اقتصادیبرترین های کسب و کار مجیک

چگونه روبل روسیه بخریم؟

خرید اینترنتی روبل روسیه و انتقال آن به روسیه

در این مطلب قصد داریم به موضوع خرید اینترنتی روبل روسیه و انتقال آن به روسیه و نیز قیمت روبل امروز بپردازیم. بسیاری از عزیزان این موضوع را مطرح می کنند که امکان خرید روبل روسیه به صورت آنلاین و بدون مراجعه به صرافی وجود دارد و باید به شما عزیزان خاطر نشان کنیم که در صورت خرید اینترنتی روبل و سایر ارزها باید کاملا جانب احتیاط را رعایت کنیدو به سادگی به هر فروشنده ای در سطح اینترنت اعتماد نکنید.

روبل بعد از حمله روسیه به اوکراین

بعد از حمله روسیه به اوکراین و وضع تحریم‌های غرب ارزش هر دلار آمریکا به ۱۳۸ روبل نیز رسید که کمترین ارزش تاریخی ارز ملی روسیه در برابر دلار بود. در تاریخ ۲۴ فوریه بانک مرکزی روسیه دو اقدام مهم را برای جلوگیری از سقوط بیشتر ارزش روبل انجام داد.

اولین اقدام بانک مرکزی روسیه ممنوع کردن معاملات مارجین یا همان معاملات اهرمی در بازار ارز یا فارکس بود. در معاملات اهرمی سرمایه‌گذاران با گرفتن اهرم مالی یا همان وام قدرت خرید خود را برای معاملات ارز‌های دیگر کشور‌ها نسبت به شرایط عادی و غیراهرمی که قدرت خرید زیادی ندارند، افزایش می‌دهند. به این ترتیب سرمایه‌گذاران دیگر نمی‌توانستند مقادیر زیاد و سنگین روبل را روی ارز‌های دیگر شرط‌بندی کنند. اگر معاملات مارجین همچنان پابرجا بود ارزش روبل روسیه بیشتر سقوط می‌کرد چرا که مقادیر بیشتری روبل تبدیل به سایر ارز‌ها می‌شد.

بانک مرکزی روسیه از طرف دیگر از ذخایر ارزی خود برای خرید روبل در بازار ارز استفاده کرد تا بتواند قدرت روبل را همچنان حفظ کند. اما این دو اقدام مهم برای کنترل روند سقوط ارزش روبل کافی نبود و روبل همچنان در حال کاهش بود. دلیل مهمی وجود داشت که این دو اقدام مهم بانک مرکزی روسیه برای کنترل بازار ارز کافی نبود:

بسته‌ی تحریمی غرب در تاریخ ۲۷ فوریه شدیدترین تحریم‌ها در تاریخ علیه یک کشور بود به طوری که ۶۰ درصد ذخایر بین‌المللی روسیه در این تاریخ کاملا منجمد شد. ذخایر بین‌المللی روسیه تا تاریخ ۲۷ فوریه ۲۰۲۲ حدود ۶۴۳ میلیارد دلار بود و معادل ۶۰ درصد آن یعنی بیش از ۳۸۰ میلیارد دلار بلوکه شد. این بسته‌ی تحریمی باعث شد که دسترسی بانک مرکزی روسیه به دارایی‌های‌اش در خارج از روسیه محدود شود و به همین دلیل توان‌اش برای حفظ روبل در این مقطع نیز کاهش یافت.

بانک مرکزی روسیه در تاریخ ۲۸ فوریه و بعد از بسته تحریمی غرب سریعا واکنش نشان داد و چند اقدام مهم دیگر را در دستور کار قرار داد:

کنترل جریان سرمایه از طریق ایجاد ممنوعیت تراکنش با افراد و نهاد‌های خارج از روسیه و نیز ایجاد ممنوعیت معاملات سهام توسط خارجی‌ها

افزایش نرخ بهره از ۹.۵ درصد به ۲۰ درصد

محدود کردن انتقال یا ترانسفر ماهانه پول توسط شهروندان روسیه به حساب‌های خارجی تا سقف ۱۰ هزار دلار.

محدود کردن برداشت ارز‌های خارجی تا سقف ۱۰ هزار دلار

صادرکنندگان می‌بایست ۸۰ درصد درآمد‌های ارزی خود را در عرض سه روز به روبل تبدیل کنند.

یک ماه بعد ولادیمیر پوتین دستور ویژه‌ای را امضا کرد که بر مبنای آن کشور‌های به اصطلاح «غیردوست» می‌بایست پرداخت‌های خود بابت دریافت گاز روسیه را به روبل انجام دهند.

صعود ارزش روبل

یکی از دلایلی که باعث تقویت ارزش روبل شد محدودیت‌هایی بود که بر معاملات مارجین و نیز بر سرمایه‌گذاران خارجی وضع شد. این محدودیت‌ها بدین معنا بود که حجم معاملات نسبت به حالت عادی بسیار پایین‌تر شد. قوانین مربوط به تسعیر درآمد‌های ارزی صادرکنندگان به روبل و نیز فشار به برخی کشور‌ها برای پرداخت ارزش گاز دریافتی روسیه به روبل نیز در این راستا به صعود ارزش روبل کمک کردند.

نکته بسیار مهم دیگر مربوط به فاکتور‌های اقتصادی غیرپولی می‌شد یعنی تجارت خارجی. قیمت نفت همچنان بالا بود و از ۱۳۰ دلار در هر بشکه در میانه مارس تنها چند هفته بعد به حدود ۱۰۰ دلار رسید؛ یعنی قیمت نفت همچنان بالا بود و این یک فاکتور مهم برای اقتصاد روسیه محسوب می‌شد.

مهمتر اینکه واردات روسیه به دلیل تحریم‌های سنگین غرب و همچنین به دلیل محدودیت‌هایی که شرکت‌های خارجی برای صادرات کالا به روسیه وضع کردند به شدت کاهش یافت. روسیه از سوی دیگر موفق شد که بازار‌های جایگزین را برای محصولات خود در بازار بین‌المللی پیدا کند از جمله چین، هند و سایر کشور‌های آسیایی. تجارت بین روسیه و چین در سال ۲۰۲۲ به ۱۹۰ میلیارد دلار رسید که بالاترین رکورد تجارت بین دو کشور در تاریخ محسوب می‌شود.

حفظ صادرات و کاهش واردات منجر به مازاد تجاری و نیز مازاد حساب جاری روسیه شد به طوری که این مازاد در تاریخ روسیه بی‌سابقه بود. مازاد حساب جاری روسیه (تفاوت بین پول ورودی در نتیجه تجارت، سرمایه‌گذاری و انتقال پول و میزان پول خروجی) در سال ۲۰۲۲ به ۲۲۷ میلیارد دلار رسید که نسبت به سال ۲۰۲۱ حدود ۸۶ درصد بیشتر بود.

همچنین مازاد تجاری (اختلاف بین صادرات و واردات) روسیه در سال ۲۰۲۲ به ۲۸۲ میلیارد دلار رسید در حالی که در سال ۲۰۲۱ مازاد تجاری این کشور ۱۷۰ میلیارد دلار بود؛ یعنی ۶۵ درصد بیشتر. این داده‌های تجاری به همراه اقدامات بانک مرکزی روسیه از دلایل مهم تقویت ارزش روبل در برابر دلار بود.

نرخ بهره این کشور که اوایل ماه مارس به ۲۰ درصد رسیده بود اکنون در سطح ۷.۵ درصد قرار دارد یعنی حتی از ۹.۵ درصد قبل از حمله نیز کمتر است که نشان‌دهنده تلاش روسیه برای جلوگیری از تقویت بیشتر روبل در برابر دلار است چرا که تقویت بیشتر روبل باعث کاهش رقابت‌پذیری کالا‌های روسی در بازار جهانی خواهد شد. در مقاطعی در سال ۲۰۲۲ ارزش هر دلار آمریکا به ۵۲ روبل رسید که کاهش بیشتر نرخ بهره روبل در ماه‌های قبل باعث شده که اکنون ارزش هر دلار آمریکا به حول حوش ۸۰ روبل برسد.

حواله روبل به شرکت ها و افراد حقیقی در روسیه

روسیه، پهناورترین کشور دنیا میزبان بسیاری از دانشجویان و افراد مقیم ایرانی است. دانشجویان زیادی در شهرهایی از جمله مسکو، سنت پترزبورگ و کازان حضور دارند. اگر شما دانشجویی در روسیه دارید یا برای مراودات مالی خود نیاز به حواله روبل روسیه دارید می‌توانید این کار را از طریق  صرافی کازان انجام دهید.  صرافی کازان می‌تواند روبل یا دلار را به صورت دستی به شخص مورد نظر شما دهد. همچنین می‌تواند به شماره حسابی که شما ارائه می‌کنید روبل، دلار یا یورو ارسال کند.

چگونه باید در صرافی های روسیه روبل تهیه کنیم؟

اولین نکته ای که باید به خاطر بسپارید، این است که اصولا تبدیل کردن ارزی به غیر از دلار و یورو در صرافی های روسیه کمی دشوار است. پس از فکر اینکه ریال یا هر ارز دیگری را با خودتان به روسیه ببرید، بیرون بیایید و یکی از دو ارز دلار یا یورو را انتخاب کنید.

نکته دیگر اینکه شما به هیچ عنوان نباید به صرافی فرودگاه برای چنج کردن پولتان مراجعه کنید و بهتر است که تا وقتی که به داخل شهرهای روسیه نرسیدید، از تبدیل کردن پولتان به روبل بپرهیزید. نکته سوم اینکه شما باید حتما نرخ تبدیل دلار به روبل یا یورو به روبل را در وب سایت های مطمئن چک کنید و بعد نسبت به تبدیل ارز خود در صرافی های روسیه اقدام کنید تا یک وقت معامله به ضررتان تمام نشود.

آیا می توان دلار یا یورو را در روسیه خرج کرد؟

شاید این سوال به ذهنتان خطور کرده باشد که آیا می توان به جای اینکه دلار یا یورو را در روسیه به روبل تبدیل کرد، از همان دلار یا یورو برای خرج و مخارج در روسیه استفاده کرد؟ در جواب باید به شما بگوییم که یک سری از رستوران ها، هتل ها و مهمانخانه ها از توریستان ارز دلار یا یورو را طلب می کنند. اما این کارشان غیر قانونی است و در نتیجه بهتر است که شما به هیچ عنوان به دنبال خرج کردن دلار یا یورو در روسیه نباشید و حتما از ارز کشور روسیه یعنی روبل روسیه استفاده کنید.

سوالات متداول

1قیمت امروز روبل روسیه چقدر است؟

قیمت روز روبل روسیه باید از طریق صرافی های مجاز و یا سایت های معتبر اعلام قیمت ارز استعلام شود که در متن مقاله توضیح داده شده است.

2قیمت روبل روسیه به صورت دولتی چه تفاوتی با نرخ بازار آزاد دارد؟

قیمت ارز های مختلف و از جمله روبل روسیه به صورت دولتی همواره پایین تر از قیمت آن در بازار آزاد است که در متن مقاله به این موضوع اشاره شده است.

3مهم ترین عامل موثر در قیمت لیر ترکیه چیست؟

مهم ترین عامل موثر در قیمت روبل روسیه سیاست های پولی و تجاری این کشور در سال های اخیر و در برابر تحریم های بین المللی است که در متن مقاله به آن اشاره شده است.

دکمه بازگشت به بالا