قند از روسیه، چای از هند و پول از ایران

آفتاب نیوز :

اقتصاد 100 می نویسد: شکر روسی و چای هندی صد سال پیش سر سفره ایرانیان بود.

بررسی وضعیت تجارت ایران در 114 سال گذشته نشان می دهد که نفت از مهم ترین کالاهای وارداتی به ایران است. در کتاب گنج شایگان نوشته محمدعلی جمال زاده به مهم ترین اقلام وارداتی به ایران اشاره شده است.

بررسی وضعیت واردات کالا به ایران در سال 1910 نشان می دهد که مهمترین کالاهای وارداتی کشور منسوجات پنبه ای بوده است. در شرایط کنونی پوشاک یکی از مهم ترین اقلام وارداتی به ایران است، اما به دلیل محدودیت های رسمی واردات و عوارض گمرکی بالا، بخش قابل توجهی از پوشاک وارداتی از راه های غیرقانونی و قاچاق وارد کشور می شود.

در عین حال شکر به شکل شکر و طلا و نقره به صورت شمش در کنار چای سه کالای مهم وارداتی بعدی به ایران هستند. زیور آلات طلا و نقره، نخ پنبه ای، منسوجات پشم خالص و روغن از دیگر اقلام مهم وارداتی به ایران است. ده کالای وارداتی بیشتر مربوط به منسوجات است و منسوجات پنبه ای و ابریشمی در این دسته قرار می گیرند.

نگاهی به این فهرست نشان می دهد که پارچه و منسوجات از مهم ترین اقلام وارداتی به کشور محسوب می شوند. امسال قیمت پارچه وارداتی به کشور حدود 17 میلیون تومان است که یک پنجم کل واردات به کشور است. نکته مهم دیگر این است که مهم ترین صادرکنندگان منسوجات به ایران سه کشور انگلیس، هند و روسیه هستند.

در این دوره روسیه مهمترین صادرکننده شکر به ایران و هند نیز مهمترین صادرکننده چای این کشور بود. در عین حال تقریبا تمام نفت وارداتی ایران از روسیه خریداری می شد.

جمال زاده در این کتاب نوشته است که از زمان تأسیس شرکت انگلیسی و فارسی و استخراج چاه های نفت ایران واقع در میدان نفتون، واردات نفت روسیه کاهش یافته است، اما متأسفانه نتیجه این کاهش به جیب انگلیس می رود.

دکمه بازگشت به بالا