اقتصادی

رشد نقدینگی کاهشی شد

دولت سیزدهم علاوه بر تثبیت بازار، عوامل اساسی ایجاد تورم را نادیده نگرفت و یکی از مصادیق تلاش برای جلوگیری از عوامل اساسی تورم، کنترل رشد نقدینگی است. به طوری که در 2 ماهه امسال کمترین میزان رشد نقدینگی در پنج سال اخیر به ثبت رسیده است.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از وزارت اقتصاد و دارایی، نیم قرن است که تورم در کشور ما مشکل ساز شده است. در دهه 70 تورم 25 درصد و در دهه 80 متوسط ​​تورم 15 درصد بود. در دهه 90 متوسط ​​نرخ تورم افزایش یافت و در پنج سال اخیر اقتصاد ایران تورم متوسط ​​40 درصدی را تجربه کرد.

در دولت سیزدهم، رفع اختلافات در بخش‌های مختلف اقتصاد که سال‌ها تورم را در کشور به همراه داشت، با برنامه اصلاح ساختار بودجه، اصلاح نظام بانکی، اصلاح صندوق‌های بازنشستگی و اصلاح دستوری انجام شد. قیمت گذاری از محصولات این شرکت

به طور کلی می توان به دو دسته کلی «عوامل بنیادی» و «عوامل کوتاه مدت» در رابطه با کانال های ایجاد تورم در اقتصاد ایران اشاره کرد. عوامل اساسی شامل عواملی هستند که نرخ تورم بلندمدت را شکل می دهند و در صورت بروز شوک های اقتصادی زمینه را برای افزایش تورم فراهم می کنند. از جمله این عوامل می توان به عدم تناسب رشد بالای نقدینگی (از عدم تعادل اقتصادی مانند عدم تعادل در بودجه دولت، عدم تعادل در سیستم بانکی، عدم تعادل در شرکت های اقتصادی و …) اشاره کرد.

در واقع دولت سیزدهم در کنار تثبیت بازار، عوامل اساسی ایجاد تورم را نادیده گرفت و یکی از مصادیق تلاش برای جلوگیری از عوامل اساسی تورم، جلوگیری از رشد نقدینگی است.

در خصوص نرخ رشد نقدینگی، هدف دولت و بانک مرکزی کاهش رشد نقدینگی به 25 درصد در سال جاری است که عملکرد دو ماهه نخست امسال نشان از نزدیک شدن به هدف است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، رشد نقدینگی در دو ماهه نخست امسال 2.1 درصد بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 2.1 درصد کاهش داشته است. رشد نقدینگی در دو ماه اول 2018 تا 2018، در ماه مه 2018 تا مارس 2017؛ 3.1 درصد، در ماه مه 2019 تا مارس 2018؛ پنج درصد، در اردیبهشت 1400 تا اسفند 99; 3.6 درصد و در اردیبهشت 1401 تا اسفند 1400; 2.3٪ است. بنابراین رشد نقدینگی در 2 ماهه امسال کمترین میزان را در پنج سال اخیر داشته است.

بدین ترتیب رشد نقدینگی در 12 ماهه پایانی اردیبهشت 1402 معادل 30.9 درصد، در 12 ماهه پایانی اردیبهشت 1401 برابر با 34.7 درصد و رشد نقدینگی در 12 ماهه پایانی اردیبهشت 1400 برابر با 38.8 است. ٪، همانطور که انتظار می رود، با این روند، هدف رشد نقدینگی 25 درصدی تا پایان سال جاری محقق خواهد شد.

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تخصص در زمینه اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد هستم. به شما اطلاعات و نظراتی را ارائه می‌دهم که با کیفیت و قابل اطمینان هستند تا شما بتوانید در مسائل اقتصادی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا