اقتصادی

وسایل ممنوعه در قطار کدامند؟

هر مسافر هنگام سفر با قطار می تواند کیف یا چمدان داشته باشد اما حمل برخی از وسایل در قطار ممنوع است.

به گزارش میجیک، استفاده از قطار یکی از راه های امن و ارزان برای سفر است و کوپه قطار با توجه به قیمت و کلاس قطار ظرفیت مسافری متفاوتی دارد و هر مسافر می تواند در کوپه بار حمل کند.

همانطور که در شرکت راه آهن گفته شد چمدان چیزی است که مسافر می تواند به ماشین سواری بیاورد که مربوط به سفر و همچنین حمل آسان است و می توان آن را زیر یا روی صندلی یا بالای سر قرار داد. (در ماشینی که جای زیادی برای گذاشتن دارد). آنها دست دارند) و مزاحمتی برای سایر مسافران ایجاد نمی کنند و به کالسکه آسیب نمی رسانند و برای فضای در اختیار مناسب هستند.

اگر اندازه هر بسته یا شی بیش از 75 سانتی متر نباشد، چمدان مسافر ممکن است شامل موارد زیر باشد: صندلی چرخدار بیمار یا معلول، گهواره کوچک، کیف دستی یا چمدان کوچک حاوی وسایل شخصی. پتو، روسری، مانتو، چتر، بسته های کوچک غذا یا میوه و سبزیجات.

چه وسایلی را نمی توان با ماشین سواری حمل کرد؟

اما لازم به ذکر است که هیچ گونه حمل و نقلی در قطار مجاز نیست.

چمدان های غیرمجاز به مواردی اطلاق می شود که مسافران مجاز به حمل آن ها در واگن مسافر نیستند. این اقلام عبارتند از: کالاهای قاچاق و آنچه که طبق مقررات حمل و نقل عمومی ممنوع است. کالاهای تجاری، کالاهای مشمول مقررات پستی، حیوانات (خانگی و وحشی)، مواد بودار یا منزجر کننده، مواد اسیدی، خورنده و سمی، مواد منفجره، محترقه، محترقه و قابل احتراق، مواد بیماری زا (شیمیایی، میکروبی و رادیواکتیو)، گاز لوله، ظروف بزرگ حاوی روغن و فرآورده های شیر، سلاح و مهمات، مقادیر زیادی مانند بسته ها و کارتن های بزرگ.

تشخیص غیرمجاز چمدان در حین حرکت قطار

مسئولان راه آهن در صورت مشاهده بیش از حد مجاز بار مسافر، طبق مقررات عمل خواهند کرد. بنابراین در مورد کالاهای تجاری (مازاد مصرف شخصی و هدایا) اجاره بها با صدور قبض بر اساس هر بسته 10000 ریال در هر 100 کیلومتر دریافت و کاهش می یابد.

در صورتی که کالایی خطرناک باشد و باعث ایجاد مزاحمت برای مسافر یا آسیب رساندن به خودروی سواری شود، اما مجاز به حمل در واگن بار باشد، در ایستگاه اول به واگن بار راه آهن منتقل می شود و کرایه اخذ می شود. ضمناً در صورت نداشتن بار قطار به انبار بار ایستگاه اول ارسال می شود تا پس از صدور قبض و اخذ کرایه با قطار بعدی به محل دریافت و آدرس ارسال شود. .

در عین حال، اگر حمل بار غیرمجاز با واگن بار نیز غیرقانونی باشد، در ایستگاه اول از قطار خارج می شود. در صورت قاچاق، مسافران و کالا به پلیس آگاهی تحویل داده می شود و بهای بلیط سایر مسیرها مسترد نمی شود.

ضمناً در صورت عدم وجود واگن بار در سازمان قطار و به منظور ایجاد مزاحمت برای سایر مسافران، رعایت حد مجاز حجم بار مسافر الزامی است و از دریافت بارهای بزرگ و غیرمجاز جلوگیری می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا