برترین های کسب و کار مجیکمطالب میجیک

چطور بهترین متخصص ارتودنسی را انتخاب کنیم؟

انتخاب پزشک متخصص همیشه دشوار است، وقتی حرف از زیبایی و انتخاب بهترین ارتودنتیست یا بهترین متخصص ارتودنسی به میان می‌آید، این موضوع اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند. اگر دندان‌هایی دارید که روی هم رشد کرده‌اند یا اینکه فک بالا یا پایینتان در جای مناسب خودش قرار ندارد و لبخندتان جذاب نیست، باید به سراغ بهترین متخصص ارتودنسی بروید. کسی که راه و روش اصلاح ساختار نامناسب دندان‌ها را می‌داند و می‌تواند مشکلاتی که برای فکتان پیش‌آمده را حل کند. اگر نمی‌دانید که چطور می‌توان بهترین ارتودنتیست را انتخاب کرد، ما راهش را نشانتان می‌دهیم. در این مقاله از دکتر مبینا ملایی؛ تمام نکاتی که موقع انتخاب یک متخصص ارتودنسی باید در نظر داشته باشید را برایتان آورده‌ایم.

تفاوت متخصص ارتودنسی با یک دندانپزشک عمومی چیست؟

دندانپزشک عمومی

اکثر ما حداقل یکبار در عمر خود به دندانپزشک مراجعه کرده‌ایم. البته امیدواریم این مراجعه برای جرم گیری و عکس برداری با اشعه ایکس برای حفظ سلامتی دندان باشد. دندان پزشکی یک زمینه ی پزشکی گسترده می باشد. این دانش بر روی سلامتی دندان، لثه، دهان و فک متمرکز می شود.

دندان پزشکان طیف گسترده‌ای از مشکلات و بیماری‌های مربوط به بهداشت دهان و دندان از جمله حفره‌ها و پوسیدگی دندان و مشکلات لثه مانند التهاب لثه را درمان می‌کنند. دندان پزشک عمومی،مجوز انجام برخی جراحی های مختصر دهان و دندان را نیز دارا می باشد. آنها می‌توانند اقدامات متنوعی مانند درمان ریشه دندان و کشیدن دندان عقل را در صورت لزوم به صورت جراحی انجام بدهند.

متخصص ارتودنسی دندان (هر گردی گردو نیست)

یک متخصص ارتودنسی اما پا را فراتر گذاشته و علاوه  بر اینکه مهارت ها و دانش یک دندانپزشک عمومی را دارد بلکه به صورت تخصصی ناهنجاری ها و ناهماهنگی‌های دندان، فک و صورت را برطرف می‌کند. به عبارتی هر دکتر ارتودنسی یک دندانپزشک عمومی است اما هر دندانپزشکی یک ارتودنتیست نیست. یک دندان پزشک باید  6 سال آموزش عالی را سپری کند. در حالی که یک ارتودنتیست می بایست در مجموع 9 الی 10 سال به منظور  گرفتن تخصص سپری کند.

متخصصانی که در ارتباط نزدیک با ارتودنتیست‌ها هستند

علاوه بر دندانپزشک عمومی که ممکن است بیماران خود را به یک ارتودنتیست ارجاع دهند، دندانپزشکان یا متخصصان دیگر نیز در برخی شرایط، بیماران خود را به این متخصص ارجاع می‌دهند. برای مثال، جراح دهان، فک و صورت یکی از این متخصصان است.

در واقع یک جراح فک برای مدیریت بیماران خود به کمک یک ارتودنتیست نیاز دارد. در اغلب موارد قبل از اینکه جراحی فک (برای برطرف کردن انحراف فک) نیاز به ارتودنسی ثابت است که تنها باید توسط یک متخصص باتجربه انجام شود. در برخی مواد نیز قبل از انجام ایمپلنت دندان بیمار را جهت برطرف کردن نامنظمی دندان ها به این متخصصان ارجام می‌دهند.

چطور یک متخصص ارتودنسی خوب پیدا کنیم؟

انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی یا لااقل یک دکتر خوب در این زمینه نباید خیلی کار پیچیده ای باشد. در واقع اینطور نیست که برایش زمان زیادی صرف شود. تنها کافیست که به چند نکته اصلی توجه کنید و چند معیار برای انتخاب بهتر برای خودتان در نظر داشته باشید. مهم ترین نکات در خصوص انتخاب یک دکتر ارتودنسی خوب داشتن تخصص ارتودانتیکس، سابقه متخصص و محیط حرفه ای داخل مطب اوست. سایر معیارها از شخصی به شخص دیگر متفاوت است.

همچنین موارد زیر به شما کمک می کند بتوانید بهترین متخصص ارتودنسی در تهران یا هر شهر دیگری را پیدا کنید:

مشاوره با دوستان و آشنایان

اگر دوستان یا آشنایانی در خانواده یا دوستانتان تجربه درمان ارتودنسی داشته‌اند، می‌توانید از تجربیات و نظرات آن‌ها درباره متخصصشان مطلع شوید. لازم به ذکر است که اگر دیگران دکتر خود را بهترین متخصص ارتودنسی معرفی کردند لزوما به معنای آن نیست که حتما باید به آن متخصص مراجعه کنید. بلکه شما باید درباره آن متخصص تحقیقات انجام دهید.

مراجعه به دندانپزشک عمومی

دندانپزشکان عمومی که برای درمان های روتین به آن ها مراجعه می کنید معمولاً با ارتودنتیست ها در شهر یا منطقه شما آشنایی دارند و می‌توانند آن ها را به شما معرفی کنند. سعی کنید حتی اگر دندانپزشکتان کسی را به شما معرفی کرد حتماً با تحقیق و بررسی کامل اقدام به شروع درمان نزد متخصص معرفی شده کنید.

جستجوی اینترنتی

می‌توانید با جستجو در اینترنت به دنبال دکترهای ارتودنسی در منطقه خود بگردید و نظرات بیماران قبلی را مطالعه کنید. مثلا اگر در تهران هستید می توانید با جستجوی عبارات زیر لیستی از دکترهای ارتودنسی در این شهر را پیدا کرده و برای تحقیق به مطب آن ها مراجعه کنید:

 • متخصص ارتودنسی در تهران
 • دکتر ارتودنسی در تهران
 • بهترین متخصص ارتودنسی در تهران
 • متخصص ارتودنسی خوب در تهران
 • لیست بهترین متخصصان ارتودنسی در تهران
 • و …

بازدید از مطب چند متخصص به صورت حضوری

پس از انتخاب چند متخصص ارتودنسی، می‌توانید با مراجعه به مطب آن‌ها، با ارائه سوالات و درخواست‌های خود اطلاعات لازم را دریافت کنید و نظر خود را درباره آن‌ها تشکیل دهید.

چند مهم در خصوص انتخاب یک ارتودنتیست خوب

در انتخاب یک دکتر ارتودنسی، به عواملی مانند تجربه، مهارت‌ها، تحصیلات و گواهینامه‌های آن شخص توجه کنید. همچنین، بررسی کنید که آیا متخصص ارتودنسی در تجهیزات پزشکی پیشرفته و روش‌های درمانی جدید آشنا و مسلط است یا خیر. به طور کلی، باید به دنبال یافتن یک متخصص ارتودنسی با تجربه، مهارت و کیفیت خدمات بالا باشید.

فرق متخصص ارتودنسی کودکان با بزرگسالان چیست؟

حقیقت این است که ما متخصصان را بر اساس رده های سنی تفکیک نمی کنیم. اینطور نیست که مثلا برای رده های سنی کودکان و نوجوانان یک متخصص مجزا داشته باشیم و برای بزرگسالان هم یک تخصص جدا. یک ارتودنتیست که دوره های لازم را گذرانده در نهایت می تواند بیماران را در هر سنی مورد معاینه و تحت درمان قرار دهد. منتهی برخی متخصصان ممکن است به دلایل زیر به نام ارتودنتیست کودکان بیشتر شهره باشند:

 • داشتن تعداد زیادی مراجع و بیمار کودک و نوجوان
 • داشتن همکاری نزدیک با متخصصین دندانپزشکی کودکان
 • داشتن تخصص در درمان های پیشگیرانه
 • تسلط بر مسائل روانشناسی و نیازهای مختلف کودکان در حد قابل قبول
 • و …

لذا اگر کسی به دنبال بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران یا هر شهر دیگریست قطعا به دنبال متخصص باتجربه تر در زمینه کودکان است.

فرق متخصص ارتودنسی خانم با آقا در چیست؟

هیچ فرقی بین متخصصان مرد و زن وجود ندارد و زمانی که دندانپزشک شما دانش، مدرک و تجربه کافی در خصوص مرتب کردن دندان دارند می توانید برای درمان خود به نزد ایشان مراجعه کنید. اینکه شما چه متخصصی را انتخاب کنید ترجیحی است اگر خانم هستید و مایلید درمانتان را نزد یک دندانپزشک خانم انجام دهید می توانید در اینترنت به دنبال چنین متخصصی باشید مثلا عبارت بهترین متخصص ارتودنسی خانم در تهران می تواند یک عبارت خوب برای جستجو در این خصوص باشد.

نکاتی که موقع انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی باید بدانید

قبل از اینکه برای دریافت ارتودنسی قدمی بردارید، باید پزشکی را برای این کار انتخاب کنید که به توانایی‌هایش ایمان دارید. مهم‌ترین نکاتی که برای انتخاب ارتودنتیست باید در نظر داشته باشید عبارتند از:

۱. آموزش‌دیده بودن ارتودنتیست

اولین نکته‌ای که موقع انتخاب متخصص ارتودنسی در شهرکرد باید به آن توجه داشته باشید، آموزش‌دیده بودن پزشک است. اگرچه بسیاری از دندان‌پزشکان عمومی هم خدمات ارتودنسی را ارائه می‌کنند، اما خدماتی که توسط متخصص ارائه می‌شود با آن‌ها قابل مقایسه نیست! زیرا ارتودنتیست سه سال بیشتر از دندانپزشک­های عمومی تحصیل‌کرده و تخصص لازم را برای شناخت وضعیت فک و دندان‌ها و انجام ارتودنسی را دارد.

۲. تجربه ارتودنتیست

درست است که مدرک داشتن پزشک یک فاکتور مهم برای انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی در شهرکرد است، اما نمی‌توان تجربه پزشک را هم در این زمینه نادیده گرفت. به همان نسبت که تجربه ارتودنتیست بالاتر می‌رود، کیفیت خدماتی که توسط وی ارائه می‌شود هم بیشتر خواهد بود. از این رو توصیه می‌شود که برای دریافت خدمات ارتودنسی مناسب، پزشکان باتجربه که سال‌ها است در این زمینه فعالیت دارند را انتخاب کنید.

۳. راحت و آسان بودن دریافت خدمات ارتودنسی

درمان ارتودنسی نسبت به سایر خدمات دندانپزشکی طولانی‌تر است و دفعاتی که باید به مطب متخصص مراجعه کنید هم به نسبت بیشتر است. در ابتدای دریافت خدمات ارتودنسی دندان به‌احتمال‌زیاد باید دفعات زیادی را برای تنظیم بریس و نظارت ارتودنتیست روی روند پیشرفت درمان، به مطب پزشک سر بزنید. البته گاهی مواقع هم به دلیل خوردن غذای سفت و جابجا شدن ارتودنسی یا احساس درد زیاد موقع استفاده از بریس نیاز به مراجعه به پزشک پیدا می‌کنید.

درنهایت با توجه به طولانی بودن روند درمان، پس از تثبیت بریس و مناسب بودن اصلاح ساختار فک و دندان‌ها، پزشکان معمولا بازه‌های سه‌ماهه یا شش‌ماهه را برای بررسی روند درمان تا کامل شدن آن در نظر می‌گیرند. با توجه به نکات گفته‌شده، حتما متوجه شده‌اید که نزدیک بودن متخصص ارتودنسی به محل زندگی‌تان تا چه اندازه مهم است. به‌عنوان‌مثال اگر در شهرکرد ساکن هستید، باید به دنبال بهترین متخصص ارتودنسی شهرکرد برای دریافت این خدمات باشید.

۴. محیط مطب و برخورد پرسنل

در قدم اول ورود به مطب ارتودنسی باید به محیط آن توجه کنید. اینکه آیا مطب تمیز است؟ آیا تجهیزات ارتودنسی و لوازمی که پزشک برای معاینه استفاده می‌کند استریل شده هستند؟ آیا مطب بیش‌ازحد شلوغ است و نوبت‌دهی‌ها بی‌برنامه انجام می‌شود، یا اینکه محیط مطب خلوت است و بیماران پس از انتظاری نه‌چندان طولانی می‌توانند خدمات مورد نظرشان را دریافت کنند.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، نحوه برخورد پرسنل دکتر با بیمار است. اینکه آیا دلسوز و مهربان هستند و به نیازهای بیمار توجه نشان می‌دهند، یا صرفا از سر اجبار و به‌عنوان یک بیمار به وی توجه می‌کنند. با توجه به اینکه بسیاری از بیماری‌ها از طریق مراکز دندانپزشکی منتقل می‌شوند، بهترین متخصص ارتودنسی کسی است که به تمیزی مطب و وسایلی که برای بیماران استفاده می‌شود توجه ویژه‌ای نشان می‌دهد.

همچنین با توجه به اینکه مدت‌زمان دریافت خدمات دندانپزشکی و مخصوصا ارتودنسی دندان طولانی است، آرامش‌بخش بودن محیط و نوع برخورد پرسنل برای راحتی و خرسندی بیماران بسیار مهم است. چراکه اگر بیمار در مطب یا موقع برخورد با پرسنل دکتر احساس خوبی نداشته باشد، امکان دارد که درمان را نیمه‌کاره رها کند و نتیجه مناسبی از خدمات ارائه‌شده نگیرد.

۵. ساعت کاری منظم

بعضی از ارتودنتیست‌ها هم‌زمان در چند شهر فعالیت دارند. به همین دلیل مطلب آن‌ها تنها در روزهای خاصی به مراجعین خدمات ارائه می‌کند. این موضوع یک مشکل بزرگ برای افرادی است که در شهرهای کوچکی مانند شهرکرد زندگی می‌کنند؛ زیرا تعداد متخصص‌های ارتودنسی این شهر محدود است و در صورت بسته بودن مطب دکتر و نیاز شدید بیمار به پزشک، ممکن است این اجبار برایتان وجود داشته باشد که به دندان‌پزشک عمومی مراجعه کنید.

بنابراین موقع انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی ، حتما به ساعت‌های کاری مطب دکتر توجه داشته باشید. درصورتی‌که پزشک همه‌روزهای کاری در مطبش حضور داشته باشد، می‌توانید در هرزمانی که نیاز به تنظیم بریس یا رفع مشکلات احتمالی مانند درد شدید دندان‌ها در روزهای اول ارتودنسی دارید، این موضوع را با دکتر درویش پور در میان بگذارید.

دکمه بازگشت به بالا