برترین های کسب و کار مجیکمطالب میجیک

0 تا 100 اموال غیر منقول بررسی کامل

ما در مجموعه حقوقی میرشاه به صورت مختصر و مفید به موضوع اموال غیر منقول پرداخته ایم، برای ادامه مطلب با ما همراه باشید تا 0 تا 100 اموال غیر منقول را شرح دهیم:

ارث زن از اموال غیر منقول | اموال غیر منقول در قانون مدنی

املاک و مستغلات معمولاً به اموال غیر منقول – یک خانه، یک انبار، یک واحد تولیدی یا یک کارخانه اطلاق می شود. درختان یا گیاهان متصل به زمین نیز دارایی واقعی هستند. در صورت وجود املاک، مشمول قوانین قانونی و همچنین مالیات هستند. در این مقاله به بررسی املاک و مستغلات خواهیم پرداخت.

به عبارت دیگر، به طور کلی، اموال غیر منقول اموالی است که امکان انتقال آن از مکانی به مکان دیگر وجود ندارد. معمولاً به زمین یا جایی که می نشیند متصل می شود. اصطلاح اموال غیرمنقول شامل زمین نیز می شود.

در حقوق املاک و مستغلات، املاک دارای حقوق مالکیت خاص مرتبط با مالکیت (کل یا جزئی) آن ملک است. اینها ممکن است شامل حقوق ساختمان ها، حقوق دریافت اجاره، حقوق ارث، حقوق عبور، کشتیرانی یا ماهیگیری باشد. معمولاً شامل مواردی مانند چمن، محصولات زراعی یا چوب ایستاده نمی شود.

در بسیاری از سیستم های حقوق شهروندی در سراسر جهان، این همان “مال” است. در برخی کشورها مانند چین، مالکیت خصوصی زمین مجاز نیست. افراد در چین می توانند برای چند سال در ازای دریافت هزینه، حق زمین را دریافت کنند.

این حقوق ممکن است از راه های قانونی از جمله هدیه یا فروش منتقل شود. آنها همچنین می توانند صاحب خانه، ساختمان یا آپارتمان شوند، اما نه زمینی که در آن قرار دارد. در ایالات متحده، اموال غیر منقول به عنوان املاک نیز شناخته می شود.

تعریف حقوقی املاک و مستغلات

برای تعریف اموال غیرمنقول باید به مواد 12 تا 18 قانون مدنی مراجعه شود. طبق ماده 12 اموال غیرمنقول غیرقابل انتقال است. در واقع باید گفت جابه جایی این اموال باعث خسارت و تخریب می شود. طبق ماده 13 ساختمان و زمین و هر آنچه در داخل و خارج ساختمان است غیرمنقول محسوب می شود.

همچنین باید گفت که تمامی مصالح به کار رفته در این بنا ملکی هستند. طبق ماده 14 قانون مدنی اموالی از قبیل مجسمه، نقاشی، آیینه، ستون و حصار تزئینی و غیره که در بنا یا زمین آن به کار می رفته است نیز غیرمنقول خواهد بود زیرا جابه جایی و انتقال آنها موجب بروز حوادث می شود.

طبق ماده 16 همین قانون کلیه درختان و نهال ها و غیره که در زمین کاشته می شود تا جایی که قطع نشده باشد مال غیر منقول است. همچنین بر اساس ماده 17 قانون مدنی کل کشور، حیوانات و ادوات مورد استفاده در کشاورزی و باغات و اراضی کشاورزی اموال غیرمنقول محسوب می شوند.

البته لازم به ذکر است که تشخیص و تجزیه و تحلیل این موضوع از وظایف مدیر مرتبط با پرونده است، زیرا ممکن است دارای جزئیات خاصی باشد و باعث اختلاف شود.

در ماده 18 باید گفت که حقوقی مانند حق انتفاع، حق انتفاع و مواردی مانند دعوای انفصال و مانند آن مشمول مقررات قوانین اموال غیرمنقول خواهد بود.

 اموال غیرمنقول ذاتی

مالی مانند زمین و معدن که طبیعتاً و بدون دخالت و اقدام انسان قابل انتقال نیست.

اموال غیرمنقول ناشی از عمل و دخالت انسان

ارث زن از اموال غیر منقول | اموال غیر منقول در قانون مدنی

دارایی هایی که در اصل منقول بوده و سپس در اثر اعمال و مداخلات انسانی به زمین یا ساختمان متصل شده اند. به گونه ای که جابجایی، انتقال و جداسازی آنها باعث آسیب می شود.

به عنوان مثال، تیر به طور ذاتی اموال منقول به حساب می آید، اما در صورت استفاده در سازه ساختمان، نمی توان آن را بدون ایجاد خسارت و تخریب حرکت داد. بنابراین تیر یا بلوک مورد استفاده در ساختمان در زمره «اموال غیرمنقول ناشی از اقدام و دخالت انسان» قرار می گیرد.

اموال غیر منقول با ماهیت حقوقی

اموالی که به تشخیص دادگاه ها و توقیف اموال جزء اموال غیرمنقول محسوب می شود، املاک حکمی نامیده می شود. به عنوان مثال پمپ آبی که در یک قطعه زمین کشاورزی قابل استفاده باشد ملک غیرمنقول محسوب می شود.

اموال غیر منقول وابسته

حق انتفاع نسبت به اموال غیر منقول از قبیل حق حیات و حق ارتفاق نسبت به سایر اموال مانند انصراف، حق اقامت و غیره.

نمونه هایی از املاک و مستغلات
زمین
ساختمان (آپارتمان، ویلا، خانه، انبار، مغازه و …)
مال خودم
مصالح و لوله های ساختمانی (در صورت استفاده در ساختمان یا زمین)
مجسمه ها، نقاشی ها و سایر آثار هنری در صورت استفاده در داخل زمین یا ساختمان و حمل و جابجایی آنها موجب آسیب و تخریب آنها می شود.
محصولات و مواد کشاورزی تا زمان برداشت. اگر قسمتی از آنها برداشته یا مرتب شود فقط آن قسمت منقول است و سایر قسمتها غیر منقول محسوب می شود.
درختان، شاخه ها، نهال ها و قلمه ها تا زمانی که ریشه کن یا قطع نشده باشند و به زمین متصل باشند، ساکن محسوب می شوند.
تجهیزات و ادوات آبیاری از قبیل پمپ آب و چاه، تجهیزات و ادوات کشاورزی و حیواناتی که برای کشت و برداشت استفاده می شوند (مانند گاو) و وسایلی که برای کشاورزی در نظر گرفته شده باشند در زمره املاک و مستغلات قرار می گیرند.

شرایط تبدیل اموال غیرمنقول به منقول

همانطور که اشاره کردیم بخش قابل توجهی از املاک موجود مربوط به پرونده های ملکی است. اگر مصالحی مانند آجر و فولاد، نرده، آینه و… به دلیل از بین رفتن ملک مورد نظر بازیابی شود، این اموال تبدیل به عصاره می شود. باید در نظر داشت که تا زمانی که ملک به صورت قانونی از بین نرود، مصالح استفاده شده قادر به تغییر ماهیت خود نخواهد بود.

ارتباط با ما:

برای ارتباط با دفتر وکالت میرشاه و جهت مشاوره میتوانید وارد سایت زیر بشوید و با یکی از شماره های تماس این دفتر وکالت تماس بگیرید.

آدرس سایت: www.mirshah.com

دکمه بازگشت به بالا