چگونه پیچ کردن چوب را به تمیز ترین شکل انجام بدیم؟

روش استاندارد بستن پیچ روی چوب چیست؟ چطور چوب را پیچ کنیم؟!

بستن پیچ روی چوب و ورق های چوبی مانند ام دی اف و لترون و پلای وود پیچیدگی های مخصوص به خود را دارد. شاید در نگاه اول سوراخ کردن چوب امری ساده به نظر برسد؛ اما بستن پیچ در چوب به این سادگی نیست. با توجه به اینکه بستن پیچ در چوب یکی از رایج ترین کار ها در صنعت چوب است، بهتر است از روش های استاندارد و حرفه ای برای بستن پیچ چوب مانند استفاده از مته خزینه ولف استفاده کنید. اگر بتوانیم پیچ را در بهترین و استاندارد ترین حالت ممکن روی چوب ببندیم و دو قطعه چوبی را به هم متصل کنیم، در دراز مدت موجب افزایش طول عمر سازه و کاهش هزینه تعمیر و نگه داری می شود. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا اطلاعات جالبی در مورد بستن پیچ در  چوب را با شما به اشتراک بگذاریم.

ارزانترین مته خزینه | خرید مته خزینه ولف

چه پیچی مناسب کار شماست؟

شما به عنوان یک نجار باید تصمیم بگیرید که از چه نوع مته ولف و پیچی برای اتصال دو قطعه چوبی استفاده کنید. نوع پیچ و روش بستن پیچ در سازه های چوبی بزرگ و کوچک (ظریف) متفاوت است. همچنین باید در نظر داشته باشید که در سازه های چوبی فضای باز و بسته هم انتخاب درست نوع پیچ امری مهم است. پیچ ام دی اف یکی از پر مصرف ترین پیچ های موجود در بازار است. البته شما می توانید پیچ چوب را در آلیاژ ها و سایز های مختلف و برای کاربرد های خاص انتخاب کنید. در مقاله های پیشین ابزار باما در مورد پیچ های مورد استفاده در صنعت چوب توضیح داده بودیم.

سوراخ کردن چوب برای بستن پیچ!

شاید فکر کنید برای پیچ کردن دو قطعه چوبی به هم فقط کافی است پیچ را در محل مورد نظرتان قرار دهید و با پیچ بند آن را بچرخانید. اما این تصور درست نیست. اگر یک بار این کار را امتحان کنید به نتیجه خواهید رسید که این کار به سادگی انجام نمی شود.

اگر پروژه ظریف و دقیق داشته باشید باید قبل از پیچ کردن چوب بالایی را با استفاده از مته سوراخ کنید تا پیچ به راحتی از چوب اول عبور کند و به چوب دوم برسد. سپس با فشار دو قطعه چوبی به هم متصل شوند. در واقع سوراخ کردن چوب اولی به رزوه ها اجازه می دهد به جای جدا کردن الیاف چوب از هم، دیواره را تراش دهد و به چوب بعدی برسد. در پروژه های سنگین مانند ساخت آلاچیق هم سوراخ کردن چوب اول به پیچ کردن راحت چوب کمک می کند؛ اما به دلیل بزرگ و حجیم بودن اندازه چوب تاثیر سوراخ راهنمای پیچ زیاد به چشم نمی آید.

برای سوراخ راهنما پیچ چوب چه استاندارد هایی را رعایت کنیم؟

برای سوراخ کردن محل پیچ چوب باید به سایز (قطر) مته توجه ویژه ای داشته باشید. در واقع باید مته ای استفاده کنید که قطر آن هم اندازه یا مقداری کم تر از بدنه پیچ باشد. اگر قطر مته هم اندازه پیچ باشد فشار و ارتباط درست با چوب اولی برقرار نمی شود. اما اگر قطر سوراخ کمی کمتر از قطر پیچ باشد در زمان بستن پیچ رزوه های آن با دیواره سوراخ اتصال برقرار می کنند. در واقع بهتر است بگوییم پیچ نباید در داخل سوراخ راهنما لق بزند و آزادانه چرخش داشته باشد.

* طول سوراخ کاری محل پیچ هم بستگی به طول پیچ دارد. شما باید به اندازه طول پیچ، روی چوب سوراخ راهنما ایجاد کنید.

* در هنگام سوراخ کاری اجازه دهید مته در حالت خارج شدن هم چرخش داشته باشد تا باربردای سوراخ کاری در تمیز ترین حالت ممکن انجام شود. وقتی مته درزمان بیرون آمدن هم چرخش دارد، خاک و براده حاصل سوراخ کاری را به بیرون هدایت می کند تا فضای داخل سوراخ راهنما تمییز شود.

* اگر دوست دارید تاج پیچ با سطح چوب هم اندازه (همسطح) باشد، باید از مته خزینه استفاده کنید. مته خزینه در همه ابزار یراقی ها موجود هست و یکی از مهم ترین ابزار های مورد استفاده توسط کابینت ساز ها و نجار ها است.

* در هنگام سوراخ کاری با مته خزینه مراقب باشید که عمق ایجاد شده بیش از حد نباشد. باید در حدی سوراخ ایجاد کنید که پیچ همسطح یا حداکثر یک میلیمتر پایین تر از سطح چوب باشد. در صورت عمیق شدن بیش از حد محل سوراخ راهنما مته خزینه، در مرحله بتونه کاری با مشکل موجه خواهید شد و مجبورید زمان بیشتری برای حل مشکل صرف کنید.

* اگر مشکلی با بالا زدن پیچ از روی چوب ندارید، می توانید از پیش های سر تخت استفاده کنید که در این حالت پیچ از سطح چوب بالاتر خواهد آمد.

* هیچوقت در زمان پیچ کردن چوب با دریل شارژی، دست خود را در محدوده ۱۰ سانتی متری آچار پیچ گوشتی (سه نظام پیچ گوشتی شارژی) قرار ندهید. متاسفانه نمونه های زیادی را شاهد بودیم که در زمان بستن پیچ اپراتور تمرکز و تعادل کافی نداشته است و به شدت آچار به دست اپراتور برخورد کرده است. (نمونه این مشکل خودم بودم!)

* برای تنظيم یقه کنترل گشتاور پیچ گوشتی شارژی پیشنهاد می کنیم عدد یقه را در حال متوسط قرار دهید. در صورتی که نیاز به فشار بیشتر داشتید، پیشنهاد می کنیم عدد گشتاور را در حالت بیشترین قرار دهید.

* در صورتی که زمان بستن دو قطعه چوبی بین دو تخته فاصله ایجاد شد، پیچ را یک بار باز کنید و دوباره ببندید تا این فاصله از بین رود و اتصال کامل برقرار شود. البته در صورتی که از مته مناسب برای سوراخ کردن محل پیچ استفاده کنید، مشکلی ایجاد نخواهد شد. در واقع کارکرد اصلی سوراخ راهنما جلوگیری از ایجاد این مشکل است.

* نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که هرچه تراکم چوب بیشتر باشد، احتمال شکست پیچ بیشتر است. در صورتی که نیاز به ایجاد فشار زیاد برای سازه های ساخته شده با چوب های چگال هستید حتما از پیچ با آلیاژ مناسب استفاده کنید.

به عنوان مثال برای اتصال دو قطعه چوب بلوط باید مراقب باشید تا در اثر فشار زیاد پیچ بند شارژی، پیچ ام دی اف نشکند. چون چوب بلوط به قدری چگال و متراکم است که خللی در ساختار آن ایجاد نمی شود. اینجاست که باید با استفاده از مته خزینه و سوراخ راهنما پیچ از شکستن پیچ جلوگیری کنید

جمع بندی پایانی بستن پیچ در چوب

همانطور که در بالا دیدید بستن پیچ روی چوب به همین سادگی که فکر میکردیم نبود. همه نجار ها دوست دارند سازه های چوبی با کیفیت بسازند. برای رسیدن به این کیفیت فقط کافی است استاندارد های پیچ کردن چوب را رعایت کنید.

لطفا شما هم اگر تجربه ای در زمینه بستن پیچ درچوب دارید با ما در قسمت کامنت های همین مقاله به اشتراک بگذارید.

دکمه بازگشت به بالا