دکوراسیون داخلی با چوب

چگونه از چوب در طراحی دکوراسیون داخلی منزل استفاده کنیم؟

آیا تاکنون به کاربرد و نقش آن در زیباسازی محیط خارجی و داخلی ساختمان فکر کرده اید؟ همانطور که می دانید چوب طبیعی از جمله متریال هایی است که هم درگذشته و هم در حال حاضر مورد استفاده معماران و طراحان قرارگرفته است. بخصوص امروزه استفاده از قاب عکس چوبی نیز محبوب شده است.

یکی از ویژگی های این ماده استفاده از آن در قسمت های مختلف ساختمان از جمله کف، سقف، دیوار و سایر قسمت های دیگر می باشد. استفاده از چوب در منازل یک نمای مدرن و شیک ایجاد می کند و فضای خانه را گرم می نماید.

این ماده طبیعی احساسی منحصر به فرد از طبیعت را وارد منزل می کند و زیبایی بی نظیری به فضای آن می بخشد. چوب می تواند در تمام قسمت های خانه و یا بخشی از آن و یا به صورت ترکیبی با متریال های دیگر در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان به کار رود.

با این مقدمه، در ادامه این نوشته از به بیان ایده هایی در خصوص استفاده از چوب در طراحی دکوراسیون داخلی منزل می پردازیم. پس تا انتها با ما همراه باشید تا در مورد شلف دیواری چوبی هم با شما صحبت کنیم.

ویژگی های چوب طبیعی

  • سختی چوب در مقایسه با سایر کمتر است، در نتیجه از قابلیت ارتجاعی و بافتی نرم برخوردار می باشد. این انعطاف پذیری و فرسایش پایین باعث می شود از چوب به عنوان متریالی مناسب برای پوشش های داخلی منزل و ساخت مبلمان و وسایل دکوراتیو استفاده شود.
  • علاوه بر آن این ماده ضربه را جذب می کند و ایمنی آن در برابر مصالحی چون و فلز بیشتر است.
  • علاوه بر آن چوب ماهیتی گرم دارد و حتی در فصول سرد سال آن قدر سرد نمی شود که نتوان پا برهنه بر روی آن راه رفت.
  • این ماده نوعی است که صدا را جذب می کند و مانع از انعکاس آن در فضا می گردد. در واقع چوب اختلاف طول موج صدا را متعادل می کند، در نتیجه میزان صدا به حداقل می رسد.
  • راه رفتن با کفش بر روی چوب های خشک کمی صدا تولید می کند اما صدای تولیدشده توسط چوب های متراکم و سنگین خفیف است.
  • از قابلیت شکل پذیری بسیار بالایی برخوردار است. از این چوب در مصارف مختلف نظیر ساخت انواع روکش، تخته های چند لایه، دیوارپوش، کفپوش، کابینت، قفسه، عناصر دکوراتیو و … مورد استفاده قرار می گیرد.
  • این متریال قابل رنگ آمیزی است و با استفاده از رنگ های متنوع می توان آن را بر اساس دکوراسیون داخلی رنگ آمیزی نمود و آن را به صورت دلخواه در آورد.
  • علاوه بر آن با استفاده از سند بلاست می توان سطح این ماده را برجسته نمود و توسط نورپردازی جلوه ای متمایز و منحصر بفرد بدان بخشید.
  • چوب از جمله عناصری است که از آن در ساخت وسایل دکوراتیو برای دکوراسیون داخلی استفاده می شود.
  • مجسمه های چوبی و پارتیشن های بسیار زیبایی که طرح و نقش آن ها چشم هر بیننده ای را خیره می کند از عناصر بسیار مهم در تزئین فضای داخلی به شمار می آیند.

ایده های استفاده از چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی

·        پنل های چوبی دیوار

گاهی اوقات برای پرکردن فضای خالی در دیوار می توان از تایل ها و پنل های چوبی استفاده نمود که زیبایی بی نظیری به فضای اتاق می دهند و آن را از سادگی و یکنواختی خارج می کنند.

این پنل ها در ابعاد و اشکال گوناگون تولید می شوند. می توان از آن ها به منظور تزیین در سالن پذیرایی، اتاق خواب و راهرو استفاده نمود.

·        تخته چوب های عمودی و افقی

استفاده از تخته چوب های باریک عمودی و افقی زیبایی بی نظیری به دکوراسیون محل مورد نظر شما می بخشد. این پانل ها یا تخته ها در رنگ ها و سایزهای مختلف قابل استفاده هستند و فضا را گرم تر می کنند. همچنین میتوانید از قاب نقاشی چوبی نیز استفاده کنید.

·        پارتیشن چوبی

برای زیباتر کردن محیط مورد نظر و جدا کردن آن از دیگر بخش های خانه می توان از دیوار حائل چوبی استفاده نمود. این دیوارها که نوعی محسوب می شوند به خوبی قسمت های مختلف خانه را از هم تفکیک می کنند و دیگر نیازی به ساخت دیوار نیست.

·        دیوارپوش چوبی

استفاده از تخته چوب های ساده بر روی دیوار علاوه بر ایجاد زیبایی، نمایی مدرن به فضای خانه می بخشد. این تخته های چوبی که نام دارند حسی از طبیعت را وارد ساختمان کرده و در طرح و رنگ های متنوع قابل استفاده هستند. برای آشنایی با انواع می توانید به لینک مورد نظر مراجعه کنید.

·        راه پله چوبی

اگر به دکوراسیون خانه های لوکس نگاهی بیندازید متوجه حضور چوب در طراحی راه پله داخلی و خارجی آن ها می شوید. راه پله های چوبی زیبایی حیرت انگیزی به فضا می بخشند و فضا را گرم تر و صمیمی تر نشان می دهند.

·        وسایل چوبی سفارشی

چوب بهترین متریال برای ساخت المان ها و عناصر سفارشی در انواع مختلف است. این یکی از موثرترین روش ها برای افزودن هویت به فضای مورد نظر می باشد. نیمکت و صندلی که در تصویر زیر مشاهده می کنید مثال هایی از وسایل چوبی سفارشی می باشند که در نهایت زیبایی، سادگی را به ارمغان می آورند. این وسایل به راحتی با سبک های مدرن و معاصر همخوانی پیدا می کنند. چوب حسی از طبیعت را وارد فضا می کند و استفاده از استیل ضد زنگ روشن با سبک های مدرن یا صنعتی نوعی تطبیق و سازگاری در فضا ایجاد می نماید.

·        شلف چوبی

دکوراسیون کاربردی به هیچ عنوان خسته کننده نیست. شلف های چوبی بسیار رایج هستند اما همانطور که در تصویر بالا می بینید آن ها از نظر بصری بسیار خوشایند هستند. این شلف ها از نظر زیبایی بسیار غنی بوده و ظاهری چون چوب ماهون را به نمایش می گذارند. علاوه بر آن خطوط منظم و منحنی های ملایم گیره های این شلف ها علاوه بر کاربرد زیبا نیز به نظر می آیند و با هر نوع دکوراسیون داخلی تطبیق پیدا می کنند.

·        سقف چوبی

از دیگر قسمت هایی که امکان استفاده از چوب در آن وجود دارد، سقف می باشد. اصولا بسیاری از طراحان، طراحی سقف را به آخرین مرحله در طراحی داخلی اختصاص می دهند.

با این حال بد نیست بدانید استفاده از چوب در طراحی سقف باعث ایجاد نمای معماری متفاوت می گردد و باعث می شود افراد به محض ورود به خانه به سقف نگاه کنند. به همین خاطر استفاده از این المان در طراحی سقف های کوتاه مناسب نمی باشد، زیرا در این صورت کوتاه بودن سقف بیش تر به چشم می آید. یکی از راهکارهایی که در استفاده از چوب در مقابل شما قرار دارد این است که این امکان را فراهم می کند با استفاده از خلاقیت از چوب هایی که بلااستفاده هستند در طراحی خانه استفاده نمایید.

·        ترکیب سنگ مرمر و چوب

ترکیب و چوب در طراحی داخلی منزل جلوه و نمایی لوکس را در خانه ایجاد می نماید. استفاده از سنگ مرمر در کف، دیوارهای حمام و آشپزخانه و ترکیب آن با پارکت و پانل های چوبی در نشیمن و پذیرایی نمای بسیار لوکس و منحصربفردی را به نمایش می گذارد.

نکات مهم در استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی

انتخاب یک طیف رنگ برای المان های اساسی چوبی

یکی از اساسی ترین مراحل در انتخاب المان های چوبی، اطمینان از ایجاد انسجام در استفاده از رنگ های المان های چوبی می باشد. میز جلو مبلی و سایر وسایل چوبی که در دیزاین خانه مورد استفاده قرار می گیرند، باید از یک طیف رنگ چوب برخوردار باشند. در صورتی که المان های اساسی از طیف رنگی تیره برخوردار می باشند، برای سایر اکسسوری های کوچک چوبی مانند قاب عکس می توان از طیف روشن چوب استفاده کرد. این کار به ایجاد توازن در فضای اتاق کمک می کند.

ترکیب طیف های مختلف رنگ چوب در اتاق ها

بدون شک، استفاده از یک طیف رنگ چوب برای المان های اساسی در تمام اتاق های خانه نتیجه چندان مناسب نیست. برای مثال در صورتی که دو اتاق مجاور در خانه وجود دارد، می توان در یکی از آن ها از مبلمان جنس چوب راش و در دیگری از مبلمان چوب آلبالو استفاده کرد.

برای ترکیب این دو طیف رنگ چوب، می توان از اکسسوری هایی با رنگ غالب مورد استفاده قرار گرفته در اتاق مجاور، استفاده نمایید.

ایجاد توازن در میان المان های چوبی در اتاق

اگر تصمیم به استفاده از طیف های مختلف رنگ چوب در خانه دارید، باید آن ها را در قسمت های مختلف خانه پخش کنید. برای مثال در صورتی که در یک سمت از رنگ تیره و در قسمت دیگر از رنگ روشن استفاده نمایید، توازن در فضای اتاق ایجاد نخواهد شد و قسمتی که از طیف رنگ تیره در آن استفاده شده است، فضای سنگین تری دارد. بنابراین باید از طیف های مختلف در کنار یکدیگر استفاده نمایید.

تطبیق وسایل چوبی مختلف در کنار یکدیگر

برای درک بهتر این موضوع به این مثال توجه کنید. در نظر داشته باشید تمام وسایل چوبی موجود در اتاق نشیمن به رنگ ماهگونی تیره می باشد. در کنار آن و یا کتابخانه ای که قصد خرید آن را دارید از چوب راش بوده و رنگ روشنی دارد.

برای تطبیق این دو رنگ می توانید از وسیله ای مانند یک میز عثمانی، یا یک صندلی به رنگ  قهوه ای مایل به زرد استفاده کرده و از این طریق میان رنگ ها، تطابق ایجاد نمایید. استفاده از این ایده می تواند باعث ایجاد هارمونی در فضای اتاق شود.

ایجاد توازن میان ترکیب رنگ های چوب و رنگ های دیگر

بر اساس یک قانون کلی، ترکیب چند رنگ مختلف چوب باعث ایجاد فضایی پر هرج و مرج می شود. این موضوع در زمانی که از رنگ های مختلف در کنار آن ها استفاده نمایید، تشدید می شود. به همین خاطر، اگر در طراحی وسایل خانه از رنگ های مختلف استفاده شده است، بهتر است استفاده از طیف های مختلف رنگ چوب را محدود کنید. در صورتی که تمایل به استفاده از طیف های مختلف رنگ چوب دارید، بهتر است استفاده از رنگ های دیگر را محدود نمایید، چرا که در غیر این صورت فضایی شلوغ و پر هرج و مرج در اختیار خواهید داشت و امکان لذت بردن از فضای اتاق فراهم نخواهد بود.

ایجاد کنتراست با استفاده از طیف های مختلف رنگ چوب

ایجاد کنتراست با به کارگیری صحیح رنگ ها از دیگر ایده هایی است که می توان با استفاده از طیف های مختلف رنگ چوب در کنار یکدیگر به آن دست یافت. برای مثال قرار دادن یک میز غذا خوری ساخته شده از چوب کاج بر روی چوبی که به همان رنگ و از همان جنس باشد، باعث می شود میز ناهارخوری آن طور که باید خود را نشان نداده و به چشم نیاید.

در این موقعیت بهترین ایده ای که می توانید مورد استفاده قرار دهید، ایجاد کنتراست می باشد. به این منظور بهتر است از یک میز ناهارخوری که رنگ آن با رنگ کفپوش کنتراست ایجاد کرده و تیره تر یا روشن تر از آن است، استفاده نمایید. این کار بدون شک نمای زیبایی ایجاد خواهد کرد.

کاربرد چوب طبیعی در نمای ساختمان

معمولا در نمای ساختمان از یا ترمووود که از استحکام و دوام بالاتری نسبت به چوب طبیعی برخوردار است، استفاده می شود. چوب ترمو در واقع همان چوب طبیعی است که با روش های خاص و افزودن متریالی به آن، سبب استحکام چوب در برابر شرایط محیطی و عوامل جوی می شوند.

چوب های ترمو بسیار زیبا هستند و تلفیق آن ها با متریالی مانند سنگ، آجر، شیشه، فلز و بتن در می تواند بر زیبایی این المان بیافزاید. در ادامه تعدادی از نماهای چوبی و ترکیب آن ها با مصالح دیگر آورده شده است:

نمای ساختمان چوبی، سنگی و شیشه ای

نمای ساختمان چوبی، بتنی و سنگی

نما ساختمان چوبی و سنگی

نمای ساختمان چوبی و فلزی

نمای ساختمان چوبی و آجری

نما ساختمان چوبی

دکوراسیون داخلی چوبی یکی از زیبایی‌ها و الزاماتی است که در مورد تکمیل پروسه ساخت سازه‌های چوبی اعمال می‌شود. مبلمان چوبی و دکور چوبی صرفاً برای ویلاها و ساختمان‌های ساخته شده از چوب استفاده نمی‌شود و امروزه در بسیاری از منازل مسکونی، دفاتر اداری و محیط‌های تجاری نیز از این نوع از دکوراسیون استفاده می‌شود. در این مقاله سعی داریم به این مبحث پرداخته و از جهات گوناگونی، طراحی داخلی با استفاده از چوب را بررسی کنیم. با گروه بین المللی آمیتیس همراه باشید. در ضمن در صورتی که به چوب و بناهای چوبی علاقه‌مند هستید به شما توصیه می‌کنیم تا مقاله را نیز مورد مطالعه قرار دهید.

دکوراسیون چوبی انتخابی به‌صرفه، زیبا و شیک برای منزل شماست.

برخی از افراد هنگامی که خانه خود را می‌سازند یا محل کار خود را آماده می‌کنند، در مورد طراحی داخلی و دکور آن دچار سردرگمی شده و نمی‌دانند از چه متریال و چه وسایلی برای این کار استفاده کنند. کارشناسان و مهندسان گروه بین المللی آمیتیس به شما توصیه می‌کنند که همیشه در این جور مواقع چوب و محصولات آن را به عنوان یک گزینه مطلوب مد نظر داشته باشید. نکته‌ای که باید بدانید این است که چوب به تضاد رنگ‌های درون خانه لطافت داده و گرمای خاصی به محیط داخلی محل مورد نظر اضافه می‌کند.

استفاده از چوب در اتاق‌ها و به خصوص اتاق خواب‌ها باعث می‌شود که خانه حالتی کهن و کلاسیک پیدا کرده و زیبایی آن چند برابر شود. البته لازم به ذکر است که گروه بین‌المللی آمیتیس تمامی ساختمان‌ها و ویلاهای خود را با چوب ساخته و طبیعتاً در طراحی داخلی و دکور آن‌ها نیز از چوب استفاده می‌کند، ولی توصیه ما به شما این است که در طراحی داخلی و دکور خانه‌های غیر چوبی نیز حتماً چوب را به عنوان یکی از انتخاب‌های به‌صرفه، زیبا و منحصربه‌فرد به یاد داشته باشید.

استفاده از چوب در دکور و ساخت خانه‌ها از قرن‌های گذشته رواج داشته است ولی با وقوع انقلاب صنعتی و پیشرفت در حوزه‌های مختلف، مصالح جدید نیز وارد صنعت ساختمان شدند؛ اما چوب همچنان به عنوان یک عنصر اساسی و پرکاربرد در ساخت و تزیین خانه‌ها پابرجا ماند. امروزه استفاده از چوب دوباره رو به گسترش است و افراد ترجیح می‌دهند خانه‌هایی با سبک‌های کلاسیک داشته باشند. نکته مهم در اینجا این است که دکوراسیون داخلی چوبی به مانند گذشته، کلاسیک نبوده و بسیاری از افراد دکور چوبی و مبلمان چوبی مدرن را ترجیح می‌دهند. این چیدمان نو و به‌روز در نهایت سادگی و بی‌آلایشی، زیبایی خاصی به محیط می‌دهد و امکان سکون و آرامش را نیز فراهم می‌کند.

برخی از نمونه‌های دکور چوبی

برای این‌که بیشتر با تجهیزات منازلی که از دکورهای چوبی استفاده می‌کنند، آشنا شویم؛ چند نمونه از این موارد را نام برده و توضیح می‌دهیم. برای مثال درختان به عنوان منبع اصلی تولید چوب، برای دکوراسیون داخلی چوبی همیشه محل ارجاع بوده‌اند. بسیاری از افراد از شاخه‌ها و الوارهای درخت‌ها به صورت طبیعیِ خود در دکور خانه استفاده می‌کنند. برخی دیگر از اشخاص الوارها و شاخه‌ها را برش زده یا با اصلاح برخی از نقاط آن‌ها، به صورت نیمه کار شده در دکور چوبی یا حتی مبلمان چوبی ویلا یا خانه مورد استفاده قرار می‌دهند که این نوع از طراحی داخلی هم شیوه‌ای مدرن محسوب می‌شود.

استفاده از تابلوی چوب!

بسیاری از افراد به دلیل علاقه‌ای که به طبیعت دارند ممکن است خانه خود را از جنس چوب بسازند یا به شرکتی نظیر آمیتیس مراجعه کرده و درخواست دهند که ویلا یا خانه‌ی آن‌ها را کاملاً با مصالح چوبی بسازد، این افراد یقیناً برای دکور و طراحی داخلی خانه خود نیز به طبیعت و درختان فکر می‌کنند. بسیاری از این اشخاص ممکن است تابلوی نقاشی یا تابلوی عکسی از درخت یا درختان را در منزل خود قرار دهند. یکی از پیشنهادهایی که برای افراد طبیعت دوست می‌شود داشت این است که به جای تابلویی از درختان و طبیعت، تابلویی از چوب را درون خانه خود قرار دهند.

برای این کار می‌توان یک بوم در اندازه دلخواه آماده کرد و با برش دادن یک الوار یا استفاده از وسایل چوبیِ مستعمل و بریدن آن‌ها، برش‌هایی متفاوت از چوب ایجاد کرد و آن‌ها را روی تابلو در کنار هم چسباند که در نهایت تبدیل به تابلویی زیبا و مدرن از جنس چوب خواهد شد. در واقع محتوای درون تابلو چوب‌های برش داده شده در فرم و اندازه‌های متفاوت خواهد بود.

استفاده از مبلمان چوبی

استفاده کردن از مبلمان چوبی در دکوراسیون داخلی خانه‌ها و دفاتر کاری، همیشه باعث جذابیت این محیط‌ها شده است. حال اگر ساختمان نیز از چوب ساخته شده باشد این زیبایی چند برابر خواهد شد. اگر فضای داخلی منزل یا دفتر از نور کمی برخوردار است، بهتر است که از مبلمان و دکور چوبی با رنگ روشن استفاده کنید و در صورتی که این فضا نور و روشنایی زیادی دارد می‌توان از مبل‌ها و دکورهای چوبی تیره رنگ بهره برد.

در ضمن می‌توان در کنار مبل‌هایی از جنس چوب، از دکوراسیون داخلی چوبیِ دیگری نظیر بوفه‌ها، میزها و … نیز در کنار آن‌ها استفاده کرد. همچنین مبل‌ها نیز می‌توانند دارای مخزن باشند تا در صرفه‌جویی فضا کمک شود و فضای بیشتری برای نگه‌داری وسایل فراهم شود.

جعبه‌های چوبی

می‌توان از جعبه‌های بزرگ میوه که از جنس چوب هستند به عنوان عناصر دکوری جذاب استفاده کرد. چیدمان درست آن‌ها می‌تواند ارزش و زیبایی بسیاری به این جعبه‌ها ببخشید.

در ضمن می‌توان از جعبه‌های میوه به عنوان گلدان در باغچه‌ها و حیاط‌ها هم استفاده کرد. این کار استفاده از دکورهای چوبی را به طراحی فضای سبز و محوطه‌سازی ساختمان نیز گسترش می‌دهد.

عسلی یا سه‌پایه پذیرایی

با استفاده از وسایل چوبی مستعمل یا چوب‌های اضافه‌ می‌توان به راحتی یک سه‌پایه نوشیدنی یا عسلی ساخت که هم یک دکور چوبی محسوب می‌شود و هم یک وسیله کاربردی است. این سه‌پایه‌ها علاوه بر نقش ‌آن‌ها در دکوراسیون داخلی چوبی ساختمان‌ها، به عنوان عنصری کاربردی در محیط نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کف‌پوش و پارکت

در سالیان اخیر برای کف‌سازی اکثر منازل از سرامیک، موزاییک و پارکت‌هایی با جنس‌های مختلف استفاده می‌شود ولی امروزه به دلیل استقبال و درخواست مردم، دوباره کفپوش‌ها و پارکت‌های چوبی به کف خانه‌ها بازگشته‌اند. استفاده از این کف‌پوش‌ها و پارکت‌ها می‌تواند زیباییِ دوچندانی را به خانه می‌دهد. همچنین پارکت‌ها در کنار یک دکوراسیون داخلی چوبی مطلوب و هماهنگ با آن منزلی منحصربه‌فرد می‌سازند.

میز تلویزیون و بوفه

میز تلویزیون و بوفه دو وسیله‌ای هستند که عموماً در مرکز خانه‌ها قرار می‌گیرند و به مبلمان نیز نزدیک هستند. به همین خاطر سِت بودن این عناصر با یکدیگر و همخوانی آن‌ها با کل فضای دکوراسیون داخلی بسیار مهم و حائز اهمیت است. در ضمن مبلمان چوبی با یک میز تلویزیون و یک بوفه چوبی مکمل جذابی برای اتاق نشیمن منزل شما است.

استفاده از راه‌پله چوبی در خانه‌های دوبلکس امری متداول است. این راه‌پله‌ها جلوه‌ای ویژه به دکوراسیون خانه می‌بخشند.

راه‌پله‌ها

اگر منزل شما دوبلکس است و بخش‌هایی از آن به وسیله راه‌پله به یکدیگر وصل می‌شود، توصیه ما به شما این ‌است که از راه‌پله‌های چوبی برای این بخش استفاده کنید. سطح پله‌ها و نرده‌های راه‌پله اگر از جنس چوب باشد به راحتی می‌توان آن را با دکور چوبی ، مبلمان چوبی و کفپوش‌های چوبی خانه سِت کرد.

تختخواب‌ها

فضای اتاق‌های خواب منزل به دلیل این‌که مکان استراحت افراد است باید نهایت سکون و آرامش را داشته باشد. از آنجایی که چوب به هر محیطی حالتی گرم و آرامش‌بخش عرضه می‌کند، استفاده از تختخواب‌هایی از جنس چوب بهترین گزینه برای اتاق خواب است.

شلف‌ چوبی نمایی ویژه به فضای خانه شما می‌دهد.

استندها و قفسه‌ها

این فضاها هم اگر از جنس چوب انتخاب شوند می‌توانند به عنوان جای نگه‌داری گلدان، کتاب‌ها و دیگر وسایل، در هماهنگی با طراحی داخلی منزل قرار بگیرند. به کمک پارتیشن چوبی می‌توانید بخش‌های مختلف خانه را از هم جدا کنید. به طور مثال جداسازی فضای هال از پذیرایی، فضای رختکن از اتاق خواب و….

پارتیشن‌ها

در صورتی که نیاز دارید بخشی از خانه را با پارتیشن‌بندی از یکدیگر جدا کنید؛ مانند جدا کردن فضای حمام از رختکن، می‌توانید با استفاده از پارتیشن چوبی این کار انجام دهید. پنل‌ها یا میزهای چند کشویی که معمولاً در ورودی خانه قرار می‌گیرند نیز یکی دیگر از وسایلی هستند که در طراحی داخلی یک منزل با تِم چوب باید مورد توجه قرار بگیرد.

محتوای این مطلب پنهان
دکمه بازگشت به بالا