علت خیس شدن لوله مسی کولر گازی

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت نشتی لوله مسی کولرگازی و نحوه رفع آن به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

همراهان گرامی ، از اینکه برای مطالعه مقاله ای با عنوان علت نشتی لوله مسی کولرگازی و نحوه رفع آن میزبان نگاه شما عزیزان هستیم، بسیار خوشحالیم. در این مطلب قرار است به بررسی علت نشت لوله مسی کولر گازی بپردازیم و همچنین در مورد رفع این مشکل اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم. قبل از اینکه مطلب را شروع کنیم، باید این نکته را یادآور شویم که این مقاله به صورت کاملا تخصصی نوشته شده است و برای نگارش آن از راهنمایی و مشورت تکنسین های مجموعه آی پی امداد استفاده کرده ایم. با ما همراه باشید.

خلاصه ای از دلیل نشتی لوله مسی اسپیلت

در ابتدای این بخش از مقاله قصد داریم به بررسی خلاصه ای از مهمترین نکات در زمینه بررسی نشتی لوله مسی کولرگازی بپردازیم:

پرسش توضیحات
علت آب دادن لوله مسی کولر گازی
 1. نصب نامناسب کولرگازی
 2. پوسیدگی و استهلاک لوله های مسی
 3. ایراد در ساخته یا نصب لوله های کولرگازی
نشانه های نشتی از لوله های مسی
 • نم زدگی دیوارها و ترک خوردن آنها
 • برآمدگی کفپوش ها در اثر خیس شدن
 • استشمام بوی بد از آب و وجود رسوب در آن
 • افزایش هزینه قبض آب
مشکلات ناشی از نشت آب از لوله مسی کولرگازی
 • کاهش سطح گاز مبرد
 • افت دمای خروجی هوا
 • کاهش عملکرد صحیح کولرگازی
 • انتشار گاز سمی R22 و R410 A

لوله مسی کولرگازی در کجا قرار گرفته اند و چه کاری انجام می دهند؟

لوله مسی کولرگازی به صورت دوتایی و به هم متصل هستند و رابط بین واحد خارجی و پنل کولرگازی می باشند. همانطور که گفتیم، لوله های مسی کولرگازی به صورت جفت هستند. لوله بالایی گاز مبرد در دمای پایین را از یونیت خارجی به یونیت داخلی منتقل می کند و لوله دوم نیز که لوله برگشت نام دارد، گاز مبرد را در دمای متوسط از واحد داخلی به واحد خارجی منتقل می کند.

علت خیس شدن لوله مسی کولر گازی

احتمالا تا به حال پیش آمده که متوجه کم شدن کارایی و مقدار برودت کولرگازی خود شده باشید، اما دلیل آن را ندانید. ما به شما میگوییم که احتمالا دلیل این مشکل، نشتی لوله مسی کولر گازی است که باعث میشود قدرت خنک کنندگی دستگاه بسیار کاهش پیدا کرده و حتی باعث برفک زدن پنل کولر و لوله های آن شود. لوله های مسی بسیار مقاوم هستند، اما معمولا نشتی آنها معمولا به این دلایل اتفاق می افتد:

 1. نصب نامناسب کولرگازی
 2. پوسیدگی و استهلاک لوله های مسی
 3. ایراد در ساخته یا نصب لوله های کولرگازی

همانطور که در بالا اشاره کردیم، گاهی پوسیدگی و استهلاک یا رسوب گرفتن لوله ها باعث نشتی میشود، اما دلایل دیگری نیز برای نشتی لوله های مسی کولرگازی وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

نصب اشتباه

 • یکی از اساسی ترین دلایل نشتی لوله های مسی کولرگازی، این است که دستگاه توسط افراد غیرمتخصص و به اشتباه نصب میشوند.
 • همچنین اگر شخصی که کولرگازی را برای شما نصب کرده است، مقدار گاز مبرد را به اندازه لازم اصافه نکند، باعث بروز مشکلات زیادی خواهد شد و عملکرد صحیح کولرگازی مختل میشود.
 • بنابراین سعی کنید همواره از افراد متخصص برای نصب کولرگازی و کمک بگیرید.

مشکلات کارخانه ای

 • اگر چه کارخانه های تولید کننده، قطعات کولرگازی را با رعایت استانداردها و اصول، تولید و عرضه می کنند، اما گاهی ممکن است دستگاه هایی به بازار عرضه شوند که لوله ها یا شلنگ های آنها به درستی ساخته یا نصب نشده اند.

پوسیدگی و استهلاک لوله های مسی

 • گذشت زمان و قرار گرفتن لوله های مسی در معرض آب و هوای مختلف موجب پوسیدگی لوله ها خواهد شد.
 • این استهلاک باعث میشود که لوله های مسی به مرور زمان آسیب بینند و نشتی پیدا کنند.

در صورتی که متوجه شدید لوله های مسی کولرگازی دچار نشتی شده اند، باید هرچه سریعتر برای رفع این مشکل از تکنسین های متخصص آی پی امداد کمک بگیرید.

نشانه های نشت لوله های مسی کولر گازی

چندین نشانه وجود دارد که با مشاهده آن ها میتوانید متوجه شوید که لوله های مسی کولرگازی دچار نشتی شده اند:

 • ترک خوردن و خیس شدن دیوارها
 • ورم کردن و برآمده شدن کف پوش ها
 • استشمام بوی بد از آب و وجود رسوب در آن
 • بالا رفتن هزینه قبض آب

اگر لوله های مسی کولرگازی دچار نشتی شوند، چه اتفاقی می افتد؟

در صورتی که این لوله ها آسیب ببینند و دچار نشتی شوند، باعث بروز مشکلاتی میشود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 1. در صورت نشتی پیدا کردن لوله های مسی کولرگازی، سطح گاز مبرد کاهش پیدا کرده و دمای خروجی هوا دچار افت میشود. در نتیجه عملکرد کولرگازی بسیار پایین خواهد آمد.
 2. نشت گاز از لوله های مسی اسپیلت سبب انتشار گاز سمی R22 و R410 A می شود. این گازها قابل اشتعال بوده و برای سلامتی نیز مضر هستند.

پس در صورت مشاهده هرگونه نشتی از لوله های مسی کولرگازی، فورا در جهت رفع نشتی اقدامات لازم را انجام دهید. میتوانید از تکنسین های مجموعه آی پی امداد بخواهید در محل شما حضور پیدا کنند و مشکل نشتی را برطرف نمایند.

نحوه رفع نشتی لوله مسی کولر گازی

اقداماتی که برای رفع نشتی لوله های مسی اسپیلت میتوانید انجام دهید را به شما خواهیم گفت.

 1. در مرحله اول باید کولرگازی را خاموش کرده و آن را از برق جدا کنید.
 2. با دقت لوله های مسی را بررسی کنید و هر قسمتی که نشتی دارد را شناسایی کرده و با کاتر مخصوص برش لوله مسی 2.5 سانتی متر از هر دو طرف نشتی را برش بزنید.
 3. حال باید با سنباده به خوبی قسمت جدا شده را صاف و صیقلی کنید.
 4. اگر قسمتی از لوله زنگ زده است، با فرچه سیمی آن را از بین ببرید و کل سطح لوله ها را با برس سیمی تمیز کنید.
 5. با کمک یک روکش مسی قسمت بریده شده را بپوشانید.
 6. برای اتصال دائم روکش مسی به لوله مسی باید از یک مشعل کمک بگیرید و روی لبه روکش مسی قرار دهید.
 7. این کار را آنقدر ادامه دهید که لبه روکش به خوبی ذوب شود و کل سطح لوله را به خوبی بپوشاند.

آنچه در مورد علت نشتی لوله مسی کولر گازی آموختیم

همراهان گرامی آی پی امداد، از اینکه تا انتهای مطلب ما را همراهی کردید، از شما سپاسگذاریم. در این مطلب آموختیم که نشتی لوله های مسی باعث کاهش کارایی کولرگازی میشود و دلیل نشتی لوله های مسی کولرگازی میتواند نصب ناشیانه، پوسیدگی و استهلاک لوله های مسی و رسوب گرفتن و زنگ زدگی آنها باشد. همچنین میدانیم که برای رفع مشکل باید ابتدا محل نشتی را پیدا کنید و با کاتر مخصوص لوله مسی آن را ببرید. سپس با استفاده از روکش مسی و یک مشعل، سطح قسمت بریده شده را بپوشانید.

امیدواریم خواندن این مطلب برای شما مفید بوده باشد. برای تعمیر کولر گازی و رفع مشکل نشتی لوله های مسی کولرگازی می توانید از تکنسین های مجموعه آی پی امداد کمک بگیرید. تکنسین های آی پی امداد پس از حضور در محل شما، مشکل کولر گازی را بررسدلایل زیادی منجر به نشتی لوله مسی کولر گازی می‌شوند. دلایلی همچون پوسیدگی لوله‌ها، یا رسوب گرفتن آن‌ها. در این مقاله قصد داریم نشتی لوله مسی را بررسی کنیم تا بدانید وقتی این اتفاق افتاد، چطور می‌توانید آن را تعمیر، و مشکل را برطرف کنید. اگر لوله‌های کولر گازی شما هم مشکل دارند، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

آموزش رفع آبریزی کولر گازی | تست لوله مسی کولر گازی

نشانه‌های نشتی لوله مسی

اگر مشاهده کنید که دیوارها خیس شده‌اند، ترک خورده اند یا کف‌پوش زمین ورم کرده و ‌برآمده، این مشکل می‌تواند نشانگر باشد. بالا رفتن قبض آب هم می‌تواند یکی دیگر از دلایلی باشد که نشان دهد از لوله‌های مسی آب به بیرون نشت می‌کند. اگر لوله‌های کولر قدیمی هستند، یعنی بیش از ده سال از عمرشان می‌گذرد، دلیل نشتی می‌تواند پوسیدگی و استهلاک این لوله‌ها باشد. در این صورت ممکن است متوجه شوید که آب بوی بدی دارد و حتی ذرات رسوب در آن مشاهده می‌شوند.

مشکلات ناشی از نشتی لوله مسی کولر گازی 

لوله‌های مسی قدرتمند و مقاوم هستند، اما احتمال زنگ زدگی و اکسید شدن دارند. آلودگی‌های موجود در هوا نیز روند این پوسیدگی را سرعت می‌بخشند. نشتی لوله مسی کولر گازی می‌تواند منجر به کاهش توانایی کولر در سردسازی محیط شود. در برخی موارد، نشتی لوله مسی نمود بیرونی دارد و خیس شدن دیوارها گواه این مشکل است. اما در مواقع دیگر، لوله‌ها به داخل نشتی می‌دهند. در هر صورت، این مشکل را باید جدی بگیرید و اگر لوله‌ها نشتی داشتند، از متخصصین برای رفع این مشکل کمک بگیرید.

کولر گازی‌ها، مجهز به لوله‌ مسی هستند که کارشان، انتقال گاز فریون یا مبرد از کولر گازی است. در صورتی که لوله‌ها نشت کنند، این گاز آزاد می‌شود و باعث خراب شدن کولر گازی می‌شود. زمانی که متوجه این مشکل شدید، باید بلافاصله اقدامات لازم برای رفع مشکل را پیش بگیرید. اگر مشکل نشتی لوله مسی برطرف نشود، نمی‌تواند از کولر گازی منزلتان استفاده کنید. برای رفع نشتی، اقداماتی که در ادامه گفته می‌شود را دنبال کنید.

 1. کولر را خاموش کنید و از برق بکشید. دستگاه به هیچ عنوان نباید برقی داشته باشد.
 2. سوراخی که منجر به نشتی لوله شده است را پیدا کنید و با کمک کاتر مخصوص مس، طوری لوله را برش بزنید که از هر سوی سوراخ حدود ۲ سانت و نیم بریده شود. آن بخش را جدا کنید.
 3. با یک سنباده بخشی که بریده‌اید را سنباده کشی کنید.
 4. هر گونه زنگ زدگی در قسمت بیرونی یا لبه‌ها می‌بینید پاک کنید. برای این کار از یک برس سیمی استفاده کنید.
 5. کل سطح را با برس تمیز کنید.
 6. یک روکش مسی برای بخشی که برش زده‌اید پیدا کنید و آن را بپوشانید.
 7. عینک ایمنی بزنید و آتش زنه را روشن کنید. شعله را روی لبه‌های روکش مسی قرار دهید.
 8. آنقدر نگه دارید که لبه‌ها ذوب شوند و کل سطح را یک دست بپوشانند.

از متخصصین “آچاره” رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

دلیل نشتی از لوله‌ها چیست؟

لوله‌ها یا به دلیل مستهلک شدن و زیاد کار کردن فرسوده می‌شوند و نشت می‌کنند، یا وجود اشکالاتی اساسی باعث بروز این اتفاق می‌شود. در ادامه چندتا از اساسی‌ترین دلایلی که منجر به نشتی لوله مسی می‌شوند را بررسی می‌کنیم.

نصب نادرست

این مورد یکی از رایج‌ترین موارد است و متاسفانه خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که نصب ناشیانه باعث بروز نشتی در کولرهای گازی شود. این مشکل حتی برای کولری که یک روز از نصبش می گذرد هم می‌تواند پیش بیاید. موقع نصب حتما از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید که گرفتار چنین مشکلاتی نشوید. بعد از نصب کولر، متخصصین مقداری مبرد به آن اضافه می‌کنند. افرادی که به‌خوبی ندانند چقدر مبرد لازم است، ممکن است کم، یا خیلی زیاد اضافه کنند و کارکرد کولر را بهم بریزند.

مطلب پیشنهادی:

مشکلات کارخانه‌ای

با این که در کارخانه‌های سازنده تمامی اصول و استانداردها رعایت می‌شود، اما گاهی خطا هم ممکن پیش بیاید. حدود ۲ درصد کولر گازی‌هایی که از کارخانه خارج می شوند، ایرادی همچون خرابی شلنگ یا لوله‌های مسی دارند که می‌تواند به مرور زمان منجر به نشتی لوله مسی شود. خوشبختانه کارت گارانتی در چنین مواقعی نجاتتان می‌دهد. فراموش نکنید که از سرویس‌های سالانه نیز استفاده کنید تا اگر لوله‌ها یا دیگر اجزای کولر باز به مشکلی خوردند، بتوانید آن‌ها را رفع کنید.

هواخوردگی و زنگ زدگی

این دلیل اصلی‌ترین دلیل نشتی لوله مسی است. نوعی از زنگ زدگی و اکسید شدن وجود دارد که مستقیما روی مس تاثیر می‌گذارد. دلیل بروز این نوع زنگ زدگی، واکنش شیمیایی بین مس و هواست. این مشکل، مسبب ضعیف شدن مس می‌شود و به مرور، سوراخ‌های ریز و درشتی روی لوله ایجاد می‌شوند. همین لوله‌ها منجر به خارج شدن مبرد می‌شود. این مشکل می‌تواند برای کولرهایی که پنج سال از عمرشان می گذرد خطرناک باشد.

از متخصصین “آچاره” رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

پیشگیری از نشتی لوله مسی

احتمالا تا الان متوجه شده‌اید که کار خاصی برای پیشگیری از بروز این مشکل، یعنی نشتی لوله مسی نمی‌توان انجام داد. اگر گارانتی داشته باشید، در صورت وجود ایرادات کارخانه‌ای، مشکل حل می‌شود. لوله‌ها هم اگر توسط فرد باتجربه‌ای نصب شده باشند مشکلی پیدا نمی کنند. اما در برابر اکسید شدن لوله‌ها کار چندانی از دستتان برنمی‌آید.

مطلب پیشنهادی:

بهترین راهی که برای جلوگیری می‌توانید انجام دهید، تعمیرات و سرویس‌های دوره‌ای است تا اگر متخصصین مشکلی را احساس کردند، آن را پیش از بدتر شدن رفع کنند.

 

 

دکمه بازگشت به بالا