اقتصادی

شکست سناریوی اوپک پلاس برای قیمت نفت

با وجود اعلام چندین دور کاهش تولید توسط تولیدکنندگان اوپک پلاس، قیمت نفت نتوانسته حمایت کافی از چشم انداز عرضه محدود این گروه را دریافت کند و زیر مرز 80 دلار در هر بشکه فروخته می شود.

به گزارش میجیک، اوپک پلاس، گروهی متشکل از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدان آن از جمله روسیه، تولید نفت خود را از نوامبر گذشته در واکنش به قیمت پایین کاهش داده است.

عربستان سعودی و روسیه، بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان، روز دوشنبه اعلام کردند که کاهش عرضه نفت را در تلاش برای افزایش قیمت ها گسترش خواهند داد. اما این اقدام تنها برای مدت کوتاهی می تواند بازار را به مسیر صعودی بازگرداند.

کاهش عرضه اعلام شده توسط دو کشور علاوه بر توافق گسترده‌تر اوپک پلاس برای محدود کردن عرضه تا پایان سال 2024 است که منجر به کاهش کل تولید این گروه به بیش از پنج میلیون بشکه در روز، معادل حدود پنج درصد تولید جهانی می‌شود. تولید نفت .

کاهش غیرمنتظره تولید که در آوریل توسط اعضای اوپک پلاس اعلام شد به کاهش تولید مصوب نوامبر اضافه شد و به افزایش حدود 9 دلاری قیمت ها کمک کرد و در روزهای بعد به بالای 87 دلار در هر بشکه افزایش یافت. در حال حاضر زیر 76 دلار در هر بشکه معامله می شود.

بر اساس استدلال های تحلیلگران گروه اوراسیا، کاهش بیشتر تولید در بازاری پر از بدبینی نسبت به چشم انداز رشد تقاضای نفت در نیمه دوم سال کمک چندانی به تغییر روحیه نزولی نخواهد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، دلایل اصلی شکست کاهش تولید اوپک + برای افزایش قابل توجه قیمت نفت عبارتند از:

نگرانی در مورد تقاضای ضعیف

داده‌های اقتصادی چین این نگرانی را ایجاد کرده است که روند بهبود اقتصادی پس از قرنطینه کرونا در دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان آسیب دیده است. کارستن فریچ، تحلیلگر کامرس بانک گفت: اگرچه آمارهای مربوط به تقاضای نفت چین قوی است، روند بهبود اقتصادی در چین پس از لغو محدودیت‌های کرونا کندتر از حد انتظار است. رشد تقاضای نفت چین پس از کاهش سال گذشته یک اثر جبران‌کننده است و این شتاب رشد احتمالاً کاهش قابل توجهی خواهد داشت.

نرخ بهره بالاتر

هشدارهای بانک های مرکزی بزرگ از جمله فدرال رزرو در مورد احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره برای مبارزه با تورم بیش از حد بر نگرانی ها افزوده است. نرخ بهره بالاتر درآمد قابل تصرف را کاهش می دهد و می تواند هزینه های رانندگی و سفر را کاهش دهد و تقاضا برای نفت را محدود کند. همچنین هزینه‌های تولیدکنندگان را افزایش می‌دهد و داده‌های اقتصادی حاکی از کندی در این بخش است.

توماس وارگا، تحلیلگر شرکت PVM، گفت: “هیچ مشکل پیش پا افتاده ای وجود ندارد، کارخانه ها در سراسر جهان با مشکلاتی مواجه هستند و فعالیت کارخانه ها در ژاپن، منطقه یورو، بریتانیا و ایالات متحده به طور فزاینده ای منفی است و در چین، ماه، گذشته نیز کاهش می یابد. .

همه اینها به این معنی است که سرمایه گذاران این ایده را نمی خرند که نیمه دوم سال 2023 شاهد بهبود قوی در تقاضای نفت باشد. به ویژه، تردیدهایی در مورد پیش بینی وجود دارد که ذخایر قابل توجه نفت باید برای تامین تقاضا کاهش یابد.

بر اساس گزارش اوراسیا، در حالی که اعتبار پیش‌بینی به مرور زمان کاهش می‌یابد، آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک همچنان پیش‌بینی می‌کنند که سطح ذخایر حدود دو میلیون بشکه در روز کاهش می‌یابد و بازار مطمئن خواهد بود که یک اصلاح قابل توجه خواهد بود. اتفاق افتادن. ساخته شده است.

افزایش تولید آمریکا

رشد تولید آمریکا که سریع‌تر از حد انتظار بود، بدبینی بازار را نسبت به افزایش قیمت نفت افزایش داده است. اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده پیش بینی کرده است که تولید نفت آمریکا در سال جاری با افزایش 720 هزار بشکه در روز به 12.61 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که بالاتر از افزایش قبلی 640 هزار بشکه ای در روز است.

عدم خوش بینی

در سال 2020، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، به تجار نسبت به سفته بازی در بازار نفت هشدار داد و گفت کسانی که روی قیمت نفت شرط بندی می کنند، ضرر خواهند کرد. مقامات سعودی این هشدار را قبل از نشست اوپک پلاس در 4 ژوئن تکرار کردند و به سفته بازان گفتند محتاط باشند. بسیاری از ناظران بازار و سرمایه گذاران این هشدار را به عنوان سیگنالی تعبیر کردند که اوپک پلاس می تواند کاهش تولید بیشتر را برای مجازات کسانی که با قیمت های پایین سروکار دارند در نظر بگیرد. با این حال، سرمایه گذاران به کاهش قراردادهای کوتاه مدت ادامه می دهند.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تخصص در زمینه اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد هستم. به شما اطلاعات و نظراتی را ارائه می‌دهم که با کیفیت و قابل اطمینان هستند تا شما بتوانید در مسائل اقتصادی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا