برترین های کسب و کار مجیکمطالب میجیک

روش های خودارضایی در کودکان

روش های ترک خودارضایی، مقابله با خودارضایی در کودکان، درمان خودارضایی کودک، دلایل خودارضایی در کودکان چیست؟ این ها سوالاتی است که اغلب والدین، هنگامی که کودکان خود را در حین خودارضایی می بینند از خود می پرسند.

در مواجهه با خودارضایی کودک چه باید کرد؟

بسیاری از والدین در مقطعی از رشد کودک، با کنجکاوی های جنسی بیش از حد و در مواردی خودارضایی کودک مواجه می شوند که در بیشتر موارد، والدین نگران شده و نادانسته تصمیمات اشتباهی را اتخاذ می کنند و خود نسبت به درمان خودارضایی کودک اقدام می‌کنند. برای این که در مواجه با خودارضایی کودکان دختر یا خودارضایی کودک پسر خود تصمیم مناسبی بگیرید باید نکاتی را بدانید. همچنین می توانید در رابطه با بیشتر بدانید.

مثلا این که خودارضایی در کودک طبیعی است یا خیر؟ دختران بیشتر خودارضایی می کنند یا کودکان پسر؟ آیا خودارضایی کودک در آینده او مشکل به وجود می آورد یا خیر؟ چطور باید جلوی این کار را بگیریم و سوالات دیگری در این زمینه. در این مقاله علاوه بر توضیح سوالات بالا، سعی داریم خودارضایی کودکان را بررسی کنیم، دلیل خود ارضایی در کودکان را بفهمیم و با معرفی درمان روانشناسی خودارضایی در کودک، به والدین برای کنترل این رفتار دختر یا پسر کمک کنیم.

ترك خود ارضايي چند روز طول ميكشد | داروی ترک خود ارضايي پسران

علت خودارضایی کودک

خودارضایی در کودکان دلایل کاملا متفاوتی نسبت به بزگسالان دارد. کودکان معمولا درحال کاوش اندام جنسی، خودارضایی را کشف می کنند و به دلیل این که احساس خوبی به آن ها می دهد، این عمل را ادامه می دهند. برخی از کودکان وقتی از چیزی ناراحت می شوند نیز دست به خودارضایی می زنند. در زیر به دلایل خودارضایی در کودکان اشاره کرده ایم.

1- مشکلات روده

کودک ممکن است مشکلی در روده داشته باشد که باعث خارج در ناحیه مقعد و اطراف آلت تناسلی شود. کودک با خاراندن این ناحیه، آلت تناسلی را تحریک می کند که این ممکن است شروع خودارضایی باشد.

2- عفونت مجرای ادرار

ممکن است عفونت در ناحیه مجرای ادراری باعث التهاب و ایجاد حس خارش در این اندام شده و کودک با خاریدن آن، به لذت خودارضایی پی ببرد. این مساله در کودکان دختر نسبت به کودکان پسر شایع تر است.

3- مشکلات بهداشت دفع

به دلیل نزدیک بودن محل دفع مدفوع به آلت تناسلی، بخصوص در دختران، رعایت نکردن بهداشت در این مورد می تواند به ایجاد حس خارج و در نتیجه افزایش احتمال کشف لذت خودارضایی کودک دختر شود.

4- قلقلک دادن

برخی از اطرافیان، برای سرگرم کردن کودک شکم و کشاله ران ها را قلقلک می دهند. تماس بیش از حد دست افراد با ناحیه شکم، ران و ناحیه تناسلی می تواند باعث تحریک کودک و لذت بردن او از این حس شود.

5- به شکم خوابیدن

به شکم خوابیدن در کودکان امری طبیعی است و نمی توان جلوی آن را گرفت اما اگر کودک این کار را بیش از اندازه انجام داد و آلت تناسلی خود را به اجسام می مالید، باید با رعایت مسائلی، مانع این کار شوید. معولا در این حالت والدین به دنبال علت مالیدن کودک به زمین هستند.

6- بازی با آلت تناسلی

برخی از کودکان به صورت ناخودآگاه دست در شلوار خود می کنند و با آلت تناسلی خود سرگرم می شوند. اگرچه در ابتدا این کار منشا جنسی ندارد اما در صورت تکرار می تواند به خودارضایی کودک تبدیل شود.

7- شستشوی ناصحیح

درصورتی که والدین در حمام یا دستشویی به شکل ناصحیح و یا به صورت افراطی به شستشوی اندام جنسی کودک بپردازند، ممکن است احساس لذت جنسی به کودک دست بدهد و به خودارضایی منجر شود.

8- صحنه های مستهجن

کودکی که والدین خود را در حال انجام رابطه جنسی می بیند یا کودکی که فیلم یا عکس مستهجن دیده باشد یا کودکانی که مورد سو استفاده جنسی قرار گرفته باشند بیشتر از بقیه کودکان خودارضایی می کنند.

9- کمبود توجه

کودک اگر به دلیل نبود یکی از والدین یا دریافت نکردن توجه کافی از والدین و اطرافیان دچار کمبود عاطفی شود، محبت را در خودش جستجو می کند و در این مسیر ممکن است به خودارضایی نیز کشیده شود.

10- نداشتن دوست

کودکی که از بازی کردن با دوستان و اسباب بازی های خودش شاد نشود احساس ناکامی و طردشدگی می کند و برای گذر از رنج تنهایی، به دنبال راهی برای کسب لذت می گردند که ساده ترین راه خودارضایی است.

11- اضطراب کودک

کودکی که دچار اضطراب های مختلف مثل اضطراب جدایی، اضطراب از جمع، ترس از مدرسه و دیگر انواع ترس داشته باشد برای رهایی از این اضطراب ها و کسب آرامش ممکن است به سمت خود ارضایی جذب شود.

12- کودک عصبانی

کودکی که پرخاشگری می کند و به سادگی و با هر مشکل کوچک یا کمبود چیزی عصبانی می شود، ممکن است از این حالت خسته شده و برای کاهش هیجانات و پرخاشگری ها به خودارضایی روی بیاورد.

آیا خودارضایی در کودکان طبیعی است؟

کودکان خصوصا در سنین پیش از دبستان بسیار در مسائل جنسی و کشف اندام های بدن کنجکاو هستند و این موضوع می تواند باعث شود که طیف گسترده ای از کودکان در این سن خودارضایی را کشف کنند. به طور دقیق نمی توان تشخیص داد که چه زمانی این خودارضایی در کودک طبیعی است و چه زمانی مشکلی وجود دارد اما درصورتی که نکات زیر را مشاهده کردید، بهتر است به یک روانشناس کودک مراجعه کنید و به دنبال درمان خودارضایی کودک خود باشید.

  • اگر خودارضایی در کودک به شکل یک رفتار پر بسامد در آمده باشد. یعنی کودک حتما باید این کار را انجام دهد وگرنه خوابش نمی برد.
  • اگر کودک خودارضایی را در جمع انجام می دهد یا به دوستان و دیگر کودکان همسن و سال خودش خود ارضایی را آموزش می دهد.
  • اگر هنگامی که قصد مداخله و متوقف کردن او را دارید با شما پرخاشگری کند و از این که مانع انجام آن شده اید خشمگین شود.
  • اگر کودک در سنین دبستان خودارضایی در جمع انجام می دهد یا خودارضایی می کند تا توجه شما را جلب کرده باشد.

در چه سنینی بیشتر کودکان خودارضایی می کنند؟

کودکان تا دو سالگی نسبت به همه اندام های بدنشان کنجکاو هستند. ممکن است کودک زیر دو سال با اندام جنسی خودش تماس داشته باشد اما نیاز به نگرانی نیست به دلیل این که در این سن تحریکی وجود ندارد. کودک بعد از دو سالگی، به مرور به اندام های جنسی جذب می شود و با لمس آن ها متوجه لذت بخش بودن آن می شود.

این روند تا 5 سالگی ادامه دارد و اوج آن در این سن است. خودارضایی در کودک دختر بیشتر از کودک پسر مشاهده می شود. پس از سن 5 سالگی، کودک با تشخیص خوب و بد به مرور این رفتار را کاهش می دهد اما در موارد شدید تر، نیاز به مداخله روانشناس و مشاور کودک در این زمینه است.

آیا خود ارضایی کودک باعث مشکلات در آینده او می شود؟

همانطور که توضیح داده شد، خودارضایی هیچگونه صدمه فیزیکی یا آسیب جسمی به بدن وارد نمی کند و در صورتی که به شکل نرمال و دفعات کم صورت گیرد جای نگرانی وجود ندارد. اما اگر کودک پس از سن 5 سالگی و یا در ملاء عام انجام شود می تواند دلیل وجود مشکلات حادتری در کودک باشد. پس خود ارضایی کودک در آینده او تاثیر منفی نخواهد گذاشت اما اگر شما از دست کودک عصبانی شوید و به او احساس گناه بدهید، ممکن است باعث صدمات هیجانی و فوبیای جنسی در کودک شود.

عوارض خودارضایی در کودکان

باور قدیمی ای وجود دارد که خودارضایی باعث کور شدن یا عقیم شدن افراد می شود و همین مساله باعث شده است تا والدین با مشاهده اولین موارد خودارضایی در کودک، به صورت سراسیمه به دنبال درمان خودارضایی کودک باشند اما امروزه علم ثابت کرده است که خودارضایی هیچ کدام از مشکلات گفته شده را باعث نمی شود.

البته خودارضایی در کودکان عوارض دیگری دارد که ممکن است از کوری یا عقیم شدن خطرناک تر هم باشد.

عفونت ادراری

خودارضایی اگر به صورت غیربهداشتی انجام شود باعث عفونت های ادراری به خصوص در دختران می شود.

آسیب به دستگاه تناسلی

استفاده از اشیاء خطرناک برای تحریک کردن، به خصوص برای دختران باعث آسیب رساندن به دستگاه تناسلی می شود.

منزوی شدن

کودکی که بدون نیاز به دیگران و در خلوت می تواند به اوج لذت برسد دیگر تلاشی برای برقراری ارتباط با دیگران نمی کند.

خجالتی شدن بر اثر خودارضایی کودک

خودارضایی اگر به صورت غیربهداشتی انجام شود باعث عفونت های ادراری به خصوص در دختران می شود.

کاهش اعتماد به نفس

کاهش اعتماد به نفس نتیجه منزوی شدن کودک است که منزوی شدن از عوارض خودارضایی در کودکان است.

افت تحصیلی

کودک پس از دوره ای خودارضایی، فکر و تمرکزش به این مساله معطوف می شود و به همین علت از درس باز می ماند.

وسواس فکری

خودارضایی در کودکان می تواند به شکل یک وسواس فکری در بیاید که به صورت غیرارادی مجبور به انجام آن شوند.

اضطراب و استرس

کودکی که خودارضایی می کند همیشه نگران این است که مبادا کسی از راز او سر در بیاورد یا مچ او را بگیرد.

احساس گناه

معمولا پس از استمنا و خودارضایی، کودک دچار حس گناه می شود و خودش را به همین خاطر سرزنش می کند.

برخورد صحیح با خودارضايی كودكان – نکاتی برای والدین

قبل از شروع این قسمت می توانید صحبت های خانم دکتر مژگان سلطانی در رابطه با علت خودارضایی کودکان و برخورد مناسب باخودارضایی کودکان را گوش دهید.

افراد در هر سنی به دلایل مختلف خودارضایی می کنند. یکی از علل خودارضایی رسیدن به آرامش است، ممکن است به دلیل کنجکاوی و کاوش بدن باشد، یا در بیشتر موارد، در کودکان خودارضایی فقط احساس خوبی دارد.

در استرالیا، 89 درصد از نوجوانان در سال های 10، 11 و 12 گزارش کرده اند که خودارضایی می کنند. ارائه پیام های مثبت جنسی در مورد خودارضایی به فرزندتان به کاهش احساس اضطراب، ترس و شرم در مورد بدن و تمایلات جنسی مهم است.

نکاتی برای والدین و مراقبان عبارتند از:

به یاد داشته باشید که کودکان و نوجوانان به دلایل مختلف از جمله کنجکاوی، کاوش و لذت حسی خودارضایی می کنند.

به یاد داشته باشید که خودارضایی بسیار رایج است. پس نگرانی بیش از حد نداشته باشید.

در صورت مشاهده خودارضایی سعی کنید به جای خود عمل خودارضایی، روی موقعیت تمرکز کنید. به عنوان مثال، اگر فرزندتان را در حال خودارضایی مشاهده کردید، می توانید به او بگویید که با کاری که انجام می دهد کاری ندارید، اما به او یادآوری کنید که این یک رفتار خصوصی است و می تواند در یک مکان خصوصی (مانند اتاق خواب یا حمام) انجام دهد. حتما مدنظر داشته باشید که به جای سرزنش و دعوا باید ریشه مشکل را پیدا کنید و حل کنید.

بدانید که کودکان ممکن است در مواقع استرس به خودارضایی روی بیاورند. اگر خودارضایی فرزندتان بر سایر فعالیت‌ها تأثیر می‌گذارد، باید بدانید که چه چیزی او را مضطرب یا ناراحت می‌کند.

اگر در مورد رفتار کودک خود نگران هستید، باید با روانشناس کودک یا متخصص اطفال خود صحبت کنید.

دکمه بازگشت به بالا