مطالب عمومی

نفوذ و مقبولیت حکم داور از قاضی بیشتر است

میجیک/ کرمان رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: تاثیر و مقبولیت تصمیم قاضی بیشتر از قاضی است.

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی ظهر امروز 29 تیرماه در همایش منطقه ای نقش داوری حرفه ای در نظام قضایی و حقوق کشور که در کرمان برگزار شد، گفت: واگذاری کار و امور به مردم است. یکی از سیاست های قطعی جمهوری اسلامی است.

وی ادامه داد: شاید محاکم نتوانند خدمات را به مردم واگذار کنند اما با برنامه ریزی خوب و دقیق در دو دهه گذشته اکنون شاهد آثار و برکات آن به شکل امروزی هستیم. موضوع مجازات که مهمترین رسالت قوه قضائیه یعنی قضائی است با حکم هیئت حل اختلاف و داوری به مردم محول شده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به راه اندازی دادگاه صلح گفت: داوری یعنی فرآیند شخصی و فرهنگ داوری ترویج می شود.

وی در تشریح مزایای داوری گفت: رای صادره از سوی داور از نفوذ و پذیرش دادگاه در جامعه بیشتر است.

به گزارش میجیک، حجت الاسلام والمسلمین حسن علیدادی سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان نیز در این همایش اظهار کرد: علم، خرد، عقل و انگیزه از ویژگی های حرفه ای است. داور، به طوری که داوری، حکمیت عادلانه و بالذات است و باید بین طرفین رضایت وجود داشته باشد.

وی گفت: داوران باید نگاه دلسوزانه داشته باشند.

همچنین محسن مقدس نماینده داوری و میانجی گری مرکز حل اختلاف کشوری در این همایش به تشریح وضعیت داوری پرداخت و گفت: 2000 داور حرفه ای جذب شده اند.

وی حرکت به سمت داوری ویژه را یکی از رویکردهای دادگاه دانست و بیان کرد: داوری ویژه مشکلات حقوقی و قضایی مردم را حل می کند.

به گفته معاون داوری و میانجی گری مرکز حل اختلاف کشور، اساسنامه کانون داوری حرفه ای کرمان به زودی تصویب می شود.

وی بیان کرد: اصلاح قانون داوری در دستور کار است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا