برترین های کسب و کار مجیکمطالب میجیک

چیدمان فرش در پذیرایی مستطیل

انوع فرم فرش قابل استفاده در پذیرایی مستطیل شکل

در این مقاله از ساویز بافت میخواهیم در مورد چیدمان فرش در پذیرایی مستطیل، اطلاعاتی را به شما گزارش دهیم، پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. اصول چیدمان فرش یکی از موضوعات بسیار مهمی است که با رعایت آن میتوانید زیبایی فوق العاده ای برای دکوراسیون منزل خود به ارمغان بیاورید. فرش به طور قطع یکی از اصلی ترین وسایل خانه های ما ایرانی ها است که شاید از نحوه و شیوه درست خرید فرش کودک و پهن کردن آن با خبر نباشیم.

بهترین فرش ماشینی 1200 شانه | فرش با قیمت مناسب در تهران

فرش گرد:

در اتاق های مستطیلی و مربعی، از فرش گرد استفاده می شود. فرش گرد به فضا حس صمیمیت میدهد، اگر که میخواهید فضای کوچک را بزرگتر نشان دهید، بهتر است که از این فرم فرش استفاده کنید.

فرش بیضی:

در زیر میز ناهارخوری بیضی شکل و در سالن های پذیرایی مستطیل دراز و باریک، از فرش های بیضی شکل استفاده می شود.

 فرش بیضی شکل هم همانند فرش گرد به فضا حس صمیمیت میدهد و برای قرار گرفتن در میز چای خوری انتخاب بسیار مناسبی است.

فرش مربع:

از فرش های مربع شکل در اتاق مربع استفاده کنید. برای فضا های باز و بیرونی، فرش مربع بهترین گزینه است.

این فرم فرش با اینکه محیط گرم و دوستانه ای ایجاد میکند؛ اما فضا را از انچه که هست محدود تر و کوچک تر نشان میدهد.

فرش مستطیل:

فرم سنتی فرش و مناسب برای فضاهای بزرگ (دفترکار،اتاق نشیمن) اگر که شما قصد دارید در فضا حرکت ایجاد کنید، فرش مستطیلی بهترین گزینه است. فرش های مستطیلی بزرگ برای پذیرایی های بزرگ انتخاب خوب و ایده آلی هستند. برای بسیاری از شما این سوال پیش آمده بود که چه فرشی را برای پذیرایی مستطیل شکل خود خریداری کنیم، که در ادامه آن را برای شما مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.

 

راهنمای انتخاب فرش مناسب پذیرایی مستطیل

چیدمان فرش در پذیرایی مستطیل، چالش های خاص خود را دارد. برخی از پذیرایی های مستطیل شکل باریک و بلند هستند و چیدمان اشتباه مبلمان و فرش میتواند به زیبایی دکوراسیون آسیب وارد کند.  برای دوری ازاین کارهمیشه یادتان باشد که فرش فرش را براساس فرم اتاق انتخاب کنید.  به بیان ساده از یک فرش مستطیل در یک اتاق مستطیل و از یک فرش مربع در یک اتاق مربع و از فرش ها گرد در سالن های ورودی و زیر میز ناهارخوری دایره ای استفاده کنید.

اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که فضای مورد نظر را اندازه گیری کنید. قبل از اقدام به خرید فرش اول باید ست مبلمان را اندازه گیری کنید. این کار میتواند به شما در خصوص اندازه کوچکتر و یا بزرگتر فرش کمک کند. اگر که شما تصمیم گرفته اید یک فضای یکپارچه را ایجاد کنید، باید از فرشی استفاده کنید که ازست مبلمان شما بزرگ تر است. یعنی تمامی پایه های مبلمان و میز چای خوری بر روی فرش قرارمیگیرند و فرش از اطراف مبل چیزی حدود ۲۰ سانتی متر بیرون بیاید.

اگر که شما می خواهید برای پذیرایی مستطیل ، فرش تهیه کنید، انتخاب فرش مستطیل، انتخاب شایسته ای است. همیشه قبل از انتخاب کردن فرم فرش شما باید فضا را در نظر بگیرید و براساس آن فرش را تهیه کنید. در پذیرایی مستطیل، رنگ و طرح فرش تاثیر فراوانی میگذارند. یک فرش مستطیلی با رنگ های گرم و طرح های شلوغ، فضای شما را محدود تر می کنند.

 برای جلوگیری از این کار بهتر است که از فرش هایی استفاده کنید که تک رنگ هستند و همچنین طرح خلوت تری دارند.  اگر دکوراسیون پذیرایی مستطیل این امکان را میدهد که از رنگ های خنثی استفاده کنید، حتما سراغ رنگ هایی نظیر آبی و خاکستری بروید.

بین اندازه فرش و پذیرایی مستطیل تعادل ایجاد کنید. باید این را در نظر داشته باشید که فرش مستطیلی همیشه مناسب پذیرایی مستطیل نیست. اگر که تابلوهای بزرگ بر روی دیوار هستند و دیوارها به یکدیگر نزدیک اند که باعث کوچکتر دیده شدن فضا می شوند، میتوانید از فرش های بیضی شکل استفاده کنید.

همچنین میتوانید فقط قسمت جلویی مبل ها را روی فرش قرار دهید.  این روش به ویژه در صورتی که مبل رو به تلویزیون و دیوار باشد، بسیار روش مناسبی است. همانگونه که مشاهده کردید چیدمان فرش در پذیرایی مستطیل به آن راحتی که فکرش را میکردیم، نیست. آخرین نکته برای تهیه فرش مناسب در پذیرایی مستطیل این است که از تهیه کردن فرش های خیلی روشن و یا خیلی تیره پرهیز کنیم.

فرش هایی که تیره هستند فضا را کوچکتر از واقعیت نشان میدهند و همچنین نور محیط را جذب خود می کنند و فضایی غیر صمیمی را به وجود می اورند. فرش های روشن برای خانواده هایی که حیوان خانگی و یا فرزند دارند گزینه خوبی نیست؛ به این دلیل که به راحتی لک و کثیف می شوند و به نگهداری و مراقبت ویژه احتیاج دارد.

نکات مهم چیدمان فرش در پذیرایی

از فرش‌های خیلی کوچک در چیدمان دوری کنید!

فرش در دکوراسیون ساویز بافت وظیفه دارد تا با پیوند دادن مبلمان و کفپوش باعث وحدت و هماهنگی شود و زیبایی فضا را دو چندان کند اما وجود چندین فرش کوچک علاوه بر شلوغی بصری انسجام دکوراسیون شما را هم از بین می‌برد.

کف خانه را با فرش پر نکنید!

تا چند سال پیش،فرش کردن به این معنی بود که بیش‌ترین سطح کف، تا حد ممکن با فرش پوشیده شود! زیرا مبلمان به وسعت امروزی استفاده نمی‌شد و پشتی و بعضاً متکا از محبوبیت بیشتری برخوردار بودند از این رو همه ترجیح می‌دادند هنگام تکیه بر پشتی ، روی یک فرش گرم و نرم نشسته باشند تا یک سطح سفت و نه چندان راحت! اما با ورود مبلمان به فضای داخلی، امروزه شرایط متفاوت است.

لازم است بدانید فرش به عنوان یک عنصر زینتی در فضای داخلی کاربرد متفاوتی با و یا موکت دارد و اگر می‌خواهید چیدمانی مدرن و امروزی داشته باشید باید بدانید پر کردن خانه با فرش علاوه بر ایجاد شلوغی بصری ارزش و اهمیت فرش را هم کم می‌کند. پس سعی کنید از فرش به گونه‌ای در فضا بهره ببرید که شاخص باشد و جلب توجه کند.

فرش‌ها را با فاصله از دیوار پهن کنید!

اگر می خواهید فرشی بزرگ در منزل خود پهن کنید، باید آن را به نحوی پهن کنید که از همه طرف حداقل 20 تا 50 سانتی‌متر با دیوار فاصله داشته باشد. این کار باعث می‌شود که فضای شما دلبازتر به نظر برسد. ( این اندازه متناسب با ابعاد فضا شما متغیر خواهد بود.

فرش‌ها را با فاصله از هم پهن کنید!

علاوه بر فاصله فرش‌ها با دیواره كناری، لازم است فرش‌ها نسبت به یكدیگر هم با فاصله قرار بگیرند.این کار سبب می‌شود که کفپوش شما که بخشی از دکوراسیون منزل شماست دیده شود و فضای منزل دلبازتر به نظر برسد. از لحاظ اقتصادی هم در مقایسه با زمانی که همه فرش‌ها به هم چسبیده باشند به صرفه‌تر است و زیبایی فرش بیشتر نمایان خواهد شد.

در مورد چیدمان  یک قاعده کلی وجود دارد، آن هم این است که باید زمانی که روی کاناپه نشسته‌اید پاهای شما فرش را لمس کند. این قاعده با سه نوع چیدمان امکان‌پذیر است:

  • پایههای جلویی مبل روی فرش و پایههای عقب روی کفپوش باشد.
  • تمامی پایهها روی فرش قرار گیرد.
  • مبلمان به طور کامل دور فرش چیده شود و فرش تنها در برگیرنده پایههای میز جلو مبلی باشد. (این چیدمان خیلی توصیه نمی‌شود چون در این حالت فضای شما کوچکتر درک می‌شود)

چیدمان فرش در پذیرایی مستطیل

بهتر است بدانید چیدمان فرش در پذیرایی مستطیل شکل بسیار راحت‌تر از پذیرایی‌های مربعی شکل است. زیرا در پذیرایی مستطیلی به دلیل کشیدگی فضا امکان تفکیک فضاها به کمک فرش و استفاده از میز ناهارخوری در کنار ست مبلمان وجود دارد. به بیانی دیگر در پذیرایی‌های مربعی شکل ما ملزم به خرید یک دست مبل هستیم اما در فضاهای مستطیلی به دلیل کشیدگی طول و عرض، به راحتی می‌توانیم دو دست مبل را جای دهیم.

چیدمان فرش در پذیرایی مربع

درپذیرایی مربع شکل ابتدا باید یک نقطه‌ی کانونی برای چیدمان مشخص کنید و تلویزیون یا شومینه را آن جا قرار دهید. سپس مبلمان را رو به روی آن‌ها بچینید و فرش را بین مبلمان پهن کنید. اگر قصد دارید در این فضا میز ناهارخوری قرار دهید باید از یک فرش جداگانه برای آن استفاده کنید به گونه ای که فرش وسط در وسط میز قرار گیرد.

در پذیرایی‌های مربعی همچنین می‌توانید از چیدمان مرکزگرا و فرش‌هایی با نقوش مركزگرا بهره ببرید. فرش‌های گرد نیز یک پیشنهاد ایده‌آل برای چیدمان‌های مركزگرا هستند که کم‌ترین هدر رفت فضا را دارند. پس اگر دکوراسین‌های خلوت را می‌پسندید این فرش مناسب این نوع پذیرایی و سلیقه‌ی شماست.

چیدمان فرش اتاق خواب

تصور کنید! هنگامی که صبح از خواب بیدار می‌شوید دوست دارید وقتی از تخت پایین می‌آیید پاهایتان روی کفپوش قرار بگیر یا روی یک فرش گرم و نرم؟ بدیهی است که انتخاب همه فرش خواهد بود. برای چیدمان فرش در اتاق خواب بهتر است فرش و تخت وسط قرار گیرد و فرشی انتخاب شود که از دو سمت تخت 40 تا 50 سانتی‌متر فاصله داشته باشد. این نکته به خصوص در اتاق خواب‌ هایی که کفپوش سنگ و یا سرامیک دارند، بیشتر کاربردی است. برای چیدمان فرش در اتاق خواب 3 روش کلی وجود دارد:

  • پهن کردن فرش تنها در زیر تخت خواب
  • پهن کردن فرش در اطراف تخت خواب
  • استفاده از چندین فرش برای جدا کردن بخش‌های مختلف اتاق خواب

چیدمان فرش در فضای غذاخوری

مانند تخت خواب هنگام نشستن پشت میز ناهارخوری هم نیاز به وجود فرش احساس می‌شود. فرش باید از طرفین میز ناهارخوری فاصله حداقل 60 سانتی‌متری داشته باشد تا وقتی صندلی‌ها را بیرون می‌کشید روی فرش قرار گیرند و هنگام داخل بردن آن به لبه فرش گیر نکند.

چیدمان فرش در راهرو

استفاده از فرش در راهروها می‌تواند به کیفیت فضایی منزل شما کمک کند. در راهروهای مربع شکل بهتر است که یک فرش گرد استفاده شود و در راهروهای مستطیل شکل و باریک؛ پیشنهاد ما استفاده از فرش‌های كم‌عرض و باریک یا كناره است.

چیدمان فرش گرد

فرش‌های گرد با هر فضایی هم‌خوانی ندارند و بهتر است در ترکیب با مبلمان با فرم‌های دایره‌ای و یا فضاهای مربعی شکل استفاده شوند. یکی از فضاهای مناسب برای استفاده از فرش گرد، استفاده زیر میز ناهارخوری گرد است. همچنین یک فرش گرد کوچک برای اتاق خواب‌های کوچک و آشپزخانه می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

چیدمان فرش روی پارکت

دو کفپوشی هستند که به دلیل استفاده از چوب در ساختارشان به خودی خود باعث ایجاد گرما در محیط می‌شوند از این رو برای انتقال این حس به فضا بهتر است تمامی سطح را با فرش پر نکنید. توجه داشته باشید برای ایجاد هارمونی رنگی اگر کفپوش رنگ تیره انتخاب کردید دنبال فرش‌هایی به رنگ روشن باشید.

چیدمان فرش روی سرامیک

سنگ و سرامیک دو متریال سرد هستند که این سردی را به دکوراسیون داخلی منزل نیز انتقال می‌دهند از این رو در چیدمان فضاهایی که کفپوش سرامیکی دارند بهتر است از فرش‌های بزرگ برای پوشش حداکثری فضا استفاده کرد تا فضا گرمای کافی را بدست بیاورد و زیباتر جلوه کند.

منبع: Kids’ Room Rugs

دکمه بازگشت به بالا