مطالب عمومی

جام زرین حسنلو با قدمت ۳ هزار ساله به نمایش درآمد

به گزارش خبرگزاری میجیک از آذربایجان غربیبا حضور مسئولان استانی جام زرین حسنلو نقده با قدمتی بیش از 3000 سال در موزه باستان شناسی ارومیه افتتاح شد.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی در این مراسم گفت: دولت سیزدهم به موضوع ایجاد زیرساخت ها برای ایجاد موزه و توسعه گردشگری توجه ویژه ای داشته و در این راستا توسعه موزه باستان شناسی را نیز مورد توجه قرار داده است. ارومیه یک ضرورت است تا بتوانیم اشیا زیادی را به نمایش بگذاریم.
وی افزود: نمایش جام حسنلو نقده در موزه ارومیه نیز قابل تقدیر است زیرا مردم را با هویت و تاریخ نیاکان خود آشنا می کند و برای کسانی که فرصت بازدید از این جام را در موزه ملی تهران ندارند. این فرصت به مدت دو هفته فراهم شده است.» قبلا، پیش از این
در ادامه: از آنجایی که جام حسنلو متعلق به شهر نقده است، از فرماندار و شهردار نقده نیز درخواست می شود شرایطی را فراهم کنند تا شهروندان این شهر بتوانند از این جام در موزه ارومیه بازدید کنند.

قدمت این اثر به 1200 سال قبل از میلاد می رسد و احتمالاً مربوط به دوره قبل از مادها یعنی مونایی است. نقاشی روی فنجان داستانی را روایت می کند. بر روی جام، تصاویری از سه خدا وجود دارد: خدای زمین، خدای آب و خدای خورشید. این اثر 21 سانتی متر ارتفاع، 25 سانتی متر قطر و 950 گرم وزن دارد.

46

دکمه بازگشت به بالا