اقتصادی

نروژ به قیمت گاز اروپا شوک داد

کاهش شدید صادرات گاز نروژ به اروپا، قیمت گاز در این منطقه را به بالاترین حد در سال 2024 رسانده است.

به گزارش میجیک، پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین که چندین دهه روابط انرژی بین مسکو و اروپا را متشنج کرده است، نروژ در سال 2022 از روسیه به عنوان بزرگترین تامین کننده گاز در اروپا پیشی خواهد گرفت و در نتیجه این منطقه گاز را تجربه خواهد کرد. وقفه های عرضه از نروژ حساس می شود.

قیمت گاز هلند، معیار اروپا، روز دوشنبه بیش از 13 درصد افزایش یافت که بزرگترین افزایش از سال 2024 است. مشخص نیست که قطعی غیرمنتظره در پالایشگاه گاز نیهامنا نروژ تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. همزمان، جریان گاز نروژی به ترمینال ایزینگتون انگلیس، که نقطه ورود یک سوم گاز مورد نیاز انگلیس است، به صفر رسید.

حتی پس از بحران انرژی، بازار نسبت به مشکلات عرضه بسیار حساس شد و در صورت انحراف از برنامه نگهداری فصلی برنامه ریزی شده، قیمت ها به سرعت واکنش نشان می دادند. جاسپر یوهانسون، مدیر عامل شرکت تجاری دانمارکی “Incomadities AS” در مصاحبه ای گفت: ما اروپایی ها برای تامین انرژی به سایر نقاط جهان وابسته هستیم و این وضعیت آسیب پذیری است.

آلفرد اسکار هنسن، معاون عملیات سیستم در گاسکو گفت: Equinor در حال بررسی منشا این مشکل است. مشکل ممکن است مربوط به بخش خط لوله در میدان گاز طبیعی اسلیپنر در دریای شمال باشد که ایزینگتون و نیهمنا را به هم متصل می کند. مدت زمان تعمیر مشخص نیست.

قیمت معامله گاز هلند برای تحویل در ماه آینده 9.50 درصد افزایش یافت و در ساعت 13:17 به وقت آمستردام به 37.48 یورو در هر مگاوات رسید. قیمت قراردادهای بریتانیا 15 درصد افزایش یافت که بزرگترین افزایش از اکتبر بود.

یکی دیگر از عوامل حمایت کننده از افزایش قیمت گاز، کاهش واردات گاز طبیعی مایع (LNG) به اروپا در هفته های اخیر است زیرا گرمای شدید در آسیا منجر به افزایش تقاضا و رقابت برای عرضه گاز در این منطقه شده است.

به گزارش بلومبرگ، در بازار برق، قیمت برق آلمان برای روز بعد از بالاترین قیمت‌های مشاهده شده از نوامبر عقب‌نشینی کرد و به 107.23 یورو در هر مگاوات ساعت بسته شد. قرارداد جولای نیز افزایش یافت و به بالاترین قیمت ماه بعد از ژانویه رسید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا