اقتصادی

شاهد جهش خیره کننده در عملکرد وزارت نیرو نسبت به دولت گذشته هستیم

یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: خدمات وزارت نیرو در دولت سیزدهم قابل مقایسه با دولت قبل نیست و شاهد جهش شگفت انگیزی در این زمینه هستیم.

حسین حسین زاده در گفت وگو با میجیک، درباره اقدامات دولت سیزدهم در حوزه برق اظهار کرد: به صراحت باید بگویم که خدمات ارائه شده توسط وزارت نیرو در این دولت قابل مقایسه با دولت قبل نیست و شاهد یک جهش خیره کننده در این زمینه سال گذشته دیدیم که با تمام مشکلاتی که داشتیم دوره های پیک مصرف را بدون قطعی برق و یا قطعی کم پشت سر گذاشتیم.

وی افزود: در این مدت وزیر نیرو و نمایندگان وی چندین بار وعده های وزیر در خصوص تولید برق از طریق انرژی خورشیدی، سیکل ترکیبی و نیروگاه های هسته ای را که اخیرا مطرح شده به کمیسیون انرژی گزارش کردند. – جدی باش. بسیاری از نیروگاه های گازسوز و قطعات سیکل ترکیبی کار نمی کنند، همه آنها کار می کنند. راندمان نیروگاه ما قبل از روی کار آمدن این دولت حدود 36 درصد بود که اکنون این رقم به بیش از 39 درصد رسیده است. این بدان معناست که اصلاحات ساختاری در حوزه تولید برق ما در حال انجام است.

نماینده مردم لارستان در شورای اسلامی گفت: رویه خوبی که توسط وزارت نیرو و منابع معدنی در این دولت اجرا شده این است که صنعت را ملزم به تامین برق خود کند. مجلس همچنین با تصویب قوانینی برای رفع موانع صنعت برق به دولت کمک کرده است. از سوی دیگر، سیستم تشویقی که شامل چندین اعشار است، رضایت را به همراه داشته است.

وی در ادامه تاکید کرد: الحمدلله وضعیت تولید برق که تقریباً 60 هزار مگاوات مورد نیاز است، وضعیت خوبی است. اما نکاتی را باید در نظر گرفت; شدت انرژی در کشور ما نسبت به سایر کشورها بالاست و این مشکل نیاز به مدیریت دارد. بیش از 100 میلیارد تومان یارانه پنهان در این زمینه پرداخت کردیم. حدود 7 درصد ضایعات انرژی ما در دو وزارتخانه نفت و نیرو است که متولی انرژی در کشور هستند و این باید اصلاح شود.

حسین زاده گفت: راندمان نیروگاه ها باید به بالای 60 درصد برسد زیرا میانگین جهانی بیش از 50 درصد است. از طرفی باید برای بهینه سازی مصرف انرژی برنامه ریزی کرد.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تخصص در زمینه اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد هستم. به شما اطلاعات و نظراتی را ارائه می‌دهم که با کیفیت و قابل اطمینان هستند تا شما بتوانید در مسائل اقتصادی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا