راهنمای انتخاب کمپرسور مناسب برای چکش بادی

کمپرسورهای هوا میتوانند کاربردهای متفاوتی داشته باشند. از باد کردن لاستیک پنچر اتوموبیل تا کارکردن با دستگاه های میخ کوب و چکش بادی، همواره به یک کمپرسور هوای مناسب نیاز است. اما چطور کمپرسور متناسب با نیازمان را بیابیم؟

نحوه عملکرد کمپرسور

کمپرسور پیستونی تک مرحله ای، رایج ترین مدل های موجود کمپرسور برای مصارف خانگی هستند و برای کاربردهای گوناگون در محیط خانه و محل کار کاملا مناسبند. یک موتور الکترونیکی یا دیزل پیستون را به حرکت درآورده و هوا را به درون مخزن منتقل می نماید. هر چه پیستون هوای بیشتری وارد نماید، فشار هوا بیشتر می شود. زمانی که فشار هوا به میزان مشخصی می رسد، کمپرسور دست از کار بر می دارد. زمانی که از این هوای فشرده ذخیره شده در مخزن؛ برای راه اندازی ابزاری استفاده می شود، کمپرسور دوباره فعال می شود تا فشار هوا را به میزان لازم بازگرداند.

کمپرسورهای دو پیستونی همانطور که از نامشان پیداست دارای دو پیستون هستند. پیستون اول هوا را فشرده کرده و از طریق یک شیر کنترل به سمت پیستون دوم هدایت می نماید. پیستون دوم هوا را فشرده تر کرده و آن را به مخزن هدایت می کند.این کمپرسورها معمولا برای کاربردهای سنگین صنعتی استفاده می شوند. این کمپرسورها برای کاربردهای تکرارشونده در فروشگاهها و یا استفاده همزمان چندین ابزار بادی کاملا مناسبند.

انواع کمپرسور هوا

کمپرسورهای ثابت دستگاه های بزرگی هستند که برای قرار گیری در فروشگاه ها و گاراژها طراحی شده اند، موتورهای پرقدرت و مخازن بزرگی دارند که کارکرد طولانی مدت و بدون وقفه آنها را تضمین می نماید. معمولا به صورت عمودی یا ایستاده هستند تا فضای کمتری را اشغال نمایند. کمپرسورهای قابل حمل اما مخازن کوچکتری دارند و جابجایی دستگاه با کمک چرخ ها و دسته به محل های مختلف کار دشواری نیست. معمولا از کمپرسورهای ثابت فشرده ترند و اشکال متفاوتی دارند.

برخی مخازنی گرد با یک سطح صاف دارند که به زیر یونیت نصب شده است. این مدل ها پایداری بیشتری دارند و فضای کمتری اشغال می کنند. کمپرسورهای دو مخزنه هم وجود دارند که قابلیت ذخیره هوای بیشتر بدون نیاز به فضای اضافه برای دستگاه را فراهم می آورند. در نهایت کمپرسورهای با دو مخزن سیلندردار ساخته شده اند که از چرخ و دستگیره هم برای جا به جایی ساده تر کمک می گیرند. کمپرسورهای قابل حمل برای کاربرد های سبک و سریع مانند رنگپاش ها و میخکوب های بادی مناسب هستند.

منبع تغذیه کمپرسور هوا

کمپرسورهای الکتریکی رایج ترین مدل پمپ های هوا هستند، نسبت به کمپرسورهای دیزلی کم استهلاک تر هستند، کم صدا تر هستند و در محیط های خشک که منبع برق وجود داشته باشد کاربردی تر هستند. کمپرسورهای الکتریکی برای کار در فضاهای بسته ایده آل هستند. هرچند بیشتر کمپرسورهای خانگی با برق 220 ولت به خوبی کار می کنند؛ برخی کمپرسورهای بزرگتر ممکن است پیش نیازهای دیگری هم بخواهند. کمپرسورهای الکتریکی به کابل برق مناسب نیاز دارند، که جا به جایی را محدود می کند. برای اطلاع از کابل مناسب و شرایط ایمنی استفاده، کاتالوگ محصول را که انتخاب و خریداری کردید ، مطالعه نمایید.

پمپ های دیزلی و بنزینی انتخابی مناسب برای فضا های باز و اماکنی که دسترسی به برق وجود ندارد هستند. این کمپرسورها معمولا توان بالاتری نسبت به کمپرسورهای الکتریکی دارند و فشار هوای بیشتری تولید می کنند.

خصوصیات کمپرسور هوا

اسب بخار (HP) کمپرسور قدرت خروجی موتور دستگاه را نمایش می دهد. اسب بخار بیشتر به معنای فشار هوای بیشتر است که با PSI نشان داده می شود. PSI بالاتر نشان می دهد که دستگاه توانایی ذخیره مقدار هوای بیشتری در مخزن دارد، که به کاربر اجازه کار طولانی تر را می دهد. CFM و SCFM که به ترتیب نمایانگر فوت مکعب بر دقیقه و فوت مربع استاندارد بر دقیقه هستند؛ میزان هوای خروجی دستگاه در یک PSI مشخص را نشان می دهد. زمانی که PSI تغییر می کند، CFM نیز دچار تغییر می شود؛ اگر PSI خروجی را کم کنیم، CFM افزایش می یابد. کمپرسورهایی که CFM بالاتری دارند می توانند هوای بیشتری را منتقل کنند و برای کاربردهای سنگین مانند بکس های  بادی و یا میخ کوب های بادی سنگین تر مناسبند.

شرکت های سازنده، کمپرسورها را بر اساس سایز مخازن ذخیره نیز دسته بندی می کنند. مخازن کوچکتر برای بسیاری از پروژه ها مانند پیستوله های رنگپاش بادی و یا راه اندازی منگنه کوبها و یا میخ کوب های بادی  و دریل های بادی ایده آل هستند. مخازن بزرگتر هوای فشرده بیشتری را با فشار بالاتر ذخیره می نمایند و برای کاربردهای بزرگتر با فشار هوای مداوم مانند کاربردهای صنایع خودروسازی و یا پروژه های بازسازی طراحی شده اند.

راهنمای انتخاب بهترین کمپرسور باد میخکوب

با پیشرفت علوم و تکنولوژی‌های مختلف تجهیزات و ابزارهایی اختراع شده‌اند که انجام امور و کارهای مختلف را برای انسان بسیار ساده‌تر کرده‌اند. ابزارهای پنوماتیک از جمله وسایلی هستند که سرعت بالایی به انجام کارها بخشیده و باعث می‌شوند افراد زمان و انرژی کمتری برای انجام آن‌ها انجام بدهند. ابزارهای پنوماتیک شامل میخکوب، منگنه کوب، پیچ‌گوشتی، دریل، جغجغه، چکش بادی، پرچ‌کن و … از قدرت هوای فشرده برای انجام کارها استفاده می‌کنند و می‌توانند مزیت‌های متعددی نسبت به انواع ابزارهای مکانیکی داشته باشند.

برای تأمین هوای فشرده مورد نیاز برای این ابزارها باید از کمپرسورهای هوا استفاده کرد. کمپرسورهای هوا از تنوع بالایی برخوردارند و می‌توانند بر اساس فاکتورهایی همچون قدرت، فشار، ظرفیت مخزن، سرعت، نحوه عملکرد، تعداد مراحل کار، نحوه روغن‌کاری و … تقسیم‌بندی شوند. در ادامه این مطلب از به بررسی کمپرسور باد میخکوب و ویژگی‌های آن پرداخته می‌شود.

کمپرسور هوای مناسب برای میخکوب

به صورت کلی استفاده از ابزارهای پنوماتیک مختلف مانند میخکوب‌ها می‌تواند مزیت‌های متعددی داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها شامل داشتن صرفه اقتصادی نسبت به ابزارهای برقی، امنیت بالا، کارکرد راحت، وزن کم و قابلیت حمل راحت، افزایش سرعت انجام کار و … هستند. از آنجایی که این ابزارها به انرژی هوای فشرده نیاز دارند لازم است که کمپرسور باد مناسب برای آن‌ها تهیه کرد. در حقیقت یک کمپرسور هوا مناسب باید از ویژگی‌های منحصربه‌فردی برخوردار باشد تا به راحتی انرژی میخکوب بادی را تأمین کند.

ظرفیت مخزن کمپرسور باد میخکوب

میخکوب از جمله دستگاه‌هایی است که می‌تواند در کارگاه‌های مختلفی استفاده شود و برای انتخاب یک کمپرسور مناسب با ظرفیت مطمئن باید به میزان استفاده از دستگاه توجه شود. چنانچه از میخکوب به مدت زیاد استفاده می‌شود و یا در کنار میخکوب از ابزارهای بادی دیگر نیز استفاده می‌شود بهتر است که کمپرسوری تهیه شود که از ظرفیت بالایی برخوردار باشد. کمپرسورها امروزه دارای مخزن‌های مختلف از ظرفیت 1 تا 8 گالن هستند. چنانچه مخزن ظرفیت کمی داشته باشد بعد از مدتی استفاده فشار هوا افت می‌کند به همین دلیل حتماً باید کمپرسوری انتخاب شود که بتواند برای مدت مشخصی هوای مورد نیاز میخکوب را تأمین کند.

CFM کمپرسور باد

از دیگر نکاتی که در انتخاب یک کمپرسور مناسب برای میخکوب باید به آن توجه داشت CFM که مخفف عبارت Cubic Feet per Minute است. در حقیقت CFM میزان اندازه‌گیری میزان جریان هوا در یک زمان معین را نشان خواهد داد. برای آنکه مشخص کرد کمپرسور باد برای میخکوب مناسب است باید میزان CFM میخکوب را در عدد 1.5 ضرب کرد. عدد به دست آمده بهترین و مناسب‌ترین CFM برای خواهد بود. البته باید توجه داشت درصورتی‌که علاوه بر میخکوب از ابزارهای پنوماتیک دیگر نیز استفاده می‌شود باید CFM آن‌ها را نیز در نظر گرفت.

میزان PSI کمپرسور باد

کمپرسور باد میخکوب نیز همانند انواع کمپرسورهای دیگر می‌تواند حجم مشخصی از فشار را در هر اینچ مربع نشان بدهد. از آنجایی که میخکوب‌ها انرژی و فشار هوای زیادی لازم ندارند تقریباً تمامی پمپ‌های کوچک قادر به تأمین فشار هوای آن‌ها هستند به همین دلیل لازم نیست که مقدار PSI بیش‌ازحد باشد و بهتر است که در زمان خرید این کمپرسورها بر روی فاکتور CFM تمرکز بیشتری داشت. به صورت کلی بهتر است که در انتخاب کمپرسور باد میخکوب مقدار PSI به‌گونه‌ای انتخاب شود که بیشتر از میزان مورد نیاز میخکوب باشد. بهترین و مناسب‌ترین میزان PSI نیز برابر با حاصل‌ضرب PSI میخکوب در عدد 1.25 خواهد بود.

قدرت کمپرسور باد

به صورت کلی برای خرید هر کدام از انواع کمپرسورهای هوا حتماً باید به قدرت آن توجه زیادی داشت که با واحد HP (اسب بخار) معرفی می‌شود. HP در حقیقت میزان قدرت دستگاه را نشان می‌دهد. اگر هدف از خرید کمپرسور باد فقط تأمین هوای میخکوب است نیازی نیست که کمپرسوری با HP زیاد خریداری شود چرا که اگر فاکتورهای CFM و PSI به درستی انتخاب شوند میزان قدرت دستگاه نیز متناسب خواهد بود اما بهتر است که کمپرسوری خریداری شود که بتواند همزمان چند دستگاه پنوماتیک را پشتیبانی نماید.

سیستم خنک‌کننده کمپرسور

کمپرسورهای هوا به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که در صورت کار کردن مستمر افزایش دما پیدا کرده و اگر از یک سیستم خنک‌کننده مناسب برخوردار نباشند ممکن است دچار آسیب و خسارت شوند. داشتن سیستم خنک‌کننده مناسب در کمپرسور باد میخکوب علاوه بر افزایش راندمان و عملکرد می‌تواند به افزایش طول عمر دستگاه نیز کمک کند.

پیشنهاداز محصولات پر استفاده‌ای که عموما مورد استقبال مشتریان ما قرار می‌گیرد،  است. این محصول کاربردی به دلیل، مصارف گوناگونی که دارد، در صنایع کوچک و بزرگ استفاده می‌شود. برای خرید پمپ وکیوم به سایت ما مراجعه کنید.

داشتن قابلیت حمل

میخکوب و ابزارهای پنوماتیک از این دست را می‌توان در مکان‌های مختلفی استفاده کرد به همین دلیل بهتر است که منبع انرژی آن‌ها نیز قابل‌حمل باشد. در حقیقت کمپرسورهای بزرگ می‌توانند برای کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی انتخاب مناسبی باشند اما برای مصارف خانگی و غیر صنعتی بهتر است که از کمپرسورهایی با قابلیت حمل استفاده شود.

  • علاوه بر موارد گفته شده در انتخاب کمپرسور باد میخکوب میتوان به فاکتورهای دیگری همچون برند و شرکت سازنده، کیفیت تولید دستگاه، قیمت دستگاه، هزینههای تعمیر و نگهداری کمپرسور، شرایط محیط استفاده از کمپرسور، میزان تولید صدا و توجه داشت.
دکمه بازگشت به بالا