اقتصادی

شفاف‌سازی آمارهای اشتغال در دولت سیزدهم رقم خورد

در دولت سیزدهم با ایجاد سامانه ملی رصد اشتغال برای اولین بار آمار اشتغال روشن شد و بر اساس آمار و اطلاعات شفاف و دقیق برنامه های ایجاد اشتغال میلیونی به اجرا درآمد.

به گزارش میجیک، عمل به وعده ایجاد یک میلیون شغل در سال یکی از برنامه های مهم دولت سیزدهم است که تصمیم گرفت در مدت 4 سال 4 میلیون شغل ایجاد کند. شهید آیت الله رئیسی در جلسات شورای عالی اشتغال تاکید کرد: ظرفیت دولت در کنار بخش خصوصی و نهادهای انقلابی و ایجاد بیش از یک میلیون فرصت شغلی در سال دور از دسترس نیست.

از این رو وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئولیت هماهنگی و نظارت بر اجرای سیاست های اشتغال دولت، راه اندازی سامانه های متعدد ایجاد اشتغال، تشریح آمار اشتغال و بررسی وضعیت بازار کار و غیره را بر عهده می گیرد. این یک سیستم ملی نظارت بر اشتغال است.

سامانه ملی نظارت بر اشتغال با هدف کسب اطلاعات دقیق از ورودی و خروجی بازار کار و تعداد کارگران ایجاد شده، با عملکرد دستگاه اجرایی در زمینه نظارت بر نیروی کار و آمار بیکاری و نیروی کار و فرصت های شغلی موجود راه اندازی شد. مشخص.

آبان ماه سال گذشته فاز دوم طرح پایش و پایش نیروی کار کشور در قالب تفاهم نامه ای بین نمایندگان کارگری وزارت کار و شرکت اپراتور مجری طرح نظارت بر نیروی کار کشور آغاز شد تا مشخص شود اعتبار آمار اشتغال و تعداد فرصت های شغلی ایجاد شده توسط موسسه و استان می تواند از طریق سامانه رصد اشتغال به صورت لحظه ای و آنلاین عملکرد اشتغال را مشاهده کند.

یکی از جوایز دولت سیزدهم، اقدام شفاف در بحث اشتغال و آمارهای مربوطه و ایجاد یک میلیون شغل با نظارت دقیق و بر اساس آمار و اطلاعات دقیق و شفاف است.

در همین راستا محمود کریمی بیرانوند – معاون وزیر کار در گفت وگو با میجیک، درباره ویژگی های نظام نظارت بر کار گفت: از طریق سامانه نظارت ملی، تعداد فرصت های شغلی بر اساس کد ملی در قالب فاینانس تعیین می شود. . مجوزها، آموزش های مهارتی، کاریابی و تامین زیرساخت ها و فناوری ثبت شده و آمار به صورت آنلاین توسط نهادهای رابط و موسسات مسئول ایجاد شغل بر اساس کد ملی منحصر به فرد ثبت و در سطوح مختلف توسط وزارت تعاون رصد می شود. کار و رفاه اجتماعی.

وی بیان کرد: سامانه رصد اشتغال تنها مرجع اعلام آمار در اداره کار است و در این سامانه بر اساس کد ملی فردی ایجاد اشتغال می شود و امکان تکرار وجود ندارد بنابراین مشخصات هر کدام مشخص می شود. کد ملی بر اساس هویت پروژه و محدوده جغرافیایی در سامانه پایش.

آمار اشتغال در دولت سیزدهم مشخص شد

معاون وزیر کار تاکید کرد: این سامانه هم اکنون در سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد و آمار و اطلاعات مربوط به استخدام هر دستگاه و تعداد شاغلان در سطح استان و شهرستان بارگذاری می شود. فرصت های شغلی موجود نیز روزانه در سیستم نظارت می شود تا در صورت در دسترس بودن اطلاعات، بتوان از نتایج آماری به نحو مطلوب در برنامه ریزی و سیاست گذاری استفاده کرد.

در حال حاضر مکانیزم نظارت بر فرصت های شغلی در سامانه نظارت بر 3 فرآیند نظارتی پیامک، تلفنی و حضوری است. در مرحله پایش استخدامی ایجاد شده توسط وزارت کار، علاوه بر بازدیدهای شخصی از طرح کار، مکان دقیق و اطلاعات کامل فرد مطابق با خدمات دریافتی و ثبت شده است و اطلاعات سامانه به طور مستمر رصد و بررسی می شود. و در مقایسه با نظارت برنامه ها به شدت اجرا می شود تا مشکلی به نام اشتغال ثبت نشود.

به گفته کارشناسان بازار کار، سامانه ملی پایش اشتغال یکی از راه های مدیریت اشتغال است و افراد جویای کار می توانند با ثبت نام برای مشاغل مناسب اقدام کنند.

یکی از ویژگی های سامانه پایش کار، تحلیل اطلاعات است که اولین بار در دولت سیزدهم اجرا شد و از طریق استخراج اطلاعات سامانه، می توان به صورت آنلاین و با کد ملی افراد، ایجاد فرصت های شغلی، رتبه های شغلی و وضعیت بازار کار گزارش شده است. خروجی آمار و اطلاعات به دست آمده قطعا به تصمیم گیری ها و سیاست های اشتغال کشور کمک خواهد کرد.

به گزارش میجیک، نبود آمار دقیق و شفاف در حوزه برنامه ریزی بازار کار یکی از خلأها و چالش های موجود است که به همین منظور سامانه راه اندازی شده با هدف ثبت نام اشتغال و ایجاد فرصت های شغلی به معرفی ظرفیت ها و فرصت های شغلی می پردازد. . که مناسب بازار کار و دسترسی باشد برای متقاضیان کار، کارفرمایان و شرکت های اقتصادی بهتر خواهد بود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا