اقتصادی

حساب توسعه شبکه فیبرنوری با سرمایه اولیه هزار میلیارد تومان ایجاد می‌شود

وزیر ارتباطات و انفورماتیک گفت: ایجاد حساب توسعه شبکه فیبر نوری با سرمایه اولیه هزار میلیارد تومان نقطه عطفی برای تامین مالی طرح ملی فیبر نوری منازل و مشاغل است.

به گزارش میجیک، فیبر نوری اکنون بخش مهمی از تجهیزات ارتباطی زیرساختی جهان است. عمده‌ترین فناوری‌ای که در حوزه ارتباطات کم‌استفاده می‌شود، ایران در سال‌های اخیر است، اما در دولت سیزدهم مورد توجه ویژه دولت و معاونت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است.

شبکه زیرساختی کشور با سرمایه گذاری دولت بیش از 70 هزار کیلومتر فیبر برای اتصال شهرهای مختلف کشور به یکدیگر فراهم کرده است، اما در داخل شهر همچنان شبکه دسترسی یا آخرین لایه اتصال به ساختمان های مسکونی و تجاری در سطح شهر وجود دارد. کشور با تجهیزات قدیمی متصل به شبکه مسی معروف است. این شبکه با وجود گستردگی گسترده، توانایی تطبیق با فناوری های جدید و استفاده از خدمات پهنای باند را ندارد.

این در حالی است که مصوبه شورای عالی فضای مجازی در سال 1404، 80 درصد خانوارها و 100 درصد مشاغل باید به پهنای باند ثابت با سرعت متوسط ​​25 مگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشند و 20 میلیون خانوار و پنج میلیون نفر باید به اینترنت پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند. کسب و کار باید تا سال 1404 به اینترنت باند پهن دسترسی داشته باشد. محل اقامت باید روی یک بستر فیبر نوری شکل بگیرد.

در همین رابطه عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار پستی در شبکه اجتماعی داخلی خود اظهار داشت: امروز در دولت آیین نامه بند «س» تبصره ۷ قانون بودجه تصویب شد. با مصوبه «حساب توسعه شبکه فیبر نوری» با سرمایه اولیه یک میلیارد تومان ایجاد می شود که نقطه عطفی در تامین مالی طرح ملی فیبر نوری منازل و مشاغل است. با اجرای این طرح و سایر اقدامات تا پایان سال راه ساخت 10 میلیون کلاهک هموار می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا