برترین های کسب و کار مجیکمطالب عمومی

حقوق و مسئولیت‌های وکلای طلاق

وکیل طلاق به و دانش‌آموخته رشته حقوق گفته می‌شود که از تمامی قوانین حوزه‌های کیفری، حقوقی و خانواده آگاهی دارد؛ ولی عمده تخصص خود را در خصوص مباحث خانواده اعم از طلاق و انواع آن گذاشته است.از آن جایی که مسئله طلاق امروزه یکی از مباحث رایج در جامعه کنونی است حضور وکلایی که صرفاً در این موضوع تخصص داشته و رزومه و پرونده‌های موفقی داشته باشند بسیار مورد نیاز احساس می‌شود؛ به همین دلیل مؤسسه حقوقی ما سعی خود را بر این داشته است تا از وکیل طلاق توافقی در کرج  در مؤسسه خود استفاده نماید.

از این رو به شما توصیه می‌نماییم از آن جایی که وکیل طلاق آشنایی کاملی با مباحث مربوط به طلاق و انواع آن دارد صرفاً برای انجام امور مربوطه و تسریع بخشیدن به روند پرونده و رسیدن به نتیجه دلخواه خود از وکیل طلاق مشاوره دریافت نمایید.از آن جایی که پیدا کردن یک وکیل طلاق متبحر و متخصص که بتواند در کم‌ترین زمان ممکن شما را به هدف برساند ممکن است امری سخت و مشکل باشد.

مؤسسه ما تفاهم در رابطه با مشکلات ناشی از طلاق و مصادیق آن که مربوط به حوزه خانواده می‌شود، وکیلی متخصص و آشنا به کلیه قوانین مدنی  را برای شما به یاری گرفته تا بتوانید با خیالی آسوده با وکیل مشاوره داشته باشید و در صورت نیاز با انعقاد قرارداد وکالت از وکیل طلاق متخصص در این حوزه یاری بطلبید چرا که انتخاب وکیل پایه یک دادگستری درست و مجرب در این زمینه می‌تواند بهترین تصمیم برای رسیدن به حقوق فردی شما باشد.

انواع طلاق در قانون ایران

وکیل طلاق بیان می‌دارد که قوانین در حقوق ایران به دسته های متعددی تقسیم می‌شود و هرکدام از آن‌ها دارای شرایط و مراحل خاص مربوط  به خود هستند که به آن‌ها اشاره خواهیم نمود:

طلاق بائن

به طلاقی گفته می‌شود که در آن بعد از طلاق مرد حق رجوع به زن را ندارد.در این خصوص قانون مدنی در ماده ۱۱۴۵ بیان داشته است که طلاق در مواردی بائن محسوب می‌شود:

 • زمانی که طلاق قبل از وقوع نزدیکی واقع شود.
 • هنگامی که زن یائسه باشد.
 • طلاق از نوع خلع و مبارات تا زمانی که زن رجوع به‌عوض نکرده باشد.
 • سه طلاق که بعد از سه وصلت پیاپی شکل گرفته باشد حال می‌خواهد این وصلت ناشی از رجوع و یا نکاح جدید باشد.
 •  قانون مدنی در ماده ۱۱۴۶ در خصوص طلاق خلع بیان کرده است که زوجه می‌تواند به جهت کراهتی که از زوج دارد مبلغی به او پرداخت نماید تا او را طلاق دهد، حال این مبلغ می‌تواند عین مهریه و یا بیشتر و یا کم‌تر از آن مبلغ باشد.
 • قانون مدنی در ماده ۱۱۴۷ در خصوص طلاق مبارات بیان کرده است که زوجین از یکدیگر کراهت داشته باشند و مبلغی که پرداخت می‌شود در این جا نباید بیشتر از میزان مهریه باشد.

Rights and responsibilities of divorce lawyers

طلاق رجعی

 • به طلاقی گفته می‌شود که در آن مرد می‌تواند بعد از طلاق و در طول مدت عده به زن رجوع نماید و زندگی مشترک را دوباره شروع نماید.
 • در این مورد قانون مدنی در ماده ۱۱۴۸ بیان داشته که صرف رجوع تنها در دوره عده امکان‌پذیر است و بعد از آن حق رجوع از بین می‌رود.

وکیل طلاق در خصوص روش‌های طلاق این‌گونه توضیح داده است که در قانون ایران گرفتن طلاق به سه روش امکان‌پذیر است:

 • طلاق به درخواست مرد
 • طلاق به درخواست زن
 • طلاق توافقی (دوجانبه)

مرد می‌تواند مطابق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی با رعایت شرایطی که در قانون ذکر شده است به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای طلاق از همسر خود را داشته باشد.

مرد باید برای گرفتن طلاق از همسر خود مراحلی را طی نماید و برای گرفتن طلاق خیلی بهتر است که از وکیل طلاق متخصص در این حوزه کمک بگیرد که در این جا وکیل طلاق اقدامات لازم را انجام می‌دهد این اقدامات که تماماً نیاز است شامل:

 • ابتدا مرد باید دادخواستی مبنی بر درخواست طلاق نزد وکیل به‌صورت تخصصی و با رعایت اصول قانونی تنظیم نماید و دادخواست ثبت شده در سامانه‌ای به نام ثنا ثبت می‌شود.
 • بعد از ثبت طلاق در سامانه ثنا، دادگاه وقتی را به جهت رسیدگی به موضوع مطروحه تعیین می‌نماید بعد از تشکیل جلسه دادگاه و تعیین تکلیف نسبت به مهریه و سایر مطالبات مالی زن گواهی عدم امکان سازش توسط دادگاه صادر می‌شود.
 • بعد از آن که دادگاه گواهی عدم امکان سازش را صادر نمود این گواهی از زمان تاریخ صدور به مدت سه ماه دارای اعتبار است و طرفین باید با مراجعه به یکی از دفاتر طلاق مراجعه کرده و آن را ثبت نمایند.

وکیل طلاق بیان می‌دارد که زن برای آن که بتواند از همسر خود جدا شود و درخواست طلاق او با موافقت دادگاه همراه باشد باید مطابق قانون شرایطی را داشته باشد که در صورت وجود این شرایط و به کمک وکیل طلاق متخصص می‌تواند به راحت‌ترین شکل طلاق بگیرد.

 • زن ابتدا باید به وکیل طلاق رجوع نماید و با انجام مشاوره تخصصی با وکیل و ارائه دلایل مورد قبول در قانون دادخواستی مبنی درخواست طلاق از مرد را تنظیم نماید.
 • از جمله دلایلی که وکیل طلاق می‌تواند آن‌ها را در دادخواست طلاق بیاورد و با استفاده از آن دلایل اقدام به طلاق زن نماید شامل:
 • ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی بیان می‌دارد که در صورتی که مرد از دادن نفقه به همسر خودداری نماید زن می‌تواند برای درخواست طلاق اقدام نماید.
 • ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی بیان می‌دارد که در صورتی که ادامه ازدواج برای زن عسروحرج یا همان سختی فراوان به همراه داشته باشد، در صورت اثبات این موضوع او می‌تواند از دادگاه درخواست طلاق داشته و طلاق خود را بگیرد.
 • ماده ۱۰۲۹ قانون مدنی بیان می‌دارد زمانی که مرد در طول زندگی زناشویی خود چهار سال غیبت کامل داشته باشد در این جا دادگاه حکم به طلاق صادر می‌نماید.
 • زمانی که زن از شوهر خود وکالت در طلاق داشته باشد و این موضوع در سند نکاحیه ذکر شده باشد به‌راحتی و با رعایت قانون می‌تواند از شوهر خود طلاق بگیرد.
 • بعد از آن که وکیل طلاق در دادخواست طلاق زن به مواردی از موارد بالا اشاره نمود و در سامانه ثنا این دادخواست را ثبت کرد، دادگاه زمانی برای رسیدگی به پرونده مشخص می‌نماید و بعد از بررسی و تحقیق در خصوص آن چه که به‌عنوان ادله در دادخواست ذکر شده است و احراز حق زن حکم به طلاق را صادر می‌نماید.

زمانی که بحث طلاق به شیوه دوجانبه و با رضایت طرفین انجام می‌شود غالباً خیلی از افراد این‌گونه گمان می‌نمایند که بدون حضور نزد وکیل می‌توانند خیلی راحت و در کمترین زمان طلاق خود را بگیرند؛ اما طلاق دوجانبه نیازمند طی شدن مراحلی است که اگر توسط وکیل انجام شود می‌تواند در کوتاه‌ مدت اشخاص را به هدف موردنظر برساند.

به همین دلیل ابتدا زوجین باید در سامانه تصمیم ثبت‌نام کنند و بعد از دریافت وقت مشاوره و اتمام جلسات آن گواهی عدم انصراف از طلاق دریافت نمایند و به همراه مدارک مورد نیاز، دادخواست مبنی بر طلاق توافقی تنظیم نمایند و بعد از تعیین وقت رسیدگی در دادگاه در موعد مقرر حضور یافته و به‌صورت توافقی جدا شوند.در مقاله به صورت کامل در این خصوص صحبت شده است که به شما مخاطبان گرامی توصیه می‌نماییم برای دریافت اطلاعات بیشتر به این مقاله مراجعه نمایید.

وظایف وکیل مهریه در قانون

 • آشنایی کامل نسبت به قوانین حوزه طلاق در قانون مدنی
 • آگاهی از تمامی مراحل طلاق به درخواست مرد و زن
 • آگاهی به مراحل طلاق توافقی و پیگیری سریع و تخصصی در خصوص صدور گواهی عدم امکان سازش
 • مهارت و تخصص لازم در تنظیم دادخواست های حقوقی
 • داشتن مهارت های روان‌شناسی در خصوص ایجاد صلح و کاهش آسیب بین زوجین

هزینه وکیل طلاق چقدر می‌باشد؟

حق الوکاله وکیل در پرونده های مربوط به طلاق با توجه به این که طلاق در حوزه‌های مختلفی مطرح می‌شود متفاوت می باشد به این نحو که با توجه به توافقی و یا یک‌جانبه بودن طلاق از جانب مرد یا زن میزان حق الوکاله وکیل متغیر می باشد؛تعیین نوع طلاق می‌تواند حساسیت و میزان پیچیدگی آن را مشخص نماید و طبق آن مبلغ متفاوتی برای پرونده تعیین گردد به این صورت که در پرونده‌هایی که به شکل توافقی در آن طلاق مطرح می‌شود میزان حق الوکاله معمولاً کمتر از حالتی است که طلاق به شکل یک‌طرفه مطرح می‌شود.

در طلاق یک‌طرفه زمانی که زن درخواست طلاق دارد به علت پیچیده تر بودن روند دادرسی به جهت آن که وکیل باید ادله‌ای برای اثبات حق زن برای طلاق داشته باشد،  مبلغی در حدود ۶ میلیون تا ۲۰ میلیون با توجه به حساسیت پرونده و در طلاق توافقی مبلغی در حدود ۶ میلیون تا ۱۰ میلیون تعیین می‌نماید، در کل مبلغ تعیین شده متغیر و بر اساس توافق وکیل و موکل در قرارداد وکالت درج می‌شود و الزام قانونی برای تعیین مبلغ وجود ندارد.

وکیل طلاق توافقی

در طلاق توافقی زن و شوهر پیش از مراجعه به دادگاه در امور مختلف مانند مهریه، نفقه، ‌حضانت و سایر امور مالی توافق می‌کنند. دادگاه نیز پس از انجام مشاوره توسط زوجین در مراکز بهزیستی بر اساس آنچه بین زوجین توافق شده گواهی عدم امکان صادر کرده و زوجین با مراجعه به دفترخانه طلاق خود را ثبت می‌کنند.

اما وکیل در طلاق توافقی چه نقشی میتواند داشته باشد؟‌ نکته اول این است که اگر برای این کار وکیل بگیرید دیگر در هیچ یک از مراحل نیاز به حضور در دادگاه ندارید. همچنین وکیل در طلاق توافقی می‌تواند با استفاده از راه‌های قانونی مدت زمان انجام طلاق را به طور چشم‌گیری کاهش دهد. این کار به واسطه حذف جلسات مشاوره و همچنین آشنایی با مقررات و رویه های قضایی رخ می‌دهد. یکی دیگر از فواید استفاده از وکیل در طلاق توافقی ثبت کردن توافقات به شکلی محکم و عادلانه است که حقوق طرفین به نوعی در آن تامین شود.

وکیل طلاق از طرف زن

زن تحت شرایط خاصی می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند. این حق گاهی ناشی از وکالتی است که مرد ضمن عقد ازدواج یا ضمن سندی جداگانه به او داده است و یا به واسطه دلایل قانونی مانند عدم پرداخت نفقه و یا عسر و حرج ایجاد می‌شود. در صورت اثبات این امور دادگاه مرد را ملزم به طلاق دادن زن کرده و در صورت امتناع خود از جانب مرد زن را طلاق می‌دهد.

اما وکیل در طلاق از جانب زن چه ضرورتی دارد؟ در زمانی که زن میخواهد تقاضای طلاق کند باید اموری را اثبات کند که این کار دشوار و دارای پیچیدگی است. مثلا اگر مرد به نحو مشروط به زن حق طلاق داده باشد، حصول شرط باید توسط زن اثبات شود. یا اگر زن مدعی عسر و حرج باشد، باید حتما این عسر و حرج اثبات شود.

همچنین تکلیف برخی از حقوق زن مانند مهریه، نفقه و حضانت فرزندان باید مشخص شود. در این نوع از طلاق بدلیل اینکه توافقی بین زن و مرد در کار نیست، احتمال پایمال شدن حقوق زن یا مرد وجود دارد. پس حضور یک وکیل در طلاق توسط زن چه از جانب زن و حتی از جانب مرد به تامین بهتر حقوق وی کمک بسیاری خواهد کرد.

وکیل طلاق از طرف مرد

حق طلاق در اختیار مرد است. البته مرد برای طلاق دادن زن باید مراحلی را طی کند. همچنین او باید تمام حقوق مالی زن را نیز بپردازد. مهمترین مزیت استفاده از وکیل در طلاق از جنب مرد این است که در هیچ مرحله ای از مراحل مانند داوری یا دادگاه دیگر نیازی به حضور مرد نخواهد بود. همچنین با توجه به اینکه موضوع طلاق دارای رسیدگی ۳ مرحله ای است،‌ استفاده از وکیل مجرب و خبره می‌تواند به کاهش زمان پرونده و تسریع امر کمک بسیاری کند.

 

دکمه بازگشت به بالا