اقتصادیبرترین های کسب و کار مجیکمطالب عمومی

موارد استفاده از شماره شبا ملی چیست؟

موارد استفاده از شماره شبا ملی چیست؟

خیلی از شماها بدون اینکه بدانید شماره شبا چیست بارها در سیستم بانکی و مبادلات بانکی خود از این شماره استفاده کرده اید. دانشگاه کسب و کار قصد دارد این شماره حساب را که درمبادلات بین المللی هم استفاده می شود، به شما معرفی کرده و آموزش دریافت شماره شبای بانک ملی را توضیح دهد. پس به شما پیشنهاد می کنیم مطالعه ی این مقاله جامع را از دست ندهید!

امروزه بسیاری از صاحبان مشاغل برای مبادلات و حواله های بانکی خود از شماره شبا استفاده می کنند. بسیاری از شما هم از این شماره استفاده کردید ولی احتمالا اطلاعات دقیقی در مورد ساختار و کاربرد آن ندارید. در ادامه، ساختار این شماره که برای هر حساب بانکی در جهان یکتا است را به طور کامل برایتان توضیح می دهیم.

مقالات پیشنهادی: اگر به نتورک مارکتینگ علاقه مند هستید توصیه می کنیم مقاله را حتما مطالعه کنید.

شماره شبا چیست؟

شبا مخفف شماره حساب بانکی ایرانیان است و هر شماره حساب یک شماره شبای منحصر به فرد دارد. در واقع شماره شبای هر فرد در جهان یکتاست و وقتی در هر جایی این شماره را اعلام کنید، دقیقاً مشخص می شود این شماره متعلق به کدام کشور بوده و چه کسی صاحب حساب است. بانک مرکزی جمهوری اسلامی، مطابق استاندارد ISO-13616، شماره شبا را تعریف کرده و این شماره مبادلات بین بانکی و بین المللی بانک های کشور را تسهیل می کند.

شماره شبا برای فرآیندهای انتقال الکترونیک طراحی شده؛ اما در اسناد کاغذی و مالی هم استفاده می شود. این شماره حساب منحصر به فرد، بیشتر برای انتقال وجه ساتنا و پایا استفاده می شود. به زودی قرار است همه مبادلات بانکی با این شماره انجام شود. پس با فراگیر شدن استفاده از این شماره برای مبادلات بانکی لازم است شماره شبای هر حساب بانکی خود را به یاد داشته باشید. اگر در بانک ملی حساب دارید، در ادامه روش های دریافت شماره شبای بانک ملی را به شما آموزش می دهیم.

مقالات پیشنهادی: در مقاله های پولساز زیادی معرفی کرده ایم که می توانید مطالعه کنید.

مزایای استفاده از شماره شبا

وقتی از شماره شبا برای انتقال استفاده می کنید، از مزایای زیر بهره مند می شوید:

1- از این نوع شماره حساب فقط برای دریافت پول استفاده می شود و نمی توان با این شماره از حساب کسی پول برداشت کرد. پس شماره شبا امنیت بالایی برای دریافت وجه ارائه می دهد.

2- با شماره شبا می توانید تا سقف 50 میلیون به حساب کسی پول واریز کنید؛ که این مبلغ از سقف مبلغ کارت به کارت بسیار بیشتر است.

3- اگر شماره شبا اشتباه وارد شود، چون امکان شباهت دو شماره شبا بسیار کم است، انتقال وجه به شماره حساب اشتباه انجام نمی شود.

4- شماره شبا حاوی اطلاعاتی نظیر کد شعبه، نام ، شماره حساب و نوع حساب است، از این رو لازم نیست این اطلاعات دوباره در اسناد بانکی ذکر شود.

مقالات پیشنهادی: در مقاله ایده های بیزینسی جالبی معرفی کرده ایم.

نگاهی به تاریخچه ای که در پشت شماره شبا وجود دارد

قبل از زمان IBAN و یا استاندارد شماره حساب های بین المللی، برای شناسایی کردن حساب های بانکی از استاندارهای مختلف و گوناگون ملی استفاده می کردند. گوناگونی این استانداردها سبب شده بود که کاربران زیادی در این باره گمراه و سرگردان شوند. البته که این موضوع پیامد خوبی را به همراه نداشت! چرا که گیج کننده بودن این موضوع سبب می شد، کاربران زیادی اطلاعات مسیر تراکنش خود را در پرداخت های مختلف از دست بدهند. نبود کنترل صحت ساختار و یا همان ارقام چک در این استانداردهای مختلف نیز یکی دیگر از این مشکلات اساسی بود. همین موضوع سبب می شد که درصد احتمال خطا در عملیات انتقال وجه به شدت افزایش یابد.

مروری بر تولد شماره شبا در سال 1997 توسط سازمان بین المللی استاندارد

سال 1997 سالی بود که سازمان بین المللی استاندارد و یا به اختصار ISO تصمیم گرفت برای حل این گونه مشکلات چاره ای بی اندیشد. ISO 13616 نام استانداری بود که سازمان بین المللی استاندارد آن را به عنوان راه حل منتشر کرد. این استاندارد شماره حساب های بین المللی را معرفی کرد. IBAN نامی بود که این استاندارد بر روی شماره حساب های بین المللی قرار داد. از International Bank Account Number و یا همان IBAN ها می توان برای انجام همه مبادلات بین المللی استفاده کرد.

سال 2003 و 2007 سالی بود که سازمان بین المللی استاندارد موفق شد این استاندارد را به نحو مطلوبی ارتقا ببخشد. ISO 13616 در سال 2007 توسط ISO به دو بخش اصلی تقسیم شد. بخش دوم که با نام ISO 13616-2 شناخته می شود متوجه بهبودهای زیادی شد و قادر بود که جلوی اکثر مشکلات معمول را بگیرد. از این نظر در حال حاضر این استاندارد را به عنوان استانداردی پذیرفته شده که می توان از آن در انجام مبادلات بین المللی استفاده کرد می شناسند. بعدها نام رسمی این بخش دوم به SWIFT و یا سویفت تغییر کرد.

سال 1385 و در یازدهم دی ماه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی نیز قانونی مهم را تصویب کرد. تصمیم بر آن گرفته شد که از این پس انجام هرگونه حواله های ارزی باید با استفاده از شماره شبا صورت بگیرد. علاوه بر این موضوع از شماره شبا می توان در داخل کشور نیز جهت انجام مبادلات بین بانکی استفاده کرد.

مقالات پیشنهادی: برای راه اندازی بیزینس شخصیِ توصیه می کنیم مقاله را مطالعه کنید.

ساختار شماره شبا

شماره شبای بانکی از 26 شناسه تشکیل شده و هر قسمت آن، اطلاعات خاصی را بیان می کند. این شماره حساب سه قسمت اصلی دارد. قسمت اول آن که از دو شناسه تشکیل شده، شناسه کشور و قسمت دوم یعنی دو شناسه بعدی، درستی ساختار این شماره حساب را کنترل می کند. بخش بعدی که شامل 22 شناسه پایانی است، اطلاعات مربوط به شماره حساب بانکی است.

قسمت آخر شماره شبا، اطلاعات دیگری در مورد شماره حساب بانکی نیز در اختیار شما قرار می دهد. از این 22 شناسه، از چپ به راست، سه رقم اول کد شعبه بانکی است که شماره شبا را صادر کرده است، رقم چهارم نوع حساب را نشان می دهد که اگر «0» باشد، حساب سپرده بانکی و اگر «1» باشد، حساب تسهیلات بانکی است. 18 شناسه آخر نیز  شماره حساب را نشان می دهد که اگر شماره حساب یک بانک 18 رقم نباشد، در سمت چپ شماره حساب صفر می گذارند تا 18 شناسه آخر پر شود.

برای اینکه ساختار شماره شبا را به درستی متوجه شوید، در شکل زیر شماره شبای بانک ملی را به صورت نمونه میبینید.

روش های دریافت شماره شبای بانک ملی

اگر در بانک ملی حساب دارید و به شماره شبای خود نیاز دارید، به روش های مختلفی می توانید آن را دریافت کنید. اخیراً بانک ملی شماره شبا را روی کارت های جدید درج می کند و شما به راحتی می توانید به شماره شبای خود دسترسی داشته باشید. یکی از روش های دریافت شماره شبای بانک ملی این است که به شعب بانک ملی مراجعه کنید و شناسه شبای حساب خود را دریافت کنید.

همچنین شما می توانید به یکی از خودپردازهای بانک ملی مراجعه کرده و پس از وارد کردن رمز کارت خود گزینه شماره شبا را انتخاب کنید و سپس آن را روی یک رسید چاپ کنید. احتمالاً خیلی از شماها به دلیل شلوغی بانک ها، ترجیح می دهید از روش های دیگری که غیرحضوری هستند استفاده کنید.

در روش های غیرحضوری لازم است شماره حساب خود را داشته باشید. در کارت های جدید شماره حساب روی کارت درج شده است. علاوه بر این، اگر شماره حساب روی کارتتان درج نشده، می توانید به یکی از خودپردازهای بانک ملی مراجعه کرده و با گرفتن موجودی، شماره حساب خود را روی رسید موجودی مشاهده کنید. در ادامه این روش های غیرحضوری را به شما معرفی می کنیم.

مقالات پیشنهادی: مقاله می تواند دید خوبی به شما درباره شغل های ساده و پولساز بدهد.

دریافت شناسه شبا با استفاده از تلفن بانک

شما می توانید برای دریافت شماره شبای بانک ملی خود با تلفن گویای بانک ملی به شماره 09622 تماس بگیرید و شماره 5 را برنید، وارد قسمت شماره شبا شده و شماره حسابتان را وارد کنید. پس از وارد کردن شماره حساب، شناسه شبا برای شما خوانده می شود. در صورت لزوم با شماره گیری عدد 2 شناسه شبا مجدداً برای شما خوانده می شود.

دریافت شناسه شبا با استفاده از پیامک

از طریق پیامک به شماره 20008018 می توانید شماره شبای بانک ملی خود را دریافت کنید. الگوی پیامک ارسالی برای حساب های سپرده به صورت «شماره حساب + فاصله + عدد صفر» و برای حساب های تسهیلات به صورت «شماره حساب + فاصله + عدد صفر» است. پس از ارسال پیامک به شماره فوق، شناسه شبا برای شما پیامک می شود.

دریافت شناسه شبا با استفاده از سایت بانک ملی

با استفاده از سایت بانک ملی نیز می توانید به شماره شبای بانک ملی خود دسترسی داشته باشید. پس به آدرس bmi.ir مراجعه کرده و از قسمت خدمات بانکی، دریافت شناسه شبا را انتخاب کنید. در صفحه ای که برایتان باز شده، نوع حساب خود را انتخاب و شماره حسابتان را وارد کنید. سپس روی دکمه دریافت شناسه شبا کلیک کرده و شناسه شبای خود را مشاهده کنید.

علاوه براین در همین صفحه با وارد کردن شناسه شبای خود می توانید شماره حساب خود را مشاهده کنید.

البته اگر به شماره حساب خود دسترسی ندارید، در سایر سایت های اینترنتی امکاناتی در نظر گرفته اند که با استفاده از شماره کارت می توانید به شماره شبای بانک ملی و همچنین به شماره حساب خود دسترسی داشته باشید. علاوه بر بانک ملی برای سایر بانک ها نیز می توانید از امکانات این سایت ها استفاده کنید.

مقالات پیشنهادی: در رابطه با دریافت مقالات ،  و  را مطالعه کنید.

در چه زمان هایی می توان با استفاده از شماره شبا عملیات انتقال وجه انجام داد؟

در سیستم بانکی کشور ما ایران، عملیات انتقال وجه از طریق شماره شبا به وسیله دو سامانه صورت می گیرد. سامانه های سانتا و یا پایا نام این دو سامانه می باشد. برای هر کدام از این سامانه های مختلف ساعت تسویه خاصی در نظر گرفته شده است. در قسمت های بعدی این زمان های تسویه را به صورت مفصل بررسی خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

نگاهی به ساعت تسویه برای عملیات انتقال وجه به وسیله سامانه پایا

از طریق سامانه پایا شما می توانید در ساعت های مشخصی در طول شبانه روز به عملیات انتقال وجه از طریق شماره شبا بپردازید. این ساعات مشخص عبارت اند از:

 • 18 تا 20 غروب
 • 14 تا 15:30 ظهر
 • 10 تا 11:30 صبح
 • 4 تا 6 بامداد

طبق ساعت های مشخصی که در لیست بالا مشاهده کردید عملیات انتقال وجه از طریق این سامانه امکان دارد که نزدیک به 12 ساعت نیز به طول بی انجامد. توجه به این نکته الزامی است که شما تنها در روزهای کاری می توانید از طریق این سامانه عملیات انتقال وجه را انجام دهید. در بازه های ساعتی ای که در لیست بالا مشاهده می کنیم انتقال وجه به صورت چهار مرتبه در روزهای کاری توسط سامانه پایا انجام می گیرد. در روزهای غیرکاری نیز این عملیات تنها یک بار و آن هم در بازه 14 تا 15:30 ظهر صورت می پذیرد.

نگاهی به ساعت تسویه برای عملیات انتقال وجه به وسیله سامانه ساتنا

مشتریان برای انجام عملیات انتقال وجه از سامانه ساتنا باید دارای یکی از انواع حساب مدت دار، و یا جاری در بانک ها باشند. در این صورت می توانند مبلغی بیش از 50 میلیون را از طریق این سامانه به شماره حساب خود و یا هر فرد دیگری در هر بانکی از طریق شماره شبا واریز کنند. زمانی که لازم است برای انجام شدن عملیات انتقال وجه صبر کنید بستگی به بانکی که به آن پول واریز می کنید دارد.

این زمان از حدود دو ثانیه تا بیست دقیقه متغیر است. از طریق سامانه ساتنا می توانید عملیات تسویه مبادلات بانکی را بدون صرف هیچ زمانی و به صورت آنی، برگشت پذیر، نهایی و قطعی انجام دهید. تنها شرط انجام این عملیات این است که حسابی که می خواهید با آن تسویه بانک را انجام دهید مانده کافی جهت انجام این عملیات را داشته باشد. اگر در حساب مورد نظر مانده کافی موجود نباشد مبادلات شما تا زمانی که کافی در حساب باشد و تا انتهای روز درون صف انتظار قرار می گیرد. اگر تا انتهای روز نقدینگی کافی برای حساب تامین نشود تمامی درخواست های شما از سمت سامانه ساتنا ابطال شده و برگشت می خورد.

برای انتقال وجه از طریق شماره شبا چه سقفی در نظر گرفته شده است؟

همانند ساعت تسویه سقفی که برای عملیات انتقال وجه نیز برای دو سامانه سانتا و پایا در نظر گرفته شده است با یکدیگر متفاوت می باشد. در ادامه جزئیات مربوط به این سقف در نظر گرفته شده را بیشتر بررسی می کنیم.

نگاهی به سقف انتقال وجه در سامانه پایا

برای انتقال مبالغ پایین تر از طریق سامانه پایا تکرر بیشتری استفاده خواهد شد. سه راه جهت ثبت حواله از طریق این سامانه وجود دارد:

 • شعبه بانک: با استفاده از این روش می توانید بیش از 50 میلیون تومان را از طریق سامانه پایا انتقال دهید.
 • اینترنت بانک: سقف مبلغی که می توانید با استفاده کردن از این روش منتقل کنید 15 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. در صورت تکرر استفاده از این روش در مجموع نباید بیش از 60 میلیون تومان را انتقال دهید.
 • موبایل بانک: از طریق استفاده کردن از این روش نیز می توانید حواله ثبت کنید. 15 میلیون تومان سقف انتقال وجه با استفاده از این روش در نظر گرفته شده است.

نگاهی به سقف انتقال وجه در سامانه ساتنا

جهت انجام عملیات انتقال وجه از طریق سامانه ساتنا دو راه پیش روی شما وجود دارد:

 • شعبه بانک: شما با استفاده از این روش محدودیتی برای مبلغی که می خواهید انتقال دهید ندارید.
 • اینترنت بانک: با استفاده کردن از این روش حداکثر مبلغی که می توانید از طریق این سامانه و با استفاده کردن از رمز ثابت انتقال دهید 50 میلیون تومان است. از طریق دستگاه توکن نیز می توانید تا سقف 200 میلیون تومان را با سامانه ساتنا منتقل کنید.

ما در ساختار شماره شبا و نحوه دریافت آن را برای شما شرح دادیم؛ همچنین در این مقاله روش های مختلف دریافت شماره شبای بانک ملی به شما معرفی شد تا به راحتی بتوانید در مواقع ضروری بدون مراجعه به بانک، به شناسه شبای خود دسترسی داشته باشید. برای دریافت غیرحضوری شماره شبای بانک ملی باید شماره حساب خود را داشته باشید. البته این شماره روی کارت های جدید درج شده است. شناسه شبا امنیت بالایی دارد و با این شماره حساب امکان برداشت غیرمجاز از حساب شما وجود ندارد. به زودی قرار است در همه مبادلات بانکی از شماره شبا استفاده شود.

آیا شما تا به حال برای نقل و انتقال پول از شماره شبا استفاده کرده اید؟ به نظر شما اگر در همه مبادلات بانکی از شناسه استفاده کنیم، این کار امنیت لازم را تامین می کند یا باید راه حل های بهتری به کار بگیریم؟ نظرات خود را با در میان بگذارید.

بزرگ ترین بانک ایران، بی شک بانک ملی ایران است.

بانک ملی قبل از اینکه بانک های نظامی ایران با بانک سپه ادغام شوند بزرگ ترین بانک اسلامی و آسیای میانه بود.

بانک ملی بیش از 3000 شعبه در سر تا سر ایران دارد که حتی خدمات آن به خارج از ایران نیز ارائه می شود و در خارج از کشور نیز شعبه های مختلفی دارد.

در صورتی که شما یکی از مشتریان بانک ملی ایران باشید با مفهوم شماره شبا بانک ملی آشنایی کافی دارید ولی با این فرض که نمی دانید شماره شبا چیست به طور خلاصه می خواهیم با آن آشنا شویم.

نحوه دریافت شماره شبا بانک ملی ایران

شماره شبا عددی 24 رقمی است که بر اساس شماره حساب به دست می آید.

به این صورت که که این عدد ترکیبی از کد بانک و نوع حساب و شماره حساب شماست.

اصطلاحا این عدد با عنوان شناخته می شود و در زبان انگلیسی به آن IBAN گفته می شود.

شناسه بانکی یا معرف بانک ملی عدد 017 است و از طرفی شماره حساب نیست دارای 13 رقم است که به خودی خود تعیین کننده نوع حساب نیز هست.

شما به راحتی می توانید با یک ترکیب عددی ساده این دو مقدار و قرار دادن تعداد صفر شماره 24 رقمی شبا ملی خود را ایجاد کنید.

در قسمت بالای همین صفحه برای شما یک شماره شبا ملی برای شما عزیزان قرار داده ایم که بدون نیاز به حساب کتاب بتوانید شماره حساب مورد نظر خود را به شبای ملی تبدیل کنید.

دریافت شماره شبا ملی با شماره کارت

بی شک پر کاربرد ترین عددی که همه ما به خاطر می سپاریم و با آن سر کار دارین شماره کارت ماست. اما با توجه به تغییرات اخیر بانک مرکزی هر نقل انتقال با شماره کارت دارای کارمزد و محدودیت های ریالی است.

پس انتقال پول از طریق شماره شبا بهترین گزینه است، زیرا نه کارمزدی به آن تعلق می گیرد و نه با محدودیت های زیادی رو به روست.

پس مهم ترین نیاز ما این است که بتوانیم شماره کارت ملی خود را به شماره شبا تبدیل کنیم.

شبکه استعلام پس از بررسی های فراوان و بررسی روش های مختلف موفق به راه اندازی سیستم شماره کارت بانک ملی به شبا شد

برای دریافت شماره شبا ملی خودتون از طریق شماره کارت می تونین از فرم بالای همین صفحه استفاده کنید و از قسمت کارت به شبا، شبا خودتون رو به دست بیارین

ساختار شماره شبا چگونه است؟

شماره شبا دارای 24 رقم است. این ارقام پس از کد IR که مربوط به ایران است در کنار یکدیگر قرار خواهند گرفت. هر کدام از این اعداد بیانگر اطلاعات خاصی از حساب بانکی هستند. این اطلاعات به ترتیب شامل موارد زیر خواهد بود:

1.ارقام کنترل صحت ساختار که دو رقم بوده و پس از کد کشور قرار می گیرد

2.ارقام شناسه بانک که سه رقم هستند.

3.ارقامی که نشان دهنده نوع حساب بوده و یک رقم است.

18 رقم باقیمانده از شماره حساب گرفته می شود. از آنجا که ساختار شماره حساب در هر بانکی متفاوت است. ممکن است این 18 رقم به طور کامل پر نشود. به دلیل حفظ استاندارد و ساختار شبا، با توجه به تعداد ارقام شماره حساب، قبل از آن صفر درنظر می گیرند تا یکپارچگی شماره شبا حفظ شود.

انتقال وجه با سیستم شبا چه مزیتی دارد؟

یکی از مهمترین ویژگی ها شماره شبا این است که از طریق آن صرفا دریافت وجه انجام می شود. بنابراین امکان برداشت غیر مجاز وجه از حساب بانکی در آن وجود ندارد. به همین دلیل میتواند گزینه ایی عالی و ایمن برای انتقال وجه از طریق کارت به کارت باشد.

خطای واریز اشتباه وجه به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت. شاید تعداد ارقام این شماره زیاد باشد، اما احتمال وجود حساب مشابه با همین شماره دور از انتظار است. بنابراین اگر اشتباهی در وارد کردن ارقم رخ دهد، پیغام خطا بلافاصله به مشتری و متصدی بانک ارسال خواهد شد. در نتیجه وجه به طور اشتباه واریز نخواهد شد.

اگر از سیستم شبا برای انجام امور بانکی استفاده کنید، دیگر لازم نیست، سایر اطلاعات مانند نوع حساب، نام، کد شعبه و …. را وارد نمایید. تمامی این اطلاعات در شماره شبا وجود دارد. با استفاده از این سیستم میتوانید بیشتر از سقف کارت به کارت، واریزی داشته باشید.

انتقال وجه با شبا چگونه انجام می شود؟

انتقال وجه با شبا از طریق پایا و ساتنا انجام میشود. سقف انتقال وجه در هر کدام از آنها با یکدیگر متفاوت است. منظور از پایا، سامانه اتاق پایاپای الکترونیکی  و منظور از ساتنا سامانه تصفیه ناخالص آنی است. سقف تراکنش های شبا به شرح زیر است:

 • انتقال وجه با سیستم پایا تا سقف 15 میلیون تومان خواهد بود.
 • انتقال وجه با سیستم ساتنا تا سقف 50 میلیون تومان است.

تفاوت پایا با ساتنا

سامانه پایا و ساتنا هر دو برای انتقال وجه بین بانک های کشور طراحی شده اند. هر دو امنیت  و سرعت بالایی دارند. از سامانه پایا معمولا برای پرداخت های خرد استفاده می شود  و در مقابل  ساتنا برای پرداخت کلان مورد توجه قرار می گیرد.

دریافت شماره شبا بانک ملی از طریق پیامک

برای دریافت شماره شبا بانک ملی از طریق پیامک تنها کافی است چند گام ساده بردارید:

در مرحله اول نوع حساب خود را مشخص کنید. حساب شما یا سپرده است یا تسهیلات. برای دریافت شماره شبای هر یک از حساب ها، دستورالعمل یکسانی وجود دارد، تفاوت آنها تنها به کد ارسالی باز میگردد.

برای حساب سپرده الگوی زیر را رعایت کنید:

شماره حساب سیبا + فاصله + عدد صفر. مثال: «0 0302456201006»

برای حساب تسهیلات الگوی زیر باید رعایت شود:

شماره حساب سیبا + فاصله + عدد یک. مثال: «1 0302436203006»

حالا کافی است کد مورد نظر به شماره 20008018 ارسال نمایید تا شماره شبا برای شما ارسال شود. دریافت شماره شبا بانک ملی به همین سرعت و سادگی انجام خواهد شد.

دریافت شماره شبا بانک ملی از طریق تلفن گویا

از طریق تلفن گویا نیز میتوانید اقدام به گرفتن شماره شبا بانک ملی نمایید. برای این منظور کافی است با شماره 09622 تماس بگیرد. البته بهتر است قبل از تماس شماره حساب را در کنار خود داشته باشید. پس از شماره گیری به شما اعلام می شود که وارد سیستم تلفن بانک و پرداخت قبوض بانک ملی شده اید. پس از آن به ترتیب شماره خدمات به شما اعلام خواهد شد. برای دریافت شماره شبا، کافی است عدد پنج را شماره گیری نمایید. سپس از شما درخواست می شود تا شماره حساب را وارد کنید. به این ترتیب شماره شبا در اختیار شما قرار خواهد گرفت .

بانک ملی ایران: تاریخچه و موفقیت هایش

بانک ملی ایران با تاریخچه ی طولانی و پرفراز و نشیبی که از سال 1320 آغاز شده، اکنون به عنوان یکی از بزرگترین بانک های کشورمان شناخته می شود. این بانک با بهره مندی از فناوری های جدید و رویکردهای نوین مدیریتی، در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گرفته است. بانک ملی با ارائه ی خدمات متنوع، از جمله وام های تولیدی، اعتبارات بین المللی و خدمات بانکی اینترنتی، توانسته است به عنوان یکی از پرطرفدارترین بانک های کشور شناخته شود.

اما با وجود تمام این پیشرفت ها و توانمندی ها، بانک ملی نیز با چالش ها و مشکلاتی روبروست که نیازمند راه حل هایی قابل اجرا است. از جمله مشکلاتی که این بانک با آن روبروست، می توان به بحران اقتصادی کشور، افزایش نرخ بیکاری، کاهش رشد اقتصادی، رکود در بازار سرمایه و کاهش ارزش واقعی پول ملی اشاره کرد. این مشکلات باعث شده است که بانک ملی نیز با تحدیدات و چالش هایی مواجه شود که نیازمند تلاش های بیشتری برای حل آن ها است.

بانک ملی با پشتیبانی از طرح تحول بنیادی، بهبود شاخص های اقتصادی کشور و همچنین کمک های مالی به کسانی که در شرایط سخت قرار دارند، به شکل قابل توجهی در جهت حل این مشکلات تلاش کرده است. اما همچنان نیازمند تلاش های بیشتری است تا بتواند بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهد و در مسیر توسعه و پیشرفت کشور قدم بردارد.

بررسی عملکرد بانک ملی ایران در دهه های گذشته

بانک ملی ایران به عنوان بانک دولتی و بزرگترین بانک کشور، در دهه های گذشته همواره مورد توجه و بررسی قرار گرفته است. این بانک با داشتن شعب و دفاتر در سراسر ایران، نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با وجود اینکه بانک ملی در سال های اخیر با استفاده از فناوری های نوین و بهبود خدمات بانکی خود، توانسته است سهم بازار خود را حفظ کند، اما هنوز مشکلاتی مانند بدهی های بالا و نواقص در سیستم مدیریتی با آن همراه است.

یکی از مشکلات بانک ملی، بدهی های بالایی است که در سال های اخیر به وجود آمده است. این بدهی ها به دلیل اعطای تسهیلات بانکی بدون تضمین های کافی به بخش های مختلف اقتصادی کشور، به وجود آمده است. علاوه بر این، سیستم مدیریتی بانک ملی نیز هنوز دارای نواقصی است که نیازمند تلاش های بیشتری برای بهبود آن است.

با این حال، بانک ملی با انجام برخی اصلاحات و بهره گیری از فناوری های نوین، توانسته است خدمات خود را بهبود بخشیده و با رقابت با بانک های خصوصی، سهم بازار خود را حفظ کند. بانک ملی از ابزارهای مختلفی مانند کارت های بانکی، اینترنت بانکی و خدمات موبایلی استفاده می کند تا به مشتریان خود خدمات بهتری ارائه دهد.

بانک ملی با داشتن شعب و دفاتری در سراسر ایران، به عنوان بانکی که پایبند به اصول بانکداری است، به اقتصاد کشور کمک می کند و نقش مهمی را در توسعه و پیشرفت اقتصادی ایران دارد. با این حال، برای بهبود عملکرد بانک ملی، نیازمند تلاش های بیشتری برای حل مشکلات و اصلاح سیستم مدیریتی آن هستیم.

نقش بانک ملی ایران در توسعه اقتصادی کشور

بانک ملی ایران با بیش از 90 سال سابقه فعالیت در حوزه بانکداری، از طریق مدیریت کارآمد و ایجاد روابط حسنه با مشتریان، توانسته است به عنوان یکی از بانک های موفق و معتبر در منطقه خاورمیانه شناخته شود. این بانک در زمینه ارائه خدمات بانکی، تلاش برای بالابردن سطح رضایتمندی مشتریان خود داشته و برای این منظور از تکنولوژی های پیشرفته استفاده می کند.

بانک ملی ایران با ارائه خدمات بانکی خود به صنایع مختلف از جمله صنایع کشاورزی، صنایع تولیدی و خدماتی، تلاش برای توسعه اقتصاد کشور داشته و به عنوان یکی از پشتیبانان اصلی توسعه اقتصادی کشور، نقش مهمی را در ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی بازی کرده است.

بانک ملی ایران با ارائه خدمات بین المللی، برای توسعه تجارت و صادرات ایران به دیگر کشورها نقش بسیار مهمی دارد. این بانک با داشتن روابط حسنه با بانک های بین المللی و ارائه خدمات حرفه ای به مشتریان خود، توانسته است به عنوان یکی از بانک های پشتیبان صادرات کشور، شناخته شود.

در کنار تلاش برای بهبود عملکرد و ارائه خدمات با کیفیت، بانک ملی ایران از طریق ارتقای فرهنگ سازمانی و ایجاد انگیزه در کارکنان، توانسته است به عنوان یکی از بهترین محیط های کاری در حوزه بانکداری شناخته شود.

با توجه به تلاش های بانک ملی ایران در حوزه توسعه اقتصادی و ارائه خدمات با کیفیت، این بانک به عنوان یکی از بانک های برتر در منطقه خاورمیانه شناخته شده است و ادامه تلاش برای بهبود عملکرد و ارائه خدمات با کیفیت، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

بررسی رقابت بانک ملی ایران با بانک های خصوصی

بانک ملی ایران با بیش از 90 سال سابقه فعالیت در حوزه بانکداری، علاوه بر اینکه بزرگترین بانک کشور است، به عنوان یکی از اعضای عضو انجمن بانکهای مرکزی و دولتی در جهان شناخته می شود. این بانک با داشتن شبکه ی پراکنده ای از شعب در سراسر کشور، به عنوان یکی از پایه های اقتصادی ایران و نماینده ی قدرتمند دولت، در حوزه ی بانکداری و امور مالی فعالیت می کند.

اما با وجود اینکه بانک ملی ایران دارای شعب بسیار زیادی در سراسر کشور است، اما در برخی زمینه ها مانند ارائه ی خدمات مدرن و نوآورانه، نسبت به بانک های خصوصی کمتر فعالیت می کند. بانک های خصوصی با بهره گیری از فناوری های نوین و روش های پیشرفته ی بانکداری، توانسته اند به مشتریان بیشتری خدمات متنوع و با کیفیت تری ارائه دهند. همچنین، بانک های خصوصی با ارائه ی خدماتی مانند اعطای وام های بدون بهره، کارت های اعتباری با امکانات فراوان و پرداخت های آنلاین، توانسته اند به مشتریان بیشتری جذب شوند و در رقابت با بانک ملی ایران پیشرو باشند.

با این حال، بانک ملی ایران که به عنوان بانک دولتی و پایه ی اقتصادی کشور شناخته می شود، به دلیل دارا بودن شبکه ی پراکنده ی شعب و پرداخت های بین المللی، همچنان در حوزه ی بانکداری و امور مالی به یکی از قدرتمندترین بانک های کشور تبدیل شده است. بانک ملی ایران با ارائه ی خدماتی مانند صدور کارت های اعتباری، صدور وام های بانکی، تسهیلات اعتباری و پرداخت های آنلاین، تلاش می کند تا در رقابت با بانک های خصوصی، قدرتمندترین و موثرترین بانک در کشور باشد.

چالش ها و فرصت های بانک ملی ایران در آینده

بانک ملی ایران در حال حاضر به عنوان بزرگترین بانک کشوری، با بیش از 12000 شعبه و مشتریانی در سراسر کشور، در حال خدمت رسانی به مردم و اقتصاد کشور است. با این حال، با چالش هایی همچون بحران اقتصادی، نوسانات ارزی، تحریم های بین المللی و همچنین رقابت با بانک های خصوصی و بین المللی، بانک ملی به دنبال بهبود عملکرد خود است.

یکی از چالش های اصلی بانک ملی، رقابت با بانک های خصوصی و بین المللی است. برای رقابت با این بانک ها، بانک ملی باید بهبود عملکرد خود را ارتقا داده و خدمات خود را به مشتریان خود بهینه کند. این شامل بهبود فرآیندهای داخلی، مدیریت مالی و ایجاد سیستم های اطلاعاتی موثر است.

همچنین، بهبود فناوری اطلاعات و ارتباطات و ایجاد بستری مناسب برای خدمات بانکی آنلاین نیز از دیگر چالش های بانک ملی است. با توجه به افزایش استفاده از خدمات بانکی آنلاین، بانک ملی باید در این حوزه بهبود عملکرد خود را ارتقا دهد و به مشتریان خود خدمات بهتری ارائه دهد.

اما با این حال، فرصت های بسیاری نیز برای بانک ملی در آینده وجود دارد، از جمله گسترش شبکه شعب و خدمات بانکی، توسعه بانکداری الکترونیکی و افزایش دسترسی به خدمات بانکی در مناطق روستایی. با گسترش شبکه شعب و خدمات بانکی، بانک ملی می تواند به عنوان یکی از بانک هایی که به محضر مردم نزدیک است، خدمات بهتری را به مشتریان خود ارائه دهد. همچنین، با توسعه بانکداری الکترونیکی، بانک ملی می تواند خدمات خود را به صورت آنلاین و بهبود داده و به مشتریان خود خدمات بهتری ارائه دهد. در نهایت، با افزایش دسترسی به خدمات بانکی در مناطق روستایی، بانک ملی می تواند به عنوان یکی از بانک هایی که به توسعه اقتصادی کشور کمک می کند، موثر باشد.

به طور کلی، با استفاده از فرصت هایی که در پیش رو دارد و با مدیریت بهینه چالش های خود، بانک ملی ایران می تواند در رقابت با بانک های دیگر پایداری خود را حفظ کند و برای رشد و توسعه اقتصادی کشور موثر باشد.

بانک ملی ایران و اصلاحات اخیر در سیاست های بانکی

بانک ملی ایران با بیش از 3000 شعبه در سراسر کشور، به عنوان بزرگترین بانک عمومی ایران، در سال های اخیر با اصلاحاتی در سیاست های بانکی خود روبرو شده است. با هدف بهبود عملکرد بانکی و ارائه خدمات بهتر به مشتریان، بانک ملی ایران اقدام به تعدیل تعداد شعب خود کرده است. طرح “تجمیع شعب” که از سال 1397 به اجرا درآمده است، باعث کاهش هزینه های عملیاتی و افزایش شفافیت در عملکرد بانکی شده است.

بانک ملی ایران با توسعه فناوری های نوین در حوزه بانکی، به مشتریان خود امکانات بانکی بیشتری ارائه کرده است. بهبود سیستم بانکداری این بانک، امکان انجام تراکنش های بانکی آنلاین و از طریق تلفن همراه را برای مشتریان فراهم کرده است. همچنین، اجرای طرح “کارت پایداری” در بانک ملی، باعث کاهش تقلب در تراکنش های بانکی شده و امنیت اطلاعات مشتریان را بهبود بخشیده است.

اصلاحات اخیر در سیاست های بانکی بانک ملی ایران، از جمله تعدیل شعب و توسعه فناوری های نوین، باعث بهبود عملکرد و ارائه خدمات بهتر به مشتریان شده است. این بانک به عنوان بزرگترین بانک عمومی کشور، همچنان در جهت بهبود سیستم بانکداری و ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود، به کار خود ادامه می دهد.

تحلیل عوامل موفقیت بانک ملی ایران در مقایسه با بانک های دیگر

بانک ملی ایران با داشتن تجربه کافی در حوزه بانکداری و تخصصی که در آن به دست آورده است، قادر به ارائه خدمات متنوعی برای مشتریان خود شده است. این بانک با توجه به نیازهای مشتریان، خدمات مالی متنوعی از جمله وام های مسکن، تسهیلات بانکی، کارت های اعتباری و بیشتر ارائه می دهد. همچنین، با استفاده از فن آوری های پیشرفته، بانک ملی ایران می تواند خدمات بهتری را به مشتریان خود ارائه دهد و به راحتی با مشتریان خود در تماس باشد.

بانک ملی ایران با داشتن شعب های فعال در سراسر کشور، به سرعت توانسته است به یکی از بزرگترین بانک های کشور تبدیل شود. این بانک با داشتن تعداد بیشتری از شعبه ها نسبت به دیگر بانک ها، می تواند به بهترین شکل ممکن با مشتریان خود در تماس باشد و خدمات بهتری را به آن ها ارائه دهد. همچنین، با توجه به اینکه بانک ملی ایران دارای شعبه های فعال در شهرستان ها و روستاهای کشور است، این بانک می تواند به بهترین شکل ممکن با مشتریان خود در سطح محلی در تماس باشد و به راحتی به نیازهای آن ها پاسخ دهد.

بانک ملی ایران با تلاش مداوم برای بهبود و ارتقا خدمات خود، به یکی از بزرگترین بانک های کشور تبدیل شده است. این بانک با توجه به نیازهای مشتریان، استفاده از فن آوری های پیشرفته و ارائه خدمات متنوع، موفق به جذب بیشترین تعداد مشتریان و توسعه فعالیت های خود در حوزه بانکداری شده است. بانک ملی ایران با بهره گیری از نیروی انسانی متخصص و تجربه کافی در حوزه بانکداری، به بهترین شکل ممکن به نیازهای مشتریان خود پاسخ داده و خدمات بهتری را ارائه می دهد.

بررسی تاثیر بانک ملی ایران بر صنعت بانکداری کشور

بانک ملی ایران با بیش از 2000 شعبه در سراسر کشور، از بزرگترین بانک های ایران است و تاثیر بسزایی بر صنعت بانکداری این کشور دارد. این بانک با خدمات متنوعی که ارائه می دهد، از جمله خدمات بانکداری اینترنتی، کارت های اعتباری، وام های بانکی، تسهیلات و سپرده های طلا، توانسته است بازار بانکداری را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین، بانک ملی با بهره گیری از فناوری های پیشرفته، به صورت مداوم در حال بهبود خدمات خود است و این باعث شده است که بسیاری از مشتریان و کسب وکارها به این بانک اعتماد کنند و از خدمات آن استفاده کنند.

بانک ملی ایران با توانایی های بالقوه و تجربه کافی، به عنوان یکی از مهمترین عوامل در توسعه اقتصادی کشور و ارتقای سطح خدمات بانکی شناخته شده است. این بانک با ارائه تسهیلات و وام های بانکی، کسب وکارهای جوان را حمایت کرده و به ایجاد شغل و افزایش درآمد مردم کمک کرده است. همچنین، با ایجاد شعبه هایی در مناطق دورافتاده و بهبود دسترسی به خدمات بانکی، تاثیر مثبتی در توسعه اقتصادی کشور داشته است.

در نهایت، بررسی تاثیر بانک ملی ایران بر صنعت بانکداری کشور نشان می دهد که این بانک با توانایی های بالقوه و تجربه کافی، به عنوان یکی از مهمترین عوامل در توسعه اقتصادی کشور و ارتقای سطح خدمات بانکی مطرح است. به عنوان یکی از بانک های عمده در ایران، بانک ملی ایران در حوزه بانکداری از اهمیت بسزایی برخوردار است و با توسعه خدمات خود، بهبود وضعیت اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

چگونگی ایجاد و توسعه شبکه بانکی بانک ملی ایران

برای ایجاد و توسعه شبکه بانکی بانک ملی ایران، نیاز به تلاش های بیشتری داریم. یکی از این تلاش ها، توسعه سیستم های پرداخت الکترونیکی می باشد. این روزها، با پیشرفت فناوری، مردم به دنبال راه های جدیدی برای انجام تراکنش های مالی هستند، بنابراین بانک ملی ایران نیز باید با توجه به نیازهای مشتریان، سیستم های پرداخت الکترونیکی را توسعه دهد. این سیستم ها می تواند به کاهش هزینه های بانک و مشتری، افزایش سرعت و کیفیت خدمات، افزایش امنیت و سهولت در پرداخت ها کمک کند.

علاوه بر توسعه سیستم های پرداخت الکترونیکی، باید به بهبود امنیت در شبکه بانکی بپردازیم. این روزها، خطرات امنیتی برای شبکه های بانکی افزایش یافته است، بنابراین باید از روش های مدیریت ریسک و پیشگیری از تقلب استفاده کرد. این روش ها می توانند به کاهش خطرات امنیتی، افزایش اعتماد مشتریان و بهبود روند کاری بانک کمک کنند.

در نهایت، برای توسعه شبکه بانکی بانک ملی ایران، باید مشتریان را به خود جذب کنیم. برای این منظور، باید خدمات جدیدی را ارائه کرد و با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته، سرعت و کیفیت خدمات را بالا برد. همچنین، باید با توجه به نیازهای مشتریان و شرایط بازار، برنامه ریزی های لازم را انجام داد و بهبود های مداوم در سیستم بانکی انجام داد. در نهایت، با تلاش های مداوم، بانک ملی ایران می تواند یکی از بانک های پیشرو در صنعت بانکداری باشد و خدمات عالی و ایمنی را به مشتریان خود ارائه دهد.

بانک ملی ایران و نقش آن در تامین منابع مالی دولت و سایر بخش های اقتصادی کشور

بانک ملی ایران به عنوان بانک دولتی و بزرگترین بانک کشور، نقش بسیار حیاتی در تامین منابع مالی دولت و سایر بخش های اقتصادی دارد. این بانک با ارائه خدمات اعتباری و بانکی متنوع، به تامین منابع مالی دولت و شرکت های دولتی در حوزه های مختلف کمک کرده است. این خدمات شامل تسهیلات اعتباری، تسهیلات وام، خدمات کارت های بانکی، خدمات انتقال وجه و خدمات پرداخت الکترونیکی است.

بانک ملی به عنوان بانک مرکزی کشور، همچنین نقش مهمی در حفظ پایداری اقتصادی و تامین نقدینگی دارد. این بانک با تامین نقدینگی مورد نیاز برای اقتصاد کشور، مانع از کاهش ارزش پول ملی و تورم شده و باعث حفظ پایداری اقتصادی می شود. همچنین، بانک ملی با نظارت بر فعالیت بانک ها و موسسات مالی، از پایداری سیستم بانکی و امنیت وجه و تامین وام های مورد نیاز اقتصادی کشور، پشتیبانی می کند.

با این حال، برخی از مشکلات اقتصادی مانند تورم و رکود اقتصادی، نیاز به تلاش بیشتری برای تقویت نقش بانک ملی در تامین منابع مالی دولت و بخش های اقتصادی دارد. برای رفع این مشکلات، بانک ملی باید با ارائه تسهیلات اعتباری و وام های مناسب به بخش های مختلف اقتصادی، به تحریک رشد و توسعه اقتصادی کشور کمک کند. همچنین، باید بهبود فرآیند های بانکی و کاهش هزینه های بانکی، به منظور جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان فعلی، مورد توجه قرار گیرد. در نهایت، تقویت نقش بانک ملی در تامین منابع مالی دولت و بخش های اقتصادی، می تواند به ارتقای رفاه و آینده اقتصادی کشور کمک کند.

آشنایی با بانکداری و سرگذشت آن

بانکداری تاریخچه طولانی و پیچیده ای دارد. در طول قرن ها، از بخش ضروری زندگی روزمره به چیزی که به طور فزاینده ای پیچیده و تخصصی است، تکامل یافته است. در این مقاله به تاریخچه بانکداری از ریشه تا به امروز می پردازیم. ما درباره چگونگی تاسیس بانک ها، وظایف اصلی آن ها و چگونگی تغییر آن ها در طول زمان بحث خواهیم کرد.

اولین شکل شناخته شده بانکداری، وام دادن بین دوستان یا اعضای خانواده بود. این کار عمدتا در جوامع کوچکی انجام می شد که همه یکدیگر را به خوبی می شناختند و می توانستند به طور ضمنی به یکدیگر اعتماد کنند. بانکداران اولیه حساب ها را با یکدیگر نگه می داشتند تا افراد بتوانند در صورت نیاز به راحتی وجوه را بین آن ها انتقال دهند.

با پیچیده تر شدن جامعه، بانک ها شروع به تخصصی شدن در زمینه های مختلف مانند وام های کوتاه مدت (ارائه وام های کوتاه مدت در برابر دارایی های ارزشمند)، سرمایه گذاری (ترغیب مشتریان به سرمایه گذاری در سهام یا اوراق قرضه)، و خرده فروشی (پذیرش سپرده ها از سوی مردم)کردند. بانک ها همچنین شروع به عرضه محصولات مالی مختلف مانند بیمه نامه ها و کارت های اعتباری کردند.

در طول سال ها، بانک ها دست خوش تغییرات متعددی شده اند که برخی از آن ها برای بهتر شدن و برخی دیگر نه چندان زیاد هستند؛ اما در مجموع، آن ها با تسهیل تراکنش ها و کمک به ما برای دسترسی به منابع مالی هر زمان که به آن ها نیاز داشته باشیم، همچنان نقش مهمی در جوامع ما ایفا می کنند.

تاریخچه بانک ها را می توان به تمدن های باستانی باز گرداند. بانکداران بابلی، مصری و چینی همگی در قرض دادن و استقراض پول دخیل بودند. اولین بانک مدرن بارکلیز بود که در سال 1694 در انگلستان تاسیس شد. بانکوک اولین بار در سال 1602 توسط شرکت هند شرقی هلند و شش سال بعد توسط شرکت آفریقای جنوبی بریتانیا منتشر شد. در سال 1792 رابوبانک اولین بانک تجاری جهان شد که دره ای خود را در لاهه باز کرد.

امروزه بیش از 4000 بانک در سراسر جهان با درجات مختلف اهمیت و اندازه وجود دارد. آن ها انواع خدمات مالی را به طور یک سان به مصرف کنندگان و کسب و کارها ارائه می دهند، از محصولات بانکداری سنتی مانند وام و رهن گرفته تا محصولات نوآورانه تر مانند صرافی های رمزارز و پلتفرم های پرداخت آنلاین. بانک ها نه تنها در تامین مالی کسب وکارها، بلکه در تسهیل تراکنش های اتریوم بین کاربران سراسر جهان نیز نقش مهمی ایفا می کنند. ماموریت آن ها این است که به مشتریان خود به خوبی خدمت کنند و به جامعه کمک مثبت کنند.

بانک ملی ایران یکی از بزرگترین بانک های ایران می باشد، که طی این سالیان به عنوان یی از قدرتمند ترین بانک های ایران شناخته می شود.

آنچه دیگران می خوانند:a

 • استخدام جدید بانک پاسارگاد آغاز شد+ برای ثبت نام کلیک کنید
 • قیمت خودرو 100 میلیون کاهش یافت!/ پیش بینی جدید قیمت خودرو +جدول قیمت
 • قیمت طلا درجا می زند/ طلا بخریم یا نه؟ + جدول قیمت
 • قتل مرد جوان/ چرا تازه داماد قاتل شد؟ +جزئیات

این بانک پس از بانک سپه به عنوان یکی از قدیمی ترین بانک های ایران شناخته می شود.

البته قبل از ادغام بانک های مختلف با بانک سپه این بانک به عنوان بزرگ ترین بانک جهان اسلام نیاز شناخته می شد.

بی شک با توجه به موارد ذکر شده شما هم شاید یکی از مشتریان این بانک بزرگ ایرانی باشید.

شماره شبا ملی چیست؟

هر بانک می بایست خدماتی مختلفی را به مشتریان خود ارائه بدهد که یکی از مهم ترین خدمات، بی شک نقل و انتقالات مالی می باشد.

آنچه دیگران میخوانند:

 • قیمت گوشی امروز هفتم بهمن ماه 99 / پرفروش ترین گوشی های هوشمند در بازار + جدول قیمت
 • قیمت خودرو امروز هفتم بهمن ماه 99 / ریزش قیمت خودرو + جدول قیمت
 • قیمت دلار امروز هفتم بهمن ماه 99 + جدول
 • دانلود آهنگ رضا صادقی گمونم + موزیک ناب
 • دانلود جدیدترین آهنگ گرشا رضایی واست میمیرم + موزیک ناب

نقل و انتقال پول یک نیاز مهم روزانه است که همه با آن درگیر هستیم ولی با توجه به افزایش روز افزون کارمزدهای بانکی ما به دنبال راهی هستیم که با کمتری هزینه بتوانیم پول خود را به مقصد دلخواهمان منتقل کنیم یا در سریع ترین زمان ممکنه پول خود را دریافت کنیم.

از طرفی محدودیت های انتقال های مالی می تواند برای من و شما مبحثی چالش بر انگیز باشد.

راه حل موثر برای اینکه بتوانیم انتقال وجه را به آسانی انجام دهیم ونگرانی سقف انتقال زیر 50 میلیون تومان را نداشته باشیم انتقال وجه از طریق شماره شبا بانکی میباشد.

نکته جالبی که باید در مورد شماره شبا ملی بدانید این است که شماره شبا مانند شماره کارت منقضی نمی شود و نقل و انتقالات مالی با امنیت بیشتری انجام می شود و امنیت حساب شما به خطر نمی افتد.

تبدیل شماره کارت به شماره شبا رایگان | دریافت رایگان شبا بانک ملی

دریافت شماره شبا بانک ملی

در صورتی که شما دارای یک حساب بانکی باشید، این حساب دارای یک شناسه واحد منحصر به فرد و یکتا به نام شماره شبا (Sheba) است که خلاصه شده “شناسه بانکی ایران” می باشد، این شماره بر اساس یک ساختار عددی جهانی و مشترک بین تمامی بانک های جهان است.

هر شماره شبا دارای 24 رقم عددی است که شامل اطلاعات بانکی و حساب شماست.

برای به دست آورد شما یا می بایست به صورحت حضوری به شعبه بانک خود مراجعه کنید، یا به صورت غیرحضوری و آنلاین از بخش محسابه گر شبا بانک ملی ایران در وبسایت تهران شارژ استفاده کنید.

کاربردهای دیگر شماره شبا ملی

یکی از بهترین مزیت های دیگر این امکان بانکی سقف انتقال شبا بانک ملی است که تا سقف پنجاه میلیون تومان را به راحتی می توانید از طریق پایا یا ساتنا انتقال دهید.

جالب است بدانید که داشتن شماره شبا امکان انجام تراکنش های خارج از کشور را نیز به شما می دهد.

اگر قصد دارید برای کسب و کار شخصی خود دستگاه کارتخوان (POS) تهیه کنید حتما می بایست شماره شبا خود را در اختیار داشته باشید.

نحوه انتقال پایا و ساتنا چگونه است؟

نقل و انتقال بانکی از طریق شناسه بانکی یا همان شبا به صورت گروهی در ساعات خاص و صرفا در روز های کاری انجام می پذیرد.

زمانی که شما از سیستم انتقال مالی پایا و ساتنا استفاده می کنید دستور واریز و یا برداشت وجه به تمامی حساب های بانکی صادر می شود.

شما می توانید در هر ساعت از روز که بخواهید درخواست انتقال وجه خود را ثبت کنید اما دقت داشته باشید که این تراکنش مالی در ساعت مشخصی از روز به حساب مقصد شما خواهد نشست.

ساعت های انتقال پایا به شکل زیر است:

 1. ساعت کاری 3:45 صبح
 2. ساعت کاری 10:45 صبح
 3. ساعت کاری 14:30 ظهر

نحوه محاسبه شماره شبا ملی از طریق شماره حساب

شماره شبا ترکیبی عددی است که پایه ورودی آن شماره حساب بانکی شماست!

شما به آسانی می توانید با ترکیب شماره حسابتان ، کد بانکی ، عدد کنترلگر و کد کشور شماره شبا بانک ملی خود را ب دست بیاورید.

اما این محاسبات عددی ممکن است در صورتی که دقیق حساب نشوند شماره شبا اشتباه ایجاد کنند.

با توجه به این نیاز مهم تهران شارژ این امکان را در اختیار مشتریان عزیز خود قرار داده است که به آسانی بتوانند شماره شبا خود را محاسبه کنند و از طرفی از نام صاحب حساب مطمئن شوند.

برای استفاده از این سرویس وارد اپلیکیشن تحت وب تهران شارژ به آدرس tehrancharge.com شوید.

سپس از گزینه های موجود بر روی شماره شبا کلیک کنید و در ادامه با انتخاب بانک وارد صفحه محاسبه گر شماره شبا بانک ملی شوید.

دریافت شماره شبا با شماره کارت بانک ملی

اما بی شک شماره کارت بانک ملی پرکاربرد ترین عددی است که هر صاحب حساب بانک ملی با آن سروکار دارد.

ما به طور عمومی تمام نقل و انتقالات بانکی خود را از طریق شماره کارت خود انجام میدهیم ولی متاسفانه با توجه به افزایش کارمزدهای نقل و انتقالات بانکی، انتقال پول مخصوصا در حجم بالای از طریق شماره کارت بانک ملی شاید دیگر منطقی نباشد.

در این میان باز هم شماره شبا می تواند بهترین جایگزین برای انتقال مالی باشد.

اما شاید این سوال در ذهن شما شکل گرفته باشد که مگر می شود شماره کارت را به شماره شبا ملی تبدیل کرد؟

سامانه تهران شارژ با افتخار اعلام می کند که پس از بررسی های مختلف موفق به راه اندازی سرویسی شده است که به آسانی می توانید شماره کارت ملی خود را به شماره شبا تبدیل کنید.

برای این کار کافیست وارد سایت تهران شارژ شده و از طریق قسمت دریافت شماره شبا به آسانی شماره شبا خود را ایجاد و تولید کنید

تبدیل شماره کارت به شماره حساب ملی

در صورتی که شما بخواهید شماره حساب بانک ملی خود را از طریق شماره کارت به دست بیاورید، تهران شارژ در کنار شماره شبا، شماره حساب بانکی متصل به کارت شما را نیز ارائه می کند.

با آروزی سلامتی و تندرستی برای شما و خانواده عزیزتان.

محتوای این مطلب پنهان
دکمه بازگشت به بالا