانی در موتورسیکلت به شمار می آید. اگر موتورسیکلت خود را در زمستان روشن نکنید و راه نیندازید، سوخت موجود در کاربراتور خراب شده و دچار چسبندگی می شود. هم چنین بهتر است که مخزن سوخت خود را پر کرده و یک تثبیت کننده سوخت در زمستان به آن اضافه کنید تا دچار مشکلاتی نظیر زنگ زدگی در مخزن سوخت و چسبندگی سوخت در آن نگردید.

لاستیک موتورسیکلت

لاستیک ها از قطعات مهم و گران در موتورسیکلت به شمار می آیند، بنابراین برای افزایش طول عمرشان، لازم است، به طور مرتب بر روی آن ها حرکت نمود. هنگامی که موتور سیکلت خود را هفته ای یک بار در هوای سرد روشن می کنید و آن را چند دقیقه به عقب و جلو حرکت می دهید، کمک زیادی به افزایش طول عمر آن ها خواهید کرد. زیرا قرار گرفتن لاستیک ها در یک نقطه و به مدت طولانی، منجر به شل شدن و تغییر شکل آن ها شده و همین امر قدرت و طول عمرشان را کاهش می دهد. جهت خرید لاستیک موتور سیکلت می توانید به سایت ایمالز مراجعه نمایید.

باتری

باتری ها در هوای زمستان خوب کار نمی کنند و اگر بدون شارژ باقی بمانند، باتری کاملا خراب می شود، استارت و استفاده از موتور سیکلت در زمستان به مدت پانزده دقیقه به باتری اجازه می دهد تا حداکثر ظرفیت خود را شارژ کند. با راه اندازی موتورسیکلت خود به صورت دوره ای در زمستان، می توانید سالانه مبلغ زیادی بابت تعمیر و نگهداری از موتورسیکلت را پس انداز کنید. اطلاعات بیشتر در مورد

چگونه می توان موتورسیکلت را در هوای سرد راه اندازی کرد؟

 • در قدم اول باید مقدار شارژ باتری موتورسیکلت را بررسی کنید، اگر باتری موتور شارژ نباشد، موتور در هیچ دمایی روشن نمیشود.

برای مشاهده ولتاژ باتری می توانید از مولتی متر استفاده کنید.

برای روشن شدن موتور سیکلت به حداقل 12.2 ولت نیاز دارید.

در صورت کم بودن شارژ باتری، چند ساعت قبل از روشن کردن موتورسیکلت آن را شارژ کنید، دمای پایین و  هوای سرد منجر به تخلیه سریع باتری می شود.

 • در قدم دوم بهتر است موتورسیکلت خود را گرم کنید، گرم کردن موتور باعث گرم شدن فلز، آلومینیوم، روغن و سایر مایعات داخل دستگاه شده و روشن شدن موتورسیکلت را بسیار ساده تر می کند.

برای گرم کردن موتورسیکلت می توانید از یک بخاری برقی استفاده کنید البته قبل از استفاده از بخاری برقی مطمئن شوید که بخاری با وسایل قابل اشتعال در تماس نباشد.

دلایل بد روشن شدن موتورسیکلت در هوای سرد

تقریبا میتوان گفت هیچ چیز به اندازه ی هوای سرد، برای موتورسیکلت مضر نیست. در این قسمت در مورد علت بد روشن شدن موتورسیکلت در هوای سرد، و راه های کم کردن اثر منفی هوای سر میپردازیم.

1-باتری موتور : زمانی که هوا سرد میشود، ظرفیت باتری موتور کمتر میشود و همین امر باعث میشود استارت زدن سختتر شود.

2- روغن موتور : سرما باعث میشود روغن موتور سفت تر شود و همین امر، استارت زدن آن را سختتر میکند. روغن غلیظ باعث ایجاد مقاومت در پیستون ها می شود که در عوض چرخاندن موتور را برای استارت سخت می کند.

 راهکارهای مراقبتی از موتورسیکلت در فصل زمستان

 • ابتدا محل نگهداری موتورسیکلت را از هر گونه گرد و خاک و زباله تمیز نمایید.
 • قطعات داخلی موتور را باید با لایه ای نازک روغن پوشاند تا در فصل سرد سال از تجمع رطوبت بر روی قطعات جلوگیری شود.

ابتدا شمع ها را خارج کرده و در روزنه های آن مقداری روغن بچکانید.

با قرار دادن موتور بر روی دنده و چرخاندن لاستیک عقب، دیواره های داخل سیلندر را روغن کاری نموده و در نهایت شمع ها را در محل خود قرار دهید.

 • قطعات یدکی موتورسیکلت نظیر زنجیر، کابل و غیره را هم در فصل سرد و خشک زمستان روغن کاری کنید.
 • بهتر است برای نگهداری موتورسیکلت، مخزن سوخت آن به طور کامل پر شود و از تثبیت کننده سوخت در مخزن آن استفاده کنید.
 • اگر تمایل به نگهداری موتورسیکلت با باک کاملا خالی دارید  باید درون مخزن را با روغن مخصوص بپوشاند تا از زنگ زدگی آن جلوگیری شود.
 • از مصرف روغن های قدیمی اجتناب کنید زیرا این نوع روغن ها باعث خوردگی اجزای موتور و فیلتر می شود.
 • ضد یخ را با مقدار مناسبی به مخزن موتور اضافه کنید.
 • در صورت نگهداری طولانی مدت موتورسیکلت می توانید باتری را از دستگاه جدا کرده و در مکانی با دمای ثابت و مناسب قرار دهید.

اگر تصمیم دارید باتری را از موتور جدا نکنید، لازم است در فواصل زمانی منظم موتور را استارت بزنید و به مدت 15 دقیقه روشن بگذارید.

 • بهتر است که از پایه، به منظور کاهش وزن موتورسیکلت استفاده کنید تا از فرسودگی لاستیک ها و سایش آن ها جلوگیری شود.
 • چنان چه موتور را در خارج از انبار و فضای باز نگهداری می کنید، لازم است دهانه لوله های ورودی و خروجی هوا پوشیده شود تا از ورود عوامل خارجی مانند خاک و غیره به این لوله ها جلوگیری شود.
 • سطح بیرونی موتورسیکلت را تمیز کرده و روغن بزنید تا از رطوبت ناخواسته و در نهایت زنگ زدگی جلوگیری شود.  برای این کار بهتر است از روغن موتور 40WD- برای اسپری کردن تمام قسمت های فلزی در معرض هوا استفاده شود. اطلاعات بیشتر در مورد
 • هم چنین برای محافظت از موتورسیکلت خود در برابر گرد و غبار و آوار می توانید از یک روکش با اندازه مناسب استفاده کنید.
 • سعی کنید موتور را همیشه و بخصوص شب ها، در فضای بسته نگه داری کنید تا سرما کمتر روی آن اثر بگذارد.

سخن نهایی

همان طور که گفته شد هوای سرد اثرات نامطلوبی بر روی عمر موتورسیکلت و عملکرد آن می گذارد، بنابراین اگر در فصل سرد سال از دستگاه خود استفاده نمی کنید باید آن را هر هفته به مدت 15 دقیقه روشن کرده و با آن حرکت نمایید.

منبع مقاله: امدادسیکلت

دکمه بازگشت به بالا