کد رهگیری ابزاری برای مقابله با زمین‌خواری؟

تنها در اردیبهشت امسال 544 مورد تجاوز قطعی به اراضی دولتی صورت گرفت. در دهه گذشته موضوع مصادره زمین چالشی همیشگی بین دولت و افراد سودجو بوده است و اکنون کارشناسان و مسئولان معتقدند ثبت قراردادها و دریافت کد رهگیری می تواند موارد مصادره زمین را کاهش دهد.

به گزارش میجیک، در اردیبهشت ماه امسال 643 گزارش تجاوز به اراضی دولتی و 544 مورد به مساحت بیش از یک میلیون و 340 هزار و 654 مترمربع از اراضی دولتی در اردیبهشت ماه امسال گزارش شده است. همچنین در این ماه 44 رأی قطعی به دولت صادر شد که مساحت اجرای این تصمیمات 261 هزار و 745 متر مربع بود.

وزارت راه و شهرسازی به صورت مستمر پیگیر حفاظت از اراضی دولتی به عنوان بخشی از بیت المال است. اما به نظر می رسد برای کاهش موارد سلب مالکیت اراضی باید از ابزارهای دیگری استفاده کرد که از جمله راهکارهای تحقق این هدف می توان به ثبت قراردادها اشاره کرد. زمین خواری و رسیدگی به آن یک چالش مداوم بین سودجویان و دولت بوده است.

از سال 1394 شورای اسلامی طرح افزایش اعتبار اسناد رسمی و پیشنهاد حذف دائمی اسناد عادی و تصویب نامه ها را دنبال کرد که پس از چند بار رفت و برگشت بین مجلسین، این طرح ها نهایی نشده است. و هیئت امنا.

وزارت راه و شهرسازی هم از حدود دو سال پیش سوژه شده است اسناد غیر رسمی را باز کنید علاوه بر رسیدگی به پرونده های زمین خواری، امکان جلوگیری از خرید و فروش واحدهای نهضت ملی مسکن یکی از دلایل حذف اسناد غیررسمی توسط دولت است.

ادامه مطلب

بررسی ها نشان داد که اعتبار دائمی قرارداد شش زیان اقتصادی را در ایران به همراه داشته است: 1- جلوگیری از ساخت و ساز و نوسازی اموال قراردادی بدون بهره مندی از مزایای قانونی، 2- جلوگیری از تقاطع برای ارزیابی صلاحیت در تخصیص یارانه (نقد و ساخت و ساز مسکن.) دولت)، 3- ایجاد انبوه دعاوی در دستگاه قضایی، 4- فراهم آوردن شرایط زمین خواری، 5- عقیم سازی دستگاه های دولتی از نظر مالیات مسکن و زمین، 6- ارائه دلایل فرار مالیاتی. و پولشویی .

دولت سیزدهم روی موضوع تخریب اسناد و مبایعه نامه های منظم کار می کند. بذرپاش – وزیر راه و شهرسازی چند روز پیش به میجیک گفت ثبت قرارداد و ارائه کد رهگیری باید اجباری باشد. خاندوزی – وزیر اقتصاد در نامه ای به دبیر هیأت امنا و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خواستار تصویب «طرح الزام ثبت رسمی معاملات ملکی» شده است. امکان حل زمین خواری یکی از اهداف پیگیری ثبت قرارداد و دریافت کد رهگیری می باشد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا