اقتصادی

آب؛ بحران بعدی اروپا – میجیک

اگرچه هنوز فصل بهار است، اما اروپا با خشکسالی مواجه است.

به گزارش میجیک به نقل از پولیتیکو، ذخایر مهمی که میلیون ها نفر در کاتالونیا از آن بهره مند هستند، خشک شده است.

اختلافات بر سر آب منجر به درگیری در فرانسه شده است، جایی که بسیاری از روستاها قادر به تامین آب لوله کشی ساکنان نیستند و بزرگترین رودخانه ایتالیا در ژوئن سال گذشته در سطح پایینی قرار داشت.

بیش از یک چهارم قاره اروپا تا ماه آوریل در وضعیت خشکسالی است و بسیاری از کشورهای منطقه خود را برای تکرار تابستان خشک سال گذشته یا بدتر از آن آماده می کنند.

تحقیقات با استفاده از داده های ماهواره ای در اوایل سال جاری تایید کرد که اروپا از سال 2018 خشکسالی شدیدی را تجربه می کند. افزایش دما بهبودی از کمبود آب را دشوار کرده است و این قاره را در چرخه خطرناکی به دام انداخته است که در آن آب خطرناک تر از همیشه می شود. .

تورستن مایر گور، نویسنده این مطالعه ماهواره ای گفت: چند سال پیش گفتم که در اروپا آب کافی وجود دارد، اما اکنون می توانیم با مشکلاتی مواجه شویم.

کارشناسان هشدار می‌دهند که اگرچه شرایط مرطوب در هفته‌های آینده می‌تواند آبیاری و کمک به کشاورزی باشد، حتی یک چشمه مرطوب نمی‌تواند کمبود مداوم آب زیرزمینی اروپا را حل کند. با نزدیک شدن به تابستان، دولت ها در تلاش هستند تا ضمن مدیریت تنش ها بر سر رقابت فزاینده برای آب، کمبودهای فعلی و آینده را برطرف کنند.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا هفته گذشته گفت: خشکسالی یکی از اصلی ترین مشکلات سیاسی و منطقه ای کشورمان در سال های آینده خواهد بود.

فصل خشک

در سالهای اخیر خشکسالی در اروپا و ذخایر خاک; انتظار می رود زمستان کمبود را کاهش دهد، اما بسیاری از مناطق اروپا با خشکسالی و کمبود باران یا برف مواجه هستند. فرانسه که در ماه های ژانویه و فوریه بیش از 30 روز متوالی باران نبارید، خشک ترین زمستان خود را در 60 سال اخیر تجربه کرد.

بنیاد تحقیقات CIMA ایتالیا از کاهش 64 درصدی بارش برف در اواسط آوریل خبر داد. رودخانه پو کمتر از تابستان گذشته است. سطح آب دریاچه گاردا کمتر از نصف سطح متوسط ​​است.

گزارش انجمن کشاورزان اسپانیا (COAG) تأیید می کند که امسال برخی از غلات باید در هر چهار منطقه حذف شوند. هواشناسان به روزنامه ال پاییس گفتند: تقریباً با کل برداشت زیتون خداحافظی کنید.

ذخایر سائو در شمال بارسلونا به حدی کاهش یافته است که مقامات تصمیم گرفته اند ماهی را از مرگ و آسیب رساندن به منبع آب در این منطقه نجات دهند. در سراسر کاتالونیا، ذخایر در ماه آوریل تنها 27 درصد بود. اسپانیا اوایل هفته آینده با موج گرما مواجه خواهد شد.

به گفته ترزا ریبرا، وزیر محیط زیست انتقالی اسپانیا، دسترسی به آب در اسپانیا، مانند فرانسه، ممکن است تا سال 2050 تا 40 درصد کاهش یابد.

فرد هاترمن، هیدرولوژیست در موسسه تحقیقات تاثیر آب و هوا در پوتسدام، گفت: بارندگی زمستانی برای کشورهای منطقه مدیترانه بسیار مهم است. با توجه به بارندگی ضعیف امسال و پوشش کم برف در کوه های آلپ، اگر اکنون بارندگی زیاد نباشد، خشکسالی رخ می دهد. با این حال، باران های بهاری تنها به کاهش فشار آب در تابستان امسال کمک می کند. برای اینکه اروپا بتواند چرخه معیوبی را که هر سال با کمبود آب در زمین شروع می شود بشکند، تقریباً به ده سال بارندگی زیاد نیاز داریم.

تاثیر تغییرات آب و هوایی

پیش بینی دوره های طولانی باران دشوار است، به خصوص که تغییرات آب و هوا الگوهای بارندگی را تغییر داده است. یکی از پیش‌بینی‌های بلندمدت سرویس هواشناسی آلمان برای سال ۲۰۲۰ است که پیش‌بینی می‌کند این کشور طی یک دهه باران کمتری را تجربه کند. اما حتی اگر میزان بارندگی ثابت بماند، تغییرات آب و هوایی باعث کاهش دسترسی به آب در سراسر اروپا خواهد شد.

خشکسالی پدیده ای پیچیده است و عوامل زیادی مانند مدیریت نادرست آب یا مصرف بی رویه در آن نقش دارند. با این حال، افزایش دما مطمئناً فشار بر تامین آب اروپا را افزایش خواهد داد.

به گفته هاترمن، گرمایش زمین از سه طریق اروپا را خشک می کند. اول اینکه هر چه دما بیشتر باشد، آب بیشتری تبخیر می شود. این فقط اروپا را خشک نگه می دارد. اساساً برای جبران افزایش تبخیر به باران دائمی نیاز داریم. ثانیاً، تغییر اقلیم با کاهش فشار جریان هوا منجر به آب و هوای خشک طولانی‌مدت مانند سال گذشته یا باران‌های شدید طولانی‌مدت که در سیل‌های بزرگ سال 2021 مشاهده شد، و در نهایت، یخچال‌ها و پوشش طبیعی منجر می‌شود. اروپا به دلیل افزایش دما به سرعت در حال کوچک شدن است و منابع مهمی مانند راین، دانوب، رون یا پو را کاهش می دهد.

آندره آ تورتی، محقق ارشد مرکز تحقیقات مشترک کمیسیون اروپا، گفت: امسال سهم آب مایع برای ذخایر آبی اروپا کمتر از حد مطلوب خواهد بود زیرا سال 2023 بدتر از سال گذشته است و با نگاهی به آخرین 10 سال بدتر شد الان بدتر.

با نزدیک شدن به تابستان، اسپانیا، پرتغال جنوبی، ایتالیا و فرانسه به ویژه آسیب پذیر به نظر می رسند. اما لهستان و سایر مناطق مانند بلغارستان، رومانی و یونان شرایط خطرناکی را برای خشکسالی نشان می دهند. رصدخانه خشکسالی اروپا نیز فشار آب را در سراسر کشورهای شمالی منطقه اسکاندیناوی نشان می دهد.

هاترمن خاطرنشان کرد: براندنبورگ که کانون خشکسالی آلمان است، در ماه های اخیر بارندگی بالاتر از حد متوسط ​​را تجربه کرده است. اما سطح آب زیرزمینی نسبت به سال گذشته کمتر است. با وجود این همه باران، وضعیت به جای بهتر شدن بدتر شده است.

آیا اروپایی ها

اروپا به تدریج به این تهدید پی می برد. پایتخت‌های اروپایی که از پاییز تابستان گذشته در بخش‌هایی از جمله کشاورزی، انرژی و صنعت غرق شده‌اند، در تلاش هستند تا به کمبودهای فعلی و پیش‌بینی‌شده پاسخ دهند.

ایتالیا در اوایل ماه جاری تصمیم خشکسالی و کاهش تشریفات اداری برای زیرساخت‌های آب، از جمله کارخانه‌های نمک‌زدایی را صادر کرد. در ژانویه، اسپانیا یک برنامه مدیریت آب جدید را منتشر کرد.

هدف از استراتژی جدید مدیریت ملی آب امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، کاهش 10 درصدی مصرف کل آب تا پایان این دهه است. بر اساس این طرح، از هر بخش خواسته می شود تا پیشنهادی برای کاهش مصرف آب ارائه کند.

استراتژی آلمان که در ماه مارس تصویب شد، شامل اقداماتی برای پایدار کردن مصرف آب در 10 منطقه تا سال 2050 و همچنین 78 اقدامی است که تا سال 2030 اجرا می شود.

اما منتقدان می گویند که کشورها برای رسیدگی به مدیریت ضعیف منابع که همچنان در سرتاسر قاره رو به گسترش است و عواقب کاهش ذخایر را تشدید می کند، کاری انجام نمی دهند. یک چهارم آب آشامیدنی اروپا به دلیل نشتی خطوط لوله از بین می رود.

النورا اوی، سیاستمدار سبز ایتالیایی و نماینده سابق پارلمان اروپا، در توییتر از طرح دولت برای رسیدگی به ریشه بحران آب در این کشور انتقاد کرد و گفت: دولت باید جنگل ها را احیا کند و سیاست هایی برای جلوگیری از هدررفت آب آشامیدنی داشته باشد. به دلیل نشتی لوله ها.” متمرکز باشد.

مبارزه با آب

در همین حال، مدیریت آب و تصمیم گیری در مورد اینکه چه کسی دسترسی داشته باشد به یک موضوع سیاسی در سراسر این قاره تبدیل شده است.

تابستان گذشته، محدودیت‌های مصرف آب در بریتانیا، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا سوالاتی را در مورد اولویت‌بندی استفاده از آب برای زیرساخت‌های گردشگری، تأسیسات بزرگ صنعتی و کشاورزی ایجاد کرد.

برخی از شهرداری ها با ممنوعیت های جدیدی مواجه شده اند و در برخی دیگر، این ممنوعیت هرگز لغو نشده است. کاتالونیا اخیرا محدودیت هایی از جمله کاهش 40 درصدی اجباری مصرف آب برای کشاورزی اعمال کرده است.

در جنوب آلمان، اختلافات حقوقی بر سر آب در دو دهه گذشته دو برابر شده است و در فرانسه، تنش بین فعالان محیط زیست و کشاورزان بر سر ساخت مخازن آب منجر به درگیری های خشونت آمیز در ماه گذشته شد.

این مخزن به منظور کمک به کشاورزان برای مقابله با شرایط خشک تر در تابستان با پمپاژ آب زیرزمینی در زمستان است که می تواند برای آبیاری در تابستان استفاده شود، اما گروه های سبز می گویند که اداره باید اقداماتی را برای کاهش مصرف آب انجام دهد. مارین توندلیه، رئیس حزب سبز فرانسه، این مخزن را ناعادلانه و کوتاهی و خصوصی سازی منابع آبی توسط عده ای معدود به ضرر اکثریت خواند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا