چه مدت بعد عمل بینی میتوان عینک زد؟

چه مدت پس از عمل جراحی بینی می‌توان عینک استفاده کرد؟

بهترین زمان گذاشتن عینک پس از عمل بینی چه موقعی است؟ بهتر است تا ۲ ماه پس از عمل جراحی بینی از عینک استفاده نشود اما اگر حتماً باید از عینک استفاده نمایید باید از عینک‌های سبک بدون فریم استفاده کنید و در ضمن عینک را با چسب به پیشانی خود بچسبانید تا وزن آن روی بینی نباشد.در زمان عمل زیبایی بینی جراح برای کمتر کردن عرض قسمت استخوانی بینی و در اصطلاح قلمی تر کردن بینی اقدام به شکاندن کنترل شده استخوان های بینی می کند .

زمان گذاشتن عینک پس از عمل بینی

با این کار استخوان های بینی که در حال حاضر متحرک شده اند در خط وسط به یکدیگر نزدیک تر می شوند و سپس روی بینی با گچ و یا همان اسپلینت پوشانده می شود و استخوان ها در وضعیت جدید ثابت نگه داشته می شوند و این گچ حدود ۷ تا ۱۰ روز در محل خود روی بینی نگه داشته می شود. همان طور که ذکر شد سبب می شوند استخوانها در جای جدید خود تا حدودی فیکس شوند اما این ثابت و فیکس شدن استخوان ها در محل جدید خود هنوز بعد از گذشت ۷ تا ۱۰ روز به صورت کامل انجام نشده است و در صورت ایجاد ضربه به بینی و عینک زدن که باعث می شود وزن عینک روی بینی بیافتد استخوان ها از محل جدید خود جابجا می شوند و بد شکلی در ظاهر بینی ایجاد می شود .

پس زمان گذاشتن عینک پس از عمل بینی برای شخصی که تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار گرفته است باید از عینک آفتابی استفاده نکند و اگر نیاز شدید به استفاده از عینک طبی دارد حتی المقدور تا یک ماه و نیم پس از عمل جراحی بینی از عینک استفاده نکند و بعد از این مدت هم تا یک ماه از عینک سبک بدون فریم که وزن کمی را به بینی وارد می کند استفاده نماید و بهتر است که عینک را با چسب به پیشانی بچسباند تا وزن آن به بینی منتقل نشود.

البته استفاده از لنز های طبی پس از گذشت ۲ روز از عمل جراحی زیبایی بینی امکان پذیر است و شخص می تواند در طول مدتی که نمی تواند از عینک استفاده کند از این لنز ها استفاده کند . بعد از گذشت ۳ ماه از زمان جراحی می توان به راحتی از عینک های طبی معمولی و عینک های آفتابی استفاده نمود و این کار باعث ایجاد مشکل ظاهری در بینی نمی شود و نتیجه عمل بینی شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد .

تا چند وقت بعد از عمل بینی نباید عینک آفتابی زد؟

عینک آفتابی بعد از عمل بینی (Rhinoplasty)

استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل بینی اشکالی دارد؟ تا چه مدت نمی‌توان از عینک استفاده کرد؟ بعد از عمل و به‌واسطه محدودیت‌های آن، آیا راهی برای محافظت از چشم در برابر نور خورشید وجود دارد؟

در ادامه این مطلب به تمامی سوالات بالا پاسخ داده‌ایم با ما همراه باشید.

چه مدت بعد از عمل بینی می‌توانیم عینک آفتابی بزنیم؟

برخی از پزشکان اعتقاد دارند بهتر است بین 4 تا 8 هفته پس از عمل بینی به استفاده از عینک آفتابی یا عینک طبی فکر نکنید. در طول این یک یا دو ماه، بینی متورم است و هر نوعی فشاری می‌تواند سبب تغییر شکل و فرم بینی بشود.

تحمیل وزن اضافه به بینی که تازه عمل شده، نتیجه‌ی نهایی را خراب می‌کند و ممکن است احتمال ترمیم جراحی بینی را افزایش دهد.

البته توجه داشته باشید که بلافاصله پس از عمل جراحی بینی می‌توانید عینک آفتابی به چشم بزنید. به این خاطر که تا حدود یک‌ هفته (یا دست‌کم 5 روز)، آتل (splint) روی بینی است. خب، این گچ‌گرفتگی از بافت و استخوان‌های بینی محافظت می‌کند و اجازه نمی‌دهد تا فشاری روی آن وارد شود.

اما پس از این دوره بهتر است تا یکی دو ماه فکر استفاده از عینک را هم از سر خارج کنید. همان‌طور که گفتیم این کار به شکل بینی شما لطمه می‌زند و در نتیجه تمام وقت و پولی که صرف کرده‌اید هدر خواهد رفت.

ترفند استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل بینی

اگر کار شما به‌گونه‌ای است که لازم است بیشتر وقت خود را در بیرون از خانه سپری کنید، مجبور هستید عینک آفتابی با عدسی‌های ضد UV به چشم بزنید. اما از طرفی، پزشکان هم توصیه اکید دارند که استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل بینی به هیچ عنوان کار درستی نیست. پس چه کار باید بکنید؟

خب، این کار خیلی ظاهر قشنگی ندارد اما در مواقع اجبار خیلی هم بد نیست. یک تکه چسب کاغذی را بردارید، دور پل عینک آفتابی بپیچید و دنباله‌ی چسب را به اندازه حدود 3 تا 4 سانتی‌متر نگه دارید.

عینک را در مقابل چشم‌ها و بالای صورت نگه دارید و خیلی آرام و با احتیاط (مراقب باشید عینک روی بینی قرار نگیرد)، چسب را به پیشانی وصل کنید.

با این کار، عینک روی چشم‌هاست اما سنگینی آن روی بینی شما که تازه عمل کرده‌اید، قرار نمی‌گیرد. شاید بتوان گفت این ساده‌ترین و بی‌هزینه‌ترین روشی است که می‌توانید برای استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل بینی از آن کمک بگیرید؛ اگر چه روش تمیز و زیبایی نیست اما سلامت چشم و بینی را تضمین می‌کند.

نظرات متفاوت متخصصان در مورد استفاده از عینک دودی بعد از جراحی پلاستیک بینی

تقریبا بیشتر پزشکان پیشنهاد می‌کنند که بین 4 تا 8 هفته پس از عمل بینی از عینک آفتابی، عینک دودی یا هر عینک دیگری استفاده نکنید. دلیلش را هم در بالا به طور مفصل توضیح دادیم.

اما مدت زمانی پیشنهادی پزشکان حدود 4 هفته با هم فرق دارد. بعضی‌ها، مخصوصا پزشکان ایرانی می‌گویند شما بعد از یک ماه می‌توانید خیلی محدود و برای مدت زمان کوتاهی، عینک‌های سبک به چشم بزنید. این در حالیست که بیشتر متخصصان غیرایرانی معتقدند بهتر است تا 8 هفته از عینک استفاده نکنید.

اما این که روی حرف کدام یک می‌توان تکیه کرد به وضعیت بینی شما بعد از عمل بستگی دارد. یعنی پزشک جراح شما بسیار بهتر می‌تواند تشخیص دهد که روند بهبودی بینی چه مدتی طول می‌کشد. بنابراین توصیه ما این است برای اطمینان از اینکه چه مدت بعد از عمل بینی می‌توانید عینک بزنید، از پزشک متخصص خودتان سوال بپرسید.

تورم بینی برخی از افراد در عرض یک یا دو هفته از بین می‌رود. این در حالیست که در بعضی دیگر ممکن است این روند حتی تا دو ماه هم ادامه داشته باشد.

سوالات رایج در مورد استفاده از عینک بعد از عمل بینی

چرا بعد از عمل بینی نباید از عینک آفتابی استفاده کرد؟

حدود 4 تا 8 هفته بعد از عمل بینی، استخوان و بافت آن نرم است و اگر شما عینک آفتابی روی آن قرار دهید، به تغییر شکل بینی منجر خواهد شد. به همین خاطر است که جراحان توصیه اکید دارند بعد از جراحی بینی از عینک استفاده نکنید.

تا چند وقت بعد از عمل بینی نمی‌توان عینک زد؟

حداقل 4 تا 8 هفته بعد از عمل بینی، عینک استفاده نکنید. اما تعیین زمان دقیق به عهده پزشک است. او بر اساس روند بهبودی بینی پس از عمل جراحی به شما می‌گوید که چه مدت باید عینک را کنار بگذارید.

بعد از عمل بینی چگونه چشم را از نور خورشید محافظت کنیم؟

ترجیحا در طول روز بیرون نروید. اما اگر مجبور هستید زیر آفتاب باشید، توصیه می‌کنیم عینک آفتابی خود را با چسب به پیشانی بچسبانید تا سنگینی آن روی بینی نباشد. یا می‌توانید از پایه‌های نگهداره عینک روی پیشانی استفاده کنید.

چه مدت بعد از عمل بینی استفاده از عینک آفتابی مشکلی ندارد؟

بعد از گذشت ۳ ماه از زمان جراحی بینی می‌توان به راحتی از عینک‌های آفتابی استفاده کرد. این کار باعث ایجاد مشکل ظاهری در بینی نمی‌شود و نتیجه عمل بینی شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

مرجع:

https://noorabeauty.com/عملية-تجميل-الأنف/

دکمه بازگشت به بالا