انقلاب چین در صنعت ترانزیت: ارتقای بازدهی موتور دیزلی به بالای ۵۳ درصد

موتور احتراق داخلی دیزل از زمان اختراع خود در 127 سال پیش پایه و اساس صنعت حمل و نقل بوده است و هزینه حمل و نقل کالا به دلیل مصرف کم و راندمان نسبتا خوب موتور دیزل نسبتاً پایین است. البته در طول قرن بیستم و همچنین دو دهه اخیر، مهندسان و دانشمندان همواره سعی در بهبود راندمان حرارتی موتورهای دیزلی داشته اند.

به گزارش میجیک و به گزارش میجیک، در حال حاضر در حال توسعه قابل توجه، اولین موتور دیزلی با راندمان حرارتی ذاتی 53.09 درصد توسط شرکت چینی Weichai Power معرفی شده است. این شرکت فناوری جدید خود را در کنگره جهانی موتورهای احتراق داخلی 2024 که در تیانجین چین آغاز شد، ارائه کرد.

این موفقیت توسط سازمان معتبر بین المللی تست موسوم به TÜV SÜD و همچنین مرکز تحقیقات و فناوری خودرو چین که یک بدنه تخصصی برای آزمایش موتورهای احتراق داخلی در چین است تأیید شده است.

یک نوآوری بزرگ در بهره وری

راندمان حرارتی موتور به نسبت انرژی احتراق گازوئیل گفته می شود که بدون نیاز به مکانیزم بازیابی حرارت هدر رفته به خروجی مفید موتور منتقل می شود. عملکرد موتور با افزایش راندمان حرارتی موتور بهبود می یابد.

در 16 سپتامبر 2020، شرکت Wichai Power با رونمایی از یک موتور دیزلی جدید که رکورد راندمان حرارتی خود را به 50.23 درصد افزایش داد، تاریخ ساز شد. در ژانویه 2022، این شرکت به بهبودهای بهتری دست یافت و راندمان حرارتی موتور را به 51.09٪ افزایش داد. سپس در نوامبر 2022 با دستیابی به راندمان حرارتی 52.28 درصد از رکورد قبلی پیشی گرفت.

انقلاب چین در صنعت حمل و نقل: بهبود راندمان موتورهای دیزل تا بیش از 53 درصد

موتور دیزلی VichaiPower در مقایسه با محصولات معمولی موجود در بازار بازدهی تقریباً 15 درصدی تولید می کند که معمولاً بازده حرارتی متوسط ​​​​46 درصد را ارائه می دهد. در عین حال، به گفته کارشناسان، استفاده از موتورهای دیزلی با راندمان حرارتی بیش از 52 درصد می تواند منجر به کاهش مصرف سوخت و انتشار دی اکسید کربن تا 12 درصد شود.

تنظیم دقیق فناوری موجود

تیم تحقیقاتی شرکت ویچای پاور با صرف بیش از 500 روز تلاش متمرکز برای بهینه سازی چهار سیستم حیاتی موتور دیزل شامل تامین سوخت، ورودی هوا، احتراق و کاهش اصطکاک به این موفقیت دست یافته است.

محققان فناوری احتراق موثر با انبساط بالا، فشار جریان مخلوط، تزریق سوخت با راندمان بالا و کاهش اصطکاک کم مقاومت را توسعه داده‌اند و با 0.1 درصد گام در هر پیشرفت، توانستند به مانع بازده حرارتی 53 درصد برسند. بار اول. زمان در Break the surface of the world.

محققان چینی می گویند این شاهکار معادل انسانی است که می تواند یک سرعت 100 متری را در کمتر از 9 ثانیه به پایان برساند.

مصرف سوخت را کاهش دهید

بهبود سطح راندمان حرارتی از 46% به 53% راندمان حرارتی می تواند اقتصاد موتورهای دیزلی را تا حدود 14% بهبود بخشد. این نوآوری باعث صرفه جویی در حدود 31 میلیون تن سوخت و کاهش انتشار 97 میلیون تن کربن می شود.

یک تراکتور سنگین با این موتور با صرفه جویی 50 هزار لیتری گازوئیل می تواند تا 250 هزار کیلومتر در سال را طی کند که با توجه به قیمت سوخت، سالانه چند هزار دلار برای صاحب تراکتور صرفه جویی خواهد شد.

این پیشرفت های فنی نه تنها به حمل و نقل کمک می کند، بلکه به سایر صنایع مانند ماشین آلات ساختمانی، تجهیزات کشاورزی، کشتی ها و تجهیزات تولید برق و سایر صنایع نیز کمک می کند.

5454

دکمه بازگشت به بالا