اقتصادی

توضیحات وزیر کار درباره اصلاح حقوق کارگران

وزیر کار گفت: چه کسی گفته که اصل سه جانبه حقوق کارگران حذف شود؟ این اصل تحت هیچ شرایطی حذف نمی شود.

به گزارش میجیک، سولت مرتضوی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران با موضوع تجدید حقوق کارگران اظهار کرد: چه کسی گفته سه جانبه گرایی در حقوق کارگران حذف شود؟ سه جانبه گرایی تحت هیچ شرایطی از بین نخواهد رفت. موضوعی از سوی نمایندگان کارگری مطرح شد که اساساً در تمام اعصار شورای عالی به نمایندگی از کارفرمایان عمل می کرد و گفتیم برای جلوگیری از شبهه، بهتر است موضوع به مجلس واگذار شود. ، جایی که نمایندگان مردم آنجا هستند و شماره الف تعداد زیادی نماینده و همچنین کارگر دارد و راحتتر می تواند نیازها را بررسی کند.

وی افزود: در جلسه قبلی گفتم در روز کارگر برخی از نمایندگان کارگران از رئیس جمهور خواستند از پیشنهاد وزیر کار کناره گیری کند. رئیس جمهور دستوری داد که من دستور می گیرم و بحث اصلاح ماده 41 قانون کار را از دستور کار خارج کردیم.

وزیر کار تاکید کرد: حداقل دستمزد را در شورای عالی کار تصویب کردیم و تغییری در حداقل دستمزد ایجاد نمی شود و برای سال آینده تصمیمات لازم اتخاذ می شود.

وی با بیان اینکه حقوق بازنشستگان کشوری طبق قانون افزایش می یابد، ادامه داد: برای مستمری بگیران تامین اجتماعی بر اساس مصوبه شورای عالی کار دستور ابلاغ و اصلاح شد و از این ماه به تدریج پرداخت می شود.

مرتضوی با اشاره به اقدامات وزارت کار برای ایجاد اشتغال گفت: سال گذشته حدود 300 هزار نفر جویای کار در سامانه مربوطه ثبت نام کردند و تعداد زیادی نیز از طریق این سامانه جذب بازار کار شدند. کارخانجات و کارفرمایان نیز در سامانه ثبت نام می کنند، اما متاسفانه نمی توانیم کارگران را بر اساس نیازشان راهنمایی کنیم و کارگران تمایلی به حضور در پروژه ندارند. امسال هدف افزایش یافته است و 400 هزار نفر را هدف گذاری کرده ایم که امیدواریم به آن برسیم.

وی با تایید اینکه ادامه طرح کالابرگ سیاست دولت است، هشدار داد: ارزیابی اولیه عملکرد فصلی و تعدیل گردش کار ضروری است و در دستگاه تصمیم گیری بررسی شود. تا آنجا که من می دانم، سیاست دولت اساسا این طرح را ادامه می دهد.

مرتضوی دهک یارانه ای را نیز اصلاح شده دانست و بیان کرد: سامانه «بنیاد رفاه ایران» برای دهک شاخص هایی تعریف کرده است و ممکن است فردی از دهک چهارم به دهک پنجم و بالعکس ارتقا یابد. این سیستم همیشه می تواند به روز شود. هر شش ماه یکبار تمدید می شود و اعشار تغییر می کند. اگر کسی به اعشاری شدن اعتراض داشته باشد، می تواند این کار را از طریق چندین سیستم انجام دهد تا نتایج بررسی به آنها اعلام شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا