مطالب عمومی

ادعای گروسی درباره مسائل پادمانی ایران در گزارش سالیانه آژانس

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش سالانه خود درباره اجرای پادمان‌ها را بین اعضای این سازمان توزیع و بر خواسته‌های خود علیه ایران تاکید کرد.

به گزارش میجیک، سازمان دیده بان هسته ای سازمان ملل مدعی است در حالی که تعداد بازرسان در ایران طی سال گذشته افزایش یافته است، درک برنامه هسته ای ایران بهبود نیافته است.

وب سایت شبکه بلومبرگ شامگاه چهارشنبه گزارش داد که آژانس بین المللی انرژی اتمی ارزیابی سالانه بازرسی هسته ای خود را پیش از نشست ماه آینده در وین بین دیپلمات ها توزیع کرده است.

این رسانه آمریکایی مدعی شد در گزارش 112 صفحه ای رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که توسط بلومبرگ مشاهده شد، آمده است: در حالی که بازرسی به طور منظم ادامه دارد، هیچ پیشرفتی برای حل مشکل حاصل نشده است. مشکل پادمان همچنان پابرجاست. قبلا، پیش از این”.

وی همچنین مدعی شد: تا زمانی که ایران مسائل باقیمانده خود را روشن نکند، آژانس نمی تواند تضمین کند که برنامه هسته ای ایران صرفاً صلح آمیز است.

در این گزارش همچنین آمده است که اگرچه بازرسی های آژانس در سال گذشته هشت درصد افزایش یافته و از اجرای برجام فراتر رفته است، «آژانس همچنان به به روز رسانی اطلاعات مربوط به تولید و فهرست سانتریفیوژها، روتورها و واسطه ها، قطعات، آب سنگین و اورانیوم ادامه می دهد. تمرکز.”

در همین حال، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت وگو با میجیک، از نشست و مذاکرات معاونان فنی و حقوقی ایران و آژانس برای بررسی اجرای عملیاتی بیانیه مشترک اسفند 1401، خبر داد. نمایندگان ایران و آژانس در تماس و ارتباط هستند و نمایندگان آقای گروسی برای ادامه مذاکرات به ایران خواهند آمد.

گروسی در سفر اخیر به ایران، در دیدار با مقامات سیاسی و هسته ای ایران، گام های عملی ملموسی را برای احیای بیانیه مشترک اسفند 1401 (13 اسفند 1392) با هدف بازگرداندن روند اعتمادسازی و افزایش شفافیت بین ایران پیشنهاد کرد. ایران و آژانس

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نیز گفت: ما با یک هژمونی در برابر صنعت هسته ای کشورمان مواجه هستیم که با رفع مشکلات فنی باز هم به دلیل فشارهای سیاسی، فضا را به گونه ای دیگر مختل می کند. در مورد دستاوردهای صلح آمیز هسته ای ایران». .

وی ادامه داد: مدیرکل آژانس باید بدون اظهار نظر حقایق را گزارش می کرد و در هیات رئیسه ابراز احساسات می کرد اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد. همه این موارد نشان می دهد که جلسه یک موضوع سیاسی و حقوقی و فنی است که تحت الشعاع سیاست قرار گرفته است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا