برترین های کسب و کار مجیکمطالب میجیک

همه چیز درباره استشهادیه محلی و کاربردهای آن

استشهادیه چیست؟

به نقل از وکیل پایه یک دادگستری؛ هر فرد، برای آن که بتواند ادعای خود را در دادگاه به اثبات برساند و رای نهایی دادگاه را به نفع خودش اخذ کند، باید از یک سری ادله و مدارک، برای اثبات ادعای خود استفاده کند. یکی از مهم ترین ادله اثبات دعوا، شهادت شهود است که استناد به آن در رویه قضایی ایران بسیار پرکاربرد است. شاهدان، باید برای شهادت دادن، نزد قاضی دادگاه حاضر شده و شنیده ها و دیده های خود را ابراز کنند. اما ممکن است، شاهدان به هر دلیلی، از حضور در دادگاه امتناع ورزند و تمایل نداشته باشند با خوانده رو به رو شوند و یا اینکه تعداد آنها به نحوی زیاد باشد که امکان حضور آنها در دادگاه فراهم نباشد. بنابراین، خواهان بر روی برگه و فرم مخصوصی ، اظهارات آنها را ثبت و ضبط کرده تا به عنوان سند و مدرک به دادگاه ارائه کند، آنها نیز برای تامین ضمانت، ورقه استشهادیه را امضا می کنند.

با توجه به مطالب ذکر شده می توان استشهادیه را اینگونه تعریف کرد؛ استشهادیه، سندی است کتبی ، که شاهد، گزارشات خود را بر روی آن نوشته و برای تضمین صحت بیانات خود، آن را امضا نموده و خواهان، ورقه استشهادیه را همراه با سایر ادله و دادخواست خود، برای اقدامات قانونی و تحقیقات عمومی، به دادگاه ارائه می کند.

متن استشهاد محلی برای دعوا‬‎ | متن استشهاد محلی برای زمین

جایگاه و کاربرد استشهادیه چیست؟

براساس ماده ۱۲۵۸ قانون مدنی و طبق مشاوره حقوقی رایگان، شهادت شهود یکی از ادله اثبات دعوا است. شاید این گونه به نظر است، که شهادت شهود و استشهادیه، باهم برابر باشند، اما در واقع، استشهادیه با شهادت شهود فرق دارد و کاربرد آنها نیز باهم متفاوت می باشد. جایگاه استشهادیه، به طور دقیق، میان ادله اثبات دعوی مشخص نشده است. با این وجود، به نظر می رسد، استشهادیه به تحقیق محلی نزدیک باشد، زیرا، مهم ترین نوع استشهادیه، استشهادیه محلی است.

اعتبار شهادت شهود، به مراتب از استشهادیه بیشتر بوده و زمانی که شهادت شهود، در میان ادله وجود داشته باشد، دیگر استشهادیه جایگاهی ندارد. زیرا در شهادت، شاهدان در محضر دادگاه حاضر شده و هر شاهد، نزد قاضی قسم یاد می کند. همچنین، اگر شرایط شهادت شهودو تعداد آن ها فراهم باشد، استناد به شهادت به قاضی تحمیل می شود اما تشخیص ارزش استشهادیه با قاضی است. در برخی موارد، استشهادیه در پرونده پذیرفته می شود تا به جای شهادت مورد استفاده قرار بگیرد:

اولا، در جایی که به علت تعداد زیاد شاهدان، امکان حضور همگی در محضر دادگاه وجود ندارد.

دوما، در مواردی که شاهد به هر دلیلی، از حضور در دادگاه و مواجهه با خوانده یا خواهان، امتناع می ورزد.

انواع استشهاد محلی

استشهاد محلی برای مزاحمت عمومی

برای مزاحمت‌هایی که در انظار عموم صورت گرفته باشد مورد استفاده است. امضا کنندگان آن معمولا از ریش سفیدان آن محله هستند. نمونه متن استشهاد محلی برای مزاحمت را می‌توانید در ادامه‌ی مقاله مشاهده کنید.

استشهاد محلی برای بانک

بیشتر برای ثبت اموال (مثل ملک) در بانک و گرفتن وام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استشهاد محلی برای ضرب و جرح

اگر نزاعی در کار نبوده باشد و صرفا یک نفر اقدام به کتک زدن دیگری کند، فرد مضروب می‌تواند با تکیه بر استشهاد محلی اقدام به شکایت نماید.

استشهاد محلی برای احراز سکونت

زمانی که نیاز باشد ساکن بودن فردی در خانه‌ی پدر، مادر، اقوام یا خانه‌ی اجاره‌ای تایید شود، از این نوع استشهاد استفاده می‌کنند.

استشهاد محلی برای مهریه

در این نوع استشهاد، افراد شهادت می‌دهند که شخص مورد نظر، استطاعت لازم برای پرداخت مهریه را ندارد.

استشهاد محلی برای فحاشی

همانطور که از اسم آن پیداست، زمانی که فحاشی (به صورت یک طرفه) در فضای باز و ملا عام انجام شود، مورد نیاز خواهد بود.

استشهاد محلی برای ادعای حیثیت

اگر فردی به هر نوعی اقدام به بردن آبروی فردی دیگر کند، قربانی می‌تواند با جمع کردن امضا از شاهدان این اتفاق جهت شکایت از ایشان اقدام نماید.

انحصار وراثت

در استشهادیه‌ی انحصار وراثت، افراد ساکن در آخرین محله‌ی زندگی مرحوم شهادت می‌دهند که او چه تعداد ورثه دارد. وراث سپس با در دست داشتن این مدرک به شورای حل اختلاف همان محل مراجعه کرده و روال اداری انحصار وراثت را آغاز می‌کنند.

شهرداری

اگر بخشی از فضای شهری (آسفالت یک کوچه یا یک معبر عمومی) با خرابی و از کار افتادگی روبرو شود، مردم می‌توانند با جمع آوری امضاهای کافی نسبت به اطلاع دادن آن به شهرداری اقدام کنند.

منابع طبیعی

اداره‌ی منابع طبیعی و آبخیز داری را با این نوع استشهاد از وجود یک قنات یا چاه غیرقانونی یا مواردی از این دست مطلع می‌کنند.

آیا افرادی که ذیل استشهاد محلی را امضا می کنند، الزاما باید در دادسرا حضور یابند ؟

بله برای اثبات مجرمیت متهم یا متهمین، حداقل میبایست 2 شاهد مرد یا دو شاهد زن و یک شاهد مرد  را باید در  دادسرا حاضر نمائید،  البته شهودی که موضوع مزاحمت را رویت کرده باشند نه آنکه از زبان دیگران، موضوع مزاحمت را شنیده باشند . البته در امور کیفری می توانید از دادگاه بخواهید، شهودی که بدون عذر موجه در دادسرا، حاضر نمی شوند، به دستور قاضی جلب شوند یا اینکه در صورتی که شهود از شهادت دادن می ترسد، تحقیقات نامحسوسی از همسایگان بعمل آورد. و اما در امور حقوقی موضوع متفاوت است و در صورتی که شخص امضا کننده استشهادیه حاضر به ادای شهادت در دادگاه نباشد، اجبار وی به اداء شهادت امکان پذیر نیست و نمی توان وی را به این خاطر جلب نمود.

نمونه استشهادیه محلی برای شکایت از همسایه مزاحم:

بسمه تعالی

اینجانبان امضاء کنندکان ذیل، با در نظر گرفتن خداوند متعال و قرآن مجید شهادت و گواهی می دهیم که خانم / آقای ……………….. فرزند ………….. ساکن در …………………………………………………………… اقدام به اذیت و آزار همسایگان از طریق ریختن زباله در باغچه، تصرف در پارکینگ مجاور و……… نموده است .

و یا در تمام ساعات شبانه روز مبادرت به ایجاد سر و صدا و هیاهو وجنجال می نماید و یا با تصرف اختصاصی در قسمت مشاعات، مانع تردد و رفت و آمد ما شده

هر زمان که آن مقام محترم لازم بداند حاضر هستیم جهت ادای شهادت حاضر شویم .

شاهد اول :

نام و نام خانوادگی : ………………. نام پدر : ……………………. شماره تماس :…………………………………

آدرس : …………………………………………………………….. امضاء و اثر انگشت

شاهد دوم :

نام و نام خانوادگی : ………………. نام پدر : ……………………. شماره تماس :…………………………………

آدرس : …………………………………………………………….. امضاء و اثر انگشت

شاهد سوم :

نام و نام خانوادگی : ………………. نام پدر : ……………………. شماره تماس :…………………………………

آدرس : …………………………………………………………….. امضاء و اثر انگشت

شاهد چهارم :

نام و نام خانوادگی : ………………. نام پدر : ……………………. شماره تماس :…………………………………

آدرس : …………………………………………………………….. امضاء و اثر انگشت

تعداد شهود لازمه

ذیل استشهادیه را حداقل دو شاهد مرد یا دو شاهد زن به همراه یک شاهد مرد، باید امضاء نمایند، البته بیان این امر بدین مفهوم نمی باشد که، افراد بیشتری ذیل استشهادیه را، امضاء نمایند. علاوه بر استشهاد محلی، می توانید با تماس گرفتن با پلیس 110، از گزارش وی در دادگاه هم استفاده نمائید.

موارد استشهاد محلی برای شکایت از همسایه مزاحم:

1-شکایت مزاحمت ملکی:

گاهی ممکن است همسایه ای بدون ملاحظه قوانین و مقررات آپارتمان نشینی و یا بدون در نظر گرفتن حقوق همجواران و همسایه ها تا دیر وقت با صدای بلند مشغول جشن و برپایی مهمانی است. هر چند در این گونه موارد، می‌توان با گزارش موضوع به پلیس 110 اقدام به دریافت گزارش پلیس و طرح شکایت نمود، ولی تهیه استشهاد محلی برای شکایت از همسایه مزاحم، برای اثبات مزاحمت و محکومیت کیفری وی ضرورت دارد یا در مواردی که همسایه با پارک در پارکینگ دیگران و یا ایجاد مزاحمت برای پارک اتومبیل، مرتکب مزاحمت ملکی شده باشد، باز هم تهیه استشهاد محلی برای شکایت از همسایه مزاحم، ضرورت می‌یابد.

2-شکایت اثبات تصرف عدوانی:

استفاده غیر مجاز از مشاعات ساختمان، طبق قانون تملک آپارتمانها در حدود متعارف برای همه ساکنین ساختمان یکسان است. گاهی احدی از همسایه ها با استفاده از نقاط مشاعی ساختمان و فضاهای مشترک اقدام به تصرف عدوانی مشاعات می‌نماید که قابل طرح شکایت کیفری تصرف عدوانی در دادسرای محل وقوع جرم است. سایر موضوعاتی که نیاز به تهیه نمونه استشهادیه محلی دارد نیز با مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی قابل بررسی و اظهار نظر خواهد بود.

سوالات متداول

مفهوم استشهادیه چیست؟

استشهادیه برگه ای می باشد که در آن شاهد ها شواهد خود را نوشته و در آخر امضا میکنند.

انواع استشهادیه چیست؟

استشهادیه دارای انواع متعددی می باشد که عبارت اند از: 1 – استشهدیه ی محلی

2 – استشهادیه ی محل سند ازدواج

3 – استشهادیه در ارتباط با موضوع حضور داشتن در دفتر خانه ها

4 – استشهادیه های اعسار

5 – استشهادیه های در ارتباط با درخواست های دفترچه ی بیمه برای خدمات های درمانی در روستا ها

6 – استشهادیه های توهین آمیزی

کاربرد استشهادیه چیست؟

استهشادیه کاربرد و نقش بسیار مهمی در پیش برد روند پرونده دارد، معمولا برای اثبات بی گناهی نوشته می شود.

دکمه بازگشت به بالا