اقتصادی

زور نفت به رکود نرسید

پیامی که قیمت نفت که هفته گذشته چهار درصد کاهش یافت، به سعودی ها و سایر اعضای اوپک پلاس فرستاد این است که آنها باید صبورتر باشند.

به گزارش میجیک، بازار نفت روز جمعه برای چهارمین بار در پنج روز گذشته پس از تحت تاثیر رکود اقتصادی، هفتگی افت تقریباً 4 درصدی را تجربه کرد.

وست تگزاس اینترمدیت (WTI) در بازار نیویورک با 35 سنت یا 0.5 درصد کاهش، به 69.16 دلار در هر بشکه بسته شد و کاهش هفتگی 3.7 درصدی را ثبت کرد. شاخص نفت آمریکا در هفته گذشته نوسان داشت و 2.3 درصد افزایش یافت، در حالی که سه هفته قبل 3.5 درصد کاهش داشت.

قیمت نفت خام برنت 29 سنت یا 0.4 درصد کاهش یافت و به 73 دلار و 85 سنت در هر بشکه بسته شد. مانند وست تگزاس اینترمدیت، نفت برنت در هفته حدود چهار درصد کاهش یافت.

پس از اینکه بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را به میزان نیم درصد افزایش داد، یعنی بیش از دو برابر پیش بینی، و گفت که باید بر اساس شاخص های کلیدی که نشان می دهد تورم بریتانیا طولانی تر خواهد بود، عمل کند، ترس از رکود به اوج جدیدی رسید.

نرخ بهره اصلی بریتانیا در حال حاضر 5 درصد است، بالاترین نرخ از سال 2008. بانک انگلستان 13 بار متوالی نرخ بهره را افزایش داده است و این پس از فدرال رزرو است که نرخ بهره را در ایالات متحده به رکورد 5.25 رسانده است. درصد با 10 دور متوالی افزایش هزینه های استقراض. فدرال رزرو اعلام کرده است که می خواهد تا قبل از پایان سال حداقل دو بار نرخ بهره را افزایش دهد.

یکی دیگر از عواملی که بر نگرانی‌ها در مورد رکود افزوده است، نظرسنجی تجاری «اس اند پی گلوبال» است که نشان می‌دهد فعالیت اقتصادی آلمان در ماه ژوئن به دلیل رشد آهسته بخش خدمات و ضعف کارخانه‌های این کشور بیش از حد انتظار بوده است. پاییز داده های فرانسه نشان می دهد که اقتصاد این کشور ممکن است در سه ماه منتهی به ژوئن منقبض شده باشد. در خود ایالات متحده، شاخص مدیران خرید خدمات S&P در ماه ژوئن به 54.1 واحد رسید در حالی که پیش بینی 54 واحد و 54.9 واحد در ماه قبل بود.

ادوارد مویا، تحلیلگر پلتفرم معاملات آنلاین OANDA گفت: معامله گران انرژی نگران هستند که فدرال رزرو و سایر سیاست گذاران ممکن است به رشد اقتصادی در نیمه دوم سال آسیب بزنند.

این هفته، روسای بانک‌های مرکزی اصلی در پرتغال گرد هم می‌آیند و تعهد خود را برای مقابله با تورم با افزایش شدید نرخ بهره اعلام می‌کنند.

به گزارش اینوستینگ، مشخص می‌شود با وجود سفرهای تابستانی که معمولاً منجر به افزایش تقاضای نفت می‌شود، هدف سعودی‌ها رساندن قیمت نفت به بالای ۸۰ دلار یا حفظ قیمت هر بشکه حداقل بالای ۷۰ دلار است. و هر چه قیمت بالاتر باشد، تصور آن سخت تر است. عربستان سعودی رهبری ائتلافی متشکل از 23 کشور تولیدکننده نفت موسوم به اوپک پلاس را برعهده دارد که از اکتبر سه دور کاهش تولید را اعلام کرده است و به طور تئوری 2.5 میلیون بشکه در روز از عرضه نفت به بازار را کاهش می دهد.

این کشور اعلام کرد تولید خود را در ماه جولای یک میلیون بشکه در روز کاهش می دهد و به 9 میلیون بشکه در روز می رساند. قیمت نفت تنها پس از اعلام این کاهش داوطلبانه برای مدت کوتاهی افزایش یافت.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تخصص در زمینه اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد هستم. به شما اطلاعات و نظراتی را ارائه می‌دهم که با کیفیت و قابل اطمینان هستند تا شما بتوانید در مسائل اقتصادی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا